Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.589
Ја прегледував темава неколку страни наназад и заклучив дека има луѓе кои се соочуваат со истите дилеми и прашања како јас што ги имам во моментов. Пред извесен период одлучив да го симнам вишокот килограми и иако не се надевав многу на некои претерани резултати после скоро 7-8 месеци успеав да стопам значителен број на килограми преку претходно воспоставен план на исхрана а најмногу преку кардио вежби и резултатите дојдоа преку пот и истрајност до едно задоволително ниво, имено кога започнав со вежбање имав некаде над 90 килограми а висок сум 183 cm па стигнав по одреден период од неколку месеци до 76 килограми. Е сега главниот дел, она што не го очекував а претоставувам дека ми беше и грешка е тоа што се фокусирав само на кардио вежбите што доведе до симнување на вишок масните наслаги ама и воедно и на мускулна маса па после тоа изгледав ептен млитаво. Горе сум слаб без никаков вишок но и без некоја претерано развиена мускулатура што ептен ме иритира додека во пределот на абдоменот особено од страните сеуште имам масни наслаги кои ме нервираат до степен што во еден момент и ја претерав, дојдов до помалку од 70 килограми само за тој дел да исчезне и сепак не успеав во целост да се ослободам од салото. Во моментов имам некаде околу 76 килограми со истата висина 183 cm и се одлучив да почнам да посетувам теретана комбимирано со кардио вежби се надевам на задоволителни резултати. Јас сум инаку целосен почетник во тежинските вежби за развивање на мускулатурата на телото, знам кон што треба да се придржувам кога е во прашање одржувањето на оптималната тежина преку исхраната но немам поим која храна треба да се внесува за развивање на мускулна маса па имам неколку прашања кои знам дека се сигурно споменати до сега но сакам да знам конкретно мислење и совет на едно место базирани на мојата состојба која ја опишав погоре. Е сега за приоритетите кои ги имам поставно заедно со неколку прашања:

-Целта ми е за старт да започнам со дефинирање на мускулатурата на телото особено во делот на градите и рамената исто така и стомачните мускули.Кои се најдобри вежби за овие делови?
-Колкав треба да биде интензитетот на вежбите ( значи да напоменам за старт се фокусирам на дефиниција не маса ) ?
-Колку пати неделно е поребно да посетувам третана во текот на една недела и дневно времетраење на вежбите за оптимални резултати? ( ова од ваши искуства колку пати практикувате )
-Дали додека вежбам на пример денес, треба да се фокусирам на еден мускулен сегмент пример гради а наредниот пат на друг пример стомачни мускули или пак е подобро сето тоа да го правам во еден ден одеднаш ?
-Од читањето во подфорумов дојдов до заклучок дека исхраната е многу битен сегмент, дали постои некој diet plan за почетници кој одговара на мојата сегашна состојба или пак некој претходно бил во слична ситуација како мојата и што е тоа што најмногу му помогнало за постигнување резултати.
-И за крај ако има некој совет по некое прашање кое поради неинформираност сум го изоставил слободно нека го напише повоторувам се работи за целосен почетик во овие работи и целта ми е ако може некој да ме насочи како за почеток, секој совет е добредојден.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Почни од тука.
http://iifym.com/iifym-calculator/
2.Пробај ја програмава за почетници создавање функционално тело.
http://www.muscleandstrength.com/workouts/jason-blaha-ice-cream-fitness-5x5-novice-workout
3 трпение и фокус.
4.Суплементи креатин и бета аланин за почеток.[DOUBLEPOST=1397155876][/DOUBLEPOST]Добар подкаст за топење масти.
Вложете и слушајте ќе добиете резултати.
http://evidencemag.com/fat-loss-podcast/
 
Последно уредено од модератор:
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
Да не знае некој чаре во врска со истегната кожа или што и да е?
Еве слика, тоа во црвено што е заокружено, кога вежбам уште повеќе се шири, а од левата страна цела линија ја имам :/ Не знам дали се гледа баш убаво, но со малку зум може да се забележи подобро :)
20140327_040828-1.jpg
 

-x-

punished
Член од
2 март 2013
Мислења
1.191
Поени од реакции
837
Да не знае некој чаре во врска со истегната кожа или што и да е?
Еве слика, тоа во црвено што е заокружено, кога вежбам уште повеќе се шири, а од левата страна цела линија ја имам :/ Не знам дали се гледа баш убаво, но со малку зум може да се забележи подобро :)
Прегледај го приврзокот 89425
Не сум 100% сигурен дека се работи за истото, но мој познаник кој што исто оди рекреативно во теретана и е ракометар, на грбот има голема линија а на раката нешто слично како твоево. Ми рече дека тоа му се случило поради нагло ширење и извишување, а тебе може да ти е излезено од вежбањето.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Се викаат стрии.
Се креираат кога се шири кожата нагло или кога слабееш.
Нема лек,можеби со тек на време ќе се намали.
 

L1quiD

Only Trees Grow Naturally
Член од
17 мај 2010
Мислења
139
Поени од реакции
108
Се викаат стрии.
Се креираат кога се шири кожата нагло или кога слабееш.
Нема лек,можеби со тек на време ќе се намали.
Стриите не се појавуваат поради слабеењето, тоа е затоа што веќе биле таму, но се премногу незабележителни, што кога ослабнал почнале да се познаваат. Тие сепак се поради нагло качување на тежина, бидејќи на тој начин кожата „распукува“ и се појавуваат такви траги на површината. После 1+ година доколку не се накачува тежина може да избледат, а не е на одмет и сончање, тоа ќе помогне за нивно побрзо избледување. Други глупости, витамини, масла за кожа ова-она, мижи асан да ти баам, нема потреба и тие се џабе фрлени пари.
 
Член од
1 април 2014
Мислења
218
Поени од реакции
23
Не сум 100% сигурен дека се работи за истото, но мој познаник кој што исто оди рекреативно во теретана и е ракометар, на грбот има голема линија а на раката нешто слично како твоево. Ми рече дека тоа му се случило поради нагло ширење и извишување, а тебе може да ти е излезено од вежбањето.
od toa e, jas koga se zdebeliv mi se pokazaa na strukot
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
http://www.muscleandstrength.com/workouts/jason-blaha-ice-cream-fitness-5x5-novice-workout
Дечки ако може некој по искусен да ми каже мислење околу програмава,гледам и погоре сте ја спомнале,почетник сум и ме интересира општо дали е добра и колку дава резултати.Може малку лаички поставено прашањево али лаик сум и така на темава.Фала од напред :)
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Екстра е ја препорачувам на секого за почеток.

Sent from my ME173X using Tapatalk
 
2

~2A

Гостин
Дали да ги зголемувам повторувањата во една серија, или да зголема на повеќе серии?
-Целта ми е дефиниција.
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
568
Поени од реакции
294
Дали да ги зголемувам повторувањата во една серија, или да зголема на повеќе серии?
-Целта ми е дефиниција.
тренингот треба да ти остане ист како и предходно , фали маса или деф. одредува исхраната .
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Дали да ги зголемувам повторувањата во една серија, или да зголема на повеќе серии?
-Целта ми е дефиниција.
Ниту едно ниту друго. Чистењето не е време кога треба да го зголемуваш волуменот на вежбање (повеќе серии) ниту пак време за серии од 20-30 репетиции кои демек "подобро" дефинирале според народот. Најбитна работа за време на дефиниција е да задржиш што повеќе од стекнатата сила, така да продолжи да дигаш тешко, барем првите 3 серии на определена мускулна група прави ги во опсег до 5 репетиции а потоа продолжи си со серии со повеќе повторувања или пак имај си посебни денови за сила и хиптертрофија. Тоа е барем мојата тренинг филозофија
 
Член од
3 април 2013
Мислења
175
Поени од реакции
75
Екстра е ја препорачувам на секого за почеток.

Sent from my ME173X using Tapatalk
http://www.muscleandstrength.com/workouts/jason-blaha-ice-cream-fitness-5x5-novice-workout
Дечки ако може некој по искусен да ми каже мислење околу програмава,гледам и погоре сте ја спомнале,почетник сум и ме интересира општо дали е добра и колку дава резултати.Може малку лаички поставено прашањево али лаик сум и така на темава.Фала од напред :)
Ja razgledav izlgeda interenso tuku ne mi e jasno 5x5 so golemi tezhini ili 5x5 so tezhini optimum za pravilno izveduvanje na site repeticii? Ima nekoj iskustvo.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Ja razgledav izlgeda interenso tuku ne mi e jasno 5x5 so golemi tezhini ili 5x5 so tezhini optimum za pravilno izveduvanje na site repeticii? Ima nekoj iskustvo.
5 репетиции со максимални тежини кои ти овозможуваат правилно изведување на вежбата без спотер. Инаку програмата е од Џејсон Блаха а тој е пауерлифтер затоа и програмата му се врти околу пауерлифтерски вежби (бенч, мртво, чучањ).
 

Пропалица

Мртов/а
Член од
25 јуни 2011
Мислења
2.866
Поени од реакции
1.406
Купив креатин па ако сака некој да ми објасни како да го користам пошто сум почетник и до сега немам користено.


Поздрави фала многу.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom