Богородични пости

Дали ќе ги постите Богородичните пости?

  • Да

    Гласови: 5 21,7%
  • не

    Гласови: 18 78,3%

  • Вкупно гласачи
    23
  • Гласањето е завршено на .

mickey mouse

Багабонти
Член од
5 септември 2011
Мислења
992
Поени од реакции
2.765
Овој пост е востановен во чест на Преображението Господово и Успението на Пресвета Богородица и се пости: во понеделник, вторник, среда, четврток и петок се пости без зејтин, во сабота и недела се пости со зејтин, а на празникот Преображение се јаде и риба.

До празникот Преображение, пред да започне постот и за време на посните денови не се јаде грозје и смокви. Од празникот Преображение, кога и се благословува овошјето веќе е дозволено да се јаде и грозје и смокви.

Ова е што се однесува за телесниот пост, но никако не смееме да се заборави и духовниот пост.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Џабе и само на вода да си кога 99% кога седнат во кола пцујат кој коњушари на семафори или низ град, оговараат ко стари баби седнати на камен пред порта или си ги тепаат децата дома оти сакале нешто... храната нема врска, умот има, ако сака нека се 365 дена пости онај кој нема мозок и култура ништо не му ги исправа гревовите...
 

mickey mouse

Багабонти
Член од
5 септември 2011
Мислења
992
Поени од реакции
2.765
Од вчера почнаа Богородичните пости кои од понеделник до петок се јаде без масло освен на 19.08 петок кога се јаде риба, па некој ќе пости?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Разбира се; постот е начин на живеење, не е дилема дали „ќе„ или „не ќе„.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.941
Од вчера почнаа Богородичните пости кои од понеделник до петок се јаде без масло освен на 19.08 петок кога се јаде риба, па некој ќе пости?
Ја да, али не баш така, туку само без животински продукти (освен риба).
 
Член од
14 април 2008
Мислења
1.257
Поени од реакции
914
Џабе и само на вода да си кога 99% кога седнат во кола пцујат кој коњушари на семафори или низ град, оговараат ко стари баби седнати на камен пред порта или си ги тепаат децата дома оти сакале нешто... храната нема врска, умот има, ако сака нека се 365 дена пости онај кој нема мозок и култура ништо не му ги исправа гревовите...
Да но токму постот служи за поправање во наброените грешни постапки и однесувања. Постот делува отрезнувачки, расти свесноста, сочуствителноста. Некогаш е доволен за значително поправање. Во некои случаи кај луѓе треба да се превземат и други мерки.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Да но токму постот служи за поправање во наброените грешни постапки и однесувања. Постот делува отрезнувачки, расти свесноста, сочуствителноста. Некогаш е доволен за значително поправање. Во некои случаи кај луѓе треба да се превземат и други мерки.
Еве јас како некој на 34 години кој мисли дека верувањето во религијата е приватна работа, не се крсти при секое поминување пред црква и никогаш во живот не постел заради календар туку затоа што сакал не можам да сфатам како не внесувањето на одредена храна може да ни го расчисти умот од лоши мисли или нас како луѓе да не спречи од правење лоши дела кон други луѓе или општо кон општеството. Постот е добар за организмот исто како пушач да паузира со цигари или дијабетичар да се откаже од обичен шеќер. Тоа е за здравје физичко а за умствена стабилност доволно е само да поединецот живее трезвено и го сфаќа своето место во општеството, не живее во имагинарен свет.
 
Член од
14 април 2008
Мислења
1.257
Поени од реакции
914
Еве јас како некој на 34 години кој мисли дека верувањето во религијата е приватна работа, не се крсти при секое поминување пред црква и никогаш во живот не постел заради календар туку затоа што сакал не можам да сфатам како не внесувањето на одредена храна може да ни го расчисти умот од лоши мисли или нас како луѓе да не спречи од правење лоши дела кон други луѓе или општо кон општеството. Постот е добар за организмот исто како пушач да паузира со цигари или дијабетичар да се откаже од обичен шеќер. Тоа е за здравје физичко а за умствена стабилност доволно е само да поединецот живее трезвено и го сфаќа своето место во општеството, не живее во имагинарен свет.
И во другите облици за растење на трезвеноста исто така се работи за вежбање во некакво воздржување.
Со оглед на тоа што земањето храна е примордијален и постојаноприсутен порив, затоа има посебно значење во тие вежбања.
 
Последно уредено:

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
И во другите облици за растење на трезвеноста исто така се работи за вежбање во некакво воздржување.
Со оглед на тоа што земањето храна е примордијален и постојаноприсутен порив, затоа има посебно значење во тие вежбања.
Не знам, можеби, сепак лични мислам дека самоконтролата кон јадењето не е ништо специјално. Лично не знам кога последен пат сум чувствувал глад а сум јадел еднаш или ниеднаш во 24ч. Има разлика од ми се јади и треба да јадам. До умот е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom