Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Која ја вежбаш? Терај ја таа "MI40-X-Workout-Sheets-1-Natural-beginner", ако сакаш да се прилагодиш пробај 2 недели да зголемиш волумен, полека ќе ја добиеш кондицијата, па после почнувај ја програмата, таман за тие две недели ќе го поминеш детокс делот.

Не ги сакам многу тие пауерлифтерските, откако ја заебав кичмата го сменив целосно концептот на вежбање, вака сум побезбеден од повреди, а мускулниот раст ми е на солидно ниво кога споредам дека се помалку имам време и за тренинг и за готвење поради обврските.
Симни ја Periodization Training for Sports by Tudor Bumpa, имаш добри информации како да подобриш сила, барем е од научник правена, не е од некој нигер што се избоцкал и решил да дига железа.
7 Day primer phase, пред да се префрлам на "MI40-X-Workout-Sheets-2-Graduate-intermediate", ајде ќе ја разгледам кецот и ако и таа е обилна дефинитивно ќе ја заобиколам, затоа што каде немам време да одам 5-6 дена на вежбање па уште и 8 вежби. :D
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
7 Day primer phase, пред да се префрлам на "MI40-X-Workout-Sheets-2-Graduate-intermediate", ајде ќе ја разгледам кецот и ако и таа е обилна дефинитивно ќе ја заобиколам, затоа што каде немам време да одам 5-6 дена на вежбање па уште и 8 вежби. :D
Ако се 8 вежби, битно е времето, паузите се апла кратки, таман да ставиш тежина и да се напиеш вода и одма треба да почнеш, најчесто ти се 40сек, јас и кардио ако правам не сум заглавил подолго од 1и пол саат, ако не правам кардио и стомак секогаш сум во рамките 45-60минути.
Мене на почетокот ме мачеше премногу воспалението, мислам дека првите недела и пол умрев од болка.
Терај ја бегинер, таа што си ја зел ти е потешка, истерај еднаш бегинер.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
@Кеплер ја пробав MI40X и искрено премногу ми е, додека ја читав и разгледував не ми делуваше до толку обилна, ама не изджав да изработам ни цел тренинг од оние 7дена кога се подготвуваш за програмата.

5 серии по 20 повторувања од seated lateral raises...:shook:

Moжеби телото ми се навикна на помалце повторувања и поголеми тежини, последнава година сум или на ппл или 5x5, упер/ловер , 5/3/1.
Многу поголем пумп добивам со вакво нешто, а и не губам концентрација брзо.


Ако имаш некоја на ум која повеќе е кон поверлифтинг кажувај ја. :D
If it ain't broke don't fix it ...
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Ај пиратерија не вака јавно, не сме варез форум.

Си имате приватни пораки.
 
Член од
22 септември 2017
Мислења
29
Поени од реакции
12
Здраво другари потребен ми е совет почнав да идам во теретана. Е сега имам масти околу стомак, некој да сподели совет како би можел да ги изгубам односно да ги намалам? Ви благодарам.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Здраво другари потребен ми е совет почнав да идам во теретана. Е сега имам масти околу стомак, некој да сподели совет како би можел да ги изгубам односно да ги намалам? Ви благодарам.
  • eat clean
  • eat less
  • sleep well
  • stress less
  • drink H2O
  • do cardio
  • try IF
https://www.healthline.com/nutrition/6-proven-ways-to-lose-belly-fat
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Здраво другари потребен ми е совет почнав да идам во теретана. Е сега имам масти околу стомак, некој да сподели совет како би можел да ги изгубам односно да ги намалам? Ви благодарам.
 
Член од
5 август 2017
Мислења
33
Поени од реакции
9
decki malce pomos i mislenje? posle 2 meseci pauza,pocnav pak so treninzi eve vejke 2 meseci. ja vrativ telesnata tezina i kladov plus 2-3 kg vrativ muskulna masa i obem ali nesto na racete triceps i biceps imam zastoj, vnesuvam dovolno kalorii masti proteini i jaglenohidrati,koristam suplementi kreatin,glutamin, whey protein concetrat,multivitamini no negledam napredok na racete. probav i so sokiranje na muskul ali nesaka da odi nagore. 7 treninzi imav za race vo rok od 2 meseci ama nema napredok osven toa sto vrativ. dali treba povejke vreme ili gresam nekade? inace ovie mi se vezbite
triceps pocnuvam so jaze, 12-10-8-6 povtoruvanja
vtora vezba so sipka isto na sajlia 12-8-6 povtoruvanja
treta vezba ekstenzija nad celo so kriva sipka 10-6-6 povtoruvanja
cetvrta vezba so ednoracen teg pozadi glava 12-10-6 povtoruvanja
biceps pocnuvam so pregib so kriva sipka 15-12-10-6 povtoruvanja
vtora vezba stoecki pregib so edno racni tegovi so rotiranje na dlanki 12-6-6 povtoruvanja
treta vezba na kosa klupa so edno racni tegovi 10-10-6 povtoruvanja
cetvrta vezba cekan. ovie vezbi gi koristam najcesto ali i koristam i drugi vezbi da ne se istite sekoj trening!
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
decki malce pomos i mislenje? posle 2 meseci pauza,pocnav pak so treninzi eve vejke 2 meseci. ja vrativ telesnata tezina i kladov plus 2-3 kg vrativ muskulna masa i obem ali nesto na racete triceps i biceps imam zastoj, vnesuvam dovolno kalorii masti proteini i jaglenohidrati,koristam suplementi kreatin,glutamin, whey protein concetrat,multivitamini no negledam napredok na racete. probav i so sokiranje na muskul ali nesaka da odi nagore. 7 treninzi imav za race vo rok od 2 meseci ama nema napredok osven toa sto vrativ. dali treba povejke vreme ili gresam nekade? inace ovie mi se vezbite
triceps pocnuvam so jaze, 12-10-8-6 povtoruvanja
vtora vezba so sipka isto na sajlia 12-8-6 povtoruvanja
treta vezba ekstenzija nad celo so kriva sipka 10-6-6 povtoruvanja
cetvrta vezba so ednoracen teg pozadi glava 12-10-6 povtoruvanja
biceps pocnuvam so pregib so kriva sipka 15-12-10-6 povtoruvanja
vtora vezba stoecki pregib so edno racni tegovi so rotiranje na dlanki 12-6-6 povtoruvanja
treta vezba na kosa klupa so edno racni tegovi 10-10-6 povtoruvanja
cetvrta vezba cekan. ovie vezbi gi koristam najcesto ali i koristam i drugi vezbi da ne se istite sekoj trening!
Купишта бескорисни изолации, од ова само тендонитис на подлактицата ке добиеш.
Бенч обичен и тесен фат, Преса стрикна и push press, Разбој. Изолација една вежба максимум две неделно. За бицепс веслање, вратило и исто една до две изолации. Стани посилен на главните вежби и ке ти пораснат рацете.
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Типчево го гледам понекад пошто ми е интересн и има добра енергија. Има добри совети сто ги дава, но да се копира тренинг од него е лудост ако си натурал. Гледајте му некој видеа за тренинг за нозе ако немате доволно мотивација.
Иначе кога сме кај балканците пробајте на фб најдете ги powebulding.hr ili dario fit. Едни од ретките што даваат практични совети за натуралци и искреност посебно за суплементиве .
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031

Kajgana Shop

На врв Bottom