Бодибилдинг суплементи

Член од
10 март 2014
Мислења
1.018
Поени од реакции
1.276
Батали аргинин, купи си цитрулин.
Автоматски споено мислење:


Тоа е обврска да се напише на секој производ со кофеин бе шупелко низаедна. И пишува за оние што се осетливи на кофеин, шупелко низаедна. Али ти дефинитивно не си видел ниту еден производ надвор од она што ти го нудат овде, во оваа вукојебина.
Да и тој е добар за пумпа во Синергија со аргининот, на база на NO- Nitric Oxide.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
Значи самиот си одговори шупелко една празноглава дека кофеин во големи дози е опасен, истото важи и за другите супстанци.
Но дека мајка ти те родила ќор ево ке ти пратам уште една слика ако можеш да видиш со твојата шуплива и празна глава
Све ова не е за џабе напишано.
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
13 мај 2020
Мислења
91
Поени од реакции
44
Значи самиот си одговори шупелко една празноглава дека кофеин во големи дози е опасен, истото важи и за другите супстанци.
Но дека мајка ти те родила ќор ево ке ти пратам уште една слика ако можеш да видиш со твојата шуплива и празна глава
Кретену низаеден, мајката твоја простачка (очигледно наследена) празноглавост...тоа е заради додадените нитрати. Дај земи малку прочитај пред да праќаш слики и да лупаш глупости неповрзани. Пишува ако користиш ПДЕ-5 инхибитор (вијагра), да не го користиш. Едукацијата на тебе ти е слаба страна момче, како и на повеќето во оваа вукојебина.
Автоматски споено мислење:

Да и тој е добар за пумпа во Синергија со аргининот, на база на NO- Nitric Oxide.
Не е тоа база за нешто. Азотниот оксид се синтетизира врз основа на:
1. Разградба на аргинин/цирулин. Многу повеќе од цитрулин, пошо аргининот дебело се преполовува од црниот дроб пред да дојде до крвта, цитрулинот не.
2. Нитрати, природни или вештачки. Природни ти се наоѓаат во цвекло, спанаќ, рукола, марула... и под дејство на природните бактерии што се наоѓаат во усната шуплина, се редуцираат до азотен оксид во крвта.
 
Член од
10 март 2014
Мислења
1.018
Поени од реакции
1.276
Е ова е веќе конструктивно мислење.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
Кретену низаеден, мајката твоја простачка (очигледно наследена) празноглавост...тоа е заради додадените нитрати. Дај земи малку прочитај пред да праќаш слики и да лупаш глупости неповрзани. Пишува ако користиш ПДЕ-5 инхибитор (вијагра), да не го користиш. Едукацијата на тебе ти е слаба страна момче, како и на повеќето во оваа вукојебина.
Фала што ми кажа, но изгледа ти си стварно ќор или ептен глупав па и да прочиташ не разбираш.
Значи самиот си одговори шупелко една празноглава дека кофеин во големи дози е опасен, истото важи и за другите супстанци.
Но дека мајка ти те родила ќор ево ке ти пратам уште една слика ако можеш да видиш со твојата шуплива и празна глава
Све ова не е за џабе напишано.
А сега ми кажуваш не е од кофеинот него од нитратите.
Јас знам полно здрави вежбачи што имале тахикардија,покачен притисок и слично од земање на вакви "ефективни" pre workouts од најаките фирми на во светот.
Со големи дози, дека мали дози се за п*чки.
А немале никаков здравствен проблем.

Пак би рекол за искусен вежбач што не знае воопшто како му реагира или поднесува телото...ич да не зема или да си зема све посебно (цитрулин,малат,аргинин и друго) и за да види што како ке му делува и да си направи самиот доза и количина.
Или во најлош случај да земе некој од тука under dosed.

Ти што сакаш да излезиш петел во ситуацијава нема да ти успее дека знаењето ти р близу нула.

Од каде му ја знаеш здравствената состојба па му препорачуваш од најаките пре воркоути.
Не знаеш ни како изгледа, ни што го мачи, ниту како тренира.
Но да се излезе петел и да се препорача мајакото+најопасното нешто што се прочитало на интернет.
Утре ако му се случи нешто ти ке одговараш?
НЕ !!!!
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Пишав погоре дека јадам салата со ручекот и вечерата, овес јадам наутро(ова не го напишав), од овошје јадам банана до две денот.
Автоматски споено мислење:


Аргининот си го земаш во капсули?
Да.
 
Член од
13 мај 2020
Мислења
91
Поени од реакции
44
Фала што ми кажа, но изгледа ти си стварно ќор или ептен глупав па и да прочиташ не разбираш.

А сега ми кажуваш не е од кофеинот него од нитратите.
Јас знам полно здрави вежбачи што имале тахикардија,покачен притисок и слично од земање на вакви "ефективни" pre workouts од најаките фирми на во светот.
Со големи дози, дека мали дози се за п*чки.
А немале никаков здравствен проблем.

Пак би рекол за искусен вежбач што не знае воопшто како му реагира или поднесува телото...ич да не зема или да си зема све посебно (цитрулин,малат,аргинин и друго) и за да види што како ке му делува и да си направи самиот доза и количина.
Или во најлош случај да земе некој од тука under dosed.

Ти што сакаш да излезиш петел во ситуацијава нема да ти успее дека знаењето ти р близу нула
Како што знаеш и ти полно вежбачи, знам и јас што немаат никаков проблем. Нема веза овде пички или не. Наука си е наука.
Тие тоа можеби си го имаат и онака, па демек ајде пре е крив. Што ти е тоа (цитрулин, малат)? Цитрулин малат е една работа професоре.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388

Каде е малатот професоре?
Мачката дан го изеде?

Нели едно исто е???? :D :D :D
Јас не ни вежбам и пак во суплементи баш наменети или често применувани во боди билдинг имам повеќе знаење од тебе а не па во другите.
 
Член од
13 мај 2020
Мислења
91
Поени од реакции
44

Каде е малатот професоре?
Мачката дан го изеде?

Нели едно исто е???? :D :D :D
АХАХАХАХААХ леле...која неписменост...
Ајде вака, малку школо за тебе.
Цитрулинот може да се најде во чиста форма, како соединение со малична киселина (цитрулин малат), во нитратна форма (цирулин нитрат) итн. Ито така може да биде и во сооднос 2:1 со маличната киселина и тогаш се пишува цитрулин малат (2:1) или попластично за глупите како тебе ако имаш цитрулин малат 2:1 ---> 6 гр, тоа значи 4 гр ти се цитрулин, а 2 гр малична киселина. Еве ти ја мачката простаку.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
Глупав си стварно....
Не знам но ево ова нека биде последно...

Citrulline and malate are two different compounds with distinct chemical structures and functions in the body, although they are sometimes combined and marketed as a dietary supplement

Malate, also known as malic acid, is an organic compound that plays an important role in several metabolic processes in the body.
Energy production
Muscle function
pH balance
Antioxidant activity
Malate is an organic acid that is involved in several metabolic processes in the body, including energy production and muscle function



Citrulline is an amino acid that is involved in the urea cycle, which is a metabolic pathway that removes ammonia from the body. Citrulline is converted to arginine, another amino acid that is important for the production of nitric oxide, a molecule that helps to relax blood vessels and improve blood flow.

Citrulline and malate are sometimes combined and marketed as a dietary supplement for their potential synergistic effects on energy production and muscle


IT'S NOT THE ONE THING CITRULINE-MALATE
Автоматски споено мислење:

АХАХАХАХААХ леле...која неписменост...
Ајде вака, малку школо за тебе.
Цитрулинот може да се најде во чиста форма, како соединение со малична киселина (цитрулин малат), во нитратна форма (цирулин нитрат) итн. Ито така може да биде и во сооднос 2:1 со маличната киселина и тогаш се пишува цитрулин малат (2:1) или попластично за глупите како тебе ако имаш цитрулин малат 2:1 ---> 6 гр, тоа значи 4 гр ти се цитрулин, а 2 гр малична киселина. Еве ти ја мачката простаку.
Case closed
СОЕДИНЕНИЕ !!!
ГЛЕДАШ?????
 
Член од
13 мај 2020
Мислења
91
Поени од реакции
44
Глупав си стварно....
Не знам но ево ова нека биде последно...

Citrulline and malate are two different compounds with distinct chemical structures and functions in the body, although they are sometimes combined and marketed as a dietary supplement

Malate, also known as malic acid, is an organic compound that plays an important role in several metabolic processes in the body.
Energy production
Muscle function
pH balance
Antioxidant activity
Malate is an organic acid that is involved in several metabolic processes in the body, including energy production and muscle function



Citrulline is an amino acid that is involved in the urea cycle, which is a metabolic pathway that removes ammonia from the body. Citrulline is converted to arginine, another amino acid that is important for the production of nitric oxide, a molecule that helps to relax blood vessels and improve blood flow.

Citrulline and malate are sometimes combined and marketed as a dietary supplement for their potential synergistic effects on energy production and muscle


IT'S NOT THE ONE THING CITRULINE-MALATE
Автоматски споено мислење:



Case closed
СОЕДИНЕНИЕ !!!
ГЛЕДАШ?????
Твојот мозок е имун за нови работи. Самиот постираш нешто за кое мене ме негираш. И да, последно е, со тебе не бива муабет за наука. Само продолжи натаму како досега.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
Цитрлулин малат е "една" работа.
Од кога ке споиш цитрулин + малат.
Инаку се две работи.

Како што пиво е "една" работа
Но во него има, вода,сода,јачмен и алхохол.

Understood?????

За која наука зборуваш ???
За оваа што препорачува нај опасни пре воркоути за почетници со многу опомени за претпазливост?
А при тоа избегнувајќи ги основите во било кој рекреативен спорт ави боди билдинг ? :D
 
Член од
13 мај 2020
Мислења
91
Поени од реакции
44
Цитрлулин малат е "една" работа.
Од кога ке споиш цитрулин + малат.
Инаку се две работи.

Како што пиво е "една" работа
Но во него има, вода,сода,јачмен и алхохол.

Understood?????

За која наука зборуваш ???
За оваа што препорачува нај опасни пре воркоути за почетници со многу опомени за претпазливост?
А при тоа избегнувајќи ги основите во било кој рекреативен спорт ави боди билдинг ? :D
Дете немој ти на мене undestood???, јасно? Најопасни се пишува заедно, ти напиша (цитрулин, малат) алудирајќи на две нешта. Ако сакаше да кажеш малична киселина, тоа е друго итн. Да беше нешто опасно, немаше да се продава на muscleandstrength сигурно...Да, си треба да се тестира 1-2 пати ако си почетник, не велам не, дека нешто ќе ти се деси, веројатноста е мала, скоро никава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom