Бодибилдинг суплементи

Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
sekoe telo razlicno reagira. da sum doma sekoj den i da jadam kako so jadev i namesto na rabota da odam direkno vkrevet ke nakacam pojke kilaza :) rabotata koci jebiga
ако не со некој дирти булкинг, а со средена исрхрана и можеш боди фет да си одржуваш со тие +6 кг не повеке од 20%, значи добро си качил.

Јас например ако само тропам калории/благо/јх/мрсни масти -- можам и за 1 месец да качам 4 кила, ама од тие 4 кг мускули ке ми бидат не повеке од 5-10%, се друго у сало иде пм ), а со средена исхрана (многу малку или ич шекери, јх, масти а повеке протеин/зеленчук диета) качувам многу малку, зашто мислам дека сум стигнал или околу генетски максимум на мускулни келии, понатаму само фарма ...

Зависи што качуваш, а не колку нели :)
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
ако не со некој дирти булкинг, а со средена исрхрана и можеш боди фет да си одржуваш со тие +6 кг не повеке од 20%, значи добро си качил.

Јас например ако само тропам калории/благо/јх/мрсни масти -- можам и за 1 месец да качам 4 кила, ама од тие 4 кг мускули ке ми бидат не повеке од 5-10%, се друго у сало иде пм ), а со средена исхрана (многу малку или ич шекери, јх, масти а повеке протеин/зеленчук диета) качувам многу малку, зашто мислам дека сум стигнал или околу генетски максимум на мускулни келии, понатаму само фарма ...

Зависи што качуваш, а не колку нели :)
tesko se kacuvaat kg a lesno se gubat :) za 2 meseci sega so ne treniram poradi zestinive odma sliznav 3-4kg, dodusa nejadam 2 pati deno samo ama cel trud zaminuva. i da se nakaci malce salo ne e loso samo da ne e preterano.
 
Член од
5 август 2017
Мислења
33
Поени од реакции
9
mislenje za dymatize elite mass gainer? i dali mozi da mi go objasni nekoj ova so im znaci -elite mass е моќен, високопротеински анаболичен гејнер, специфично дизајниран за да ја обезбеди вистинската формула која ќе Ви обезбеди квалитетна мускулна маса, масивен волумен кој што секој хардкор вежбач го посакува, а воедно и состојки за мускулно опоравување, по напорниот тренинг. ova anabolicen soznaci?
Секое сервирање содржи неверојатни 600 калории, 55g. протеин, протеинска матрица со одложено ослободување, комплексна матрица од јаглехидрати, аминокиселини со разгранет ланец и анаболичен липиден комплекс.
 
M

MD_

Гостин
Што е толкавата разлика во цените кај протеиниве, пример овој сакам да го земам 2.3кг за 2300 денари а во херкулес гледам Nitro pure whey gold 3500 денари иста килажа

Во првиот 22г протеин на 30г дозерка, вториот 22г протеин на 28г дозерка
Има некаква разлика во квалитетот или едноставно некои производители си ги преценуваат производите ?
 
Последно уредено од модератор:

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Што е толкавата разлика во цените кај протеиниве, пример овој сакам да го земам 2.3кг за 2300 денари а во херкулес гледам Nitro pure whey gold 3500 денари иста килажа

Во првиот 22г протеин на 30г дозерка, вториот 22г протеин на 28г дозерка
Има некаква разлика во квалитетот или едноставно некои производители си ги преценуваат производите ?
Најчесто е преценување.
Али неретко е и квалитет особено кај многу ефтините протеини (под 1мкд = 1г).
Овој на бигман изглеа добар, чист протеин, не е спајкуван, нема креатини и тракатанци така да не е лоша цената уопште.[DOUBLEPOST=1502288756][/DOUBLEPOST]
mislenje za dymatize elite mass gainer? i dali mozi da mi go objasni nekoj ova so im znaci -elite mass е моќен, високопротеински анаболичен гејнер, специфично дизајниран за да ја обезбеди вистинската формула која ќе Ви обезбеди квалитетна мускулна маса, масивен волумен кој што секој хардкор вежбач го посакува, а воедно и состојки за мускулно опоравување, по напорниот тренинг. ova anabolicen soznaci?
Секое сервирање содржи неверојатни 600 калории, 55g. протеин, протеинска матрица со одложено ослободување, комплексна матрица од јаглехидрати, аминокиселини со разгранет ланец и анаболичен липиден комплекс.
Значи дека лажат деца за да земат пари.
 
Член од
5 август 2017
Мислења
33
Поени од реакции
9
Најчесто е преценување.
Али неретко е и квалитет особено кај многу ефтините протеини (под 1мкд = 1г).
Овој на бигман изглеа добар, чист протеин, не е спајкуван, нема креатини и тракатанци така да не е лоша цената уопште.[DOUBLEPOST=1502288756][/DOUBLEPOST]
Значи дека лажат деца за да земат пари.
ova e gejner elite mass. deka pisuva anabolicni lipidni kompleksi da ne sodrzi nesto so bi mi stetelo ti mo e inace za drugoto ok e :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
1. Купуваш суплементи и протеини во вредност од 10к +
2. Почнуваш да вежбаш
3. Се откажуваш за 2 месеци
4. Профит?
 
M

MD_

Гостин
1. Купуваш суплементи и протеини во вредност од 10к +
2. Почнуваш да вежбаш
3. Се откажуваш за 2 месеци
4. Профит?
Профитот е што за тие 2 месеци веројатно ќе го подобриш изгледот колку толку
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Профитот е што за тие 2 месеци веројатно ќе го подобриш изгледот колку толку
Сакам да кажам дека тоа не е решение, и генерално луѓето купуваат скапи работи колку да викаат глеј шо земав хардкоооор бааат, и после 1 месец nemozam brad, mn rabota umoren sum :S
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Профитот е што за тие 2 месеци веројатно ќе го подобриш изгледот колку толку
За два месеци со стероиди само може да се подобриш, со суплементи прашање 5-10% дали ќе бидеш подобар од само храна.[DOUBLEPOST=1502293171][/DOUBLEPOST]
Што е толкавата разлика во цените кај протеиниве, пример овој сакам да го земам 2.3кг за 2300 денари а во херкулес гледам Nitro pure whey gold 3500 денари иста килажа

Во првиот 22г протеин на 30г дозерка, вториот 22г протеин на 28г дозерка
Има некаква разлика во квалитетот или едноставно некои производители си ги преценуваат производите ?
Земи го првиот, јас го пиев лани, ок се раствора, ок вкус, ваљда и составот е тој што го пишале, али составот на ниеден не си во него да знаеш дали е тоа што пишува. :toe:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: MD_

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
За два месеци со стероиди само може да се подобриш, со суплементи прашање 5-10% дали ќе бидеш подобар од само храна.
Ме интересира, не тролам -двојно или тројно зголемување на слободен тестостерон, колку разлика ќе направи?

Комбинирано со суплементација, добар сон - одмор и исхрана?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Ме интересира, не тролам -двојно или тројно зголемување на слободен тестостерон, колку разлика ќе направи?

Комбинирано со суплементација, добар сон - одмор и исхрана?
Мислиш со суплементи колку ќе се зголеми слободниот тестостерон?
Ако тоа ме прашуваш не сум мерел затоа што е скапичко да проверуваш тестостерон нон стоп, 600ки по хормон ти е проверка, тоа еднаш 2-3 год едвај :)[DOUBLEPOST=1502294104][/DOUBLEPOST]
mislenje za dymatize elite mass gainer? i dali mozi da mi go objasni nekoj ova so im znaci -elite mass е моќен, високопротеински анаболичен гејнер, специфично дизајниран за да ја обезбеди вистинската формула која ќе Ви обезбеди квалитетна мускулна маса, масивен волумен кој што секој хардкор вежбач го посакува, а воедно и состојки за мускулно опоравување, по напорниот тренинг. ova anabolicen soznaci?
Секое сервирање содржи неверојатни 600 калории, 55g. протеин, протеинска матрица со одложено ослободување, комплексна матрица од јаглехидрати, аминокиселини со разгранет ланец и анаболичен липиден комплекс.
Добро избрани зборови кои не ги разбираат сите и маркетингот чуда прави ;)

Што треба да гледаш во принцип кај гејнерите:
-процент на протеин во 100гр
-процент на јаглехидрати во 100гр
-колку од јаглехидратите се шеќери
-калории на 100гр
-цена

Гејнерот што ќе го одбереш гледај за цената што се продава да ти нуди добра количина на протеин, а малку шеќер.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Не ако се зголеми тестостеронот и се друго во комбинација како што наведов

Значи сон суплементи храна и се комплет
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Не ако се зголеми тестостеронот и се друго во комбинација како што наведов

Значи сон суплементи храна и се комплет
Пак не те разбирам, мислиш дали може да направи чудо за два месеци и драстична промена на физички изглед ако ги среди сите сегменти храна+суплементи+тренинг+сон?

Реално тоа е индивидуално, во принцип најмногу може да се познава кај апла почетник, првите 2 години се дига најмногу мускулна маса, а понатаму се помалку и помалку на годишно ниво, рачунај дека 5-10кг мускул кај почетник е возможно со добра храна, суплементи, одмор и правилен тренинг, значи ете ако почниш на балк за 2 месеци можеби ќе имаш некое кило плус од кои околу 1-1.5 кг чист мускул....да ќе има разлика во физички изглед, али не нешто фасцинантно.
Исто е и за човек што слабее, реално може да изгледа подобро, да скини килажа и да се „оформи“, али ништо фасцинантно за толку краток период.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom