Битката на жените

  • Креатор на темата Сатори
  • Време на започнување

666satana666

I love angels
Член од
25 август 2007
Мислења
28
Поени од реакции
0
Jas mislam ne postoi bitka na zanitie, tuku bitka za opstanok!
site sme isti i koj ke naceka labavo koristi, pa nema veze dali bilo masko ili zensko, rabotata e koj kako ke si go naredi zivotot i koj kolku e sposoben za se!
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
62
Momentalnata bitka na zenite vo Makedonija izgleda vaka:

1. Ili da se "izbori" za uspesen maz vo zivotot, postojano klimnuvajki i prifakajki gi molkum negovite zelbi, celi i idei vo zivotot, a nejzinata edninstvena zadaca da bide "Da si gi gleda decata"...Pa zad seto toa moze da se vidi celata "bolka" na neispolnetost na zenata...Taa potpolno se bataluva, ne se nadograduva te.zaborava na sebe, a vie mazi ne se pravete deka toa ne go gledate kaj vasite drugarki, sestri i komsivki!
2. Da se izbori za sopstvenata egzistencija, da se stekne so ugled, pocit, kariera a zrtvata ke bide sto ke nema maz do sebe:kesa:

ps:Ima isklucoci koi se 2% vo Mk
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.196
Поени од реакции
34.431
Momentalnata bitka na zenite vo Makedonija izgleda vaka:

1. Ili da se "izbori" za uspesen maz vo zivotot, postojano klimnuvajki i prifakajki gi molkum negovite zelbi, celi i idei vo zivotot, a nejzinata edninstvena zadaca da bide "Da si gi gleda decata"...Pa zad seto toa moze da se vidi celata "bolka" na neispolnetost na zenata...Taa potpolno se bataluva, ne se nadograduva te.zaborava na sebe, a vie mazi ne se pravete deka toa ne go gledate kaj vasite drugarki, sestri i komsivki!
2. Da se izbori za sopstvenata egzistencija, da se stekne so ugled, pocit, kariera a zrtvata ke bide sto ke nema maz do sebe:kesa:

ps:Ima isklucoci koi se 2% vo Mk
Океј.

Значи, со ова заклучивме дека жените не се генетски предодредени да бидат успешни на повеќе полиња, како што се мажите. Или ќе бидат домакинки, или ќе имаат успешна кариера. Двете работи никако. Домаќинки со успешна кариера - само 2%.

Ти благодарам за статистиките и за потврдата за успехот на половите во општеството. :wink:

Во повеќе квази-феминистички теми го имам кажано истото. Се додека кукате, цмиздрите и ги обвинувате мажите за вашата несреќа и животни фрустрации, никогаш нема да еволуирате на општествен план. Паметната жена која не го тупи со нејзините „битки за рамноправност на половите“ е сосема рамноправна со мажот.

Во реалноста ( оваа нашата, а не на земјите од „третиот свет“ :lolz: ) факт е дека жените имаат многу поголеми поволности од мажите. Доволно е да отворите еден огласник и да видите дека барем 80% од работите кои се нудат се за жени. Во дискотека може да влезе секоја, без разлика колку е ружна. Ако има пожар или поплава, секогаш жените се спасуваат први. Примери има еден куп, да не продолжувам...

Факт е дека сте создадени од реброто на мажите. Факт е дека сте создадени за да го задоволувате мажот. Ама стварно не ја гледам поентата да се отвара цела тема, само затоа што Лејди Сатори ставила кабловска и видела како и го сецнале клиторисот на некоја кутра девоја :(

Во превод: аман од вакви теми. Не сфаќате дека создаваат само контра-ефект?
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
:fem: :pos:



Кхм..
Прво, постојат некои разлики: мажите се во просек поголеми од жените и можат да издржат поголеми напрегања на мускулната енергија; поради анатомијата на карлицата, приспособена за раѓање, жените не можат да трчаат толку брзо како мажите; машките хормони поттикнуваат поагресивно однесување. Нормално дека некои работи не можеме исто да ги правиме како мажите.
Е... Имаме примери каде жената учествувала во политиката - кај Ирокезите каде тие се јавувале како избирачи на поглаварот, а во некои африкански општества имало и жени поглавари.
Има примери за жени премиери на држави (Израел, Индија, Шри Ланка).
Во некои општества некои занаети се сметале за „природно“ машки, а во други за „природно“ женски; некаде мажите биле задолжени да носат дрва и да готват, а некаде жените.
Постои тенденција за целосно исчезнување на она старото „женска и машка работа“, а тоа сите го чувствуваме.

Конкретно, замеруваше на примерите каде на припадничките на нејзиниот пол откако ќе стапат во брак на некој начин им е потиснато правото на професионално развивање и градење кариера, и им е наметната улогата на домаќинки - која пак не им е ценета доволно. Нејзината логика на ваквите примери реагираше со замерка во насока на потребата од почитување на личноста на секоја индивидуа, нејзините амбиции, желби и одговорности.

Не инсистираше на промена на улогите во домот, туку на промена на онаа патријархалност при сваќањето на поимот жена во брак која кај нас се провејува историски, иако тешко се бори со условите на новово време кое не наговестува ништо поинакво во иднина.
Во ваков случај нискиот општествен статус на жените претставува облик на угнетување на жените од страна на мажите, но жените се помалку или повеќе доброволни жртви.
Просто... Умре времето кога родителите го бираат животниот сопатник на своето дете, туку сега секој може сам да си избере по своја волја. Ако одбрала да биде со човек кој бара да биде само дома, тогаш и нејзе така и` одговара. Сепак има голема разлика. И мажот и жената се запознават пред да стапат во брак, а не оди се` „Ајде здраво, јас сум Митре, ова е нашата свадба, ајде да играме“.
Можеби вака мислам затоа што не знам пример жената да седи дома и да ја гледа домашната работа затоа што така сака мажот.
Serpico напиша:
Мојата другарка бараше обострано почитување на желбите на двајцата партнери, бараше компромис - нешто врз што се заснова бракот. Ферска поделба на улогите на двајцата учесници во институцијата, без наметнати влијанија од типот: "јас сум маж и ќе работам, ти седи дома и гледај ја куќата".
И во домашните и во вондомашните сфери, секогаш постои простор во кој мажите и жените можат да преговараат, да помагаат и да допринесуваат, да бидат пријатели или непријатели. Без разлика како „гледа“ едно општество, сето тоа не е последица на вродените својства на мажите и жените, туку на структурните ограничувања во чии рамки тие ги развиваат своите стратегии за стекнување моќ и почит.

И аман со тоа кукање за нерамноправност.:salut:
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Во моментот кога ќе добијам работа врз основ на депилирани нозе во мини фустан и деколте (додуше така средно влакнесто) ... ќе признам дека сме и ние мажите рамноправни со жените. Наместо тоа, ние мора да учиме, полагаме, тестираме... за да доброто работно место ни го земе пред нос некоја “набуџена“ со облини блондинка.
I ova e tocno. Kaj da odi zena vratite i se otvoreni. Nikad ne plaka, i nikad nikade ne odi pesh:)
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Во повеќе квази-феминистички теми го имам кажано истото. Се додека кукате, цмиздрите и ги обвинувате мажите за вашата несреќа и животни фрустрации, никогаш нема да еволуирате на општествен план. Паметната жена која не го тупи со нејзините „битки за рамноправност на половите“ е сосема рамноправна со мажот.
Ееееее така. Паметната жена нема потреба да се правда дали легнала за една вечер. Паметната жена нема потреба да се крие од туѓи погледи и коментари. Паметната жена рзмислува како да успее а не како да најде успешен. Паметната жена знае дека во животот не е се под конец, ама ќе се труди да го доведе под конец. И на крај, паметната жена може да нема маж, но паметниот маж или има жена крвопиец или нема жена, што значи мажите пак губат...

Acid напиша:
Факт е дека сте создадени од реброто на мажите
Ова поминало поред факти :)
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
1.968
Поени од реакции
43
Паметната жена знае дека постои рамноправност на половите.
Паметната жена не се чувствува обесправена и загрозена.
Паметната жена знае како да ги искористи своите предности.
Паметната жена знае како да ги прикрие своите слабости.
Паметната жена знае дека не постои совршенство и не се обидува да го достигне.
 

Kvendolin

чупе од бурдите
Член од
24 март 2007
Мислења
1.003
Поени од реакции
75
Значи паметната жена е жена на која и е битно да успее, не е битно на која начин, битно е таа да се реализира на индивидуален план, не ја боли за комшиката која е секој ден тепана од комшијата (можеби некој ден ќе ја мани доволно силно) и ќе ја замолчи засекогаш, па не мора да и го слушаме цимолењето секој ден, битно таа да е среќна и исполнета, се е розово има секави глупачи не мора да работиме на нивната еманципација, ќе имаме игнорантски став.Рамноправноста постои тие глупавите теткици кои се потресуваат на телевизија со бројки се жени под пензија кои на тој начин си го пополнуваат работното време.
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
53
Битката може ке ја добиете но не и воњата!:wink:
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
1.968
Поени од реакции
43
Паметната жена нема да дозволи да биде тепана од некој. Тие жени кои се тепани сами се виновни. Спротистави му се, отиди си не мора да трпиш ништо такво од никого. И без глупави оправдувања од типот "ако има деца па за децата". Ако има деца баш заради тие деца нема да трпи така да биде понижувана и третирана.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.196
Поени од реакции
34.431
Значи паметната жена е жена на која и е битно да успее, не е битно на која начин, битно е таа да се реализира на индивидуален план, не ја боли за комшиката која е секој ден тепана од комшијата (можеби некој ден ќе ја мани доволно силно) и ќе ја замолчи засекогаш, па не мора да и го слушаме цимолењето секој ден, битно таа да е среќна и исполнета, се е розово има секави глупачи не мора да работиме на нивната еманципација, ќе имаме игнорантски став.Рамноправноста постои тие глупавите теткици кои се потресуваат на телевизија со бројки се жени под пензија кои на тој начин си го пополнуваат работното време.
Читај го постот над мојот...
Ова испаѓа демек мажите се виновни што жените не знаат да си го изберат партнерот? Ма дај, те молам. :tohell:

Тепање нема во сите семејства. Значи - едните (тепаните) се мутави кокошки, а другите мудро го избрале партнерот. Ова што го напиша во никој случај не треба да се зема во предвид. Тоа веќе е болест. Тепачот на таа жена радо би истепал и маж ако му згреши.

Паметната жена нема да дозволи да биде тепана од некој. Тие жени кои се тепани сами се виновни. Спротистави му се, отиди си не мора да трпиш ништо такво од никого. И без глупави оправдувања од типот "ако има деца па за децата". Ако има деца баш заради тие деца нема да трпи така да биде понижувана и третирана.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Паметната жена нема да дозволи да биде тепана од некој. Тие жени кои се тепани сами се виновни.
Апсолутно. Има жени на кои најверојатно фетиш им е да кркаат ќотег од партнерите. Пази пример - другар кој видел низ град како дечко крши од ќотег некоја и пробал да реагира, офцата му се пуштила да го тепа него и да го пцуе како не му е срам да се меша во нејзин живот. Требало да ја акне и неа од земја и да и ја расцвета муцката.
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
1.968
Поени од реакции
43
Апсолутно. Има жени на кои најверојатно фетиш им е да кркаат ќотег од партнерите. Пази пример - другар кој видел низ град како дечко крши од ќотег некоја и пробал да реагира, офцата му се пуштила да го тепа него и да го пцуе како не му е срам да се меша во нејзин живот. Требало да ја акне и неа од земја и да и ја расцвета муцката.
Знам имав и јас пример... Другарка од клас стигна до болница и сега пак е со него, од љубов голема што чувствуваат еден спрема друг.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Паметната жена нема да дозволи да биде тепана од некој. Тие жени кои се тепани сами се виновни. Спротистави му се, отиди си не мора да трпиш ништо такво од никого. И без глупави оправдувања од типот "ако има деца па за децата". Ако има деца баш заради тие деца нема да трпи така да биде понижувана и третирана.
Апсолутно. Има жени на кои најверојатно фетиш им е да кркаат ќотег од партнерите. Пази пример - другар кој видел низ град како дечко крши од ќотег некоја и пробал да реагира, офцата му се пуштила да го тепа него и да го пцуе како не му е срам да се меша во нејзин живот. Требало да ја акне и неа од земја и да и ја расцвета муцката.
Е ова никогаш не сум го разбирала. Ем некој да те млати, ем да седиш покрај него и да го сакаш. Љубов? Ма што сака нека биде, ако еднаш крене рака на мене, тоа ќе му биде и последен пат што ме гледа во животот.
Едноставно тие жени\девојки, според мене немаат мозок. Како можат да бидат покрај таков човек кој се однесува така?
Во овој случај жената е глупа што седи покрај него и што го трпи.
 

Ljupco

...ExtraVagant...
Член од
20 јули 2006
Мислења
1.810
Поени од реакции
12
...more, more kakov muabet:)...za meraci zivi sto si chitam, koj od koj poubavi i posodzajni postovi i toa ne na pamet zborenje tuku so fakti...bravo za site, ucesnici na temava za zenskata bitka za ravnopravnost...lichno nemam neshto protiv da se vodi bilokoja bitka, megutoa odnapred ako neznaesh dali mozesh da ja dobiesh losha shema e toa...


...i sea do kaj dojdovme da rezimirame...

...zenite i mazite ne se ili nemozat da bidat ravnopravni poradi odredeni fizichki i socio-loshki prichini...t.e...zenite nemozat nekoi fizichki raboti da gi pravat koi sto mozat da gi pravat mazite poradi toa sto se fizichki inferiorni, ili mazite nemozat da ragat kako sto mozat zenite da go pravat toa poradi odredeni fizichki nedostatoci...znachi nekoi raboti treba da bidat ostaveni na mestoto kade sto pripagaat po priroda i opshtestvo...zasto ako mazite treba da gledaat i da ragaat deca i da gotvat i da perat i da peglaat a zenite da digaat na gradilishte vrejki cement, da pijat i izlagaat so komintentite i kolegite(poradi pravenje i troshenje pari):tv:...propast...garant...zasto???... e prashanjeto sega, nekoj se obiduva da gi izmesti rabotite od oskata na balansot...zasto???:tapp:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom