Библија v.s. Куран

Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
pa zatoa i ne treba da se tolkuva toa sto e napisano vo biblijata Isus veli zosto me velis dobar koga dobar e samo ediniot bog, posle pisuva vo biblijata, na zena ne i dozvoluvam da poucuva, zenite da im bidat pokorni na mazite kako na gospod, ke se spasat so cesnost i poboznost i so raganje deca.ako nema mrdanje, togas ova e tocno i nema sto da tumacite i da dodavate vasi zborovi.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
А кој е тој "авторитет" што ви кажува кои хадиси се веродостојни, а кои не се. .
A koj e toj "avtoritet" koj od nad 80 evangelija,pisuvani od LUGE resil samo 4 da vlezat vo noviot zavet ? Konstantin,koj bil PAGAN,svestenik na kultot Solo Inviktus. I ne samo sto izbral 4 od osumdesette,tuku i tie cetiri gi izmenil taka sto gi vtopil tradiciite i veruvanjata na paganite so hristijanite i napravil edna religija.

Dalje.
Koi se tie Matej,Marko,Luka i Jovan... se znae li nivno poreklo,koi se,od kade se... imaat li prezime tie ? Ova e navistina ubava zabeleska na eden mnogu mudar Daija.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Halid, од каде ти е таа информација дека Марија имала 13 години? :)
Мене информацијата дека Мухаммед ја верил Аиша на 6 години и ја земал на 9 ми е од еден од најверодостојните хадиси во Исламот (од Shahi Bukhari). Или и тој не е веродостоен кога не ви пасира? :)
Јас не клеветам ништо, само го пишувам она што го пишува во вашите хадиси.
Corbadzija.Ubavo e sto si procital... mislam deka od se naj bitno e svesta troa da se ukluci. Ne sakam na nikogo da go navredam ili omalovazam,ova se slucuva kaj site koga ke trgnat kaj nekogo mana da mu najdat.

Bezbroj pati po forumi sum ja pisuval edna ubava anegdota te. sto se slucilo so Trgovecot i Papagalot. Ti si edinstven (corbadzija) na forumov koj me tera da go otvoram i da procitam nesto. Iako ne se slozuvame,barem na kulturen nacin znaes da postavis prasanje,ta zatoa,samo za Tebe,ke ti napisam edna poraka so edna Mesela a i poukata od toa.Procitaj go ova,isklucivo ZA TEBE go pisuvam:

Nekoj trgovec,vo dukanot drzel nekoj papagal,ubav papagal. Papagalot zboruval,imal ubav glas,peel,,, osven sto mu go cuval dukjanot na trgovecot,so negoviot ubav glas i musterii mu privlekuval.
Eden den Trgovecot otisol doma a papagalot go ostavil vo dukanot da mu cuva.Iznenada,nekoja macka po glusecot vlegla vo dukanot. Na papagalot,od strav,krvta mu smrznala. Letal levo desno i na kraj go isturil sadot vo koj imalo ruzin parfem. Koga se vratil trgovecot,sednal da se odmori i koga zabelezal,parfemot isturen.Od lutina go fatil papagalot i mu gi ivcupal perjata od glavata i odednas na papagalot glasot mu isceznal (onemel). Pokasno svatil gazdata sto napravil pa od zal,bradata sam pocnal da si ja cupa,kaejki se za toa... daval milostinja,delel sadaka... samo na papagalot da mu se povrati glasot,no,Nisto.
Edno vreme,pominal nekoj kutar siromav covek pokraj dukanot,oblecen so raspartaleni vreki i keljava glava. Koga go zaprimetil papagalot,pocnal da mu vika po siromaviot:
"O keljavi ! Zarem i ti si go turil ruziniot parfem pa si se zamesal vo keljavite !?"
Ovaa sporedba na papagalot koja ja napravil so siromaviot gi nasmeala site prisutni.

Postapkata na CISTITE LUGE ne merija po sebe (mevlana).

Trgni ja ljubomorata prema Allahovite pratenici,neka ne ti bide precka da nurnes vo dlabokoto more.
Islamot e MORE,kako sto povekepati kazav a ovie slucaevi ti se samo pena vo moreto.Na penata,celta i e da ja drzi necistotijata na povrsina.

Nie ne gledame nisto vo toa sto Isus ne bil zenet i potreba nemal za zena i neuzubillah,ne ni sakame da pomislime kako sto pomisluvaat deka bil homosexualec.Dali treba taka da kazeme. Nikoj ne gleda vo toa sto Avram imal dve zeni (spored biblijata) nitu za toa sto Solomon imal stotici zeni spored biblijata i sekoj Bozji pratenik spored Biblijata imal poveke od edna zena i sto Isus nemal nitu pak edna. Nisto normalno ne e. Problem e samo Muhammed.

Ima malku Allahovi robovi koi toa go svatile.
Ona sto pogresno zaklucuvaat,mislat deka evliite se isti kako i tie a Allahovite pratenici slicni na niv.
I pratenicite Bozji se luge,jadat i pijat kako nas (k*r'an)
Zaradi vakvi zaslepenosti tie i ne gi prepoznavaat. A razlikata megju niv e golema,beskrajna.

Pcelata i osata,se hranat od isti cvet,no pcelata dava med (lek) a osata dava otrov.

Site srni pasat ista treva,od taa hrana ednite davaat misk (mosus) a drugite samo nedzaset (izmet).

Dve vrsti ima na trstki,ednite se prazni a od drugite se dobiva seker.

Vakvi slicnosti ima mnogu a razlikata megju niv e i po sedumdeset godini (golema).

Nekoj jade i dava svetlo od sebe,a nekoj isto taka jade a od nego izleguva necistotija.

Dopusteno e da dve sliki bidat isti. I slatkata i solenata voda se bistri.

Koj moze da znae sto e uzitak osven onoj koj e poznavatel na uzivanjeto. NAJDI GO NEGO !

Toj ja poznava razlikata pomegju Slatkata i Gorclivata voda.
Koj nemoze da ja najde razlikata pravi sporedba so Sihr i Mudziza. Misli deka na dvata slucai podloga i e Laga.
Magionicarite,koi se natprevaruvale so Musa a.s (Mojsie) od inat prema nego,zele vo race po eden stap,zatoa sto Musa a.s imal.

No,pomgeju nivnite stapovi i stapot na Musa a.s golema e razlikata.Megju nivnite raboti i Musaovite a.s ima golema razlika.
Allahovo prokletstvo go sledi Magionicarstvoto (sihirbazlukot) a Allahova milost ja sledi Mudzizata (Allahovo cudo).

Bezvernicite vo svoite naravi primaat majmunska narav (ne go imam za navreda).
Prirodata na takov narav e losa,vnatre,vo srceto.

Sto god da pravi covekot,saka i majmunot da pravi. Majmunot sekogas saka da go oponasa covekot.
Jas pravam ona sto pravi covekot,taka misli majmunot. Notorni raspravuvac,kako moze da ja znae razlikata ?

Covekot na prav pat sto pravi,toa e po Allahovo upatstvo.A onoj drug za inat.

Iskrenite i licemernite zaednicki klanjaat. No,ovoj drugiot,toa samo go oponasa (majmunstuva) a ne klanja skromno i iskreno i ponizno.

Vo Namaz,post,Hadzdz i zekat vernicite i licemernite se kako na sahovska tabela.
Vernicite na kraj ke ja dobijat igrata,licemernite ke izgubat,doziveat mat.

Iako dvete igraat na edna sahovska tabela,megjuniv e golema oddalecenost. Eden e od Merva drugi od Reja.
Sekoj odi vo svoeto mesto.Brza onamu,kako mu glasi imeto koe go nosi.

Koga vernikot ke se narece so imeto Mumin (Vernik) ubavo mu e na dusata; a koga ke se narece munafik (licemer) kako da si go ispekol vo ogan.

Imeto "Mumin" ubavo e samo po sebe i ubavo e po postapkite koi gi bara da se rabotaat.
Goleminata ne se dobiva vo soglaskite na toa ime m.n.m,n,,,goleminata e vo znacenjeto na zborot-Mumin.
Koga Mumin bi narekle munafik,toa mu e,kako skorpija za srce da go griznala.
Koga imeto "munafik"ne bi imalo vrska so pekolot,zosto togas covek da ja oseti vo nego pekolnata zega ?
Grdotijata ne e zaradi zborovite. Moreto ne e gorclivo zaradi negovoto korito.

Bukvite se korito a znacenjeto e voda vo koritoto. More od znacenje e kaj Allah,vo Majkata na Knigite (Ummul-Kirab). XIII:
Na ovoj svet ima slatko i gorko more.Pomegju niv postoi brana,koja nemoze da se probije,bariera (berzah). LV:19 (k*r'an).
"ZNAJ DA OBA MORA POTICU IZ JEDNOG VRELA PREDJI IH OBA DVA I IDI NAPRJED PREMA VRELU"

Vistinskoto zlato i imitacija na zlato se raspoznavaat so pretapanje. Dodeka ne i stavis na tava za ispituvanje (mizan) nemozes da gi prepoznavas.

Na kogo Allah mu dal mok vo srceto da prepoznava,toj moze tocno da ja odeli vistinata od lagata/sumnjata.

Ako vo usta na ziv covek padne parce staklo,odma go osetuva i go pluka.Toa mu pricinuva zadovolstvo.
Vo stotici zalaci,ziv covek,ja osekja edna mala sitna slamka i prepoznava deka toa ne e hrana.

Ovosvetskite oseti se basamaci na ovoj zemski svemir,a verskite oseti se nebeski basamaci.

Za zdravje na telesni oseti se bara lekar a zdravje na verski oseti se bara kaj (Habib) Allahov ugodnik.
Zdravjeto na nadvoresnite setila e zavisno od zdravjeto na teloto a vnatresnite od narusuvanje na teloto.

Patot na dusata,opcenito,go narusuva teloto,no pokasno go pravi trajno.

Da go najdeme zakopanoto bogatstvo,da ja turime starata kukja,no koga ke go izvadime,da napravime NOVA.
Srekna i Blazena dusa e ona koja za ljubov ja rusi kukjata i imanjeto go deli.

Prvo ja crpime vodata od bunarot,potoa bunarot treba da go ocistime... posle toa ke se pojavi pitka voda.

Koj moze da ja svati Allahovata mudrost,za koja nemozeme da go prasame.Koj ja dostignal bitnosta na toa deluvanje ?

Ne treba da bideme taka zaneseni grbot da ni bide zavrten prema Gospodarot,tuku da bideme opieni od Gospodarot i kon Nego zavrteni.
Kaj edni liceto e zavrteno kon dragata i sakanata a kaj drugi izvrteno kon samite nas sebesi.
Gledaj vo liceto na dvajcata. Dvete lica drzi gi na pamet. Preku sluzenjeto mozno e da se postigne raspoznavanje po liceto.
Ima mnogu delovi vo covekovoto lice,so covecko lice.
Prema toa ne e dostojna sekoja raka da mu se predade na rakata.

Lovec na ptici,da ulovi ptica,se sluzi so mamka,oponasa cvrcenje na ptica. Druga ptica slusa glas na ptica od svoja vrsta,sletuva od letot i naogja zrno vo metata.
Taka vernici oponasaat vernici pa se za steta.
 
Член од
4 септември 2008
Мислења
4
Поени од реакции
0
За да може да се дискутира треба да се прочитаат сите верски книги а не како што гледам едни ја прочитале едната а други другата книга, а повеќето немаат ни наслов прочитано па даваат коментари. Сериозна тема со несериози одговори.
 
Член од
17 март 2007
Мислења
218
Поени од реакции
2
Хммммм....очигедно не разликуваш демоноопседнати поединци од поединци кои живеат во енергијата од Духот. Но, тоа е веќе друга приказна.
druze miki odgovori mi na prasanjevo,koga si vo duhot se molis li na jazici?
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
stavot bog postoi samo kazuva deka postoi toj sto tvrdi deka bog postoi, ustvari bog postoi vo negovata vera i nikade na drugo mesto.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
druze miki odgovori mi na prasanjevo,koga si vo duhot se molis li na jazici?
Друже Боби, јас го користам македонскиот јазик мо своите молитви.
Патем кажано, постојат записи од раните Оци на Црквата, кои велат дека упште од 3-от век по Христа, Светиот Дух повеќе не го дели Неговито дар за зборување туѓи јазици, онака како Он им го доделил на Апостолите. Денес, Писмото е преведено на десетици јазици и е достапно секому и нема потреба од говорење туѓ јазик за да се познава Писмото. Така, во вода паѓа тврдењето на некои конфесии (пентакосталците) дека, наводно, под влијание на Духот, говореле туѓи јазици.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
pa zatoa i ne treba da se tolkuva toa sto e napisano vo biblijata Isus veli zosto me velis dobar koga dobar e samo ediniot bog, posle pisuva vo biblijata, na zena ne i dozvoluvam da poucuva, zenite da im bidat pokorni na mazite kako na gospod, ke se spasat so cesnost i poboznost i so raganje deca.ako nema mrdanje, togas ova e tocno i nema sto da tumacite i da dodavate vasi zborovi.
Напротив-треба да се толкува она кое е запишано во Писмото. Св. Василиј Велики го има истолкувано целото Писмо уште во 4-от век од н.е. без притоа нешто да додава или одзема од самото Писмо.
 
Член од
17 март 2007
Мислења
218
Поени од реакции
2
Друже Боби, јас го користам македонскиот јазик мо своите молитви.
Патем кажано, постојат записи од раните Оци на Црквата, кои велат дека упште од 3-от век по Христа, Светиот Дух повеќе не го дели Неговито дар за зборување туѓи јазици, онака како Он им го доделил на Апостолите. Денес, Писмото е преведено на десетици јазици и е достапно секому и нема потреба од говорење туѓ јазик за да се познава Писмото. Така, во вода паѓа тврдењето на некои конфесии (пентакосталците) дека, наводно, под влијание на Духот, говореле туѓи јазици.
druze sekoj sto e vo duhot zboruva na jazici ja se uste ne ali sum slusal mnogu drugi,neznaci da tie jazici gi ima na zemjata vo poveketo slucaevi se angelski za istoto pisuva vo biblijata,na pocetokot koga imav somnezi dali voopsto Bog postoi se potpirav na ova .,slusav kako drugite se molat na jazici(samiot duh zboruva) i znaev deka nema promasaj :)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
druze sekoj sto e vo duhot zboruva na jazici ja se uste ne ali sum slusal mnogu drugi,neznaci da tie jazici gi ima na zemjata vo poveketo slucaevi se angelski za istoto pisuva vo biblijata,na pocetokot koga imav somnezi dali voopsto Bog postoi se potpirav na ova .,slusav kako drugite se molat na jazici(samiot duh zboruva) i znaev deka nema promasaj :)
Боди, препрочитај го мојот цитиран пост....таму е одговорот! Оние кои тврдат дека преку благодатната енергија од Духот, ДЕНЕС зборуваат туѓи јазици, всушност, дозволуваат демоните да зборуваат преку нив! Според тоа, не зборуват туѓ јазик, туку „мумлаат„ непознати и неартикулирани звуци, а не „ангелски„ јазик!
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Боди, препрочитај го мојот цитиран пост....таму е одговорот! Оние кои тврдат дека преку благодатната енергија од Духот, ДЕНЕС зборуваат туѓи јазици, всушност, дозволуваат демоните да зборуваат преку нив! Според тоа, не зборуват туѓ јазик, туку „мумлаат„ непознати и неартикулирани звуци, а не „ангелски„ јазик!
Грешка си и тоа многу..си присуствувал некогаш на такво нешто?! Зборувањето во јазици повлекува и тумачење на истите..така да се сомневам дека дека демоните користат цитати од Библијата..
Инаку не се работи за ангелски јазници туку за стари земски..
Најди си во Библијата..крштевањето со духот(не со вода) ги повлекува овие работи..

И тие сите се наполнија со Светиот Дух, и почнаа да зборуваат на други јазици, како што Духот им даваше да говорат.
на друг да прави чуда, на друг да пророкува, на друг да ги разликува духовите, на друг разни јазици, а на друг да ги толкува јазиците.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Грешка си и тоа многу..си присуствувал некогаш на такво нешто?! Зборувањето во јазици повлекува и тумачење на истите..така да се сомневам дека дека демоните користат цитати од Библијата..
Инаку не се работи за ангелски јазници туку за стари земски..
Најди си Библијата..крштевањето со духот(не со вода) ги повлекува овие работи..

И тие сите се наполнија со Светиот Дух, и почнаа да зборуваат на други јазици, како што Духот им даваше да говорат.
Ајде, уште еднаш....

Според записите, а не според мене, Духот НЕ ГО ДЕЛИ дарот на говорење на туѓ јазик уште од 3-от век, а не од 21-от. А тоа е така. затоа што Писмото е веќе преведено на повеќето денешни јазици па нема потреба од никакви преведувачи. Апосотлите, испратени од Христа за да „...ги научат сите народи...„ имале објективна потреба од говорење туѓи јазици, преку кои добрата вест би ја проповедале кај тогашните идолопоклоници и незнабожци.

Понатаму.

Не, не сум присуствувал на настан во кој некој зборува „“туѓ„ јазик, а сакам тоа така и да остане, за да не бидам во близината демонска...

А дека демоните го знаат и Писмото, тоа е повеќе од јасно. Имено, демонот знаел дека “„...девојка ќе зачне...„ (а не „..жена ќе зачне..„ како што погршено превел Симеон Богопромецот!) па затоа мајката Божја и му била доделена на праведниот Јосиф. Во спротивно, демонот би ја забележал балажената состојба во која била Богородица, носејќи го Христа, но не во брак, туку надвор од бракот и во таа „вонбрачаност„, демонот би можел да им наштети и на мајката Божја и на сеуште неродениот Христос.

И за крај: даровите од Светиот Дух се пренесуваат преку ракополагање на свештенството врз идните генераци свепштеници, а не со самопрогласена способност за говорење туѓи јазици.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Ајде, уште еднаш....

Според записите, а не според мене, Духот НЕ ГО ДЕЛИ дарот на говорење на туѓ јазик уште од 3-от век, а не од 21-0т. А тоа така. затоа што Писмото е веќе преведено на повеќето денешни јазици па нема потреба о дникаквипреведувачи.

Понатаму.

Не, нес ум присуствувал на настан во кој некој зборува „“туѓ„ јазик, а сакам тоа така и да остане, за да не бидам во близината демонска...

А дека демоните го знаат и Писмото, тоа е повеќе од јасно. Имено, демонот знаел дека “„...девојка ќе зачне...„ (а не „..жена ќе зачне..„ како што погршено превел Симеон Богопромецот!) па затоа мајката Божја и му била доделена на праведниот Јосиф. Во спротивно, демонот би ја забележал балажената состојба во која била Богородица, носејќи го Христа, но не во брак, туку надвор од бракот и во таа „вонбрачаност„, демонот би можел да им наштети и на мајката Божја и на сеуште неродениот Христос.

И за крај: даровите од Светиот Дух се пренесуваат преку ракополагање на свештенството врз идните генераци свепштеници, а не со самопрогласена способност за говорење туѓи јазици.
Сакаш да кажеш дека Светиот дух не е дел од тебе..Оти кој го нема светиот дух не е роден наново...туку е стариот си Адам...Даровите одат со духот..Бог е истиот вчера денес и утре..

Јован крштаваше со вода, а вие ќе бидете крстени во Светиот Дух.

Де дај ми цитат од Библијата кАде се укинува тоа..

Инаку даровите се пренесуваат преку молитва не само преку полагање на раце...Може целиот Синод и Ватикан да положат раце на мене..ништо од тоа ако не верувам и не се молам за тоа..
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Хмммм..
1.А Апосотлите, кога отидоа да ја пренесуваат добрата вест, КАКО поставуваа епископи кај обратените во Христа? Со ПОЛАГАЊЕ раце врз истите.
2. Нема библиски цитат за никакво укинување, туку запис од раните векови (т.е. од 4-от век, кога христијанството е признаено за рамноправна вера).
3. Дали Светиот Дух е дел од мене или не е, зависи ОД МЕНЕ, но и од Духот. Колку се поголеми моите гревови, дотолку Духот е подалеку од мене. Колку сум поочистен, дотолку Духот е до мене поблизок. А Духот делува „прикриено„, така што на поединци има ја дели својата благодатна и нестворена енергија а после тоа се „повлекува„. Тоа „повлекување„ е начин на Негото работење-кој е достоен, има повеќе благотатна енергија, а, кој е (по)недостоен, има помалку од Неговата енергија. Лично можам да посведочам за тоа со каква ревност влегов во верата, но таа ревност сега ми е опадната, што покажува дека благодатната енергија се повлекла од мене, но фала Богу, не ме напуштила целосно. Кога поединецот ќе ја доживее таа благодат, која подоцна ќе се „скрие„, поединецот, од желба постоврно да ја “осети„ таа благодат, мора малку пшовеќе да се испоти за нејзиното повторно здобивање.
Тоа е она кое го знам „по теорија„ но тоа е она кое го знам и од личен опит.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Хмммм..
1.А Апосотлите, кога отидоа да ја пренесуваат добрата вест, КАКО поставуваа епископи кај обратените во Христа? Со ПОЛАГАЊЕ раце врз истите.
2. Нема библиски цитат за никакво укинување, туку запис од раните векови (т.е. од 4-от век, кога христијанството е признаено за рамноправна вера).
3. Дали Светиот Дух е дел од мене или не е, зависи ОД МЕНЕ, но и од Духот. Колку се поголеми моите гревови, дотолку Духот е подалеку од мене. Колку сум поочистен, дотолку Духот е до мене поблизок. А Духот делува „прикриено„, така што на поединци има ја дели својата благодатна и нестворена енергија а после тоа се „повлекува„. Тоа „повлекување„ е начин на Негото работење-кој е достоен, има повеќе благотатна енергија, а, кој е (по)недостоен, има помалку од Неговата енергија. Лично можам да посведочам за тоа со каква ревност влегов во верата, но таа ревност сега ми е опадната, што покажува дека благодатната енергија се повлекла од мене, но фала Богу, не ме напуштила целосно. Кога поединецот ќе ја доживее таа благодат, која подоцна ќе се „скрие„, поединецот, од желба постоврно да ја “осети„ таа благодат, мора малку пшовеќе да се испоти за нејзиното повторно здобивање.
Тоа е она кое го знам „по теорија„ но тоа е она кое го знам и од личен опит.
Добро..тогаш само ќе те надополнам(не мора да се слагаш, јас знам дека е така)..Оние кои не опаднале во верата и не живеат на "детски кашички"...Добиваат многу повеќе од утешение и учење..Говорот во јазици е за лично растење во Бога и за надградба на црквата...
Во Коринтјаните се вели...
Зашто, кој зборува на јазик, не им зборува на луѓето, туку на Бога; имено, никој не го разбира, но зборува тајни во својот дух.

ака и вие, бидејќи покажувате ревност за духовните нешта, настојувајте да ги имате во изобилство за надградба на црквата!
Затоа оној кој зборува на јазик, нека се моли за да може да го толкува.
Зашто, ако се молам на непознат јазик, мојот дух се моли,

А записите од 4-от век очигледно имаат некој проблем..врата не е затворена..луѓето(верниците) сеуште ги имаат даровите на светиот дух...

А за офтопикот несакам ни да зборам...со километри..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom