Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
9 март 2014
Мислења
43
Поени од реакции
11
Луѓе бе како се справувате со гасовите....Прдам како коњ ќе ме избркаат од дома....слични искуства , причина, решение?!?
Јас кога пијам веј протеин имам многу гасови, решение нема :/ иначе вака немам
 

Маци-

ragazzo pazzo
Член од
17 април 2007
Мислења
6.184
Поени од реакции
3.512
Руски тег кетербел тука слабо а?ако има негде пишете.
 
Член од
15 февруари 2008
Мислења
395
Поени од реакции
397
Имав и порано , ама сега кога почнав на маса ептен...сумњам на овесните снегулки дневно јадам окулу 250 гр. внесот на протеин ми е ист како и до сега...од мл. производи јадам само урда....
Можеби е од висок внес на јх негде ми е окулу 5-5.5 гр на кг тт
 
Член од
11 мај 2014
Мислења
1.020
Поени од реакции
575
Руски тег кетербел тука слабо а?ако има негде пишете.
во веро имаш 5кг за 500ки. Пред некој ден гледав во таа продавницата после Атлета десно има и поголеми 9кг, 12кг али се прескапи (тоа од 12 мислам над 2000ки беше)
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
во веро имаш 5кг за 500ки. Пред некој ден гледав во таа продавницата после Атлета десно има и поголеми 9кг, 12кг али се прескапи (тоа од 12 мислам над 2000ки беше)
Ама 5кг да го вежбаш прстот...да има 10 кг за 1000,би било добро :D
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Имав и порано , ама сега кога почнав на маса ептен...сумњам на овесните снегулки дневно јадам окулу 250 гр. внесот на протеин ми е ист како и до сега...од мл. производи јадам само урда....
Можеби е од висок внес на јх негде ми е окулу 5-5.5 гр на кг тт
Обично мене гасови ми се јавуват кога јадам туна/сардина и млеко кога пијам.Еве млеко веке некое време не пијам и таман ми е стомакот.Ај вака и успат да си поставам прашање во врска со нетолерантноста на лактоза,кој се последиците доколку продолжам да конзумирам млеко освем гасовите ?
 

L1quiD

Only Trees Grow Naturally
Член од
17 мај 2010
Мислења
139
Поени од реакции
108
Обично мене гасови ми се јавуват кога јадам туна/сардина и млеко кога пијам.Еве млеко веке некое време не пијам и таман ми е стомакот.Ај вака и успат да си поставам прашање во врска со нетолерантноста на лактоза,кој се последиците доколку продолжам да конзумирам млеко освем гасовите ?
Ако продолжиш да пиеш, значи дека не си нетолерантен на лактоза, во спротивно би те искинал стомакот од болки во зависност од количината испиена.
 
Член од
24 октомври 2012
Мислења
811
Поени од реакции
510
Планирам во следните неколку дена да почнам да одам во теретана, па би сакал некои од поискусните членови да ми помогнат околу тоа кои вежби да ги правам како почетник.
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Луѓе бе како се справувате со гасовите....Прдам како коњ ќе ме избркаат од дома....слични искуства , причина, решение?!?
Па непрди како коњ, прди ко чоек ебаму стопанката.:D
Повеќе видови на храна можат да предизвикаат надуеност и гасови, секој оранизам е различен и не ги поднесува некои видови на храна и зачини. Најверојатно претеруваш со некоја храна која ја внесуваш во денот, која е незнам. Исти проблем имав со млеко(сега не ни го пијам ич).

А овесните снегулки со шо ги јајш?
 
Последно уредено:
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Дали е точно дека протеинот треба да се пие со вода ? наводно,млекото го успорувало процесот на стигање на протеинот до мускулот..?
 
Член од
11 мај 2014
Мислења
1.020
Поени од реакции
575
Имав и порано , ама сега кога почнав на маса ептен...сумњам на овесните снегулки дневно јадам окулу 250 гр. внесот на протеин ми е ист како и до сега...од мл. производи јадам само урда....
Можеби е од висок внес на јх негде ми е окулу 5-5.5 гр на кг тт
Можно е да ти е од овесните бидејќи има големо количество на целулоза која во нашиот желудник за разлика од желудникот на животните (преживарите) потешко се преработува и нецелосно, како еден од пропратните моменти ти се тие гасови. Ако пиеш веј може да ти надохнадува и тој :) Се на се или набави си желудник од коњ или прди како човек ;)[DOUBLEPOST=1411263497][/DOUBLEPOST]
Дали е точно дека протеинот треба да се пие со вода ? наводно,млекото го успорувало процесот на стигање на протеинот до мускулот..?
Сум читал разни приказни околу апсорпцијата, но ако се прашувам јас млеко наутро и навечер кога сум на маса, а после вежбање вода (пред се бидејќи не е практично да носам млеко втеретана), друга работа кога се чистам строго вода, дури и овесните додека внесувам било какви јх ги јадам со вода.
 
Последно уредено:
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Можно е да ти е од овесните бидејќи има големо количество на целулоза која во нашиот желудник за разлика од желудникот на животните (преживарите) потешко се преработува и нецелосно, како еден од пропратните моменти ти се тие гасови. Ако пиеш веј може да ти надохнадува и тој :) Се на се или набави си желудник од коњ или прди како човек ;)[DOUBLEPOST=1411263497][/DOUBLEPOST]
Сум читал разни приказни околу апсорпцијата, но ако се прашувам јас млеко наутро и навечер кога сум на маса, а после вежбање вода (пред се бидејќи не е практично да носам млеко втеретана), друга работа кога се чистам строго вода, дури и овесните додека внесувам било какви јх ги јадам со вода.


Гаден е овесот со вода ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom