Бегство од Македонија

Во која европска држава е најдобро да се емигрира?

  • Германија

    Гласови: 72 26,9%
  • Шведска

    Гласови: 48 17,9%
  • Италија

    Гласови: 11 4,1%
  • Франција

    Гласови: 6 2,2%
  • Малта

    Гласови: 8 3,0%
  • Обединетото Кралство

    Гласови: 23 8,6%
  • Ирска

    Гласови: 15 5,6%
  • Белгија

    Гласови: 5 1,9%
  • Холандија

    Гласови: 24 9,0%
  • Данска

    Гласови: 15 5,6%
  • Австрија

    Гласови: 15 5,6%
  • Словенија

    Гласови: 15 5,6%
  • Полска

    Гласови: 11 4,1%

  • Вкупно гласачи
    268
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Ај малку да ја живнам
За Германија, Шведска и Франција, за тие со Европски пасош, по пристигање на одредена локација, се пријавуваат во општината, од каде може да побараат социјално сместување, парична помош и внес во здравствениот систем. Веднаш може да се упатат до агенцијата за вработување. Овие бенефиции може да се користат најмногу3 месеци
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.497
Поени од реакции
1.704
Ај малку да ја живнам
За Германија, Шведска и Франција, за тие со Европски пасош, по пристигање на одредена локација, се пријавуваат во општината, од каде може да побараат социјално сместување, парична помош и внес во здравствениот систем. Веднаш може да се упатат до агенцијата за вработување. Овие бенефиции може да се користат најмногу3 месеци
Треба прво сместување да се најде, па сметка во банка, па после да се поднесе за здравсѕвена картичка. Таа кога ќе ти ја дадат, може после со тој матичен број да бараш работа.

Ама ви советувам да најдете прво работа. Има понуди на индид и на завод за вработување.

Има и агенции за работа, кои работат со сите видови на договори, меѓутоа мора да се стави прво севе.

Ова е за во Франција.

А, да, треба и јазикот да го знаете, освен ако не сте на работа која бара исклучиво познавање на англиски или некој друг јазик освен француски или инжењер. Не зборат баш англиски овде.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Треба прво сместување да се најде, па сметка во банка, па после да се поднесе за здравсѕвена картичка. Таа кога ќе ти ја дадат, може после со тој матичен број да бараш работа.

Ама ви советувам да најдете прво работа. Има понуди на индид и на завод за вработување.

Има и агенции за работа, кои работат со сите видови на договори, меѓутоа мора да се стави прво севе.

Ова е за во Франција.

А, да, треба и јазикот да го знаете, освен ако не сте на работа која бара исклучиво познавање на англиски или некој друг јазик освен француски или инжењер. Не зборат баш англиски овде.
Барање сместување без работа оди тешко затоа што сите бараат доказ за стабилни приходи за да ти издадат стан/соба. Можеби е можно да најдеш сместување во некоја страчара ама и тоа треба да знаеш каде и како да бараш. Во секој случај е многу покомплицирано ако отидеш без работа и сместување па таму на лице место да се снаоѓаш.

Инаку честитки ако се снајде во Франција, мислев си УК последен пат кога правевме муабет :).
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.568
Поени од реакции
17.968
Ај малку да ја живнам
За Германија, Шведска и Франција, за тие со Европски пасош, по пристигање на одредена локација, се пријавуваат во општината, од каде може да побараат социјално сместување, парична помош и внес во здравствениот систем. Веднаш може да се упатат до агенцијата за вработување. Овие бенефиции може да се користат најмногу3 месеци
За у Шведска знаеш дека ако користиш социјални бенефиции ти е предуслов да те одбијат за државјанство понатаму? Ако аплицираш за државјанство нормално.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.497
Поени од реакции
1.704
Барање сместување без работа оди тешко затоа што сите бараат доказ за стабилни приходи за да ти издадат стан/соба. Можеби е можно да најдеш сместување во некоја страчара ама и тоа треба да знаеш каде и како да бараш. Во секој случај е многу покомплицирано ако отидеш без работа и сместување па таму на лице место да се снаоѓаш.

Инаку честитки ако се снајде во Франција, мислев си УК последен пат кога правевме муабет :).
Тоа што го наброја е повеќе за УК отколку за Франција.

Овде можеш да си бараш сместување на страни ко leboncoin и треба да те примат идните цимери (не ти требаат никакви документи да оправдаш работа, пари или сл.). Ако сакаш да живееш сам, тогаш ќе ти требаат една копа документи и гаранција или од некој друг кој работи во Франција или од тебе ако веќе имаш работа најдено.

Бев УК, да, ама ради сплет на околности морав пред 5 и нешто години да останам во Франција и од нула да почнам јазик да учам. На почетокот е тешко ама сега овде сум ко дома, а УК само на гости одам кај моите :)
 
C

CrazyCounter

Гостин
Чекорот е голем и на почетокот ќе биде многу тешко преку ноќ да промениш средина, да оставиш се зад себе и да заминеш но мислам дека на крај ќе се исплати.
Доколку имате шанса одете прво сезонски да видите како функционира сепак не сме дома па ни треба време да се прилагодиме.
Најважно е мислам да има кој да те пречека таму каде што ќе одиш и првите месеци да ти средат сите потребни документи. Јазик секако дека е потребно доколку несакаш цел живот со нашинци да си имаш работа (немам ништо против нашите во странство но доколку работиш за нив ќе бидеш уценет дека не знаеш јазик па и помала плата за повеќе работа), мада на почеток и тоа е добро.
После година година ипол ако почнете сами да функционирате работите сами ќе си дојдат на свое :)
 
Член од
10 март 2014
Мислења
1.008
Поени од реакции
1.205
Како би побегнале од оваа држава да сте на мое место?
Завршено образование:
-средно(1 год. на факултет(технички))
Возраст:
-24
Странски јазици:
-англиски од 1 до 5 цврста 4-ка со малце работа само небото е граница.
-германски (моментално го учам самостојно, до каде ќе стигнам само универзумот знае)
Работен статус:
-Вработен.
Можност за Бугарско државјнство:
-минимум
-при консултација со близок роднина, дојдов до сознание дека немаме војници бугари, крштеници, сведителства и сл.
-а без тие документи не знам какви шанси имам.
Што се однесува до факултетот, не планирам да трошам ни време ни пари да го дозавршам(можеби ужасно грешам).
Можеби некој курс,некоја дообразба од полето на Компјутерските науки(програмирање на пр.).
Па паметни луѓе давајте некој совет од искуство од било што.
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Како би побегнале од оваа држава да сте на мое место?
Завршено образование:
-средно(1 год. на факултет(технички))
Возраст:
-24
Странски јазици:
-англиски од 1 до 5 цврста 4-ка со малце работа само небото е граница.
-германски (моментално го учам самостојно, до каде ќе стигнам само универзумот знае)
Работен статус:
-Вработен.
Можност за Бугарско државјнство:
-минимум
-при консултација со близок роднина, дојдов до сознание дека немаме војници бугари, крштеници, сведителства и сл.
-а без тие документи не знам какви шанси имам.
Што се однесува до факултетот, не планирам да трошам ни време ни пари да го дозавршам(можеби ужасно грешам).
Можеби некој курс,некоја дообразба од полето на Компјутерските науки(програмирање на пр.).
Па паметни луѓе давајте некој совет од искуство од било што.
По мое искуство
Научи го јазикот доволно
Научи занает солидно
 
И

Име И Презиме

Гостин
Како би побегнале од оваа држава да сте на мое место?
Завршено образование:
-средно(1 год. на факултет(технички))
Возраст:
-24
Странски јазици:
-англиски од 1 до 5 цврста 4-ка со малце работа само небото е граница.
-германски (моментално го учам самостојно, до каде ќе стигнам само универзумот знае)
Работен статус:
-Вработен.
Можност за Бугарско државјнство:
-минимум
-при консултација со близок роднина, дојдов до сознание дека немаме војници бугари, крштеници, сведителства и сл.
-а без тие документи не знам какви шанси имам.
Што се однесува до факултетот, не планирам да трошам ни време ни пари да го дозавршам(можеби ужасно грешам).
Можеби некој курс,некоја дообразба од полето на Компјутерските науки(програмирање на пр.).
Па паметни луѓе давајте некој совет од искуство од било што.
Колку ти е длабок џебот или ти гори под нозе, толку побрзо ке отидеш некаде.За каде типуваш ?
 
Член од
10 март 2014
Мислења
1.008
Поени од реакции
1.205
Колку ти е длабок џебот или ти гори под нозе, толку побрзо ке отидеш некаде.За каде типуваш ?
Па џебот не е толку длабок но не е ни толку плиток за земјава.Земам плата од 20.000 денари.Без обезбедено станбено прашање мислам дека нема што да барам овде, а јас да бидам по прецизен барам самостојност во станбена смисла па макар и ќирија да плаќам пример некаде на западот.За ножот до коска дали е,не знам до каде е но почнав да го осеќам.А и заборавив да додадам овде не живеам под ќирија.
 
И

Име И Презиме

Гостин
Па џебот не е толку длабок но не е ни толку плиток за земјава.Земам плата од 20.000 денари.Без обезбедено станбено прашање мислам дека нема што да барам овде, а јас да бидам по прецизен барам самостојност во станбена смисла па макар и ќирија да плаќам пример некаде на западот.За ножот до коска дали е,не знам до каде е но почнав да го осеќам.А и заборавив да додадам овде не живеам под ќирија.
Јас вака гледам на тоа прашање.Дали сакаш да одиш да заработиш или сакаш да одиш и да живееш некаде.Според мене има мн голема разлика.
Ако е да се заработи почни со работа на брод, исполнуваш некои критериуми почетни.Вложи во знаење и собирај пари за апликација за иселеничка виза пр австралија или нов зеланд. Но знаеш треба време и нерви макар и за бг пасош, дали и колку си спремен да жртвуваш.Немој само да ми кажеш финансии те кочат, ке подигнеш потрошувачки кредит ....
Смешно е но сеуште има девојки што се спремни за пари да се венчаат.
Пред хх год сам најдов раб во авганистан.Платата за тоа раб место невероватна 135к $ .Добив маил да пратам биометриски пасош бла бла.Дома кога им кажав малце се шокираа но тоа е.И ете не било моја среќа за 1-2 год сум бил помал според огласот и нивниот критериум.
Ако сакате чесни пари а брзи не се оди по германии итн.Барај кризни места, таму се парите. ( не ме сваќај лично, освен ако не си лопатар по професија)
 
Член од
10 март 2014
Мислења
1.008
Поени од реакции
1.205
Јас вака гледам на тоа прашање.Дали сакаш да одиш да заработиш или сакаш да одиш и да живееш некаде.Според мене има мн голема разлика.
Ако е да се заработи почни со работа на брод, исполнуваш некои критериуми почетни.Вложи во знаење и собирај пари за апликација за иселеничка виза пр австралија или нов зеланд. Но знаеш треба време и нерви макар и за бг пасош, дали и колку си спремен да жртвуваш.Немој само да ми кажеш финансии те кочат, ке подигнеш потрошувачки кредит ....
Смешно е но сеуште има девојки што се спремни за пари да се венчаат.
Пред хх год сам најдов раб во авганистан.Платата за тоа раб место невероватна 135к $ .Добив маил да пратам биометриски пасош бла бла.Дома кога им кажав малце се шокираа но тоа е.И ете не било моја среќа за 1-2 год сум бил помал според огласот и нивниот критериум.
Ако сакате чесни пари а брзи не се оди по германии итн.Барај кризни места, таму се парите. ( не ме сваќај лично, освен ако не си лопатар по професија)
Знам дека има голема разлика.Искрено не знам дали во моментов можам да ти дадам онака цврст одговор, но мислам дека сакам да заминам од овде да живеам на "западот".Не знам дали сум во таква позиција да бирам, но не знам дали би одел во Австралија или Нов Зеланд.Работа на брод, таа карта беше еднаш отворена па мислев да започнам па потоа реков ај да почнам постапка за државјанство и работите наеднаш се умртвија.Понекогаш ме фаќаат тешки депресии, велејќи си "што чекаш будало една преземај нешто" а за моменти убаво ми е и со тие 20.000 иако знам дека речиси ништо не останува на 31-ви.Себе си дефинитивно не се гледам овде во иднина, но како ќе започнам и по кој пат ќе одам не знам затоа и прашав за искуство за ум.Не знам зошто Аљаска не е наведена на листава, не знам за живот, меѓутоа имам слушано како некои печалбари носеле по 10.000 долари за два месеци.
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Знам дека има голема разлика.Искрено не знам дали во моментов можам да ти дадам онака цврст одговор, но мислам дека сакам да заминам од овде да живеам на "западот".Не знам дали сум во таква позиција да бирам, но не знам дали би одел во Австралија или Нов Зеланд.Работа на брод, таа карта беше еднаш отворена па мислев да започнам па потоа реков ај да почнам постапка за државјанство и работите наеднаш се умртвија.Понекогаш ме фаќаат тешки депресии, велејќи си "што чекаш будало една преземај нешто" а за моменти убаво ми е и со тие 20.000 иако знам дека речиси ништо не останува на 31-ви.Себе си дефинитивно не се гледам овде во иднина, но како ќе започнам и по кој пат ќе одам не знам затоа и прашав за искуство за ум.Не знам зошто Аљаска не е наведена на листава, не знам за живот, меѓутоа имам слушано како некои печалбари носеле по 10.000 долари за два месеци.
Зошто не размислиш за платформи?
 
И

Име И Презиме

Гостин
Знам дека има голема разлика.Искрено не знам дали во моментов можам да ти дадам онака цврст одговор, но мислам дека сакам да заминам од овде да живеам на "западот".Не знам дали сум во таква позиција да бирам, но не знам дали би одел во Австралија или Нов Зеланд.Работа на брод, таа карта беше еднаш отворена па мислев да започнам па потоа реков ај да почнам постапка за државјанство и работите наеднаш се умртвија.Понекогаш ме фаќаат тешки депресии, велејќи си "што чекаш будало една преземај нешто" а за моменти убаво ми е и со тие 20.000 иако знам дека речиси ништо не останува на 31-ви.Себе си дефинитивно не се гледам овде во иднина, но како ќе започнам и по кој пат ќе одам не знам затоа и прашав за искуство за ум.Не знам зошто Аљаска не е наведена на листава, не знам за живот, меѓутоа имам слушано како некои печалбари носеле по 10.000 долари за два месеци.
Да не бидам офф, на аљаска нема толку пари (од искуство на мој колега што работел таму принудно дај што даш - рибник)
Би ти кажал дека ризикот можно е да донесе бенефит.Некогаш искуството стекнато тука може да се искористи некаде за добар старт.Многу ме нервираат луѓе што цел живот ке псујат и колнат до 3то колено држава и сите партии и влсти поради нивниот нереализиран план да се иселат од Македонија или да одат да заработат за пристоен живот тука.
Немој еден ден да се каеш зошто не си се обидел да го реализираш твојот план за некаде.Жртвувај пари (се заработуваат) но времето не се враќа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom