Бокс

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.539
Поени од реакции
7.214
Бокс можеби ми е најинтересен спорт. Ги сакам сите спортови од карлинг па до шах, ама мислам дека боксот е еден од поитересни и ретко некој а да не го заинтересира.

Лево е Роки Марчијано кога го нокаутира легендарниот, најголемиот Џо Луис.


Овој меч сите го сметаат за легендарен, но јас исто би го издвоил и оној помеѓу Макс Шмелинг и Џо Луис. За оние кои не знаат, оваа борба беше всушност борба помеѓу Америка и Германија. Шмелинг беше адутот на Хитлер, па кога загуби во Њу Јорк се чинеше дека целата Германска империја пропадна од тој нокаут.

 

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
за мене сепак подобра борба е

the thrilla in manilla between the two gorillas


исто јака ми е и роки против русинот :)
 

Wolf Pack

ThE ChieF
Член од
24 јули 2005
Мислења
783
Поени од реакции
5
Тие борби шо ги имате наменето се одлични:) Борби на векот, ама еве и оваа припага таму (Од помодерно време)

Mickey Ward vs. Arturo Gatti (Fights of the century nominee)



Кој ги гледал би знаел:icon_lol:
 
Член од
23 април 2005
Мислења
622
Поени од реакции
14
А Тајсон-Холифилд?:)
Кога беше уво на менито за вечерта?
 

Wolf Pack

ThE ChieF
Член од
24 јули 2005
Мислења
783
Поени од реакции
5
hehe би рекол дека и таа е легендарна пошто Холифилд е фтор боксер да го нокаутира Тајсон ама тоа со увото не ми дозволи да го гласам како добра борба:icon_lol:
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
19
Гледам никој одамна не пишал на темава па ај јас да го скршам мразот

Нашиот боксер Вели Мумин е на европското првенство во бокс што се одржува во Пловдив. Во категоријата до 48 килограми, Мумин вчера го победи шпанецот Хозе Келвин Дела Ниеве со технички нокаут во третата рунда.Со тоа Македонскиот боксер се пласираше меѓу четирите најдобри и го обезбеди бронзениот медал.Нареден противник на Мумин ќе му биде подобриот боксер од мечот меѓу италијанецот Пинто и французинот Ламири.
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
19
Нашиот најдобар боксер Вели Мумин со две убедливи победи во конкуренција на 19 борци во категоријата до 48 килограми го обезбеди бронзениот медал на 36-то континентално првенство.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.656
Поени од реакции
4.713
Najzapametena borba ke bide ,koga mu rikna karierata na Tajson (koga izgubi od Lenox Luis ) vo Memfis ...borbata beshe pred nekolku godini
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Него се тоа се легенди, јас иам гледано и германски филм за живото на Макс шмилинг, кој инаку во филмот е претставен како тивок заштитник на евреите, и неподдржуваш на политиката на Хитлер, ама друг времиња биле со други очи се гледало на тоа.
Него кажете ми дали сте го видел николај валуев, која грамада е, и гледав бокс меч со него и на мое големо изненадување идеше типот на тактика и на издржливост наместо на нокаут, како што обично би иделе тешките боксери.

Исот така ја гледав бофбата на Кличко со Луан Красничи (еден косовар со германско државјанство, иако беше фаворизиран постариот кличко сепак имаше добра спрема и си ја одбрани титулата.

Инаку еве ги податоците за борбите на Валуев:
Total fights 45 Wins 44 Wins by KO 32 Losses 0 Draws 0 No contests 1


 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
19
Вели Мумин од европското првенство во Пловдив се враќа со бронзен медал. :bravo:

Во вчерашниот полуфинален двобој во категоријата до 48 килограми Мумин е поразен од актуелниот континентален вицешампион, Италијанецот Алфонсо Пинто на поени со 47:39.
 
Член од
4 јуни 2007
Мислења
2.885
Поени од реакции
189
Eве едно мошне интересно видео од боксерски меч во кој еден од боксерите беше мојот тетин Алекс Темелков. Роден во село во Струмичко се пресели со фамилијата на млади години во Австралија од каде заминува во САД и го усовршува боксот кој тогаш во САД е во подем. Овој меч е од 80те години е во Опера Хаус во Сиднеј против Кен Салисбури. Во натпреварот тренерот на противничкиот боксер го повлекува за глава тетин ми поради тоа што константно го маваше другиов и тогаш на сцена стапува брат му на тетин ми и се потоа е масовна тепачка:)
boxer: Alex Temelkov
Global ID 47371
sex male
birth date 1959-06-27
division middleweight
nationality Australia
residence
birth place Strumica, Macedonia
stance orthodox
won 24 (KO 14) + lost 10 (KO 4) + drawn 2 = 36

http://www.boxrec.com/list_bouts.php?human_id=47371&cat=boxer
 
F

FuckYouAll

Гостин
I vo Makedonija ima dobri bokseri samo im treba reklamacija. BTW Dan znae nekoj koga e Zlaten Gong
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ние во сите спортови имаме талентирани деца, само што немаме спонзори и барем малку спортска етика.
 

[zEUs]

Go England!! GO!!
Член од
1 јули 2008
Мислења
4.398
Поени од реакции
534
Боксот е еден од најтешките спортови, треба да се тепаш да јадеш чутек да се движиш цело време :vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom