Бокс

Дискусија во форумот 'Останати спортови' започната од A__, 1 декември 2005.

 1. A__

  A__ Супер модератор

  Член од:
  16 март 2005
  Мислења:
  3.317
  Допаѓања:
  404
  Бокс можеби ми е најинтересен спорт. Ги сакам сите спортови од карлинг па до шах, ама мислам дека боксот е еден од поитересни и ретко некој а да не го заинтересира.

  Лево е Роки Марчијано кога го нокаутира легендарниот, најголемиот Џо Луис.
  [​IMG]

  Овој меч сите го сметаат за легендарен, но јас исто би го издвоил и оној помеѓу Макс Шмелинг и Џо Луис. За оние кои не знаат, оваа борба беше всушност борба помеѓу Америка и Германија. Шмелинг беше адутот на Хитлер, па кога загуби во Њу Јорк се чинеше дека целата Германска империја пропадна од тој нокаут.

  [​IMG]
   
 2. Офчар

  Офчар The Bite of The Mamba [81]

  Член од:
  24 април 2005
  Мислења:
  3.842
  Допаѓања:
  51
  за мене сепак подобра борба е

  the thrilla in manilla between the two gorillas [​IMG]

  исто јака ми е и роки против русинот :)
   
 3. Wolf Pack

  Wolf Pack ThE ChieF

  Член од:
  24 јули 2005
  Мислења:
  842
  Допаѓања:
  5
  Тие борби шо ги имате наменето се одлични:) Борби на векот, ама еве и оваа припага таму (Од помодерно време)

  Mickey Ward vs. Arturo Gatti (Fights of the century nominee)

  [​IMG]

  Кој ги гледал би знаел:icon_lol:
   
 4. zocipro

  zocipro

  Член од:
  23 април 2005
  Мислења:
  647
  Допаѓања:
  7
  А Тајсон-Холифилд?:)
  Кога беше уво на менито за вечерта?
   
 5. Wolf Pack

  Wolf Pack ThE ChieF

  Член од:
  24 јули 2005
  Мислења:
  842
  Допаѓања:
  5
  hehe би рекол дека и таа е легендарна пошто Холифилд е фтор боксер да го нокаутира Тајсон ама тоа со увото не ми дозволи да го гласам како добра борба:icon_lol:
   
 6. DuFFy

  DuFFy

  Член од:
  16 февруари 2006
  Мислења:
  2.830
  Допаѓања:
  19
  Гледам никој одамна не пишал на темава па ај јас да го скршам мразот

  Нашиот боксер Вели Мумин е на европското првенство во бокс што се одржува во Пловдив. Во категоријата до 48 килограми, Мумин вчера го победи шпанецот Хозе Келвин Дела Ниеве со технички нокаут во третата рунда.Со тоа Македонскиот боксер се пласираше меѓу четирите најдобри и го обезбеди бронзениот медал.Нареден противник на Мумин ќе му биде подобриот боксер од мечот меѓу италијанецот Пинто и французинот Ламири.
   
 7. DuFFy

  DuFFy

  Член од:
  16 февруари 2006
  Мислења:
  2.830
  Допаѓања:
  19
  Нашиот најдобар боксер Вели Мумин со две убедливи победи во конкуренција на 19 борци во категоријата до 48 килограми го обезбеди бронзениот медал на 36-то континентално првенство.
   
 8. Manga

  Manga

  Член од:
  21 април 2006
  Мислења:
  6.893
  Допаѓања:
  2.161
  Najzapametena borba ke bide ,koga mu rikna karierata na Tajson (koga izgubi od Lenox Luis ) vo Memfis ...borbata beshe pred nekolku godini
   
 9. Bacillus gagous

  Bacillus gagous Biohazardous

  Член од:
  21 јануари 2006
  Мислења:
  7.383
  Допаѓања:
  166
  Него се тоа се легенди, јас иам гледано и германски филм за живото на Макс шмилинг, кој инаку во филмот е претставен како тивок заштитник на евреите, и неподдржуваш на политиката на Хитлер, ама друг времиња биле со други очи се гледало на тоа.
  Него кажете ми дали сте го видел николај валуев, која грамада е, и гледав бокс меч со него и на мое големо изненадување идеше типот на тактика и на издржливост наместо на нокаут, како што обично би иделе тешките боксери.

  Исот така ја гледав бофбата на Кличко со Луан Красничи (еден косовар со германско државјанство, иако беше фаворизиран постариот кличко сепак имаше добра спрема и си ја одбрани титулата.

  Инаку еве ги податоците за борбите на Валуев:
  Total fights 45 Wins 44 Wins by KO 32 Losses 0 Draws 0 No contests 1
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 10. DuFFy

  DuFFy

  Член од:
  16 февруари 2006
  Мислења:
  2.830
  Допаѓања:
  19
  Вели Мумин од европското првенство во Пловдив се враќа со бронзен медал. :bravo:

  Во вчерашниот полуфинален двобој во категоријата до 48 килограми Мумин е поразен од актуелниот континентален вицешампион, Италијанецот Алфонсо Пинто на поени со 47:39.
   
 11. Helo

  Helo

  Член од:
  4 јуни 2007
  Мислења:
  2.885
  Допаѓања:
  189
  Eве едно мошне интересно видео од боксерски меч во кој еден од боксерите беше мојот тетин Алекс Темелков. Роден во село во Струмичко се пресели со фамилијата на млади години во Австралија од каде заминува во САД и го усовршува боксот кој тогаш во САД е во подем. Овој меч е од 80те години е во Опера Хаус во Сиднеј против Кен Салисбури. Во натпреварот тренерот на противничкиот боксер го повлекува за глава тетин ми поради тоа што константно го маваше другиов и тогаш на сцена стапува брат му на тетин ми и се потоа е масовна тепачка:)

  boxer: Alex Temelkov
  Global ID 47371
  sex male
  birth date 1959-06-27
  division middleweight
  nationality Australia
  residence
  birth place Strumica, Macedonia
  stance orthodox
  won 24 (KO 14) + lost 10 (KO 4) + drawn 2 = 36

  http://www.boxrec.com/list_bouts.php?human_id=47371&cat=boxer
   
 12. FuckYouAll

  FuckYouAll Гостин

  I vo Makedonija ima dobri bokseri samo im treba reklamacija. BTW Dan znae nekoj koga e Zlaten Gong
   
 13. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  76.593
  Допаѓања:
  158.436
  Ние во сите спортови имаме талентирани деца, само што немаме спонзори и барем малку спортска етика.
   
 14. PSYovaca

  PSYovaca

  Член од:
  3 јануари 2008
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Мислиш реклама... :vozbud:
   
 15. [zEUs]

  [zEUs] Go England!! GO!!

  Член од:
  1 јули 2008
  Мислења:
  4.401
  Допаѓања:
  534
  Боксот е еден од најтешките спортови, треба да се тепаш да јадеш чутек да се движиш цело време :vozbud:
   

Сподели преку: