Би и/му простиле доколку ве остави прво за друг/а?

Член од
24 септември 2009
Мислења
245
Поени од реакции
35
Би сакале повторно да бидете заедно иако тој/таа веке ве повредил со тоа што ве оставил за друг/а?
Би го простиле ли тоа и би се смириле ли доколку сака?
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Де бре, дообразложи, се зависи од околностите при кои ве оставил, или при кои се случува можност за помирување.
 
Член од
24 септември 2009
Мислења
245
Поени од реакции
35
Епа зашто сретнал друга во меѓувреме што му се засвиѓала и мислел дека со неа ке му биде подобро само што се излазал и сеа се кае
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Епа зашто сретнал друга во меѓувреме што му се засвиѓала и мислел дека со неа ке му биде подобро само што се излазал и сеа се кае
Има многу моменти тука.

Колкави се твоите чувства кон него? Колкави се неговите кон тебе? Дали навистина се кае? Дали ја научил лекцијата?
Колку годинки сте обајцата?
Дали сте биле кратко и слатко во врска или во долготрајна?
Што го навело да го стори тоа? Можеби нешто го изреволтирало? Можеби се уплашил од сопствените чувстѕва кон тебе?
И така натака.

Но, се е индивидуално.

И сакаш прости, сакаш немој.

Но, секој си го носи сопствениот крст на Голготата, следствено, за своите постапки, минати и идни, самите одговараме.
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Нема .
Не сум ја Тинекс ебаго па ако она сака да пазаруе у Веро да може да се врати кога кај мене ќе има попуст . : )
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
К'д пораснеш т'д ќе правимо ма'абет :)
 
Член од
24 септември 2009
Мислења
245
Поени од реакции
35
Abe mene mi se nema deseno uste toa, ali vo slucaj da saka da se smirime da vidam sto mi predlagaat haha A inace 15 god sme, kratka slatka vrska a inace tipot mislel demek ljubov na prv pogled mu bilo so nea i posle videl deka se zaebal i mene mi e bas milo!:D
 

kompas

Junior
Член од
21 септември 2009
Мислења
107
Поени од реакции
3
kratko i jasno ... koga vozot kje trgne ili si na nego ili simni se !
koga ednash vekje kje se simnesh ... nema nazad pak.
 

КиреМали 1911

Модератор Неимар
Член од
23 јуни 2007
Мислења
1.313
Поени од реакции
223
Моме мило, ако добро ми те разбрав... те откачил за некоја шо му личела поубава од тебе, па после она него го откачила, и сеа никој не е со никого. И сеа ти (бидејќи викаш дека „сеуште не ти се десило тоа“) чекаш да ти дојде и да те замоли да се смирите. И бараш совет од други како би постапила во тој момент?

Така?

Во прва година средно, колку што претпоставувам дека си, хемијата е тешка за сфаќање... родителите, уште потешки. Али да се сметаш за доволно паметен да сфатиш (а со тоа и да играш) љубовни игри... е богами, ова е револуционерно. Ако воопшто можам да ги наречам „љубовни“ :)

Нејсе, една работа од целово ова треба да заклучиш. Прво, не си доволно зрела за сама да оформиш мислење за некој твој проблем (кој реално не постои, ама сакаш да го има. Донекаде те сфаќам). Второ, треба да си поставиш граница на доверба - ако веќе бараш совет, барај од блиски другари, или прај си муабет со твоите (добро, ова знам дека тешко ќе ти иде :) ), али не се надевај дека со интернет гласање ќе ја добиеш правилната одлука.

И на крај - почекај веќе еднаш тој да ти побара да се смирите, па после отварај си го ова прашање во главчето, пред другарки, на интернет... Не е така попаметно? :)

Со постов не се обидувам да се прам старудија, нити да настапам како некој учител. Само сакав малку да подвсадам разумно размислување. :)
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
151
Зашто да му простиш? :toe: тоа ќе значи дека и другпат ќе може пак исто да направи,дали и тогаш ќе му простиш дека било љубов на прв поглед...
...но пази ова не важи за тебе,на 15 години реално таа љубов колку е вистинска,дали може да издржи,затоа живеј го животот како ти што сакаш,не се обврзувај на ништо,ќе дојде и тоа време :smir:
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
На 15 години, не. Мислам... смешно е и да се помисли дека он на 14 ипол направил пресметка дека сака да е со друга (а не со таа со која е заедно од 14,25), па нешто пред 15 сфатил дека првата всушност е послатка и одненадеш во неа е заљубен и моли за прошка.
Кај постарите е различно, понекогаш...:)
 
Член од
5 октомври 2009
Мислења
8
Поени од реакции
0
ako mnogu ja sakam kei prostam a toj sho e so nea....ke ja isturam nervoyata na nego pa ke se smiram so nea:smir:
 
I

InF3cTeD

Гостин
ako mnogu ja sakam kei prostam a toj sho e so nea....ke ja isturam nervoyata na nego pa ke se smiram so nea:smir:
:nenene:грешно мислење другарче...колку и да ја сакам НЕ и простувам..кога веќе еднаш изневерила ако и простам ќе го направи пак и пак....па колку и да ја сакам...а тоа истурање нервоза врз него..шо е он крив кога она сакала со него нешто...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom