Бесплатен превоз за пензионери

Член од
20 јуни 2016
Мислења
257
Поени од реакции
120
Но најинтересни ми се оние пензионери што влагаат у приватна 22ка, си плаќаат уредно билет и почнуваат да се понашаат као господични и да стануваат млади на полупразен автобус - демек да си ги стават зембиљите на 2 седишта, ги окупираат најкомотните места, се прчат демек дале 25 денара во приватен, треба некој сеа да дојде да им донесе ладна пијачка и да им ги измасира стапалата. Е такви пензионери имате во приватните во вторници и петоци.
:pos::pos::pos::pos::pos:
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Но најинтересни ми се оние пензионери што влагаат у приватна 22ка, си плаќаат уредно билет и почнуваат да се понашаат као господични и да стануваат млади на полупразен автобус - демек да си ги стават зембиљите на 2 седишта, ги окупираат најкомотните места, се прчат демек дале 25 денара во приватен, треба некој сеа да дојде да им донесе ладна пијачка и да им ги измасира стапалата. Е такви пензионери имате во приватните во вторници и петоци.
И крајно небитно е што температурата надминува 40 степени, што во ЈСП знаат да чуваат место за нивниот другар кој треба да се качи по 2+ станици, што извесен дел од нив искрено признаваат дека излегле само за да се прошетаат (и тоа во времето кога фреквенцијата на патници кои не се пензионери е највисока) и да разгледаат што и како има низ Скопјето. А таа прошетка е маратонска и не е само на една линија.
Непријатно станува кога некои од нив, за да влезат побрзо и преку ред газат пред себе (како да ќе делат гратис вилици) и во тие моменти не знаеш дали да си молчиш заради годините што ги имаат или дали да му испцуеш се по список заради просташтвото кое на тие години не може да го скрие (на тие години ништо не се крие, ама ај).
Инаку, огорченоста е заемна. И на пензионерите им се згадени сите оние дечишта и младинци кои баш тогаш решиле со автобус да одат некаде, на пример на работа, на школо и слично, па се ројат во 22-ката.
Престиж е да одвоиш 25 денари кога не мораш да го правиш тоа. А може просто направиле грешка мислејќи дека е од ЈСП возилото, од срам не се пишманиле, па гневот го истураат внатре. Кој ќе ги знае.
 

Cassaro

Паразит
Член од
15 февруари 2012
Мислења
3.306
Поени од реакции
10.320
Стварно е прелошо за студенти и средношколци што живеат подалеку од училиштето/факултетот. Јас имам среќа што и едното и другото ми се блиску па така да од прва година кога ги воведоа слободниве карти се немам качено.Денес како студент чисто од принцип нема никогаш да ја извадам таа слободна карта.Не е проблемот во старите зошто тие реално го заслужуваат овој бесплатен превоз а и плус си се огромно гласачко тело.Јавниот превоз во Скопје нема да се реши во брза иднина прибидејќи прво културата е на ниво 0, а и нема услови.Не ме дупи автобусиве ем само го кочат сообраќајот(немаат посебна лента) ги има во голем број и се неефективни(не собираат доволно голем број на патници за релациите што ги возат, пример 15).Во утринските часови јас гарантирам дека автобусите што тргнуваат од Ново Лисиче за Центар се полни уште на третата автобуска.Решение според мене се или почести автобуси или пократки линии со поволни дневни/месечни карти.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
...
Престиж е да одвоиш 25 денари кога не мораш да го правиш тоа. А може просто направиле грешка мислејќи дека е од ЈСП возилото, од срам не се пишманиле, па гневот го истураат внатре. Кој ќе ги знае.
Не не... си знаат они најубаво све... само прво пробуваат шлеп служба за беспари да пројдат. Па откако ќе ги скара возачот, онака „мерачки“ ќе ги дадат парите и ќе разгласат ете и они кутрите платиле 25 денари за автобус.
 
Член од
4 јули 2016
Мислења
36
Поени од реакции
7
Бесплатниот превоз за основношколците и за пензионерите е пракса во многу метрополи низ светот.
Така е поради фактот што тие две категории условно и генерално кажано не се во можност да заработат. Едните заради тоа што се премлади а другите престари за тоа.
Овие другиве не подпаѓаат под таа категорија и се работоспособни. Постовиве во кои се критикува таа пракса во многу градови да се овозможи бесплатен парцијален превоз ги карактериризам како лакмарски-гагаџиски.
Инаку никао не можам да сватам некој да не работи било што во животот за да зарботи за карта и да бара заради тоа бесплатен автобуски превоз. Тоа е срамота.
 
Член од
24 јануари 2016
Мислења
15
Поени од реакции
4
Боље да го нема, гужви по автобусиве у пмo_O
 

VMP

VMP
Член од
8 октомври 2010
Мислења
104
Поени од реакции
14
Да автобусите кружат за пензионерите цел Господов ден да го поминуваат возејќисе бесплатно. Никој не вика од дома да не излегуваат ама се знае да имаат бесплатен превоз пример еве во петок од толку до толку часот и крај. А за тоа дали се плаќаат факултетите секако дека гратис не студира никој само што за разлика од нас сегашните пемзионери тогашни студенти имале родители со плата 10 пати поголема од нас сега и затоа мислат дека и нас ни е лесно како што им било на нив
Пред некое време заради загадувањето имаше два дена бесплатно возење. Пак имаше исто толку коли (со по еден во нив) како и другите денови. Оној што се вози во автобус, толу има. Да има , не би се туркал по автобусите. Така и пензионерите. Од неговите потрошени 200-300 денари (најмногу 500) во месецот на возење нема да се поправи економската положба, туку само тој нема да има ни да се социјализира. Со 8000 денари нема ни за сметки, а цел живот уплатувал. Значи нема, штом се турка по автобусите и уште слуша како го навредуваат по 30-40 години работа, уплатување и подигање на новите генерации. Зошто не се возеа тие што ги плукаат по форумиве со автобуси, туку и на најголемо загадување само со колите?
 
Член од
9 септември 2016
Мислења
560
Поени од реакции
398
Најглупа држава сме појди од влада,заврши до пензионерите.
Ова е најголема глупост евр.
Повеќе привилегии имаат од студентите,се им е на гага,на нив останува државата (y) и после зошто младите се иселуваат,како бе може сите пензионери без разлика кој колку пензија зема да има ГАГА возење,а кај студентите само редовните имаат слободна,за вонредните неважи.
Најгнасни денови ми се вторник,петок и сабота(кој и да е другиот ден шо им е гага)
Најгадна појава се бе,чест на исклучоци..
Ај барем да им е потребно, само си се шетаат од еден крај на Скопје до другиот,екскурзиии
Кај плаќам секој факинг ден карта,и те тераат да им станеш,болни биле,нозете им биле подуени и што уште не,аха важи ќе станам ама не сега. ЈСП МА НЕМОЈ ДА МЕ ЈЕБЕШ БРЕ!
:facepalm:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
За многу категории не важи. Не важи за вонредни, за приватни, за оние кои живеат до 2.5 км, не важи за распуст ама важи за пензионерите, иднината на Македонија. Во старт се прекршуваат миљон правила и закони. И за оние за кои важи, треба да се тепаат во автобус, да засмрдат на праз, додека стигнат кај што треба.
 
Член од
9 септември 2016
Мислења
560
Поени од реакции
398
Вчера влегувам у бус немав веќе пари на картичката,морав да се возам,идам на шоферот му барам картичка со 2 вожњи ми вика нема дечко,треба да су ги надопунувате, трафиките до 19:30 работат(која е логиката кога има автобуси до 12), неможеш во бус да надополниш, со мобилен можеш само ако не си на ВИП.
Секогаш сум плаќал и не ги оправдувам тие што не плаќаат,и пази влага контрола.
Му викам извинете истрошени ми се парите,сакав да купам нова картичка но возачот немал,пробав да платам со телефон но на ВИП сум,доколку имате картичка ќе ви ја купам само не ми пишувајте казна.И гнасата ми пиша казна бе?!
Е сега сакам да прашам,пошто немам искуство со плаќање казни,дали се парите се упаќаат во банка или во ЈСП?
Доколку е у ЈСП ќе изгубам 1-2 дена во шетање по продавници ама казната ќе им ја платам со 1000 монети по 1 денар,пички гнасни.
 
Член од
20 јуни 2016
Мислења
257
Поени од реакции
120
Што се дешава со приватниве автобуси кои пред да се обединат со јсп застануваа на секое место сега ги мрзи пред станица да застанат а не па да потрчате и да ти отворат врата. Гледам затвараат врата пред нос и ми се дешава неколку пати на сред улица да не симнат зш има гужва не можело да застанат пред станица и не им е битно дали може да те изгазат коли а кога е за качување не чекаат ни секунда сум се испокарала неколку, пати ама фајде нема ГНИДИ :lut:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom