Библија v.s. Куран

Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Ајде кажете се што може во Библијата, а што не може во Куранот и обратно и изјаснете се што имате забелешки во двете религии. Јас лично немам забелешки во ниедна од религиите.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Забелешки..?!Па не е некоја филозофија ..Муслиманите го сметаат куранот за света книга..Христијаните Библијата..и во очите на едните другите избрале погрешно...Топла вода..
 

Musab

konekting pipl
Член од
26 јуни 2007
Мислења
244
Поени од реакции
20
Поздрав

Мислам дека добра прилика би било да најдеме што имаат заеднички двете најголеми религии
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Ќe бидат тоа доста работи.
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Epa ajde ke probame moze ke najdeme zaednicki raboti. Znam deka gi ima mnogu ama ajde neka kazat i drugite sto imaat pa ke kazam i jas posle niv.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Поздрав

Мислам дека добра прилика би било да најдеме што имаат заеднички двете најголеми религии
Паметно. Уместо да се караат, ќе си ги најдат сличностите.

Двете потекнуваат од еврејската религија. Основата им е иста.

Двете учат да се љуби ближниот и да се помага на оние што се во несреќа.
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Mislam deka i dvete zapocnuvaat so "Tora" i posle sekoj po razlicen pat. Znam deka evreite go priznavaat samo "Stariot Zavet".
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
На слична тема, веќе имаше една распоравија меѓу Чорбаџијата и Ван Хелсинг. Побарај ги нивните постови оти мислам дека таму се исложени одредени работи многу детално.
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Ne, ne. Neka ostane temata. Bidejki imase nesto raspravija na temata Kuran za Hristijanstvoto i Islamot, pa podobro neka ostane za da ne postiraat tamu offtopik podobro tuka neka e.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
О.К. Врати се на твоето почетно прашање и посочи ми/ни ги разликите па ќе дискутираме...
 
Член од
25 јуни 2008
Мислења
451
Поени од реакции
5
Но имаат разлики Христијаните веруваат дека Исус е син божји а муслиманите не.
Ние веруваме дека Исус ќе не спаси а они не ( нема ниедно име на земјава преку кое ќе се спасиме освен Исус , никој не оди кај отецот освен преку мене ( Исус ) )
 

Kvendolin

чупе од бурдите
Член од
24 март 2007
Мислења
1.003
Поени од реакции
75
Така. Досега се договаравме за почеток на дискусија. Па кога ке ја започнеме? За да знам ке ми почни филмот сега. :)
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.797
Поени од реакции
44.293
Заеднички елемент на Библијата и Куранот меѓу другото е и поимот Контрадикторност , го има во изобилие и во двете книги .
 
Член од
19 јуни 2008
Мислења
40
Поени од реакции
0
Браќа само едно мозам да ви казам, а тоа е дека Куранот е извадок од Библијата, поточно од Стариот Завет, па затоа нема сто да се прави понатака муабет...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom