Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.821
Поени од реакции
10.972
Не ми е јасно зошто некои луѓе кога прават Bench Press ги дигаат нозете на самата клупа а не им се прицврстени на земја ? многу јасно знам дека е погрешно тоа што се поставуваат нозете на клупата но не ми е јасно до какви повреди може да дојде од тоа ?
Може да е и чисто од навика и поголема себекомфорност. Штом Арнолд така вежбал, не верувам дека штети многу. Мене лично, не ми е комфорно.

 
Член од
27 декември 2012
Мислења
28
Поени од реакции
4
Не ми е јасно зошто некои луѓе кога прават Bench Press ги дигаат нозете на самата клупа а не им се прицврстени на земја ? многу јасно знам дека е погрешно тоа што се поставуваат нозете на клупата но не ми е јасно до какви повреди може да дојде од тоа ?
Jas ponapred koga ke stavev pogolema kilaza, na desnata noga mislam kako kukot da mi se izmestuvashe strasna bolka imav zboram koga so nozete sum nadolu, a koga gi kacam na klupata nemam bolka no i silata se namaluva taka.
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Jas ponapred koga ke stavev pogolema kilaza, na desnata noga mislam kako kukot da mi se izmestuvashe strasna bolka imav zboram koga so nozete sum nadolu, a koga gi kacam na klupata nemam bolka no i silata se namaluva taka.
Сум го слушнал и ова порано,можно е али сепак далеку од правилна положба е таа со нозете горе
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Добра е за ужинка.
Ништо посебно.
Во ДМ имате за 35 денари и е доста вкусно.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
7 август 2012
Мислења
176
Поени од реакции
11
Зашто кога правам чучневи ми крцка десното колено тоа е проблем или нешто друго?
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Зашто кога правам чучневи ми крцка десното колено тоа е проблем или нешто друго?
Ради тоа треба ДОБРО да ги разгибуваш нозете,да трчаш на лента/возиш точак 10-15 минути за да ги загрееш,да почнеш со помала килажа па постепено да накачуваш,и не би требало да крцка/боли или нешто такво.
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Зашто кога правам чучневи ми крцка десното колено тоа е проблем или нешто друго?
Гледај да се загрееш добро пред д почнеш со чучњевите.Мене тренингот на нозе ми почнува со малку трчање во место некој скокови и движења на нозете/колковите, па правам 4серии чучневи со сопствена тежина 2сета по 25комада и 2сета по 50комада,па продолжувам со тежина.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Нека ми даде предлог некој за тренинг рутина(го молам Стеф шеф ад не ми прака страни со илјада страници,ако сакав ќе гуглав,но сакам проверено и од наш човек а не кој што стигне пишува по интернет страници за маркетинг) која што ќе согорува најмногу калории,значи со повеќе компаунд движења,а сепак ќе биде добра и за градење мускул.

До сега вежбав по класична рутина-грб+трицепс/бицепс,гради+бицепс/трицепс,нозе+рамо и трапез.

Фала.
 
Член од
10 март 2014
Мислења
1.022
Поени од реакции
1.282
За програма не сум компетентен да кажам само имај на ум дека ноѕете трошат најмногу калории мислам кога ги вежбаш.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Понеделник : Цело тело
Чучњеви
Мртво кревање
Бенч прес
4 х 12
Среда Цело тело
Исто
5х5
Петок Цело тело
6х4
Додај кардио и следи калории.
Ако работиш иста работа 3 месеци стануваш подобар и прогресираш со тежини.
 
Член од
22 септември 2013
Мислења
102
Поени од реакции
50
Jas vezbam po slednava rutina veke godina dena i kaciv dosta na muskul a i definitivno trosi dosta zatoasto kaloriite mi se prilicno visoki za moja visina a sum prilicno cista od body fat . Vo glavno koristam free weights, masini mnogu retko
Ponedelnik : Dolen del
Vtornik : goren del
Sreda : HIT ( koncentriran na dolen del)
Cetvrtok i Petok isto kako ponedelnik i vtornik ( goren pa dolen del za da ima pauza pomegu HIT i noze zatoasto e skoncentriran na noze treningot )
Sabota : odmor
Nedela : kardio na tocak okolu 30-40 minuti
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Понеделник : Цело тело
Чучњеви
Мртво кревање
Бенч прес
4 х 12
Среда Цело тело
Исто
5х5
Петок Цело тело
6х4
Додај кардио и следи калории.
Ако работиш иста работа 3 месеци стануваш подобар и прогресираш со тежини.
Ај објасни ми ова што ти болдирав, да правам по 5 серии по 5 повторувања и 6 серии по 4 повторувања,тоа ти значи ?

и не е малку 3 вежби само ? ќе се оформува ли мускулот со само овие 3 вежби ? некако сум научен кога вежбам гради пример да ги удрам од сите страни,а вака само 1 вежба...?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom