Бодибилдинг суплементи

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Како е најдобро да се пие протеинот,пред или после тренинг или и пред и после,и по колку мерици од колку грама ?
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Како е најдобро да се пие протеинот,пред или после тренинг или и пред и после,и по колку мерици од колку грама ?
Па и двете се добри времиња.
Протеините помагаат за подобри перфоманси заедно со јаглехидратите.
После тоа е добро за стимулириње на протеинската синтеза и намалување на оштетата на мускулите од тренингот.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.911
Поени од реакции
10.542
Како е најдобро да се пие протеинот,пред или после тренинг или и пред и после,и по колку мерици од колку грама ?
Послем тренинг со 300мл вода и една дозерка која ја има во кутијата од протеинот
иначе знаеш бар 3 пати дневно, можеш да уфрлиш банана, лажичка мед, бисквити итн
 
Член од
25 март 2013
Мислења
235
Поени од реакции
141
И што мислиш ќе станеш ѕвер,ако земеш амино киселини.
П.С амино-киселините се протеини,само без вкус...
Da bilo taka ne bi prodavale amino kiselini, t.e site bi piele samo proteini! A ako si pijam amino i protein nisto nema da izgubam.:) :)
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Da bilo taka ne bi prodavale amino kiselini, t.e site bi piele samo proteini! A ako si pijam amino i protein nisto nema da izgubam.:) :)
Значи тие калории замени ги со јаглехидрати и ќе бидеш добар.
Повеќе од 2 грама протеин на секој кг не ти треба и апсолутно е непотребно.
Тоа ти се џабе потрошени пари.
Освен ако имаш пари и не ти е гајле дали ќе осетиш разлика,што генерално нема да осетиш,затоа што не следиш што јадеш,амино-киселините нема да ти направат голема разлика.
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Значи тие калории замени ги со јаглехидрати и ќе бидеш добар.
Повеќе од 2 грама протеин на секој кг не ти треба и апсолутно е непотребно.
Тоа ти се џабе потрошени пари.
Освен ако имаш пари и не ти е гајле дали ќе осетиш разлика,што генерално нема да осетиш,затоа што не следиш што јадеш,амино-киселините нема да ти направат голема разлика.


Во промената на мускулатурата и најмалата разлика игра голема улога.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Дете не биди како сите други.
Суплементите не се стероиди,па да направат очигледна разлика.
Креатинот сум за,исто протеин од сурутка заради тоа што се исплаќа.
Ама амино-киселините немаат никаков бенефит за градење мускулатура :)
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Дете не биди како сите други.
Суплементите не се стероиди,па да направат очигледна разлика.
Креатинот сум за,исто протеин од сурутка заради тоа што се исплаќа.
Ама амино-киселините немаат никаков бенефит за градење мускулатура :)
Ти ова, од искуство, така? Ова до сега тие врв на глупост. Се надминуваш себеси.
 

L1quiD

Only Trees Grow Naturally
Член од
17 мај 2010
Мислења
139
Поени од реакции
108
Дете не биди како сите други.
Суплементите не се стероиди,па да направат очигледна разлика.
Креатинот сум за,исто протеин од сурутка заради тоа што се исплаќа.
Ама амино-киселините немаат никаков бенефит за градење мускулатура :)
Аминокиселините се препорачуваат за време на дефиниција, бидејќи како такви веднаш се апсорбираат, што е важно за спречување на катаболизам.

И да ти кажам некои статии ти се одлични, но само затоа што се преземени од интернет. Иначе, да ослабеш и да почнеш да вежбаш, и не е баш некоја ракетна наука, во тој поглед колку конкуренција имаш, мислам теретаниве преполни фитнес тренери ќе беа...
 
Член од
12 мај 2012
Мислења
133
Поени од реакции
218
Ај поискусниве нека кажат кој е подобар од овие два:)

 
S

Stef Bachatero

Гостин
Ти ова, од искуство, така? Ова до сега тие врв на глупост. Се надминуваш себеси.
Ако внесуваш повеќе од 2 грама протеин на секој кг,не гледам што може еден суплемент да додаде повеќе од тоа што телото може да има.
Можеби во процес на топење маснотии да стигнеш и до 2.5 грама протеин на секој кг,но не за зачувување на мускулната маса,колку што протеините те прават сит и бавно се апсорбираат.
Така да мое лично искуство и тоа што препорачувам е прво да се следи исхраната,а после тоа по потреба да се додаде некој суплемент.
http://mennohenselmans.com/the-myth-of-1glb-optimal-protein-intake-for-bodybuilders/
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Ако внесуваш повеќе од 2 грама протеин на секој кг,не гледам што може еден суплемент да додаде повеќе од тоа што телото може да има.
Можеби во процес на топење маснотии да стигнеш и до 2.5 грама протеин на секој кг,но не за зачувување на мускулната маса,колку што протеините те прават сит и бавно се апсорбираат.
Така да мое лично искуство и тоа што препорачувам е прво да се следи исхраната,а после тоа по потреба да се додаде некој суплемент.
http://mennohenselmans.com/the-myth-of-1glb-optimal-protein-intake-for-bodybuilders/
Не мешај баби и жаби, гледај на што се однесува коментарот па после кажувај од искуство и пропратено со гугл линк. Ова е твоето знаење:
"Ама амино-киселините немаат никаков бенефит за градење мускулатура".
А ти сега, како што знаеш постави линк да ги увериш луѓето во ова научно откритие.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Г-дине Ѓороски освен БЦАА кој сум ја користел и имало некој ефект,но не којзнае каков.
За тие пари би земал протеин од сурутка.
Протеинот од сурутка е 25-30 % по тежина БЦАА.
Амино-киселините се земаат од сурутка и да земав од кај вас Гаспари амино макс.
Пукнав тогаш од барање БЦАА за да пробам како е да вежбаш на гладно...
Поентата ми е дека ако не следиш што јадеш и не внимаваш што внесуваш,од кај да знам дали внесува доволно протеини во денот и како би му препорачал нешто ако не знам што внесува.
А ако внесува повеќе од 2 грама протеин на секој кг,телото нема потреба од надополнување на повеќе протеини.
Може единствено да добие повеќе загубени калории од термички ефект ан храната,али повеќе од тоа нема ништо да добие.
Амино-киселините се хидролизирани протеини и се рекламираат дека побрзо се апсорбираат,а никаде не е најдено дека е подобро од пилешко или протеинот од сурутка.
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Г-дине Ѓороски освен БЦАА кој сум ја користел и имало некој ефект,но не којзнае каков.
За тие пари би земал протеин од сурутка.
Протеинот од сурутка е 25-30 % по тежина БЦАА.
Амино-киселините се земаат од сурутка и да земав од кај вас Гаспари амино макс.
Пукнав тогаш од барање БЦАА за да пробам како е да вежбаш на гладно...
Поентата ми е дека ако не следиш што јадеш и не внимаваш што внесуваш,од кај да знам дали внесува доволно протеини во денот и како би му препорачал нешто ако не знам што внесува.
А ако внесува повеќе од 2 грама протеин на секој кг,телото нема потреба од надополнување на повеќе протеини.
Може единствено да добие повеќе загубени калории од термички ефект ан храната,али повеќе од тоа нема ништо да добие.
Амино-киселините се хидролизирани протеини и се рекламираат дека побрзо се апсорбираат,а никаде не е најдено дека е подобро од пилешко или протеинот од сурутка.

Ако ја познаваш основата, немаш потреба да бараш сигурни информации за тоа дали аминокиселините се подобри за абсорбција и искорлистивост од страна на организмот во споредба со било кој протеин, па и сурутка. Инаку ќе беше исто како млечен протеин (во чиј состав има и сурутка) од сама изолирна сурутка.
Ако сакаш да ја пробиеш твојата теорија кај рекреативци, тогаш оди до крај како што треба. Секој кој следи правилен начин на исхрана (редовни оброци, соодветен сооднос на хранливи материи врз основа на целта) нема потреба ни од сурутка, ниту пак од креатин како додаток.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom