Бегство од Македонија

Во која европска држава е најдобро да се емигрира?

  • Германија

    Гласови: 72 26,9%
  • Шведска

    Гласови: 48 17,9%
  • Италија

    Гласови: 11 4,1%
  • Франција

    Гласови: 6 2,2%
  • Малта

    Гласови: 8 3,0%
  • Обединетото Кралство

    Гласови: 23 8,6%
  • Ирска

    Гласови: 15 5,6%
  • Белгија

    Гласови: 5 1,9%
  • Холандија

    Гласови: 24 9,0%
  • Данска

    Гласови: 15 5,6%
  • Австрија

    Гласови: 15 5,6%
  • Словенија

    Гласови: 15 5,6%
  • Полска

    Гласови: 11 4,1%

  • Вкупно гласачи
    268
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.342
Поени од реакции
1.619
HR bese ok vo sporedba so MK do pred godina dve, sega ne sum bas siguren, poslednava godina nie napravivme takvi promeni sto platite vrtoglavo rastat I naednas se najdovme pred vratite na EU I za toa dobivame priznanie od site relevantni faktori vo EU i NATO.
Батали го цинизмот.

Хрвативе бегаат од добро кон подобро, нашиве бегаат од тоа што ги снашло хаварија овде со 200 евра.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.327
Поени од реакции
22.630
Батали го цинизмот.

Хрвативе бегаат од добро кон подобро, нашиве бегаат од тоа што ги снашло хаварија овде со 200 евра.
taka e, svetot se globalizira i sekoj teznee kon podobroto za nego.

nego daj kazi mi so 500e so gi veti zajo dali ke prestanat da begaat ili pak ke idat kaj sto ke zimaat 1000-1500 za svojot trud? mislis deka vlezot vo nato ili eu ke zadrzi nekoj vo mkd ako ima moznost da ide nekade na podobro?
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.342
Поени од реакции
1.619
taka e, svetot se globalizira i sekoj teznee kon podobroto za nego.

nego daj kazi mi so 500e so gi veti zajo dali ke prestanat da begaat ili pak ke idat kaj sto ke zimaat 1000-1500 za svojot trud? mislis deka vlezot vo nato ili eu ke zadrzi nekoj vo mkd ako ima moznost da ide nekade na podobro?
Нормално дека не.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.327
Поени од реакции
22.630
Нормално дека не.

ok, znaci nikoj ne si odi od politicarive ko sto probuvate da protnete teza na drugi niski nego sekoj gleda da ide kade ke ima podobra idnina.

vo london imas pola miljon avstralci a vo aus sigurno nekolku miljoni englezi... i dvete drzavi se stabilni so dobri plati ama ete nekoj saka vamu nekoj tamu od x pricini. toa nikogas nema da se promeni, koj resil da ide ke ide.

na druga tema porano imav pisano ko mlad ako bi ziveel vo evropa bi idel u skotska. vo britanija tamu imase nekako najdobar balans za zivot i pari pravenje za mene.

za penzija bi idel u spanija ili makedonija...
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.342
Поени од реакции
1.619
ok, znaci nikoj ne si odi od politicarive ko sto probuvate da protnete teza na drugi niski nego sekoj gleda da ide kade ke ima podobra idnina.

vo london imas pola miljon avstralci a vo aus sigurno nekolku miljoni englezi... i dvete drzavi se stabilni so dobri plati ama ete nekoj saka vamu nekoj tamu od x pricini. toa nikogas nema da se promeni, koj resil da ide ke ide.

na druga tema porano imav pisano ko mlad ako bi ziveel vo evropa bi idel u skotska. vo britanija tamu imase nekako najdobar balans za zivot i pari pravenje za mene.

za penzija bi idel u spanija ili makedonija...
Врати си се во Македонија ко пензионер. :D
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.327
Поени од реакции
22.630
По ново Северна Македонија би била, реши се дали ке дојдеш како Македонец до 30 септември или како северно Македонец после 30 ти :D.Мурто нема време за чекање :drk:.А ако почекате уште малце нема ич да ве примиме од австралиите и америките, мизерија ке бидете за нас :place::pos:.Дијаспорци :P:D
bojkot[DOUBLEPOST=1533199288][/DOUBLEPOST]
Па за пензионер со странска пензија најидеална опција е Македонија.
jas imam i drugi opcii, mnogu poegzoticni od makedonija.
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
bojkot[DOUBLEPOST=1533199288][/DOUBLEPOST]

jas imam i drugi opcii, mnogu poegzoticni od makedonija.
Бугарија не е егзотична дестинација, иако во планот на Хан стои дека ќе ја населуваат со пензионирани германци и французи. Се со цел Турција да не ја пренасели. Инаку очекувам по 30/09/2018, Македонија да се нарече Македонистан, бегалските кампови ќесереалност, затоа припрв сигнал на напуштам
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
dobra opcija e ako uste postoi kako makedonija.
А тоа ти мења нешто?
Оти како памтам, бизнис и живеачка тераш во Азија и Острелија, те боли ќоше кај ќе бидеш пензионер?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.327
Поени од реакции
22.630
А тоа ти мења нешто?
Оти како памтам, бизнис и живеачка тераш во Азија и Острелија, те боли ќоше кај ќе бидеш пензионер?

mi menja mnogu. ednostavno nekam nekoja budala da gazi po mojot identitet i na mojte predci. ako ja nema ne idam kuso i jasno.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
mi menja mnogu. ednostavno nekam nekoja budala da gazi po mojot identitet i na mojte predci. ako ja nema ne idam kuso i jasno.
Аха а во меџувреме ќе седиш и ќе изиграваш увреџен и изненаџен?
Ку*ле, без разлика како се вика ова парче земја, тука е тоа место кај што си играл џамлии со другарите, си јадел леб со маргарин и буковец,прв пат сте се стискале со комшивката играјки жмурка и тоа е тоа вредното, се друго е релативно и за тебе и за многуте како тебе.
Мислам ако имате што да цените и памтите.
А дека овде никогаш не цветале цвеќиња, на сите ни е јасно или бар треба да ни е.
И да идеш и да не идеш, за*бан ќе останеш, како и ние што останавме тука.
Така да не вреди да се коси човек на таа тема.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.327
Поени од реакции
22.630
Аха а во меџувреме ќе седиш и ќе изиграваш увреџен и изненаџен?
Ку*ле, без разлика како се вика ова парче земја, тука е тоа место кај што си играл џамлии со другарите, си јадел леб со маргарин и буковец,прв пат сте се стискале со комшивката играјки жмурка и тоа е тоа вредното, се друго е релативно и за тебе и за многуте како тебе.
Мислам ако имате што да цените и памтите.
А дека овде никогаш не цветале цвеќиња, на сите ни е јасно или бар треба да ни е.
И да идеш и да не идеш, за*бан ќе останеш, како и ние што останавме тука.
Така да не вреди да се коси човек на таа тема.

pa ne bas... ako se osekas zaeban pat pod noze i pronajdi se, ete temata e bas to za vo evropa. nemora da gi zaebes i drugite taka?
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
pa ne bas... ako se osekas zaeban pat pod noze i pronajdi se, ete temata e bas to za vo evropa. nemora da gi zaebes i drugite taka?
Види тоа никот кај мене!
Помина мојот воз за пронаоѓање, децата и внуците се во таа фаза.
Јас им ја подотворив вратата само;).
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.327
Поени од реакции
22.630
Види тоа никот кај мене!
Помина мојот воз за пронаоѓање, децата и внуците се во таа фаза.
Јас им ја подотворив вратата само;).
vo red e toa, ete im tema neka se pronaogaat ako resile taka. nikoj ne im brani.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom