Бодибилдинг суплементи

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Во однос на она што кажа 10-15%

Со се топ + тестостерон на високо ниво 800+ колку би било?
 
M

MD_

Гостин
Мислиш со суплементи колку ќе се зголеми слободниот тестостерон?
Ако тоа ме прашуваш не сум мерел затоа што е скапичко да проверуваш тестостерон нон стоп, 600ки по хормон ти е проверка, тоа еднаш 2-3 год едвај :)
Не одат на државно тие работи ? Да отидеш кај матичен и да побараш упат за да си направиш контрола на хормоните или мора во приватните лаборатории
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Не одат на државно тие работи ? Да отидеш кај матичен и да побараш упат за да си направиш контрола на хормоните или мора во приватните лаборатории
Не одат, односно одат преку фонд само за луѓе кои имаат болест поврзана со тој хормон, ако не се лажам нуклеарна си наплаќа за проверка на сите хормони, лани ми наплатија и за проверка на хормони на тироидна затоа што по моја волја сакав да ги проверам, а немав дијагноза.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: MD_

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Во однос на она што кажа 10-15%

Со се топ + тестостерон на високо ниво 800+ колку би било?
Ти одговорив и во порака, за краток рок нема речиси ништо да смени дали ќе биде во некоја ниска кон средна или висока граница на слободен тестостерон, пр. 300-500ng/dl и 700-1000нг/дл не прават значителна разлика во изградба на мускулна маса, зголемување за 20-30% од „нормалните природни референтни граници“ веќе би помогнало за поголема мускулна маса.
Затоа и испаѓа дека најпромашени суплементи се овие за покачување на природното ниво на тестостерон (трибулус, horny goat weed, yohimbe, zma), единствено би имал малку поголема сила и поизразено либидо.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Затоа и испаѓа дека најпромашени суплементи се овие за покачување на природното ниво на тестостерон (трибулус, horny goat weed, yohimbe, zma), единствено би имал малку поголема сила и поизразено либидо.
Кај мене има огромна разлика, и на mood, и на мотив, на фокус, енергија, буквално нов човек - исто и кај други 2-3 што праат комбинација, али не се само тест бустер, и многу анти оксиданти, минерали - витамини, и ептен чиста диета (базирана на многу масти и растенија генерално) трансформација.....

Не е само тестостеронот бенефит, има многу други работи кои се поврзани, целосно квалитет на живот е не споредливо.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Кај мене има огромна разлика, и на mood, и на мотив, на фокус, енергија, буквално нов човек - исто и кај други 2-3 што праат комбинација, али не се само тест бустер, и многу анти оксиданти, минерали - витамини, и ептен чиста диета (базирана на многу масти и растенија генерално) трансформација.....

Не е само тестостеронот бенефит, има многу други работи кои се поврзани, целосно квалитет на живот е не споредливо.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12679426
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22105707

Ете луѓето правеле истражувања, да на фокус, сила, либидо ќе имаш влијание, али на мускулна маса ништо посебно.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
150
Поени од реакции
74
Во која временска граница е препорачливо да се користи гејнерот 1-2 месеци или може и подолго

Sent from my MI NOTE LTE using Tapatalk
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Во која временска граница е препорачливо да се користи гејнерот 1-2 месеци или може и подолго

Sent from my MI NOTE LTE using Tapatalk
Гејнер е замена за храна.
Не магичен суплемент.
Која временска граница е препорачлива за храна?
Или паузираш од храна на секои 1-2 месеца?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
150
Поени од реакции
74
Гејнер е замена за храна.
Не магичен суплемент.
Која временска граница е препорачлива за храна?
Или паузираш од храна на секои 1-2 месеца?
Мислев дали е штетен да се користи во подолг временски период.


Sent from my MI NOTE LTE using Tapatalk
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Мислев дали е штетен да се користи во подолг временски период.


Sent from my MI NOTE LTE using Tapatalk
Тоа зависи од состојките.
И од твојата дефиниција за штетен.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.903
Поени од реакции
1.365
Во која временска граница е препорачливо да се користи гејнерот 1-2 месеци или може и подолго

Sent from my MI NOTE LTE using Tapatalk
zavisi so sostojki ima gejnerot. ako sodrzi i kreatin treba da se pravi pauza posle 2 meseci koristenje. ako sodrzi samo masti jaglenohidrati i proteini mozi da se koristat podolgo vreme bez pauzi. jas licno pijam gejneri dosega 14 ispieni za 6 meseci. edino mozi da strada zeludnik. ako e kvaliteten gejner kako real gains,muscle juice, serios mass ,elite mass gejner, elite mega gainer,mass xxl odniv nema da imas problem so zeludnik. koj gejner go koristis?[DOUBLEPOST=1503246530][/DOUBLEPOST]
Гејнер е замена за храна.
Не магичен суплемент.
Која временска граница е препорачлива за храна?
Или паузираш од храна на секои 1-2 месеца?
nepostoj gejner ili protein koj sto mozi da ja zameni ishranata :) gejnerot e dodatok vo ishranata isto kako i whey proteinite :P
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
150
Поени од реакции
74
zavisi so sostojki ima gejnerot. ako sodrzi i kreatin treba da se pravi pauza posle 2 meseci koristenje. ako sodrzi samo masti jaglenohidrati i proteini mozi da se koristat podolgo vreme bez pauzi. jas licno pijam gejneri dosega 14 ispieni za 6 meseci. edino mozi da strada zeludnik. ako e kvaliteten gejner kako real gains,muscle juice, serios mass ,elite mass gejner, elite mega gainer,mass xxl odniv nema da imas problem so zeludnik. koj gejner go koristis?[DOUBLEPOST=1503246530][/DOUBLEPOST]
nepostoj gejner ili protein koj sto mozi da ja zameni ishranata :) gejnerot e dodatok vo ishranata isto kako i whey proteinite :P
Serious Mass на Optimum Nutrition


Sent from my MI NOTE LTE using Tapatalk
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
nepostoj gejner ili protein koj sto mozi da ja zameni ishranata :) gejnerot e dodatok vo ishranata isto kako i whey proteinite :P
Не знам зашо мене ми кажуваш, изглеа не следиш шо адвоцирам наназад.
Иначе замена за храна не за исхрана.


Оброк, ете боље термин.
Замена за оброк.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom