Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
Вака сега имам 15 години и имам проблеми со килажата имам 60кг а висок сум 185цм може ли да земам да пијам протеини,гејнери или кретин нешто за да покачам на килажа
Исто почнав како тебе, само 1.8м бев. Гејнери такви работи немој волку рано, можеш перфектно добро да тераш и по природен пат. Ќе треба да бараш низ нет некои основни совети окулу исхрана, ама од таа позиција што и да правиш со newbie gains ќе кренеш маса ако доволно си посветен.

Лично одев по она јади се што ќе видиш (и после побарај уште малце низ фрижидер), работи некои два месеци макс, после ќе треба да средиш малце по малце за да имаш константност.

Имет и уште една работа, compound вежби. Stronglifts 5x5 би требало да ти врши работа со по една изолациона вежба за бицепс/трицепс секој тренинг. Кој што сака нека каже, ако програмата ти е чисто изолација кур ќе направиш.
.
.
.
.

Евтина алтернатива на гејнер ако немаш воља да даваш толку пари е кафеав (интегрален) ориз. 80 денари кило напазар, 3620 калории тотал.
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Исто почнав како тебе, само 1.8м бев. Гејнери такви работи немој волку рано, можеш перфектно добро да тераш и по природен пат. Ќе треба да бараш низ нет некои основни совети окулу исхрана, ама од таа позиција што и да правиш со newbie gains ќе кренеш маса ако доволно си посветен.

Лично одев по она јади се што ќе видиш (и после побарај уште малце низ фрижидер), работи некои два месеци макс, после ќе треба да средиш малце по малце за да имаш константност.

Имет и уште една работа, compound вежби. Stronglifts 5x5 би требало да ти врши работа со по една изолациона вежба за бицепс/трицепс секој тренинг. Кој што сака нека каже, ако програмата ти е чисто изолација кур ќе направиш.
.
.
.
.

Евтина алтернатива на гејнер ако немаш воља да даваш толку пари е кафеав (интегрален) ориз. 80 денари кило напазар, 3620 калории тотал.
mislis deka bez gejner bi nakacil 20 kg po priroden pat? ako ne 20, ama edno 17,18 sigurno mu treba. Ne znam mene mi izgledat mn, a i mn pari ke go koshta ako se odluci da odi po toj pat.
- Ne vikam deka e nevozmozno, vozmozno e ama ke treba maksimalna kontrola i mn mn vremee i disciplina i normalno dlabok dzep ,jas ne bi se odlucil na vakov cekor,posebno ne koga treba da kacuvam minimum 20 kg.
-Neka proba ako misli deka mozi da odrzuva maksimalna kontrola vo treningot i ishranata neka proba kaj so mu kazuvas nekolku meseci po priroden pat , pa gejnerot neka mu bidi vtora opcija.
 
Последно уредено:
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
mislis deka bez gejner bi nakacil 20 kg po priroden pat? ako ne 20, ama edno 17,18 sigurno mu treba. Ne znam mene mi izgledat mn, a i mn pari ke go koshta ako se odluci da odi po toj pat.
- Ne vikam deka e nevozmozno, vozmozno e ama ke treba maksimalna kontrola i mn mn vremee i disciplina,jas ne bi se odlucil na vakov cekor,posebno ne koga treba da kacuvam minimum 20 kg.
Треба да качи количина на маса, ама не значи по секоја цена. Ако има вишок слободно, ама не е се по полесниот пат да се тера, треба малце и мака да се види. Утре истиот човек ќе види плато малце и следен ден ќе го гледаш кај локалниот дилер на витамин Т.

Од друга страна, ако оди по природен пат со некоја си константност вклучувајќи во предвид и школо и остали обврски ќе го бидне за отприлка година ипол/две.

Да не го тапам со анализи и психологии, ќе оставам цитатот доле да каже се останато.

"Bodybuilding is a marathon, not a sprint."
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Треба да качи количина на маса, ама не значи по секоја цена. Ако има вишок слободно, ама не е се по полесниот пат да се тера, треба малце и мака да се види. Утре истиот човек ќе види плато малце и следен ден ќе го гледаш кај локалниот дилер на витамин Т.

Од друга страна, ако оди по природен пат со некоја си константност вклучувајќи во предвид и школо и остали обврски ќе го бидне за отприлка година ипол/две.

Да не го тапам со анализи и психологии, ќе оставам цитатот доле да каже се останато.

"Bodybuilding is a marathon, not a sprint."
Najmnogu sega zavisi od nego,neka poceka uste nekoe mislejne pa neka odluci sam, site zneme deka prirodnoto e najdobro,ama pak ke kazam od nego zavisi kolku ke bide seriozen i aktiven. Site luge se razlicni, jas koga pocvev ne se odluciv da odam po priroden pat, i zedov 2 tubi gejner, znam vezbaci sho odat po priroden pat i odlicno mu odi i napreduvat. Sega ....
 
Член од
22 јуни 2013
Мислења
344
Поени од реакции
340
Исто почнав како тебе, само 1.8м бев. Гејнери такви работи немој волку рано, можеш перфектно добро да тераш и по природен пат. Ќе треба да бараш низ нет некои основни совети окулу исхрана, ама од таа позиција што и да правиш со newbie gains ќе кренеш маса ако доволно си посветен.

Лично одев по она јади се што ќе видиш (и после побарај уште малце низ фрижидер), работи некои два месеци макс, после ќе треба да средиш малце по малце за да имаш константност.

Имет и уште една работа, compound вежби. Stronglifts 5x5 би требало да ти врши работа со по една изолациона вежба за бицепс/трицепс секој тренинг. Кој што сака нека каже, ако програмата ти е чисто изолација кур ќе направиш.
.
.
.
.

Евтина алтернатива на гејнер ако немаш воља да даваш толку пари е кафеав (интегрален) ориз. 80 денари кило напазар, 3620 калории тотал.
Фала на советот, ама за таа опција што викаш по природен пат веќе ја практикувам многу време ама слабо помага и калории внесувам ама слабо иде работата за месец дена ако покачам 1 килограм 2 макс
 
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
Фала на советот, ама за таа опција што викаш по природен пат веќе ја практикувам многу време ама слабо помага и калории внесувам ама слабо иде работата за месец дена ако покачам 1 килограм 2 макс
Сакаш да кажеш дека си почнал од <60? Онда незнам што да ти кажам, може метаболизмот тука да меша прсти веќе.
 
Член од
22 јуни 2013
Мислења
344
Поени од реакции
340
Сакаш да кажеш дека си почнал од <60? Онда незнам што да ти кажам, може метаболизмот тука да меша прсти веќе.
Епа не баш од 60 од 55 да сум бил кога почнав да го практикувам ова 6-7 месеци сигурно има ама слабо иде некако
 
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
Епа не баш од 60 од 55 да сум бил кога почнав да го практикувам ова 6-7 месеци сигурно има ама слабо иде некако
Градбата каква ти е?

Широки рамена, колкови, коски дебели?
 
Член од
22 јуни 2013
Мислења
344
Поени од реакции
340
Градбата каква ти е?

Широки рамена, колкови, коски дебели?
Па да широки рамена дебели коски ама сум пробал се и бавно оди мислам дека треба и да се проба со гејнер
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Фала на советот, ама за таа опција што викаш по природен пат веќе ја практикувам многу време ама слабо помага и калории внесувам ама слабо иде работата за месец дена ако покачам 1 килограм 2 макс
За месец ако покачуваш по 1,2кг е доволно и воопшто не е слабо, за година дена ке го добиеш тоа шо го сакаш. Како шо ти кажа комшија, само ке треба трпение и дисциплина. Со гејнерот само ке го убрзаш тоа :) сега сам избираш по што ке одиш
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.866
Поени од реакции
35.660
Фала на советот, ама за таа опција што викаш по природен пат веќе ја практикувам многу време ама слабо помага и калории внесувам ама слабо иде работата за месец дена ако покачам 1 килограм 2 макс
Досадно е да јадеш, барем мене ми здосадува :) Најдобро земи си блендер и мели ги овесните во комбинација со корнфлекс, урми, смокви, суво грозје во зависност од кој дел од денот.
Исто блендерот брка работа да си правиш домашен путер од кикиритки.
За 3000-3500 ккал нема ни да сетиш, ако ги јадиш како течни овие работи.
Наутро јас си правам 70гр овесни, 50 гр корнфлекс, дозерка казеин и 250 мл млеко. Грубо околу 500-550 ккал, го правам за 2 минути и уште 5 ми требаат да го испијам, а ме држи до кај 13 часот кога го јадам првиот цврст оброк на работа.
Според моја математика е подобро да си инвестираш во протеин, за јаглехидрати е секогаш полесно и поефтино да надохнадиш во текот на денот.
 
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
Коа сме кај шејкови, некоја идеја за (интегрален) ориз?
 
G

garthok

Гостин
Па да широки рамена дебели коски ама сум пробал се и бавно оди мислам дека треба и да се проба со гејнер
Ако мислиш дека само со исхрана ќе качиш 10+ кг, се лажеш. Освен ако не се затвориш 3 месеци дома. Купи си гејнер, дозирај како што пишува, пиј го констатно и ќе качиш. Затоа и се скапи, пошо ти го убрзуваат процесот. И квалитетни. Освен оние Стеф што ги произведува во подрум. Штета го нема веќе Монстерот во пбц, тој гејнер ќе ти завршеше ептен работа за супер цена. Овој ти е добар http://pbc.mk/proizvodi/gejneri/gainerator-detail
 
Последно уредено од модератор:

Kajgana Shop

На врв Bottom