Бебиња и се за нив, грижа, играчки, поплаки, совети итн...

Член од
4 септември 2020
Мислења
39
Поени од реакции
50
Zdravo bevme na pregled za obravceto mnogu ubavo ja pregledaa se dijagnosticira deka ima vrodena mana ☹☹ednata strana od teloto i e podrazviena od drugata i taka i ke ostane,treba da se sledi ponataka mozno e da ima problem vo odenjeto,mene mi e navistina mnogu tesko cel pat placev zosto morase da bide vaka
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.422
Поени од реакции
2.203
Zdravo bevme na pregled za obravceto mnogu ubavo ja pregledaa se dijagnosticira deka ima vrodena mana ☹☹ednata strana od teloto i e podrazviena od drugata i taka i ke ostane,treba da se sledi ponataka mozno e da ima problem vo odenjeto,mene mi e navistina mnogu tesko cel pat placev zosto morase da bide vaka
Мајче, ако можиш оди на второ мислење.
Ако испадне дека тоа е тоа, немој да очајуваш, туку биди му поддршка на твоето прекрасно бебенце. Не секогаш предвидувањата се остваруваат.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Ако треба и уште сто мислења побарај.
И ги измерија рацете и нозете дали се развиваат исто?

Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk
 
Член од
4 септември 2020
Мислења
39
Поени од реакции
50
Едната страна и е послаба од другата ги измерија страните а и плус тоа видливо е и да не се измерат се познава,тоа било вродена мана сега засега не гледаат проблем дека би можела да имат во одењето ама можело и да имат и затоа треба да се следи состојбата
Автоматски споено мислење:

Ајде кажете ми добри педијатри ке ја однесеме и на друго место да ја видат
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.639
Поени од реакции
36.305
...штом мајката примети поголема разлика на едниот побуцкаст образ споредбено со другиот образ и тоа веќе два три дена не се губи, треба да се јави на педијатар за преглед,
... можен мускулен тортиколис (torticollis) со физикална терапија на време може да се исправи, можеби од навика да се спие токму на таа страна (поврзано со вилица и вратот), педијатарот можеби треба да го прегледа целото тело, поврзано со напрегнати мускули, понатамошни можни проблеми со жвакање на храна и говорот доколку не се санира,
... јас навистина не знам што гледале неонатолозите (педијатри кои работаат на гинекологија) кога си се породила, јас не знам што гледала твојата матична докторка со се заменичката... мислам, се нервирам ќе кажам нешто што не е соодветно :mad: но штом тие не приметиле, а и ти исто тогаш не е ништо страшно и може да се корегира со физикални вежби и со специјални перници, Шанцова кравата... ич да не се секираш, ти немаш појма колку деформитети се средиле додека бебето се уште е мало,

...ова е невидено не било видливо? јас виртуелно запазив од обична фотка од обравчето, не приметиле :facepalm:
...со два месеци дома седење не ти предложиле да превземеш ништо околу овој проблем што СЕ РЕШАВА ПОЛЕСНО КОЛКУ Е ПОМАЛО БЕБЕТО и тоа токму од двомесечна возраст, еве ќе отворам тема во Здравје подфорумот за ова твоја проблематика и со заеднички напори да направиме нешто за бебето!
молим те, немој да не се секираш,
Zdravo bevme na pregled za obravceto mnogu ubavo ja pregledaa se dijagnosticira deka ima vrodena mana ☹☹ednata strana od teloto i e podrazviena od drugata i taka i ke ostane,treba da se sledi ponataka mozno e da ima problem vo odenjeto,mene mi e navistina mnogu tesko cel pat placev zosto morase da bide vaka
Едната страна и е послаба од другата ги измерија страните а и плус тоа видливо е и да не се измерат се познава,тоа било вродена мана сега засега не гледаат проблем дека би можела да имат во одењето ама можело и да имат и затоа треба да се следи состојбата
Ајде кажете ми добри педијатри ке ја однесеме и на друго место да ја видат
 
C

CoolIris

Гостин
Zdravo bevme na pregled za obravceto mnogu ubavo ja pregledaa se dijagnosticira deka ima vrodena mana ☹☹ednata strana od teloto i e podrazviena od drugata i taka i ke ostane,treba da se sledi ponataka mozno e da ima problem vo odenjeto,mene mi e navistina mnogu tesko cel pat placev zosto morase da bide vaka
.... искрено помислив дека може да биде нешто од тоа, ама сепак реков да не пишувам и да не те тревожам.
.... алергија не е, детенцето е живо, нема температура...не знам, инфекција не ми оди во прилог (ама сепак не е прегледано). Дали направивте крвна слика?

Се што си кажа Бијонс, беше во ред. Верувам, дека може и неа низ глава и прошло тоа, ама некои работи едноставно не се за да ги лупнеш на форумов.

Немој да се секираш мајка, во секој случај побарајте уште некое мислење.
 
Член од
4 септември 2020
Мислења
39
Поени од реакции
50
... јас навистина не знам што гледале неонатолозите (педијатри кои работаат на гинекологија) кога си се породила, јас не знам што гледала твојата матична докторка со се заменичката... мислам, се нервирам ќе кажам нешто што не е соодветно :mad: но штом тие не приметиле, а и ти исто тогаш не е ништо страшно и може да се корегира со физикални вежби и со специјални перници, Шанцова кравата... ич да не се секираш, ти немаш појма колку деформитети се средиле додека бебето се уште е мало,

...ова е невидено не било видливо? јас виртуелно запазив од обична фотка од обравчето, не приметиле :facepalm:
...со два месеци дома седење не ти предложиле да превземеш ништо околу овој проблем што СЕ РЕШАВА ПОЛЕСНО КОЛКУ Е ПОМАЛО БЕБЕТО и тоа токму од двомесечна возраст, еве ќе отворам тема во Здравје подфорумот за ова твоја проблематика и со заеднички напори да направиме нешто за бебето!
молим те, немој да не се секираш,
И јас на тоа помислив како е можно да не приметат ко се породив дека нешто не е во ред со бебчето,а и плус тоа одевме кај матичниот педијатар баш ништо не примети одевме и на вакцина а нели пред да се вакцинира бебе педијатар мора да го види и таму ништо не приметија
Автоматски споено мислење:

Сакам да ја однесам и на ортопед ако знаете кој се подобри пишетеми
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.283
Поени од реакции
9.883
И јас на тоа помислив како е можно да не приметат ко се породив дека нешто не е во ред со бебчето,а и плус тоа одевме кај матичниот педијатар баш ништо не примети одевме и на вакцина а нели пред да се вакцинира бебе педијатар мора да го види и таму ништо не приметија
Автоматски споено мислење:

Сакам да ја однесам и на ортопед ако знаете кој се подобри пишетеми
Анче душо, дали имаш ти написмено дијагноза на болеста за детето?
ако имаш, матичниот доктор, педијатарот ке те прати каде треба и ако треба всушност...полека, без паника, оти и да е со таа дијагноза на која мисли Бјонс, не е страшно, се лечи со вежби.:)
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.639
Поени од реакции
36.305
ама некои работи едноставно не се за да ги лупнеш на форумов.
... бравос, не можеш да коментираш ако не ме пецнеш,
значи тоа што на Анче и дадов правец и тоа виртуелно, каде каде подобро од сите нејзини матични ... ТИ го најде изразот дека не си сакала да и’ коментираш, оти некои „работи не се за да ги лупнеш на форум“, демек ти се воздржала и правилно си направила, а јас „лупетам“, па сега кога кажа како помина Анче на лекар и ти си знаела за проблемот ама ете си се воздржала, оти не лупеташ како некој друг, а тоа некој друг индиректно ме етикетираш мене,
...значи неможе да се промениш, мора ли да користиш вакви изрази „лупеташ“ кога е во прашање здравје, а на други теми на форумов тема „секс“применуваш зборови од странски вокабулар што прашање дали воопшто знаеш кога и каде да ги употребуваш?!
иста си како @Munze што ме следи со падни стани коментар и @Zlatikevichius кој ќе примени борова облога на асиметричен образ, а подржува туѓ коментар, нешто онака од инат не дека размислува, онака „Али Експрес“ !
 
C

CoolIris

Гостин
... бравос, не можеш да коментираш ако не ме пецнеш,
значи тоа што на Анче и дадов правец и тоа виртуелно, каде каде подобро од сите нејзини матични ... ТИ го најде изразот дека не си сакала да и’ коментираш, оти некои „работи не се за да ги лупнеш на форум“, демек ти се воздржала и правилно си направила, а јас „лупетам“, па сега кога кажа како помина Анче на лекар и ти си знаела за проблемот ама ете си се воздржала, оти не лупеташ како некој друг, а тоа некој друг индиректно ме етикетираш мене,
...значи неможе да се промениш, мора ли да користиш вакви изрази „лупеташ“ кога е во прашање здравје, а на други теми на форумов тема „секс“применуваш зборови од странски вокабулар што прашање дали воопшто знаеш кога и каде да ги употребуваш?!
иста си како @Munze што ме следи со падни стани коментар и @Zlatikevichius кој ќе става борова облога, а подржува туѓ коментар, нешто онака од инат не дека размислува, онака „Али Експрес“ !
Ау жено. Па ни комплимент не може да примиш! Ти лупнав комплимент.

Помислив на вродена аномалија и не коментирав за да не ја растревожам. И реков дека и ти истото верувам дека си го помислила ама не си сакала да ја растревожиш.

Свашта. Ај да не се расправаме кај бебчињава, имај осет. Сензитивно е.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.639
Поени од реакции
36.305
Ау жено. Па ни комплимент не може да примиш! Ти лупнав комплинент.
Помислив на вродена аномалија и не коментирав за да не ја растревожам. И реков дека и ти истото верувам дека си го помислила ама не си сакала да ја растревожиш. Свашта. Ај да не се расправаме кај бебчињава, имај осет. Сензитивно е.
„лупеташ“ за тебе е сензитивно? читај си ги изразите, јас на членката и посветив најмалку 5 часа од мојот ден да и го направам постот и бев загрижена,а ти ако вака даваш комплименти, тешка работа!

...јас пак ќе те научам и ќе ти речам,
„жено“ се применува на пазар кога се купува компири, па ни тогаш, ако воопшто си медицинско лице мора да имаш речник на однесување, ова „мори“ , „жено“ се применуваат таму во селски атар или на форум во теми за хумор, секс и сеир,
- „женооо каде си“? „еве мори жено идам на нива“ така во село си зборуваат,
... држи ниво, ако е ова форум, јас сум сигурна дека и на работа така се однесуваш, па и кон најдобра пријателка на моб ќе и кажеш „кај си жено“ те нема! многу лошо звучи, многу лош селски обичај, смени го тоа како викаш ти „се чувствуваш „Дама и Божица„ како со ваков речник „жено“ и „лупеташ“? :neetaka:
 
C

CoolIris

Гостин
„лупеташ“ за тебе е сензитивно? читај си ги изразите, јас на членката и посветив најмалку 5 часа од мојот ден да и го направам постот и бев загрижена,а ти ако вака даваш комплименти, тешка работа!

...јас пак ќе те научам и ќе ти речам,
„жено“ се применува на пазар кога се купува компири, па ни тогаш, ако воопшто си медицинско лице мора да имаш речник на однесување, ова „мори“ , „жено“ се применуваат таму во селски атар или на форум во теми за хумор, секс и сеир,
- „женооо каде си“? „еве мори жено идам на нива“ така во село си зборуваат,
... држи ниво, ако е ова форум, јас сум сигурна дека и на работа така се однесуваш, па и кон најдобра пријателка на моб ќе и кажеш „кај си жено“ те нема! многу лошо звучи, многу лош селски обичај, смени го тоа како викаш ти „се чувствуваш „Дама и Божица„ како со ваков речник „жено“ и „лупеташ“? :neetaka:
Ок. ЖенO. ЛУПЕТАШ И NOT SO BRIGHT!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom