Бодибилдинг суплементи

LP1519

ЧастиОбраз
Член од
2 февруари 2012
Мислења
405
Поени од реакции
298
Дали комбинација на амино киселини, протеин и креатин е добра за маса?
Каква е ползата од земање на амино со протеин и креатин или пак само со протеин?
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Dymatize 100% pure pharmaceutical grade creatine monohydrate
pharmaceutical grade не значи ништо, по закон не е ни регулиран терминот може јас дома да спакувам брашно во кутија и да пишам pharmaceutical grade на етикетата никој нема да може да ме гони за тоа (зборам за продукти од америка)
--- надополнето: 5 јули 2013 во 18:47 ---
Дали комбинација на амино киселини, протеин и креатин е добра за маса?
Каква е ползата од земање на амино со протеин и креатин или пак само со протеин?
Добра е за чиста маса, но не значи дека гарантирано ќе качуваш маса со неа. Ако исхраната не ти е средена може и да изгубиш маса и покрај толку суплементи. Ползата од амино за време на маса ќе е слична како и на протеинот, го стимулира мускулот на раст најдобро би било да ги земаш пред тренинг и со оброци кои не ти се доволно квалитетни во поглед на протеинска содржина
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Дали комбинација на амино киселини, протеин и креатин е добра за маса?
Каква е ползата од земање на амино со протеин и креатин или пак само со протеин?
Ако конзумираш 2грама протеин,не гледам зашто да додадеш повеќе протеини во било каква форма.
Конзумирај повеќе јаглехидрати и тоа 50% од твоите калориски потреби.
Другото во масти.
--- надополнето: 5 јули 2013 во 19:04 ---
pharmaceutical grade не значи ништо, по закон не е ни регулиран терминот може јас дома да спакувам брашно во кутија и да пишам pharmaceutical grade на етикетата никој нема да може да ме гони за тоа (зборам за продукти од америка)
--- надополнето: 5 јули 2013 во 18:47 ---

Добра е за чиста маса, но не значи дека гарантирано ќе качуваш маса со неа. Ако исхраната не ти е средена може и да изгубиш маса и покрај толку суплементи. Ползата од амино за време на маса ќе е слична како и на протеинот, го стимулира мускулот на раст најдобро би било да ги земаш пред тренинг и со оброци кои не ти се доволно квалитетни во поглед на протеинска содржина
Па искрено и јас би продавал на децава брашно и би им рекол дека е креатин,барем ќе тече како боза :)
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Ако конзумираш 2грама протеин,не гледам зашто да додадеш повеќе протеини во било каква форма.
Конзумирај повеќе јаглехидрати и тоа 50% од твоите калориски потреби.
Другото во масти.
--- надополнето: 5 јули 2013 во 19:04 ---


Па искрено и јас би продавал на децава брашно и би им рекол дека е креатин,барем ќе тече како боза :)
Како што сега им продаваш боза од школо.
--- надополнето: 5 јули 2013 во 19:39 ---
Во Македонија 90% од брендовите кои се продаваат се брендови кои опстојуваат на светскиот пазар долги години. Голем број на овие брендови и самите се во државава присутни по 10 и повеќе години наназад. Пишав 90% затоа што во меѓувреме чат/пат се прави увоз и на нови брендови. Ова е факт дека луѓето кои успеале да опстојат повеќе од 20 години, не успеале продавајки боза наместо квалитетен производ. Стеф може да се лути на мојот коментар колку сака. Но, како што тој се мачи да се наметне на пазарот во МК како стручен инструктор, така некој друг се мачи да донесе бренд кој ќе опстои. Така да, неможе така лесно да каже ова е проверено (а ни самиот појма нема како ќе ја докаже провереноста) а нешто друго не. Јас на времето имав храброст да излезам на пазарот во МК со свој бренд. Знам што се зборуваа слични стручњаци како Стеф за тој мој обид и тие мои производи. А јас знам што се сум употребил за да ги направам квалитетни. Пред се за себе и од мерак, а после од заработка. Еве годинава на купот во Штип имаа дегустација на сурутка изолат со вкус на зелена јаболка. Сите коментари беа, топ, интересно, вкусно, кога ќе го има во продажба и слично. А малкумина од нив знаеа дека тоа е мој личен производ.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Како што сега им продаваш боза од школо.
--- надополнето: 5 јули 2013 во 19:39 ---
Во Македонија 90% од брендовите кои се продаваат се брендови кои опстојуваат на светскиот пазар долги години. Голем број на овие брендови и самите се во државава присутни по 10 и повеќе години наназад. Пишав 90% затоа што во меѓувреме чат/пат се прави увоз и на нови брендови. Ова е факт дека луѓето кои успеале да опстојат повеќе од 20 години, не успеале продавајки боза наместо квалитетен производ. Стеф може да се лути на мојот коментар колку сака. Но, како што тој се мачи да се наметне на пазарот во МК како стручен инструктор, така некој друг се мачи да донесе бренд кој ќе опстои. Така да, неможе така лесно да каже ова е проверено (а ни самиот појма нема како ќе ја докаже провереноста) а нешто друго не. Јас на времето имав храброст да излезам на пазарот во МК со свој бренд. Знам што се зборуваа слични стручњаци како Стеф за тој мој обид и тие мои производи. А јас знам што се сум употребил за да ги направам квалитетни. Пред се за себе и од мерак, а после од заработка. Еве годинава на купот во Штип имаа дегустација на сурутка изолат со вкус на зелена јаболка. Сите коментари беа, топ, интересно, вкусно, кога ќе го има во продажба и слично. А малкумина од нив знаеа дека тоа е мој личен производ.
Јас не се љутам на никој и јас сакам дел од колачот и на многу луѓе сум помогнал да си го подобрат животот,само со здрава исхрана и едуцирање за различни стилови на вежбање,базирани на научни студии.
Нема да се карам пак,ќе речам дека го земам од двете страни најдоброто и го правам тоа што најдобро работи за мене и дава резултати на другите.
Што се работи за суплементите,како што многу мислат дека се стероиди и многу луѓе профитираат од тоа,немам ништо против ниеден суплемент,кој е докажан и кој има ефект.
Сега исто рекламираат и подигнувачи на нивото на IGF-1,миостатин блокатори,кој сеуште се рано да се каже дали воопшто работат на луѓе,а целото тоа е профит на компаниите за суплементи.
За личност како вас и тоа што го правите тоа е добро и треба да продолжите напред,но како што реков има одредени суплементи што ги подржувам и се докажани,се бројат на прсти и да не ги набројувам.
Другото е џабе потрошени пари,освен ако немаш амбиции да се натпреваруваш и таму 5 % ти значат голема работа.
 
Член од
20 октомври 2009
Мислења
38
Поени од реакции
0
Земав Mega mass 2000 од Weider. Ме интересира како да го конзумирам и дали е добар? Поздрав.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Дечки продавам C4-Cellucor 30 сервинга за 1500денари. Кој е заинтересиран нека ми пише ПП.

 

DelPiero10

10ka
Член од
25 февруари 2012
Мислења
583
Поени од реакции
251



еден другар продава вакво неможе да го пие.... 90 капсули околу 15 има испиено
 
C

cige

Гостин
Препорачајте нешто за топење масти. Имам 176цм и околу 100-110 кг. Лесно се здебелувам и лесно слабеам, зависно колку внимавам на исхраната. Најтешко слабеам во пределот на половината. Кога ќе се зделелам имам изразен стомак, меѓутоа полесно го симнувам отколку пределот околу половината. Сакам да дојдам до кај 80кг.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Препорачајте нешто за топење масти. Имам 176цм и околу 100-110 кг. Лесно се здебелувам и лесно слабеам, зависно колку внимавам на исхраната. Најтешко слабеам во пределот на половината. Кога ќе се зделелам имам изразен стомак, меѓутоа полесно го симнувам отколку пределот околу половината. Сакам да дојдам до кај 80кг.
Најдоброто апче за слабеење е калориски дефицит(намали на исхраната)
 
C

cige

Гостин
Најдоброто апче за слабеење е калориски дефицит(намали на исхраната)
Абе брат сакам да симнам наеднаш 20 кг и после ќе се трудам да одржувам форма, веќе 3 години не сум бил испод 100.
 
O

Orion.

Гостин
Квалитетен 100% веј протеин освен Gold Standard на Optimum nutrition?
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Абе брат сакам да симнам наеднаш 20 кг и после ќе се трудам да одржувам форма, веќе 3 години не сум бил испод 100.
Епа ако немаш трпение не ги симнувај килограмите.
Подобро побарај експертска помош,дојди кај мене во студио ќе збориме пиши ми пп.
http://www.atletiks.mk/vesti/fitnes/licen-blog/240-sakam-brzi-rezultati
--- надополнето: 8 јули 2013 во 13:23 ---
Квалитетен 100% веј протеин освен Gold Standard на Optimum nutrition?
Dymatize Elite Whey
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Подобро побарај експертска помош,дојди кај мене во студио ќе збориме пиши ми пп.
Стеф, слабо иде ова тапетарскиов занат. Ем нема работа, ем немоеш да наплатиш шо си сработил. Се мислам да се прешалтам као фитнес гуру & нутриционистички експерт (нешто слично као тебе). Колку пракса и учење би ми требало? Дали ти би сакал/дали имаш во план да држиш настава за идни фитнес тренери/нутриционисти? Која би била цената по курс/семестар?Ти ветувам дека нема да ти го земам лебот -- ќе отворам студио кај мене во Пинтија, така да нема да ти бидам конкуренција. Фала однапред.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Стеф, слабо иде ова тапетарскиов занат. Ем нема работа, ем немоеш да наплатиш шо си сработил. Се мислам да се прешалтам као фитнес гуру & нутриционистички експерт (нешто слично као тебе). Колку пракса и учење би ми требало? Дали ти би сакал/дали имаш во план да држиш настава за идни фитнес тренери/нутриционисти? Која би била цената по курс/семестар?Ти ветувам дека нема да ти го земам лебот -- ќе отворам студио кај мене во Пинтија, така да нема да ти бидам конкуренција. Фала однапред.
Не сум размислувал,но кога ќе го отворам студиото ќе го направам и тој концепт :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom