Бодибилдинг суплементи

Член од
13 јануари 2015
Мислења
794
Поени од реакции
272
Здраво, имам едно прашање до поискусните. Идам 3 пати во неделата во теретана, 3 пати на кик бокс (6 активни денови). Кик боксот го рачунам меѓу другото и како кардио тренинг (кој бил знае како е). Од суплементи земам Whey и Bcaa.. Ме интересира ако може некој, кој знае да ми објасни кои денови да конзумирам Bcaa, дали секој ден како протеинот или...?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Здраво, имам едно прашање до поискусните. Идам 3 пати во неделата во теретана, 3 пати на кик бокс (6 активни денови). Кик боксот го рачунам меѓу другото и како кардио тренинг (кој бил знае како е). Од суплементи земам Whey и Bcaa.. Ме интересира ако може некој, кој знае да ми објасни кои денови да конзумирам Bcaa, дали секој ден како протеинот или...?
Бцаа одма после секој тренинг заедно со декстроза а веј измеѓу оброци или кога имаш потреба во текот на денот.
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Здраво, имам едно прашање до поискусните. Идам 3 пати во неделата во теретана, 3 пати на кик бокс (6 активни денови). Кик боксот го рачунам меѓу другото и како кардио тренинг (кој бил знае како е). Од суплементи земам Whey и Bcaa.. Ме интересира ако може некој, кој знае да ми објасни кои денови да конзумирам Bcaa, дали секој ден како протеинот или...?
Aко веќе пиеш протеин и внесуваш доволно протеин од исхрана немаш потреба од суплементирање дополнително со BCAA.

Во секој случај пиј после тренинг декстроза+протеин+бцаа.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Aко веќе пиеш протеин и внесуваш доволно протеин од исхрана немаш потреба од суплементирање дополнително со BCAA.

Во секој случај пиј после тренинг декстроза+протеин+бцаа.
Whey, bcaa i dekstroza ne se pijat zaedno. Whey se vari vo zeludnikot i ja usporuva apsorbaciata na dekstrozata na bcaa. Dovolno e edna dupla doza whey 2 sati posle dorucekot vo kombinacia so masti a bcaa i dekstrozata odma posle trening.
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
Whey, bcaa i dekstroza ne se pijat zaedno. Whey se vari vo zeludnikot i ja usporuva apsorbaciata na dekstrozata na bcaa. Dovolno e edna dupla doza whey 2 sati posle dorucekot vo kombinacia so masti a bcaa i dekstrozata odma posle trening.
јес да се вари веј, ама ти го напраи како грав да се вари, брзо се вари веј нема потреба од комплицирање со бцаа
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
794
Поени од реакции
272
Сеа тотално ме збунивте... со газдата на теретанава зборев и ми рече Bcaa да земам пред тренинг...
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.611
Поени од реакции
11.154
Сеа тотално ме збунивте... со газдата на теретанава зборев и ми рече Bcaa да земам пред тренинг...
Како сакаш ги земај бе брат, исто е, не се замарај многу, нема ништо да ти смени тоа кога ги земаш... :D
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Сеа тотално ме збунивте... со газдата на теретанава зборев и ми рече Bcaa да земам пред тренинг...
3 саати пред тренинг јадеш, бцаа пиеш на 70% од тренингот, протеин со декстроза после тренинг. Вака го користиш бенефитот и на хгх кој ќе биде на највисоко ниво за време на вежбањето тој е дијаметрално спротивен на инсулинот и инсулинот кој ќе го спајкне леуцинот од бцаа.
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Сеа тотално ме збунивте... со газдата на теретанава зборев и ми рече Bcaa да земам пред тренинг...
Tи објасни Кеплер погоре, 2-3 саати пред тренинг оброк со високи масти (5-6 цели јајца) и после тренинг декстроза со протеин.

@martin01

Декстрозата е само за да направиш инсулински скок во крвта. Се апсорбира во рок од 15 минути. Нема никакво успорување ако во шејкот има и BCAA.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Tи објасни Кеплер погоре, 2-3 саати пред тренинг оброк со високи масти (5-6 цели јајца) и после тренинг декстроза со протеин.

@martin01

Декстрозата е само за да направиш инсулински скок во крвта. Се апсорбира во рок од 15 минути. Нема никакво успорување ако во шејкот има и BCAA.
I whey proteinot mozi da napravi insulinski skok :) Stevijata so ja ima vonego pravi insulinski spajk. Isto i vo bcaa ima stevija i vo whey proteinite imas bcaa. Dali deluva i dali e podobro whey posle trening ili dekstroza ili se zaedno, to mozi da se doznaj samo so labaratorisko ispituvanje. Zanas naturalcite ne ni igra tolku golema uloga dali ke se zeme deksteoza ili whey odma posle trening. Whey i dekstroza ako ispijam 3 sati nemozam da jadam. Kako uspevate da piete svaka cas :LOL:[DOUBLEPOST=1548856848][/DOUBLEPOST]Kako e procedurata za nosenje suplementi od stranstvo? Dali se plajka danok dokolku se patuva so avion.
 
Последно уредено:
Член од
26 декември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
192
Околу декстроза

What most people forget is that carbohydrate isn't the only insulinogenic macronutrient. Protein also stimulates insulin production. In fact, just 20 g protein consumption stimulates enough insulin release to make carbohydrates entirely redundant for muscle growth. Thus, you just need protein, not carbs, to maximize muscle growth after your workouts.

You do need carbs for glycogen resynthesis. Glycogen is the stored carbohydrate in your muscles that you need for high-intensity energy production. However, a typical strength training workout only burns around 20% of glycogen stores and glycogen resynthesis is normally complete within 24 hours regardless of your diet composition. So there's no rush, unless you do daily, high-volume endurance exercise.

In other words, consuming a dextrose shake after a workout is just like drinking sugar at any other time of day. It's not needed for your gains. It's not nutritious. So save your money and your calories.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom