БиХ - Македонија | 08.09, недела 14.30 часот |

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
14 март 2010
Мислења
16.794
Поени од реакции
15.819

По почетните два порази од репрезентациите на Црна Гора, а потоа во второто коло и од репрезентацијата на Литванија, Македонија конечно ја забележа првата победа на шампионатот, и тоа против Србија, репрезентација која до дуелот со нас немаше претрпено пораз.
Одигравме на едно високо ниво, можеби и најдобриот меч во последните неколку години за нас, заедно со шампионатот во Литванија 2011, одигравме како вистински колектив, без да се оддели некој поединец, одлични и во напад, а и во одбрана.
Но, победата над Србија нема многу да значи ако Македонија не издвојува победа против репрезентацијата на Босна и Херцеговина, репрезентација која како и нашата има една победа на шампионатот и две изгубени средби.
Шансите на нашата репрезентација на овој меч се доста големи, ако знаеме дека противниците зависат само од еден играч, а тоа е Телетовиќ, не би требало да имаме посериозни проблеми.
На првенството во Литванија, исто така имавме дуел со нив, ги добивме со убедливи 12 поени разлика. Исто пред почетокот на шампионатот одигравме контролен дуел против БиХ, на турнирот во Германија, и таму ги добивме, во еден дел од мечот имавме и голема негатива, но на крајот бевме поуспешни, со неколку тројки во низа на Чековски, кој на овој натпревар нема да игра поради повреда.
Наше е само да одиграме како на нивото против Србија, резултатот секако ќе дојде.
Кај нас лидер во поени е Бо со просечни 20.3 по натпревар, кај противниците Телетовиќ со 17.3 поени по натпревар.
Опасност од друг играч кај Босанците доаѓа од Нихад Џедовиќ, кој е лидер во асистенции и украдени топки.

Да се надеваме дека утре, на големиот наш празник ќе не израдуваат репрезентативците со уште една победа, победа која ќе не донесе чекор поблизу до 1/8 финалната фаза, а со тоа и исполнување на првата цел, пласман понатаму.

 

the_kop

Модератор
Член од
14 јануари 2011
Мислења
10.432
Поени од реакции
13.558
Можам да кажам оти сум горд што сум роден во овие златни спортски времиња за нас. Да уживаме дури ги имаме овие генерации во ракомет и фудбал, некогаш и секогаш со задоволство ќе се потсетуваме на сите овие победи, нервози, коментари на Игорче.....:)Луѓе не добиваме ништо, ама добиваме радост, среќа, која не се опишува со зборови, и кој вечниот хејтер никогаш нема да ја разбери.
И фамозниот коментар на глупото Македонче: И шо доби со ова?
Он: Босна ќе ја згазиме ;)
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
Можам да кажам оти сум горд што сум роден во овие златни спортски времиња за нас. Да уживаме дури ги имаме овие генерации во ракомет и фудбал, некогаш и секогаш со задоволство ќе се потсетуваме на сите овие победи, нервози, коментари на Игорче.....:)
Он: Босна ќе ја згазиме ;)
Колку каратни се времињава бе? Море, колку испи?

И НА што ке ја згазите Б О С Н А!
 

the_kop

Модератор
Член од
14 јануари 2011
Мислења
10.432
Поени од реакции
13.558

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Тепаме, овде даваме повторно 80+ поени!
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Мора ли да се отвара секогаш тема ,зошто не ставате све во една тема ?
 
P

parvati

Гостин
Ми иако неамо кошаркара Офчарски, тога Телетовиќа ке га пратимо да пасе.
Надам се плус десет протиф главурде
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Кликаш на темата, очекуваш лавина коментари за поддршка на Македонија, налетуваш на 90% постови со поддршка за Босна.
Gotta love the малцинствата и разните националности на форумов :pos:

Порака до Перо, Бо, Владо, Пеџа, близнаците и компанија во пресрет на утрешниот натпревар против Босна и Херцеговина:

 

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.618
Igor Trpeski:

Е па ... Ај добар ден на сите.
Убеден сум дека сите убаво спиевте
Е сладок е сонот по таква победа која ни ја приуштија кошаркарите.

Игор4е и утре сакам вака убаво да спијам и баш вака да ми посакаш добар ден во понеделник.:)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom