Бесплатен превоз за пензионери

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.308
Поени од реакции
22.592
Да автобусите кружат за пензионерите цел Господов ден да го поминуваат возејќисе бесплатно. Никој не вика од дома да не излегуваат ама се знае да имаат бесплатен превоз пример еве во петок од толку до толку часот и крај. А за тоа дали се плаќаат факултетите секако дека гратис не студира никој само што за разлика од нас сегашните пемзионери тогашни студенти имале родители со плата 10 пати поголема од нас сега и затоа мислат дека и нас ни е лесно како што им било на нив

И што ти смета ако цел ден се вози безплатно? Ти прави тебе разлика? Зошто да се лимитира на еден ден? Нека се лимитира да неможе да се возат безплатно во шпицот и слободно нека се возат и 7 дена.

Каква врска има што они мислат за вас? За тебе приоритет се студии и да си најдеш адекватно платена работа со која ќе бидеш среќна. Гледај тоа да ти се помогне. За нив приоритет е може мобилност итн затоа и им се помага така. Реално ова не е лоша работа.
 
Член од
20 јуни 2016
Мислења
257
Поени од реакции
120
@kano Ми смета кога ке видам гужва у автобус они седнале пошто нели се постари а ние што работиме, студираме треба да стоиме и плус да плаќаме а они да си седат седнати и да си кружат цел ден и плус цел ден шетаат седат и пак се поуморни од сите мисламмм нема логика
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
Голем дел од пензионерите земаат поглема пензија од платата на повеќето вработени. Пензиите растат побрзо од платите.
Нема потреба од популистички методи како бесплатен превоз. Некој сепак плаќа и за тој бесплатен превоз. Владата ги пази и мази пензионерите, нивното главно гласачно тело.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.308
Поени од реакции
22.592
Аналогија тапа ама еве ти на пример знаеш дека германците во Германија на државни факултети студираат без пари?имаше едно време студентски такси па дебати да се укинат и ги укинаа иако во споредба со нивните плати беа ниски сега може пак ги вклучиле ама не верувам.И тоа образование таму што се добива и обука ние овде неможе да ја замислиме а не да ја очекуваме или да ја имаме.Така да ова паѓа во вода и патем тие даноци шо ги плаќале не биле за факултети само

А како е во Америка, Канада, Британија, Австралија и ред други држави? Во Германија системот е таков ОК, ако не ти се свига овој шибај таму. Само таму пази и се работи, не се они џаболебари па да дрват на нет за партии, него работат. Запознат си со бенефициите на пензионерите во ГЕР и што им се нуди на нив? Пример минимална пензија од владата дека е окулу 1300е + ред други бенефиции. Знаеш ли дека над 50% од популацијата на пример покрај тие 1300е зема додатоци од приватни осигурателни фондови кој биле минимално даночени за време на нивниот работен однос итн... Секоја држава има систем каде гледа да им помогне на ранливите класи било тоа да се студенти или пензионири. Тоа што ти на ова гледаш како политика е бедно. Место да се прифати дека ова и не е толку лоша идеа и да се надгради ти сакаш рестарт да удриш кога ќе се смени власта. Затоа нема држава си удираме рестарт секој циклус...
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
А каде ти тоа виде услови за возење точак низ Скопје? Пример ај објасними како ке отидеш од Бутел до Центар со точак ? Или кога кажа дека има услови мислеше на кружење низ плоштад со точак само што и низ плоштад веке нема кај пеш да одиш а не па со точак
Значи смешка сте со ова немало услови за возење точак... не знам дали нешто не е во ред со мене или генерацииве се менуваат многу брзо.
Секојдневно се возам со автобусите, висок сум над 190 и главата ми фаќа на двата спрата, ама стојам и пензионерите не ми сметаат. И околу цената, цената на билетите не е покачена во последниве пет-шест години, можеби и повеќе.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.308
Поени од реакции
22.592
@kano Ми смета кога ке видам гужва у автобус они седнале пошто нели се постари а ние што работиме, студираме треба да стоиме и плус да плаќаме а они да си седат седнати и да си кружат цел ден и плус цел ден шетаат седат и пак се поуморни од сите мисламмм нема логика
На запад е вака, отстапи на инвалид и стварно на постаро лице значи збориме некој 80 години бе... За нив обично има и 2 седишта кој се резервирани ама тоа е се. Потоа се дава предност на трудници. Следни се тие што имаат платено ЦЕЛА карта, значи работникот итн... Не гледам нешто лошо во тоа. Јас уствари гледам проблем во тоа што тие се возат во шпиц време кога и ти се возиш и мораш да се гужваш со некој што не платил карта...
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
@kano Ми смета кога ке видам гужва у автобус они седнале пошто нели се постари а ние што работиме, студираме треба да стоиме и плус да плаќаме а они да си седат седнати и да си кружат цел ден и плус цел ден шетаат седат и пак се поуморни од сите мисламмм нема логика

Мислам дека најма проблем треба да ни е стоењето.Ќе стојам ама некогаш нема ни кај да застанеш па мислиш на шоферот на глава ќе му се качиш.На плус 30 смрди на испотени мишки а на минус мирисаш ракија.За мене 4 дена е многу
А како е во Америка, Канада, Британија, Австралија и ред други држави? Во Германија системот е таков ОК, ако не ти се свига овој шибај таму. Само таму пази и се работи, не се они џаболебари па да дрват на нет за партии, него работат. Запознат си со бенефициите на пензионерите во ГЕР и што им се нуди на нив? Пример минимална пензија од владата дека е окулу 1300е + ред други бенефиции. Знаеш ли дека над 50% од популацијата на пример покрај тие 1300е зема додатоци од приватни осигурателни фондови кој биле минимално даночени за време на нивниот работен однос итн... Секоја држава има систем каде гледа да им помогне на ранливите класи било тоа да се студенти или пензионири. Тоа што ти на ова гледаш како политика е бедно. Место да се прифати дека ова и не е толку лоша идеа и да се надгради ти сакаш рестарт да удриш кога ќе се смени власта. Затоа нема држава си удираме рестарт секој циклус...
нит сум партиски определена нит ќе бидам ме заболе која власт ќе дојде пак ќе бидме дно дна.Во Германија менталитетот на пензионерите не е ист ко тука тие сигурно неидат небањати по три дена и усмрдени на ракија и лук.Ако треба да се трпи тоа ќе го трпам ама не 4дена и тоа во секој автобус.Башка не си свесен колку паѓаат по автобуси и автобуаки трауми за цел живот да ти остават инфаркт гледаш како доживува а не знаеш као да му помогнеш
 
Член од
20 јуни 2016
Мислења
257
Поени од реакции
120
Значи смешка сте со ова немало услови за возење точак... не знам дали нешто не е во ред со мене или генерацииве се менуваат многу брзо.
Секојдневно се возам со автобусите, висок сум над 190 и главата ми фаќа на двата спрата, ама стојам и пензионерите не ми сметаат. И околу цената, цената на билетите не е покачена во последниве пет-шест години, можеби и повеќе.
Па јас да сум на твое место гледајќи толку многу место и патеки за точак не би се возела со автобус нели и главата плус да ми фака супер
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.308
Поени од реакции
22.592
@Miss.Independent постот ти беше мафо стајл па те помешав, мислев од него е... :pos:Извини за политичкиот дел.

Во ред не е ист таму, ОК ама тоа е веќе друг проблем. Таков народ сме, еве наредната генерација (твојта) ваљда ќе биде и бањата и намирисана. На крај крајева сега и ти претеруваш, ако неќеш да трпиш користи друг начин на превоз. Тоа што живееш далеку или неможеш да си дозволиш, може тоа ти е и главниот проблем, треба да се фокусираш на тоа, најди си адекватна работа па и поблиско место за живеење.
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
и пензионерите не ми сметаат. .
Студенти, млади луѓе кога гледаш како последните пари ѓи даваат за превоз тоа ти е ок? така?а не ти е кога гледаш како некој ко алапачи оптегнати, ни 5 ни 6 н фермат никој. Згора на се и нервози еден тон дури пристигниш на местото, недај боже пред испит да се качиш, има цел да блокираш и препотиш до полагање.
 
Член од
20 јуни 2016
Мислења
257
Поени од реакции
120
@Miss.Independent нема да има потреба да стоиме ако пензионерите наши не стануваат од сабајле до вечер да се шетаат. А колку за лукот мајко мила па уште ако отвориш прозор одма се бунат. Не знам no comment
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Па јас да сум на твое место гледајќи толку многу место и патеки за точак не би се возела со автобус нели и главата плус да ми фака супер
Ама мене не ми смета тоа, тебе ти сметаше... глупости е темава.
Студенти, млади луѓе кога гледаш како последните пари ѓи даваат за превоз тоа ти е ок? така?а не ти е кога гледаш како некој ко алапачи оптегнати, ни 5 ни 6 н фермат никој. Згора на се и нервози еден тон дури пристигниш на местото, недај боже пред испит да се качиш, има цел да блокираш и препотиш до полагање.
На студентите им е бесплатен превозот 9 месеци во годината.
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
@Miss.Independent постот ти беше мафо стајл па те помешав, мислев од него е... :pos:Извини за политичкиот дел.

Во ред не е ист таму, ОК ама тоа е веќе друг проблем. Таков народ сме, еве наредната генерација (твојта) ваљда ќе биде и бањата и намирисана. На крај крајева сега и ти претеруваш, ако неќеш да трпиш користи друг начин на превоз. Тоа што живееш далеку или неможеш да си дозволиш, може тоа ти е и главниот проблем, треба да се фокусираш на тоа, најди си адекватна работа па и поблиско место за живеење.
Па нешо чудно ми беше од кај политика ми вмеша ама ае :D
Абе пријател сега ќе почнам да студирам каква работа какво преселување мене ми е таман ама признај шо е многу многу е коа реално немаат толку потреба.Мислам дека два дена од неделата им се сосема доволни таман еден ден на пазар еден на водно :D
чича мича завршила је прича :D[DOUBLEPOST=1467128671][/DOUBLEPOST]
Ама мене не ми смета тоа, тебе ти сметаше... глупости е темава.

На студентите им е бесплатен превозот 9 месеци во годината.

на студенти 9 а на средношколци им е скратен летен и зимски распуст топ а пензионери шибаат лете зиме таманка бе
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
абе има клима во сите автобуси? на ова жешко време, автобус полн стари луѓе...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom