Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
3 декември 2008
Мислења
816
Поени од реакции
22
abe -.- moze visokot kilaza da se pretvori vo muskuli ... ako da receme neam gram muskul :)

So kreatini/proteini/amino sho ti ja znam ... ? :O
неможе со ништо бидејќи тоа е сало,а салото не се претвора во мускул. Салото само може да го стопиш,ништо друго.И со топење на салото ќе дојде до израз мускулот.
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
166
шо ти смета бе нека си пишува човекот, ем интересно ем ке научиш нешто
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
534
Поени од реакции
75
Pocnav da odam vo teretana pa mi treba sovet koj den sto da vezbam ako mozi nekoj da mi kazi.. fala odnapred:salut:
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
2.255
Поени од реакции
116
Во темава имаш на многу места одговор на прашањево, но еве ти од прилика.

1 ден - гради/трицепс
2 ден - рамо/стомак
3 ден - грб/бицепс
4 ден - нозе/стомак

На отприлика месец дена, можеш да менуваш, односно наместо гради/трицепс и грб/бицепс да вежбаш на пример еден ден грб/гради, а друг ден бицепс/трицепс.
 

Ма-Ста-Пе

недоквакан од 1966
Член од
28 јуни 2009
Мислења
703
Поени од реакции
132
ПОНЕДЕЛНИК:НОЗЕ
ВТОРНИК:ГРАДИ
СРЕДА:ГРБ
ОДМОР
ПЕТОК:РАЦЕ
САБОТА:РАМО
ОДМОР
СТОМАК ПО ИЗБОР БЕЗ ОДМОРА НЕМА ОБНОВА
 

ljupce_piroman

А ти си или... Брат ти ?
Член од
7 март 2007
Мислења
77
Поени од реакции
2
ПОНЕДЕЛНИК:НОЗЕ
ВТОРНИК:ГРАДИ
СРЕДА:ГРБ
ОДМОР
ПЕТОК:РАЦЕ
САБОТА:РАМО
ОДМОР
СТОМАК ПО ИЗБОР БЕЗ ОДМОРА НЕМА ОБНОВА
извини Ма-Ста-Пе ако ти е заглавен Caps Lock-oт иди купи си нова тастатура а не само со ГОЛЕМИ букви да пишуеш... не е убаво... :wink:
 

Ма-Ста-Пе

недоквакан од 1966
Член од
28 јуни 2009
Мислења
703
Поени од реакции
132
извини Ма-Ста-Пе ако ти е заглавен Caps Lock-oт иди купи си нова тастатура а не само со ГОЛЕМИ букви да пишуеш... не е убаво... :wink:
МЕНЕ МИ Е АРНО НЕ СЕ НАПРЕГАМ КОГА ГИ ЧИТАМ.ШТО МЕРАК ИМАТЕ ДА МЕ КРИТИКУВАТЕ.БУКВИТЕ ГОЛЕМИ,ПЕСНИ СУМ ПИШУВАЛ ТУКА.БАРЕМ ВИ Е ИНТЕРЕСАНТНО СО МЕНЕ.ЗА ТОА ШТО СУМ НАПИШАЛ НИКОЈ НИШТО НЕ КАЖУВА.ЗАШТО Е ВАКА ПОДЕЛЕН СИСТЕМОТ ЧИНИ,НЕ ЧИНИ.А ЗА ВКУСОВИТЕ НЕ СЕ РАСПРАВА НЕКОЈ САКА ГОЛЕМО НЕКОЈ МАЛО...
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
166
МЕНЕ МИ Е АРНО НЕ СЕ НАПРЕГАМ КОГА ГИ ЧИТАМ.ШТО МЕРАК ИМАТЕ ДА МЕ КРИТИКУВАТЕ.БУКВИТЕ ГОЛЕМИ,ПЕСНИ СУМ ПИШУВАЛ ТУКА.БАРЕМ ВИ Е ИНТЕРЕСАНТНО СО МЕНЕ.ЗА ТОА ШТО СУМ НАПИШАЛ НИКОЈ НИШТО НЕ КАЖУВА.ЗАШТО Е ВАКА ПОДЕЛЕН СИСТЕМОТ ЧИНИ,НЕ ЧИНИ.
пишувај си и не се замарај со децата
 

Ма-Ста-Пе

недоквакан од 1966
Член од
28 јуни 2009
Мислења
703
Поени од реакции
132
GLUTAMIN

ГЛУТАМИНОТ Е НАЈИМПРЕСИВНАТА УСЛОВНА АМИНО КИСЕЛИНА. ПОМАГА НА ИМУНОЛОШКИОТ СИСТЕМ И Е ВАЖНА ЗА СКЕЛЕТНИТЕ МУСКУЛИ. ГОЛЕМИОТ ДЕЛ ОД ГЛУТАМИНОТ КОЈ СЕ НАОЃА ВО ТЕЛОТО ГО ПРОИЗВЕДУВААТ СКЕЛЕТНИТЕ МУСКУЛИ. ТОЈ МОЖЕ МНОГУ ДА ИМ ПОМОГНЕ НА ББ. АКО НИВОТО НА ГЛУТАМИНОТ ВО МУСКУЛИТЕ Е СМАЛЕНО СЕ ЗГОЛЕМУВА КАТАБОЛИЗМОТ НА МУСКУЛИТЕ. ПАДОТ НА ГЛУТАМИНОТ ВО ПЛАЗМАТА СЕ ПОВРЗУВА СО ИСЦРПЕНОСТ И ЗАТОА ОДРЖУВАЊЕТО НА НИВОТО НА ГЛУТАМИНОТ Е ОД ГОЛЕМА ВАЖНОСТ ЗА АНАБОЛИЧКАТА СОСТОЈБА . ДАВАЊЕ НА ГЛУТАМИНОТ НА ПАЦИЕНТИ ПОСЛЕ ТЕШКИ ОПРЕРАЦИИ ГО СМАЛУВА ГУБИТОКОТ НА МУСКУЛНИОТ ПРОТЕИН КОЈ СЕ ПОВРЗУВА СО АКТИВНОСТИТЕ ВО ТЕКОТ НА ОПОРАВУВАЊЕТО. ГЛУТАМИНОТ МОЖЕ ДА СЕ КОРИСТИ И ЗА ПРАВЕЊЕ НА ГЛУКОЗА( КРВЕН ШЕКЕР) А МОЖЕ И ДА ОСИГУРА И ГОРИВО ЗА СТАНИЦИТЕ НА ИМУНУЛОШКИОТ СОСТАВ. ВО МОМЕНТИ НА БОЛЕСТ ИЛИ СТРЕС МЕТАБОЛИЗМОТ НА ГЛУТАМИНОТ СЕ УБРЗУВА КАКО БИ ПОЧНАЛ СО ПРОИЗВОДСТВО НА АНТИТЕЛА И СИНТЕЗА НА ПРОТЕИНИ. ГЛУТАМИНОТ Е НАЈДОБАР ИЗВОР НА ГОРИВО НА ИМУНОЛОШКИОТ СИСТЕМ. ИАКО НЕ Е ОЧИГЛЕДНО ИМА ГОЛЕМА УЛОГА ЗА ОВОЗМОЖУВАЊЕ НА ГОРИВО ЗА СТАНИЦИТЕ НА ИМУНИТЕТОТ И КЛУЧ ЗА ПРЕВЕНЦИЈА НА ГУБИТОК НА МУСКУЛНИОТ ПРОТЕИН. АКО НЕ СЕ ЗЕМААТ ДОВОЛНО КОЛИЧИНИ НА ГЛУТАМИН, СТАНИЦИТЕ НА ИМУНОЛОШКИОТ СИСТЕМ КЕ БИДАТ ПРИСИЛЕНИ ДА ЗЕМАТ ГЛУТАМИН ОД МУСКУЛУНИТЕ СТАНИЦИ. АКО СТЕ БОЛНИ ФАКТ Е ДЕКА ВАШИТЕ ИМУНИЛОШКИ СТАНИЦИ УБРЗУВААТ ЗА ДА СЕ БОРАТ СО БОЛЕСТА .

GLUTAMIN
AНТИКАТАБОЛИЧЕН АГЕНС,ЈА ЈАКНЕЕ ИМУНОЛОШКАТА ФУНКЦИЈА.ГЛУТАМИНОТ МОЖЕ ДА ГИ СПРЕЧИ БОЛЕСТИТЕ НА ПРЕТРЕНИРАНОСТ ВО ВЕЖБАЊЕТО.НЕГОВОТО АНТИКАТАБОЛИЧКО ДЕЛУВАЊЕ МОЖЕ(НА ДОЛГИ СТАЗИ) ДА ДОПРИНЕСЕ ДО ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА МУСКУЛНИОТ ПРОТЕИН.
ДНЕВНА ДОЗА: 5-15г.:bilokojzbor:
 

Ма-Ста-Пе

недоквакан од 1966
Член од
28 јуни 2009
Мислења
703
Поени од реакции
132
ARGININ

АРГИНИНОТ МОЖЕ ДА ГО ПОДОБРИ ПРОЦЕСОТ НА ОПОРАВУВАЊЕ ПОСЛЕ ТРЕНИНГОТ,СО ПОЗИТИВНО ДЕЛУВАЊЕ НА ИМУНОЛОШКИОТ СИСТЕМ И МОЖЕ ДА ГО ЗГОЛЕМИ НИВОТО НА ХОРМОНОТ НА РАСТ СО ТОА ШТО ЌЕ ДОЈДЕ ДО ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА МУСКУЛНАТА МАСА.
ДНЕВНА ДОЗА: 5-15г.

CISTEIN
АНТИОКСИДАНС ПОТРЕБЕН ЗА НОРМАЛНО РАСТЕЊЕ.ПОТРЕБЕН Е ЗА СИНТЕЗА НА ГЛУТАТИОНОТ(ЈАК АНТИОКСИДАНС) И ЗА ПРОИЗВЕДУВАЊЕ НА ТАУРИНОТ.ПОМАГА ВО ПРОЦЕСОТ НА ОПОРАВУВАЊЕ ПОСЛЕ ТРЕНИНГ.
ДНЕВНА ДОЗА: 1-2г.

GLUTAMIN
AНТИКАТАБОЛИЧЕН АГЕНС,ЈА ЈАКНЕЕ ИМУНОЛОШКАТА ФУНКЦИЈА.ГЛУТАМИНОТ МОЖЕ ДА ГИ СПРЕЧИ БОЛЕСТИТЕ НА ПРЕТРЕНИРАНОСТ ВО ВЕЖБАЊЕТО.НЕГОВОТО АНТИКАТАБОЛИЧКО ДЕЛУВАЊЕ МОЖЕ(НА ДОЛГИ СТАЗИ) ДА ДОПРИНЕСЕ ДО ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА МУСКУЛНИОТ ПРОТЕИН.
ДНЕВНА ДОЗА: 5-15г.

HISTIDIN
ПРОТИВ ЗАПАЛЕЊЕ,АНТИОКСИДАНС,ПОМАГА ЗА ИСЦРПЕНОСТ НА ОРГАНИЗМОТ.МОЖЕ ДА ГО ПОДОБРИ ОПОРАВУВАЊЕТО ПОСЛЕ ТРЕНИНГОТ, ДА ЈА НАМАЛИ БОЛКАТА ВО ЗГЛОБОВИТЕ.
ДНЕВНА ДОЗА: 3-5г.

TAURIN
ИМА СЛИЧНА АКТИВНОСТ КАКО ИНСУЛИНОТ,ГО ЗГОЛЕМУВА ОБИМОТ НА СТАНИЦИТЕ(НЕ АУТОБУСКИТЕ).МОЖЕ ДА ДОПРИНЕСЕ НА АНАБОЛИЧКИТЕ ПРОЦЕСИ НА ГЛУКОЗАТА И НА АМИНО КИСЕЛИНИТЕ,КАКО И ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА СТАТУСОТ НА ХИДРАЦИЈА НА СТАНИЦИТЕ.
ДНЕВНА ДОЗА: 1-3г.


:smir:
 

Ма-Ста-Пе

недоквакан од 1966
Член од
28 јуни 2009
Мислења
703
Поени од реакции
132
ARGININ

ЕДИСТВЕНА ФУНКЦИЈА АРГИНИНОТ УКЛУЦУВА РЕГЕНЕРАЦИЈА НА СТРАНИЦИТЕ ИМУНОЛОСКА ФУНКЦИЈА РЕГУКЛАЦИЈА НА ХОРМОНИТЕ И МЕТАБОЛИЗАМ НА ПРОТЕИНИТЕ ИАКО КАЈ ПОСТРАИТЕ ЛУГУ ОВАА АМИНО КИСЕЛИНА Е НЕ ЕСЕНЦИАЛНА ВО НЕКОЈ СЛУЦАЕВИ МОЗЕ ДА ИМА ПОТРЕБА ЗА НЕА ПОРАДИ СПОСОБНОСТ НА ЗАЦИВУВАНЈЕ НА МУСКУЛНОТО ТКИВО АРГАНИН ВО КОМБИНАЦИЈА СО ДРУГИ РАБОТИ ДЕЛУВА НА ЕМУНИТЕТОТ НА ПР ГУТАМИН И ОМЕГА 3 МАСНИ КИСЕЛИНИ ЈА СМАЛУВААТ ПОЈАВАТА НЕ КОЈ ИНФЕНКЦИИ МНОГУ СПОРТИСТИ КАКО И ББ КОЈ ТРЕНИРААТ СО ГОЛЕМ ИНТЕЗИТЕТ ГО ОСЛАБУВААТ ИДИНИТЕТОТ ТИЕ БИ ТРЕБАЛО ДА ЗЕМАТ РАЗНИ АМИНО КИСЕЛИНИ КАОК СО СЕ АРГИНИН И ГЛУТАМИН КОЈ ПОЗИТИВНО ДЕЛУВААТ НА ИМУНИТЕТОТ МЕТАБОЛИЗМОТ НА АРГАНИНОТ КОЈ ОД ГОЛЕМА ВАЗНО ЗА ББ ИГРА УЛОГА ВО ОБЛИКУЦАНЈЕ НА ХОРМОНАНЛИНИТЕ РЕАКИЦИ АРГАНИНОТ И ОРИНИТИНОТ СТИМУЛАРААТ ЛАЦЕНЈЕ НА ХОРМОНОТ ЗА РАСТ И ИЗЛУЛИНОТ 2 АНАБОЛИЦКИ ХОРМОНИ АРГЕНИНОТ ИМА ПОВЕКЕ СТРУКО ДЕЛУВАНЈЕ ЗА ББ ОРАЛНАТА УПОТРЕБА НА АРГЕНИНОТ ПОЗИТИВНО ДЕЛУВА НА РАСТ НА МУСКУЛИТЕ И ГО ЗАБРЗУВА ПРОЦЕСОТ НА ОПОРАВАК.:bilokojzbor:
 

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
Здраво, ме интересираше да прашам нешто.. имам еден мал проблем.
Пред нецели 9 месеци бев 25кг потежок од сега, ослабнав на природен и спортски начин без земање на суплементи и помагала во исхраната. Проблемот е во тоа што на стомакот ми остана мал дел кожа, се разбира има и маснотии но многу мал дел. Ми рекоа дека тоа може да се тргне со мачкање со некој креми и ми рекоа да земам Л карнитин. Имам 17 години и ме интересираше некој да ми препорача што да правам, по толкаво симињање на килажа глупо ми е да го гледам ова што ми остана па сакам да го исчистам целосно. Фала
п.с. правам стомачни секој ден без исклучоци
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
Што би ми препорачале за губење на килажа освен исхрана и кардио, суплементи некои... ??
 

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
гледам ова л-карнитинот го фалат многу, сакам да прашам штетен ли е и дали е подробро да се зима како таблети или како течност сакам да го земам и ако може да ми кажете по колку дози се гледаат ефекти и како се конзумира ? фала
 

Kajgana Shop

На врв Bottom