Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

F

FuckYouAll

Гостин
Која ти е целта?
Пошо немам вежбано скоро 6 месеци заради повреда на левото и десното рамо, сакам да се вратам во ритам.
За сила а и ако можит да си ги вратам мускулите шо си ги имав.:):):)
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Знам ама како што видов тоа е повеќе фитнес-кардио, одколку теретана...... јас таму тегови не видов :)
--- надополнето: 7 јануари 2014 во 02:07 ---


Знам ама како што видов тоа е повеќе фитнес-кардио, одколку теретана...... јас таму тегови не видов :)

Имаш тегови не лупетај
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
ај да ве прашам тука,тежини може и на старо плочки и шипка права и крива да не продава некој, за домашни услови бенч,и ке смени ли нешто разлика фи 28/30 или 50 ?
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
3
Поени од реакции
0
a dali ima vrska na primer koga vezbam ramo so trapez prvo ja pravam vezbata za trapezot pa vezbite za ramotot dali toa ima vrska dali e toa gresno???? ili nema vrska isto e....
--- надополнето: 16 јануари 2014 во 21:19 ---
t.e dali e isto ako ja pravam prvo vezbata za trapez pa vezbite za ramo ili prvo ako ja pravam vezbite za ramo pa vezbata za trapez????
--- надополнето: 16 јануари 2014 во 21:25 ---
gi*
 
Ф

Флеш

Гостин
Не знам каде да поставам, хаос е форумов .... сакам да земам справа за вежбање ... прв пат почнувам да вежбам со цел да ослабнам,да симнам килограми ... имам 23 , 171 см, 105 кг ....да се вратам ... гледав справи за вежбање ,изборот ми падна на оваа ... дали е добра оваа ,дали ја имал некој воопшто и искуство ?! добродојден е совет ....



http://www.najevtino.mk/p/neo-bk-131-exercise-bike/31029
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
a dali ima vrska na primer koga vezbam ramo so trapez prvo ja pravam vezbata za trapezot pa vezbite za ramotot dali toa ima vrska dali e toa gresno???? ili nema vrska isto e....
--- надополнето: 16 јануари 2014 во 21:19 ---
t.e dali e isto ako ja pravam prvo vezbata za trapez pa vezbite za ramo ili prvo ako ja pravam vezbite za ramo pa vezbata za trapez????
--- надополнето: 16 јануари 2014 во 21:25 ---
gi*
Ако прашуваш дали има разлика со која мускулна група почнуваш да вежбаш прво, тогаш не - нема.
Освен ако не форсираш некоја одредена мускулна група, тогаш редоследот на вежбите е твоја лична преференца.



Не знам каде да поставам, хаос е форумов .... сакам да земам справа за вежбање ... прв пат почнувам да вежбам со цел да ослабнам,да симнам килограми ... имам 23 , 171 см, 105 кг ....да се вратам ... гледав справи за вежбање ,изборот ми падна на оваа ... дали е добра оваа ,дали ја имал некој воопшто и искуство ?! добродојден е совет ....



http://www.najevtino.mk/p/neo-bk-131-exercise-bike/31029
Освен ако не живееш во Авганистан или Антартик, нема потреба да даваш пари за кардио опрема, пари кои можеш да ги инвестираш во теретана со што побрзо би стигнал до посакуваниот резултат.

Зошто вежбањето со тежини секогаш има предност во однос на кардио вежбите, особено кога целта е намалување на телесните масти.

Сепак ова е мојот совет, а на тебе останува што ќе одлучиш за понатака...
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
3
Поени од реакции
0
Ако прашуваш дали има разлика со која мускулна група почнуваш да вежбаш прво, тогаш не - нема.
Освен ако не форсираш некоја одредена мускулна група, тогаш редоследот на вежбите е твоја лична преференца.


а дали може во еден ден да се вежба трапез рамо и латисимус?????? и ако не може зошто?
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Потисок од чело цел живот ја правам со Z шипка, вчера по некоја случајност немаше слободна Z шипка, а брзав и ја правев со права како на видеово, некако денес осеќам поголема болка во трицепсот, а дигав иста тежина како и друг пат, исто серии исто повторувања. Некој искуства за ова?
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Каде може да купам пилатес топка и колку пари се движат?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Потисок од чело цел живот ја правам со Z шипка, вчера по некоја случајност немаше слободна Z шипка, а брзав и ја правев со права како на видеово, некако денес осеќам поголема болка во трицепсот, а дигав иста тежина како и друг пат, исто серии исто повторувања. Некој искуства за ова?
Најверојатно си сменил агол на вежбање.
Кога сме кај тоа менување, пробај пример кога вежбаш исто трицепс со еднорачен тег-kickback, при истегнување на раката наназад, при крај да ја извртиш само дланката нанадвор (внатрешниот дел од дланката кој нормално оди во паралела со твоето тело, да го извртиш при крај нагоре, ако добро опишав). Нешто како pushdown за трицепс со јаже, наместо со шипка.
 

Шеј Лонг

Koristam kirilica.
Член од
16 јуни 2010
Мислења
1.987
Поени од реакции
1.610
Енергетски гелови (energy gel) некаде у Скопје? Каде? Цена? Фала.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
4 март 2010
Мислења
268
Поени од реакции
26
Си вежбам во домашни услови сакам да зголемам маса, што би ми предложиле да пијам протеини гејнери и од кои и фала многу
 

Kajgana Shop

На врв Bottom