Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.194
Поени од реакции
20.834
За неколку месеци веќе ќе му треба поголеми тежини од овие во сетов (за грб, чучањ, веројатно и бенч)
Да да, секако мали се ептен тежините во сетов. Инаку, општо зборев јас, дома да си имаш сет од справи + тежини колку што ти е потребно.

@kkk666
Побарај по овие страниве за реклами, имаше еден човек што подаваше дома изработени справи, секакви. Види, може да има сетови по поприфатлива цена.
 
Член од
9 јули 2008
Мислења
256
Поени од реакции
75
Почнав да пијам креатин и вика дека 5 грама е еднакво на една лажица за чај, мене тоа ми изгледа дека е малку. На протеинот лажицата што стига со него вика дека е околу 32 грама што значи треба да собира 6 вакви лажици краетин али мене ми се наполни околу пола само. Дали мерам со грешна лажица или има некоја работа што не ја сваќам?
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.617
Поени од реакции
11.158
Почнав да пијам креатин и вика дека 5 грама е еднакво на една лажица за чај, мене тоа ми изгледа дека е малку. На протеинот лажицата што стига со него вика дека е околу 32 грама што значи треба да собира 6 вакви лажици краетин али мене ми се наполни околу пола само. Дали мерам со грешна лажица или има некоја работа што не ја сваќам?


Ти сигурно ставаш во ваква.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.194
Поени од реакции
20.834
Почнав да пијам креатин и вика дека 5 грама е еднакво на една лажица за чај, мене тоа ми изгледа дека е малку. На протеинот лажицата што стига со него вика дека е околу 32 грама што значи треба да собира 6 вакви лажици краетин али мене ми се наполни околу пола само. Дали мерам со грешна лажица или има некоја работа што не ја сваќам?
Баш денес мерев и јас тоа. Во дозерка од 32 грама, збира 8 (heaping) лажици за чај креатин.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.295
Поени од реакции
15.512
Како да го напреднам бенџот? Си варирам на иста тежина веќе подолго време,речиси е изедначено со косиот бенџ.

На коса можам да дигнам 65кила 8 пати,а на правата дигам само 70-75.

Сегде напредувам со тежини ама бенџот ми е проблем. Мртво ги правам околу 120 кила макс,чучањ слабо правам со тежини големи пошто имам проблем со едното колено. Правам и вратило со сопствена тежина.

Значи сегде дигам повеќе од порано само на бенџот заглавив.Уште малце рамото ќе го израмнам со бенџот,а за грб муабет да не праиме.

Иначе идам 5 месеци у теретана интезивно 180цм висок со 80 кила.

Дајте некој типс за бенџот.
Иста градба си како мене, иста висина и тежина, и ист проблем, бенџот. Иако јас поради постојани обврски се погодува да одам и по 1-2 пати неделно некогаш, а правев и пауза 4 недели, а вежбам колку тебе. На бенџ најмногу 70, на рамо 60, сам си се чудам, иако мислам дека е поради тоа што не сум многу редовен, летово сум послободен па ќе видам дали ќе напреднам, во меѓувреме некој совет од поискусните?
 
Член од
18 март 2009
Мислења
1.120
Поени од реакции
343
Почнав да пијам креатин и вика дека 5 грама е еднакво на една лажица за чај, мене тоа ми изгледа дека е малку. На протеинот лажицата што стига со него вика дека е околу 32 грама што значи треба да собира 6 вакви лажици краетин али мене ми се наполни околу пола само. Дали мерам со грешна лажица или има некоја работа што не ја сваќам?
Сметај дека можеби немаат иста густина, значи во ист волумен не значи дека има иста маса. Значи ако во тоа за протеини пишува 32 грама, тоа се мисли само за протеините за кои е наменет.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Почнав да пијам креатин и вика дека 5 грама е еднакво на една лажица за чај, мене тоа ми изгледа дека е малку. На протеинот лажицата што стига со него вика дека е околу 32 грама што значи треба да собира 6 вакви лажици краетин али мене ми се наполни околу пола само. Дали мерам со грешна лажица или има некоја работа што не ја сваќам?
Ти да не имаш бегано од часови физика :D прво од каде ти е идејата дека еднакво тежат креатин и протеин во ист волумен? А второ се мисли на брдо полни лажички, а не на рамно полни можеби на ова грешиш
 
Член од
17 мај 2013
Мислења
24
Поени од реакции
0
од која воздраст е најдобро да се почне да се вежба,имам 15 години некои ми вилет дека е рано,растењето престанувало што мислите вие?:)
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
од која воздраст е најдобро да се почне да се вежба,имам 15 години некои ми вилет дека е рано,растењето престанувало што мислите вие?:)
За ова има да добијаш најразлични одговори, јас тргнав уште на 14 години во теретана и одев 6месеци после то 5 години не влегов таму пак :)
Цел живот ќе се прашувам дали се заебав со то што од 15 години немам израснато ниту 1цм до сега. Али се силев многу ко влегов и кревав неправилно оти нормално никој во теретаната не го интересирало што работиме, а ние шапшали се силевме да крениме колку некој од 25 години кои вежбаат со години. Може да почнеш да вежбаш втеретана али внимавај со тежините и научи ги вежбите правилно. Или пак почни си дома да вежбаш, склекови, вратило, разбој, стомачни, чучањ без тежина но многу повторувања па за 2-3 години може да тераш во теретана. По мое би ти го препорачал ова второто али еве нека си кажат и останатите свое мислење
 

Mikky

Интераш
Член од
23 октомври 2008
Мислења
210
Поени од реакции
19
Момци дајте предлог за теретана, околу Карпош 3, Карпош 4.
п.с. Само да не е Lifestyle, тие нешто не се токму со цените :cool:
 

M.O.P.

Niggaz were born to kill
Член од
27 јануари 2012
Мислења
1.435
Поени од реакции
1.303
Capture.PNG дечки вакви каде може да најдам
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
од која воздраст е најдобро да се почне да се вежба,имам 15 години некои ми вилет дека е рано,растењето престанувало што мислите вие?:)
Тестостеронот ги затвора епифизите на коските пред-времено а вежбање со големи тежини стимулира лачење на тестостерон. Ако веќе сакаш да одиш во теретана никако не се сили со тежините во некој пауерлифтерски стил, вежбај со поголем број повторувања накај тренинг за издржливост со 12-15-20 повторувања, и не зголемувај тежини додека перфекто не ја совладаш техиниката.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom