Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

the_kop

Модератор
Член од
14 јануари 2011
Мислења
10.432
Поени од реакции
13.558
Пред 2-3 месеци пишав овде дека имам проблем со рамото. Одмарав добри 2 месеци но кога се вратив во теретана пак се јави истата болка. Некогаш ми се случува и дома кога ќе направам некој нагол покрет со рамото да почувствувам болка. Заклучив дека болки имам единствено кога правам вежби со растегнати раце, за другите вежби е ок. Единствен проблем ми е шо не можам да вежбам со тежина која ми одговара (повторно морав да почнам со помала, заради болките).
На доктор не бев за волја на вистината и би сакал да ми препорачате некои лекарства/маст која би ми помогнала (планирам да купам магнезиум).

Друга работа, малку глупаво прашање е можда но ме мрзи да барам низ нет. 9-10 месеци веќе одам во теретана но никогаш не сум правел кардио. Сакав да ве прашам што спаѓа под кардио вежби и за што служат (дали на пример за топење на масти)?
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
Пред 2-3 месеци пишав овде дека имам проблем со рамото. Одмарав добри 2 месеци но кога се вратив во теретана пак се јави истата болка. Некогаш ми се случува и дома кога ќе направам некој нагол покрет со рамото да почувствувам болка. Заклучив дека болки имам единствено кога правам вежби со растегнати раце, за другите вежби е ок. Единствен проблем ми е шо не можам да вежбам со тежина која ми одговара (повторно морав да почнам со помала, заради болките).
На доктор не бев за волја на вистината и би сакал да ми препорачате некои лекарства/маст која би ми помогнала (планирам да купам магнезиум).

Друга работа, малку глупаво прашање е можда но ме мрзи да барам низ нет. 9-10 месеци веќе одам во теретана но никогаш не сум правел кардио. Сакав да ве прашам што спаѓа под кардио вежби и за што служат (дали на пример за топење на масти)?
Грешка голема. Не сум доктор да знам што точно ти е повредата, ама со толку голема пауза само полошо можеш да направиш. Генерално после 3-4 дена кога ке се намали болката, најчесто почнуваш со вежби. Празна шипка многу повторувања, во тек на сетот ќе дознаеш ако се зголемува болката одмарај уште некој ден, ако на крај од тренинг осеќаш помалце значи си ок. Следен ден/тренинг зголемувај минимално тежина. Не го тресам ова од памет, ова е Bill star rehab protocol можеш на интернет да прочиташ
 

the_kop

Модератор
Член од
14 јануари 2011
Мислења
10.432
Поени од реакции
13.558
Грешка голема. Не сум доктор да знам што точно ти е повредата, ама со толку голема пауза само полошо можеш да направиш. Генерално после 3-4 дена кога ке се намали болката, најчесто почнуваш со вежби. Празна шипка многу повторувања, во тек на сетот ќе дознаеш ако се зголемува болката одмарај уште некој ден, ако на крај од тренинг осеќаш помалце значи си ок. Следен ден/тренинг зголемувај минимално тежина. Не го тресам ова од памет, ова е Bill star rehab protocol можеш на интернет да прочиташ
Сакаш да ми кажиш дека сега пак треба да почнам со најмала тежина, па постепено да ја зголемувам?
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Сакаш да ми кажиш дека сега пак треба да почнам со најмала тежина, па постепено да ја зголемувам?
Најверојатно имаш проблем со rotator cuff, има вежби што се прават за да ги средиш, побарај на гугл.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 

the_kop

Модератор
Член од
14 јануари 2011
Мислења
10.432
Поени од реакции
13.558
Најверојатно имаш проблем со rotator cuff, има вежби што се прават за да ги средиш, побарај на гугл.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
Па, од ова шо можам да го увидам, болката ми е најголема во делот кај шо се дели бицепсот од трицепсот (се надевам ќе ме сфатиш за кој дел велам) :).
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Па, од ова шо можам да го увидам, болката ми е најголема во делот кај шо се дели бицепсот од трицепсот (се надевам ќе ме сфатиш за кој дел велам) :).
https://www.iherb.com/pr/Life-Extension-Boron-3-mg-100-Veggie-Caps/47807

https://www.iherb.com/pr/Doctor-s-Best-Hyaluronic-Acid-Chondroitin-Sulfate-60-Gelatin-Caps/4457

https://www.iherb.com/pr/Healthy-Origins-Fully-Reacted-Magnesium-Bisglycinate-Chelate-8-oz-227-g/62797

https://www.iherb.com/pr/Doctor-s-Best-Best-Vitamin-D3-5000-IU-180-Softgels/21367

Порачај ова, ќе те среди доста брзо.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
Може да придонесе, а дека ќе го среди само од себе малку потешко. Активност редовна е клучот прави се што си правел претходно од дневни активности, не ја изоставувај повредената страна под никој случај. И запамти болката е дел од рехабилитација
 
T

Terroir

Гостин
Може да придонесе, а дека ќе го среди само од себе малку потешко. Активност редовна е клучот прави се што си правел претходно од дневни активности, не ја изоставувај повредената страна под никој случај. И запамти болката е дел од рехабилитација
Клучот е во одморот и добра исхрана/суплементација, евентуално вежбање со мали тежини или уште подобро вежби со користење на сопствената тежина.
Очигледно не се работи кај него за воспалување на мускули и сл туку сосема друга повреда која сигурно нема да исчезне само со континуирано вежбање..

Тоа болката е дел од рехабилитацијата aka no pain no gain е најголема глупост ;)
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
Клучот е во одморот и добра исхрана/суплементација, евентуално вежбање со мали тежини или уште подобро вежби со користење на сопствената тежина.
Очигледно не се работи кај него за воспалување на мускули и сл туку сосема друга повреда која сигурно нема да исчезне само со континуирано вежбање..

Тоа болката е дел од рехабилитацијата aka no pain no gain е најголема глупост ;)
А со што се зајакнуваат сврзните ткива(тетивите и лигаментите) со лежење?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.681
Поени од реакции
35.004
Пред 2-3 месеци пишав овде дека имам проблем со рамото. Одмарав добри 2 месеци но кога се вратив во теретана пак се јави истата болка. Некогаш ми се случува и дома кога ќе направам некој нагол покрет со рамото да почувствувам болка. Заклучив дека болки имам единствено кога правам вежби со растегнати раце, за другите вежби е ок. Единствен проблем ми е шо не можам да вежбам со тежина која ми одговара (повторно морав да почнам со помала, заради болките).
На доктор не бев за волја на вистината и би сакал да ми препорачате некои лекарства/маст која би ми помогнала (планирам да купам магнезиум).

Друга работа, малку глупаво прашање е можда но ме мрзи да барам низ нет. 9-10 месеци веќе одам во теретана но никогаш не сум правел кардио. Сакав да ве прашам што спаѓа под кардио вежби и за што служат (дали на пример за топење на масти)?
Рамото е една од најчестите повреди во теретана, особено ако не си загреан или со лоша форма кога вежбаш рамо или гради. Обично не ги почитувам овие местачите, али пред 2 месеци мој пријател отиде кај Туран исто за повреда од теретана на рамото, го среди за пола саат, правеше пауза 2 денови од вежбање и првиот месец вежбаше со мали тежини, еве го сега е како нов.
Тркни до кај него мислам дека бил во Тафталиџе и еве ти број 070/772-892, работи само наутро во работни денови, инаку не крева на телефон, нека те ѕирни и ќе ти каже дали имаш нешто изместено или е само воспаление на лигаменти, ако е воспаление ќе може да се оправиш со суплементите што ти ги пиша Psyside, ако имаш нешто изместено ќе си имаш мака па макар и дека дураболин да земеш.[DOUBLEPOST=1511642115][/DOUBLEPOST]Во теретана кардио може да правиш на точаците, степери, орбитрек, трака за трчање, а дали ќе топиш ти зависи од исхраната, ако јадеш повеќе од што трошиш пак ќе ти остане салото.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Здраво дечки.
Кога вратот го вртам на десно и надолу имам болка на левата страна од трапезот најверојатно, истото место како на сликата десно што е иксот.
Некој има искуство со вакво истегнување и што да се прави ?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.681
Поени од реакции
35.004
The power of half squats , УРАААААА што би рекол Паљо :facepalm:
Од човек што вежба и слуша совети од Бренч Ворен не може да очекуваш правилна форма, легендата вели дека некогаш во животот Бренч направил било која вежба правилно.[DOUBLEPOST=1511734062][/DOUBLEPOST]Еве како не треба да изгледа тренинг за рамо на пример.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom