Борби со кучиња

Член од
6 август 2012
Мислења
123
Поени од реакции
39
ni za bilo koja cena na svetot ne bi go ostavila kuceto da se bori
toa e milenice...ne e da nosi pari
 

nilla-vanilla

#kingliam
Член од
17 јуни 2010
Мислења
2.041
Поени од реакции
1.747
Пишав еднаш на слична тема, овде кај нас оро си играат тие што организираат борби со кучиња. Да се во Америка и да ги откријат бел ден нема да видат веќе.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Па и кај нас постои закон за благосостојба на животните, но не се применува...
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Пишав еднаш на слична тема, овде кај нас оро си играат тие што организираат борби со кучиња. Да се во Америка и да ги откријат бел ден нема да видат веќе.
Да,затоа пола црнци во америка се затворени.....
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Да ама фраер си ако имаш најјако куче во селото/населбата/градот...
Можда...ако е најубаво,најспремно,агилно и средено а не да го носиш во борби и да го с'скаш на помали кучиња да распарчува,или па да го носиш на борби.
 
Член од
18 октомври 2012
Мислења
166
Поени од реакции
29
Kaj mene vo selo kucinjata se borat samo ako ima volk ili ako ide nekoj da krade ama tesko na toj sto krade deka ek go izedat.Nie kako mali ki saskavme ama se laeja i ne se borea deka se znaat eden si drug. Posle ni kazaa da ne gi saskame deka trebaat da se zdravi deka moze da se povredi nekoi. Za na planina koga treba da se cuvaat ovcite za da ne gi napadne volk treba da se zdravi. I saskanje ne e ubavo. Isto e saskanjeto kako koga nekoj tebe te zakaca i tera da se tepas a i toa ne e ubavo.
 
Член од
10 март 2007
Мислења
404
Поени од реакции
17
ја не би борел куче али тие кучиња се такви сами по себе не може никој да ги натера да се борат ако не сакаат мене ми се има испуштено пит и по улица секое куче што го начекал го нападнал а никогаш не сум го учел на борби
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
ја не би борел куче али тие кучиња се такви сами по себе не може никој да ги натера да се борат ако не сакаат мене ми се има испуштено пит и по улица секое куче што го начекал го нападнал а никогаш не сум го учел на борби
Се е до карактер, и јас имам шетано пит, прво никогаш не ми избегал,значи не се теглел влечел и слично и никогаш нема нападнато куче...секое куче е индивидуално за себе.
 
Член од
10 март 2007
Мислења
404
Поени од реакции
17
епа тоа го зборувам оти лугето мислат дека газдата го тера кучето да се бори а усвари тоа куче само по себе е борач
--- надополнето: 10 ноември 2012 во 14:45 ---
Пишав еднаш на слична тема, овде кај нас оро си играат тие што организираат борби со кучиња. Да се во Америка и да ги откријат бел ден нема да видат веќе.
колку чудна работа е шо ја тупите за животните абе нели гледате дека веќе човек со човек не се сака и луге страдаат во сите можни облици дали со глад или неправда ,минеш покрај улица и гледаш некој нема да јаде и не ти е гајле го оставаш така битно ти си имаш се што ти треба ,а тука за животни стаса работава да се зборува шо не вредат ни 5% од човек ,иако не оправдувам насилство врз животни но и не треба да им се дава преголемо значење
 

nilla-vanilla

#kingliam
Член од
17 јуни 2010
Мислења
2.041
Поени од реакции
1.747
епа тоа го зборувам оти лугето мислат дека газдата го тера кучето да се бори а усвари тоа куче само по себе е борач
--- надополнето: 10 ноември 2012 во 14:45 ---

колку чудна работа е шо ја тупите за животните абе нели гледате дека веќе човек со човек не се сака и луге страдаат во сите можни облици дали со глад или неправда ,минеш покрај улица и гледаш некој нема да јаде и не ти е гајле го оставаш така битно ти си имаш се што ти треба ,а тука за животни стаса работава да се зборува шо не вредат ни 5% од човек ,иако не оправдувам насилство врз животни но и не треба да им се дава преголемо значење
Не го оставам така. Кој чукнал на мојата врата за помош(па и тој што не чукнал) добил помош. Не велам јас дека борбите со кучиња се потрагични од луѓе што умираат за јадење. Само знаеш како? Ако животното е инфериорно во однос на мене( тоа јас не го велам - твој став е тоа) тоа не значи дека треба да правам работи кои го повредуваат без око да ми трепне. Кучето треба да ти е пријател, да го сакаш, да го негуваш и тоа да ти возвраќа со љубов. А не да го мачиш заради твоја сатисфакција или корист. Кучето треба да те сака, а не да се плаши од тебе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom