Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Кај да најдам боксерска вреќа дечки? Орка имаат? Ако знаете некое линкче пуштете наваму да видам што цени се движат. Фала.
http://www.youtube.com/watch?v=4gzW6_mXlhc
http://www.youtube.com/watch?v=hHYMGxFsKas
јас иам две, едната купена од ранерс во прилеп другата ја направив сам како тука на видеото од стар тепих. Двете се одлични, оваа од ранерс околу 2500 ја зедов таму најефтини беа и пукна на 3-4 места али ја лепам на местата каде што се кине со салотеп трака и пак нема гајле :)

овие само со бушење на таван се фиксират или има друго чаре ? само поради тоа до сега не сум земал немам идеја како би ја поставил

Кај мене се поставени на метална контсрукција, имам заварено од цевки на 2 места за нив и трето за вратило. И немаат гајле :) али имам голем двор сепак треба простор, за на зима ги ставам на гаража каде што имам за 1на место да ја обесам.
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
http://www.youtube.com/watch?v=4gzW6_mXlhc
http://www.youtube.com/watch?v=hHYMGxFsKas
јас иам две, едната купена од ранерс во прилеп другата ја направив сам како тука на видеото од стар тепих. Двете се одлични, оваа од ранерс околу 2500 ја зедов таму најефтини беа и пукна на 3-4 места али ја лепам на местата каде што се кине со салотеп трака и пак нема гајле :)

Размислував и да си направам, али материјали треба да набавам. Мада у опции ми е. :D
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Размислував и да си направам, али материјали треба да набавам. Мада у опции ми е. :D
абе не е некоја филозофија за материјали, види ако имате некој тепих за менување или по пријатели распрашај се, исто може да ти збрка работа и од оние (покров, дифтик или незнам како ги викаат од волна ткаени што се)
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Јас планирам да ја фиксирам на носач. Ќе избушам до железото во него и на тоа ќе ја прицврстам некако. Би требало да држи.
Место да даваш 5000 + денари за држач како на линков (http://pride.mk/Products/7041--.aspx) можиш сам ист ваков да креираш за 4 пати пониска цена, некое шипче од низ дома или од железара + штрафој и мутери оди кај било кој мајстор нека ти завари малце и готов си
 
Член од
7 март 2013
Мислења
36
Поени од реакции
6
Здраво на сите :)
Христос се роди :).

Имам едно прашање до вас ...
Искуство со теретана немам некое големо, одев па прекинував па пак се запишував и пак прекинав ,но сега сакам да си ја фатам озбилно работата :).
Имам 19 години, висок сум 1,70 и имам 67 кг.Додека одев на вежбање не користев никаква хемија, бидејќи мислам дека не ми е потребна. Сега кога сакам да почнам посериозно размислував со каков тренинг да почнам, каква исхрана, и дали има потреба од хемија. Сало немам,имам малце бицепс,стомачните почнуваат да се оформуваат како и градите исто.
Да не должам многу, ме интересира да ми кажете со што треба да почнам за да имам нормално тело обликовано (не сакам премногу) едноставно нормално тело кај што е се обликувано истакнато, се надевам ме разбирате.:unsure:
Некоја програма, исхрана совет ...
Однапред фала многу, и ви посакувам пријатен ден и многу здравје, љубов, бериќет во новава година :)
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Здраво на сите :)
Христос се роди :).

Имам едно прашање до вас ...
Искуство со теретана немам некое големо, одев па прекинував па пак се запишував и пак прекинав ,но сега сакам да си ја фатам озбилно работата :).
Имам 19 години, висок сум 1,70 и имам 67 кг.Додека одев на вежбање не користев никаква хемија, бидејќи мислам дека не ми е потребна. Сега кога сакам да почнам посериозно размислував со каков тренинг да почнам, каква исхрана, и дали има потреба од хемија. Сало немам,имам малце бицепс,стомачните почнуваат да се оформуваат како и градите исто.
Да не должам многу, ме интересира да ми кажете со што треба да почнам за да имам нормално тело обликовано (не сакам премногу) едноставно нормално тело кај што е се обликувано истакнато, се надевам ме разбирате.:unsure:
Некоја програма, исхрана совет ...
Однапред фала многу, и ви посакувам пријатен ден и многу здравје, љубов, бериќет во новава година :)
Почни да вежбаш. Сите прашуваат што треба како да постои некој таен лек кое е решението за убаво градено тело.

Основата е иста и важи за сите.

- Исхрана
- Одмор
- Тренинг
- Kонзистентност

Сите со еднакво значење. И кога ќе бидеш сигурен дека во сите точки вложуваш максимален напор, тогаш гарантирам дека резултатите ќе бидат неизбежни.

За исхраната можеш да прочиташ во другата тема, и според твоите можности и потреби сам да креираш план.
 
Член од
20 јануари 2012
Мислења
15
Поени од реакции
2
Здраво на сите, совет за добра теретана во Скопјево, а со солидна цена (не над 1500)? Живеам во Аеродром, така да знам дека има неколку теретани тука меѓутоа ни една не ме бендиса или се премногу скапи или се со не толку добри услови... може и во центар сеедно, само да е добра :) фала однапред!
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
568
Поени од реакции
294
Здраво на сите, совет за добра теретана во Скопјево, а со солидна цена (не над 1500)? Живеам во Аеродром, така да знам дека има неколку теретани тука меѓутоа ни една не ме бендиса или се премногу скапи или се со не толку добри услови... може и во центар сеедно, само да е добра :) фала однапред!
1500 t i e u capitol
 
Член од
20 јануари 2012
Мислења
15
Поени од реакции
2
1500 t i e u capitol
Знам ама како што видов тоа е повеќе фитнес-кардио, одколку теретана...... јас таму тегови не видов :)
--- надополнето: 7 јануари 2014 во 02:07 ---
1500 t i e u capitol
Знам ама како што видов тоа е повеќе фитнес-кардио, одколку теретана...... јас таму тегови не видов :)
 

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
Има ли некој мерено колку калории се согоруваат од средно до крст и од полицијата до средно? :D
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Има ли некој мерено колку калории се согоруваат од средно до крст и од полицијата до средно? :D
Нивото на согорени калории е различно кај секоја индивидуа.

Многу фактори зависат од тоа колку калории ќе согориш правејќи една активност, како мускулна маса, телесна маса, висина, години, ниво на хормони, итн.

Затоа ако еден човек потроши 200 калории, друг може да достигне и до 400. Значи е индивидуално.
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Има ли некој мерено колку калории се согоруваат од средно до крст и од полицијата до средно? :D
Ти одговори модераторот подолу, зависи и од темпото, зависи од условите (снег, ветер поточно отпорот врз твоето тело), твојата физичка спремност, килажата, возраст, метаболизмот....
 

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
Ок, знам за тоа. Мислев да не има некоја средина како што си има по точаците, траките за трчање, степерите..
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Ок, знам за тоа. Мислев да не има некоја средина како што си има по точаците, траките за трчање, степерите..
јас имам пробано на Runkeeper додека трчам, планинарам, а и за кога одам на факултет сум ја уклучувал и секогаш разични резултати добивам отприлика со 40-50 ккал за истата траекторија.
 

Charon

Нинџа
Член од
31 октомври 2010
Мислења
428
Поени од реакции
1.104
Има ли некој мерено колку калории се согоруваат од средно до крст и од полицијата до средно? :D

За мене со 75 кг, од Кочо Рацин до Крст 800+ планинарење, а за трчање би било 1000+ секако.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom