Библискиот потоп

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
Никаде немам напишано дека „саурусите„ се дело од станата оти тоа е невозможно. Сатаната неможе ништо да создаде.

Тоа дека „саурусите „плукаат„ оган, може да се сретне само во бајките.

Она кое го кажав е следното: до скоро, не ми беше познато дека „саурусите„ се споменати во Писмото.

Да, биле во Ноевата арка, инаку, како би го преживеале Потопот?

Јавале диносауруси-да! Барем така е исклесано во камените остатоци. Лично, немам видено акво нешто. - посебно ОВА !!

Арката не би потонала ни случајно, пошто Бог и Неговата промисла/милост биле непрекидно заедно со праведниот Ное и неговото семејство.
А тоа што „саурусите„ биле огромни-што е тоа проблем? Бог не размислил и за тоа? Па Ное ја има изградено арката по точни Божји инструкции по однос на димензиите и материјалот од арката па според тоа, Бог точно одредил и предвидел за „кого„ и за „колку„ треба да биде изрградена.
:pos2:

немам коментар шо да ти кажам ...вакво нешто од поодамна немам слушнато
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
:pos2:

немам коментар шо да ти кажам ...вакво нешто од поодамна немам слушнато
Јак ти е постов, признавам.
Патем кажано, немаш слушанот за многу други работи, но не се секирај. Ќе пораснеш и ти , еден ден...
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Никаде немам напишано дека „саурусите„ се дело од станата оти тоа е невозможно. Сатаната неможе ништо да создаде.

Тоа дека „саурусите „плукаат„ оган, може да се сретне само во бајките.

Она кое го кажав е следното: до скоро, не ми беше познато дека „саурусите„ се споменати во Писмото.

Да, биле во Ноевата арка, инаку, како би го преживеале Потопот?

Јавале диносауруси-да! Барем така е исклесано во камените остатоци. Лично, немам видено акво нешто.

Арката не би потонала ни случајно, пошто Бог и Неговата промисла/милост биле непрекидно заедно со праведниот Ное и неговото семејство.
А тоа што „саурусите„ биле огромни-што е тоа проблем? Бог не размислил и за тоа? Па Ное ја има изградено арката по точни Божји инструкции по однос на димензиите и материјалот од арката па според тоа, Бог точно одредил и предвидел за „кого„ и за „колку„ треба да биде изрградена.
Диносауруси јавала фамилија Кременковци:pos2:
Човек и диносауруси во исто време???? Мики сега го претера...Ги дели едно неколку десетина милиони години.
Кога временски го лоцираш потопот..ако го имало
Диносауруси во арката (доколку ја имало) Пар Рексови и пар бронтосауруси и отиде барката (не знам која даска издржува стотина тони) под вода под услов да се сместат во неа.
Мики продолжи да пишуваш на темава...на добар пат си да ги разубедиш (пишманиш од) луѓето од верата
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Да, ќе продолжам да пишувам, сигирно.
А оние поедници кои веруваат, немаат потреба од разубедување. Тие веќе поверувале, за разлика од останатите.
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
Да, ќе продолжам да пишувам, сигирно.
А оние поедници кои веруваат, немаат потреба од разубедување. Тие веќе поверувале, за разлика од останатите.
Дека сме јавале на диносауруси ?

..аха ти е се во Бардовци :pos2:

*мала шала :smir:
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Dark King напиша:
Абе библиско е бе. Сигурно има нешто што го штити. :pos:
Искрено појма немам како може да биде недопрено али интересно е како се формирало земјиштето така а и со сателитски снимки се гледа дека има нешто под земјата што не е од ист материјал како во околината.
Мене не ми е интерсно . Сум видел многу поапсурдни формации. А кој се тие сателитски слики дај линк да се видат?
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
marcus напиша:
Па она што Мики го рече дека божилакот е знак дека нема да има нов потоп(точно)..само значи и нешто друго(друг начин за казна)...Земјата ќе биде изгорена..причитај го првиот пост...Бог еднаш се ослободил од луѓето и нивното беззаконие....ќе има и реприза.Sorry ама така ќе биде.
Дали сум во право кога ќе речам дека во минатото и грмотевицата сметале дега е од Бог пратена ...
за потопот вероватно е некоја огромна бура, цунами која однела некое населено место ... па ја преувеличиле малце дега Бог ги казнил и се десило потоп ... кој потоа пишувачите на житијата и библијата ја составиле како што е....

Дали ако утре се деси таа сончева бура и биде посилна од тоа шо се очекува ... да биде катастрофална ... дали тоа Бог ќе го стори или тоа е нешто кое во милиони милиони години можно е да се деси и ништо друго ..
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
Никаде немам напишано дека „саурусите„ се дело од станата оти тоа е невозможно. Сатаната неможе ништо да создаде.

Тоа дека „саурусите „плукаат„ оган, може да се сретне само во бајките.

Она кое го кажав е следното: до скоро, не ми беше познато дека „саурусите„ се споменати во Писмото.

Да, биле во Ноевата арка, инаку, како би го преживеале Потопот?

Јавале диносауруси-да! Барем така е исклесано во камените остатоци. Лично, немам видено акво нешто.

Арката не би потонала ни случајно, пошто Бог и Неговата промисла/милост биле непрекидно заедно со праведниот Ное и неговото семејство.
А тоа што „саурусите„ биле огромни-што е тоа проблем? Бог не размислил и за тоа? Па Ное ја има изградено арката по точни Божји инструкции по однос на димензиите и материјалот од арката па според тоа, Бог точно одредил и предвидел за „кого„ и за „колку„ треба да биде изрградена.
:tapp::tapp::tapp: ахааааааааа а твохот саурус се вика Денвер иди бе попе лечисе жити се или описмени се малку жити децава којте читаат ало брееееееее не треси глупости
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Никаде немам напишано дека „саурусите„ се дело од станата оти тоа е невозможно. Сатаната неможе ништо да создаде.

Тоа дека „саурусите „плукаат„ оган, може да се сретне само во бајките.

Она кое го кажав е следното: до скоро, не ми беше познато дека „саурусите„ се споменати во Писмото.

Да, биле во Ноевата арка, инаку, како би го преживеале Потопот?

Јавале диносауруси-да! Барем така е исклесано во камените остатоци. Лично, немам видено акво нешто.

Арката не би потонала ни случајно, пошто Бог и Неговата промисла/милост биле непрекидно заедно со праведниот Ное и неговото семејство.
А тоа што „саурусите„ биле огромни-што е тоа проблем? Бог не размислил и за тоа? Па Ное ја има изградено арката по точни Божји инструкции по однос на димензиите и материјалот од арката па според тоа, Бог точно одредил и предвидел за „кого„ и за „колку„ треба да биде изрградена.
Ти реков ја господ све праи, до него е, али он допушта превише, ко да не постои јбг...
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Во Писмото, „саурусите„ се споменати под поимите „чудовиште„, „змеј„ и сл.


Не ми е познато како го преживеале Потопот, но го преживеале-сигурно. Пошто Писмото вели дека од сите животни, по еден пар (машко/женско) влегле во Ноевата рака, значи дека така и се спасиле, а после Потопот, го продолжиле својот род и вид.

Пронајдени се некои камени пластики, на кои се исклесани ликови од луѓе кои јаваат „сауруси„. Заклучок: и после Потопот, „саурусите„ живееле извесен период и биле котнролирани од луѓето.

Претпоставката е дека не ја преживеале промената на климата на Земјата после Потопот, пошто важат за животни со ниска температура на крвта.

„Највероватно„ е мојот омилен одговор.:vozbud:
аааааа...ова к да е:vozbud:

мики бе мики...хорхе бе хорхе.....

ај вака староста се определува со мерења научни като на фароните со овај полу-распагањето на јаглеродот-а инаку има нови-фосили ама музичка група.

ете бап тоа е разликата јас не спорам дека имало потоп...кој ке каже дека например немало огромни промени кога австралија и јужна америка се одвоиле од африка кенгурот преживеал лавот останал троа погладен и тука нема ништо јасно...туку тоа поместување тектонско нема ли да резултира со потопи бранови урагани вијулици клими јонизатори:toe:

Ти реков ја господ све праи, до него е, али он допушта превише, ко да не постои јбг...

ако некој е верник и верува во бога нели тогаш он верува и во сатаната мислам то е логичко и сега кој е позиција кој опозиција....:toe:
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Мики а да дадеш некое документче во врска со Сауросиве??

 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Немам такво документче при рака, оти таа област не ми е од особен интерес, но се совпаѓа со она кое веќе го напишав-претпоставката дека „саурусите„ и човекот може и да живееле паралелно!
Верувам дека некој од форумџиите, кој има посилен интерес кон темата и прашањето, може да понуди нешто повеќе.
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Мики а да дадеш некое документче во врска со Сауросиве??
Мене ме буни малку што се ова Сауруси некој видна диносауруси нешто? На англиски ако може.
 
F

FallenHypaspist

Гостин
хм...што знам за ова после потопот...има логика,барем во неколку од видеата по јутуб што ги разгледав...а ако сакате поцврсти докази најдете ја книгата
Forbidden Archeology - Michael A. Cremo

За книгата има и документарец направено (околе 60 мин трае) али нз зошто,но од јутуб го тргнале...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Нормално дека ќе го тргнат-сите НАУЧНИ откритија кои ја побиваат еволуцијата и дарвинизмот, се тргаат нстрана и стануваат недостапни, за да може теоријата на еволуцијата и понатаму да биде ЕДИНСТВЕНАТА вистина која му се нуди на народов и за да може таа теорија да служи како подлога за „млатење„ магистрати и докторати, со кои народот се држи во заблуда за нејзината наводна вистинитост, разбираш...

Текоцно, науките се во страотна растресеност од отркитијата од одредени слободоумни и своеглави истражувачи, но нивните сознаија се кријат далеку од јавноста, оти ако се откријат, мнооогу тековно познати и славни фаци ќе треба да останат без своите титули и предвремено да се пензионираат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom