Бразилското племе Yawalapiti - Фотографии на Ueslei Marcelino

T

Tetro

Гостин
Ми изгледа дека во племенската заедница членуваат само мажи, а жените немаат право на глас.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
Ми изгледа дека во племенската заедница членуваат само мажи, а жените немаат право на глас.
Па и пред 100 години во Европа немаше племиња, па во некои земји жените беа/се безгласна буква во општеството
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Па и пред 100 години во Европа немаше племиња, па во некои земји жените беа/се безгласна буква во општеството
Не само во некои,скоро во сите и не само во европа,туку,во целиот свет :)
 

О|ивер シ

Анти.
Член од
14 октомври 2011
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.018
Би сакал да живеам како нив ! :)
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Би сакал да живеам како нив ! :)
Толку слободно,далеку од се....без обврски,никој не ти наредува...само тие што сакаш се покрај тебе,имате посебен јазик..едноставно милина :)
 

О|ивер シ

Анти.
Член од
14 октомври 2011
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.018
Толку слободно,далеку од се....без обврски,никој не ти наредува...само тие што сакаш се покрај тебе,имате посебен јазик..едноставно милина :)
Хаха, да да .

Без секојдневни нервози, зошто ова вака зошто ова така ...мир и спокој во душата :)
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
Колку едноставен и убав, природен, живот живеат . Што проблеми имаат овие луѓе тоа ме интересира?
Не им е битно ни кој повисок финансиски статус има, кој има подобра колаа, ни кој се облекува поскапо, ни кој носи поскап накит, а се кладам и дека немаат ни политички проблеми кој ке им биде премиер и ке ја добие моќта.
Кај нив претпоставувам важно е да си здрав и да си јак, бидејки овие луѓе единствено што мора да направат во своето секојдневие е да донесат храна за нив и фамилијата и да се штитат од напади од животни. Се друго им е забава. Не знам дали имаат болести и како се справуваат, но штом преживуваат генерациски значи дека немаат некакви тешки заболувања.
Што мислите, кој има посреќен живот, овие луѓе од племево или ние?
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Колку едноставен и убав, природен, живот живеат . Што проблеми имаат овие луѓе тоа ме интересира?
Не им е битно ни кој повисок финансиски статус има, кој има подобра колаа, ни кој се облекува поскапо, ни кој носи поскап накит, а се кладам и дека немаат ни политички проблеми кој ке им биде премиер и ке ја добие моќта.
Кај нив претпоставувам важно е да си здрав и да си јак, бидејки овие луѓе единствено што треба да направат во своето секојдневие е да донесат храна за нив и фамилијата и да ги се штитат од напади од животни. Не знам дали имаат болести и како се справуваат, но штом преживуваат генерациски значи дека немаат некакви тешки заболувања.
Што мислите, кој има посреќен живот, овие луѓе од племево или ние?
Поубав и полуксузен секако имаме ние но они имаат поспокоен..по мирен..би сакал да живеам сам на некои остров...одсекогаш сум ја сакал природата...интересно ке биде да се отвори ваква тема..:)
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
Поубав и полуксузен секако имаме ние но они имаат поспокоен..по мирен..би сакал да живеам сам на некои остров...одсекогаш сум ја сакал природата...интересно ке биде да се отвори ваква тема..:)
Точно, и прашањето ми беше кој е посреќен?
Глеј ги само децава колку се среќни, а исто така глеј ги и возрасниве додека танцуваат, се приметува кога некој искрено се смее и е среќен и кога некој глуми дека му е интересно, и се обидува да остане со сила насмеан и да се истакнува во друштво колку на него му е убаво.
Кај нас децава гледаат езел величенствениот играат кантер и гледаат некои глупи кинески цртани со пукање и тепање.
На пример кај нас по дискотекиве, тоа хаус музиката, тоа е музика што не оглупавува, и сите као викаат урлаат се замишљаваат дека се весели којзнае колку, а некои па од што мислат дека се јаки фраери само стојат на шанк или на сепаре и нарачуваат нешто не знаат ни они што пијат битно да е што поскапо.
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
Они.......кајнив нема омраза и љубомора како што спомна ти..
Значи луксузот сам по себе не носи среќа, а сепак ние му даваме најголемо значење, го ставаме на прво место пред се друго во животот. Поради тоа ако немаме пари, не сме среќни, бидејки го немаме она што нашиот ум ни вели дека е најважно, стануваме агресивни, се нервираме, а од нервозите настануваат и болестите и кога ке видиш се тоа е на некој начин поврзано. Сето тоа се случува затоа што го слушаме нашиот ум, а не нашиот разум.
Јас не сум против луксузот, јас сум против тоа луксузот да биде ставен на прво место по важност за човекот.
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Значи луксузот сам по себе не носи среќа, а сепак ние му даваме најголемо значење, го ставаме на прво место пред се друго во животот. Поради тоа ако немаме пари, не сме среќни, бидејки го немаме она што нашиот ум ни вели дека е најважно, стануваме агресивни, се нервираме, а од нервозите настануваат и болестите и кога ке видиш се тоа е на некој начин поврзано. Сето тоа се случува затоа што го слушаме нашиот ум, а не нашиот разум.
Јас не сум против луксузот, јас сум против тоа луксузот да биде ставен на прво место по важност за човекот.
Многу грешиме ние..зборувам во глобала,не поединечно,на 70 % од луѓето им се битни парите и луксуот и тоа е тоа што нив ги прави среќни..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom