Бебиња и се за нив, грижа, играчки, поплаки, совети итн...

Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Еве пошто нема оваква тема ја отварам за нас по "старите" членови на форумов а и за сите други што имаат бебиња, па да делат искуства, совети и сл.

Да почнам со две работи што мене ме натераа да ја отворам оваа тема.

1. Син ми е скоро 2 години и е инает невиден. Не бре брате, со арно, со лошо, што сакаш прави кога ке науми нешто го прави. Мада мене тоа не ми смета пошто сум у принцип малку по лабав тип а и многу многу не го гледам бидејки сум скоро по цел ден на работа ама мајка му што е по цел ден со него живци кине. Така да совет, некој со сл. искуство....?

2. Каде да најдам да му купам точаче? Од оние малине за дете што не знае да вози, што имаат онаква рачка позади за да можеш да го командаш, бидејки не може да излезеш на улица со него, по се што е на две тркала плаче.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
248
Поени од реакции
267
2. Каде да најдам да му купам точаче? Од оние малине за дете што не знае да вози, што имаат онаква рачка позади за да можеш да го командаш, бидејки не може да излезеш на улица со него, по се што е на две тркала плаче.
Точачиња имаш на пластичарска и во City Mall на трети спрат. На пластичарска се поефтини, у City Mall се демек поквалитетни
 
B

Bafra

Гостин
Еве пошто нема оваква тема ја отварам за нас по "старите" членови на форумов а и за сите други што имаат бебиња, па да делат искуства, совети и сл.

Да почнам со две работи што мене ме натераа да ја отворам оваа тема.

1. Син ми е скоро 2 години и е инает невиден. Не бре брате, со арно, со лошо, што сакаш прави кога ке науми нешто го прави. Мада мене тоа не ми смета пошто сум у принцип малку по лабав тип а и многу многу не го гледам бидејки сум скоро по цел ден на работа ама мајка му што е по цел ден со него живци кине. Така да совет, некој со сл. искуство....?

2. Каде да најдам да му купам точаче? Од оние малине за дете што не знае да вози, што имаат онаква рачка позади за да можеш да го командаш, бидејки не може да излезеш на улица со него, по се што е на две тркала плаче.
Купи ја книгава и прочитајте ја 2та (интересни насоки и совети има)
Д-р Рос Кембел: ВАШЕТО ДЕТЕ Како вистински да го сакате
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Јас од продавница за играчки купив такво точаче, али да ти кажам издржа еден месец и цело се раскости. Исто и она по кое плачат како пеперутка што е со тркало напред со раче го бутка, немаше ни 5 саати траење.
 

Username1

шо е бе?
Член од
2 март 2012
Мислења
585
Поени од реакции
551
Нема решение за темпераментно хиперактивно дете. кога ке наполни 5 години,купи му домашно милениче,детето ќе се смени комплетно.
До тогаш,јака ви душа.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.026
Поени од реакции
951
Lele , temava trebalo da glasi 'bebinja se za niv, griza, igracki.....samo za tatkovci'....kaj mene detevo e isto struja, glavniot problem za negoviot inat e kako sto spomena gore nemanjeto vreme, stom vikas deka si postojano na rabota, a od rabota doagas umoren, deteto ke pravi se za da dojde na pv red, jas veke imam vtoro, uste nedojden od rabota pogolemoto, sto e na ista vozrast so tvoeto, e kacen kaj mene na ramenja sedi...taka rucame, nekako uspeam da se presoblecam...mozes da zamislis kako,ako nekoj ti visi na ramo...a posle gi merime ulicite do 8-9 saatot, dodeka majka mu go dosreduva drugoto bebe. a vecerta legnuvame da spieme, jas zaspivam, a toj sedi kaj mene na glava i taka gleda tv do 1 i pol casot...potoa jas na rabota spijam...:)...
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Не може веднаш да се каже дека детето е хиперактивно. Има деца кои само се радознали и нормално се што ќе видат сакаат да е нивно и да го испробаат. Овие две работи се различни.

Децата се проекција на атмосферата во домот и како е одгледувано така ќе се однесува кон родителите и надвор од дома. Тешко ако е оставено да го воспитува едниот родител. Обично мајките повеќе ги галат и затоа стануваат лигави и инаетливи.

Има решение ама додека е мало треба да му се посветува повеќе внимание. Многу треба да се разговара со децата иако не знаат да зборуваат они разбираат се. Еве јас никогаш не сум го учел како се вртат сликите на телефонот и му го дадов он одма со прстето почна да ги врти. :D
Како мал плачеше за секакви глупости, се лутеше и со ниедна играчка не сакаше да си игра повеќе од две минути. Не сакаше да оди кај непознати, а сега и во Шутка да го оставам ќе си игра со децата. :pos:

Откако оди во градинка многу почна да напредува иако е година и пол. Сега знае и да си игра со децата, ги дава играчките, не се тепа и сака да се шета со нив. Кога му кажам дека треба да си одиме знае дека не треба да се лути и им кажеме чао на децата и нема инатење, плачење и влечење по улица. Кога му е време за спиење сам си легнува тоа го научи од градинката.

Како и секое дете е радознало се сака да испита, да вози кола, точак, мотор...
Се сака да фати во рака, секаде да влезе ама кога му кажам ако нешто не е убаво или му е доволно веднаш престанува. Единствен проблем е бањање само таму сака да е по негово. Почнувам да го лажам со други интересни работи и со тоа почнува да се занимава.
Денес цел саат седеше во една голема кутија. :ROFLMAO: Ако го скарав како некои родители он немаше да излезе од таму. Ама морав на мирен начин да го средам тоа.
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Знам, за тоа и прашам. Гледам дека си од Велес така? пошто и јас сум, и се што има избор у Велес е тапа, тешка пластична кинезарија....

Јас од продавница за играчки купив такво точаче, али да ти кажам издржа еден месец и цело се раскости. Исто и она по кое плачат како пеперутка што е со тркало напред со раче го бутка, немаше ни 5 саати траење.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Знам, за тоа и прашам. Гледам дека си од Велес така? пошто и јас сум, и се што има избор у Велес е тапа, тешка пластична кинезарија....
Карши Ара под Жито во таа го земав точачето и пеперутката. Додуша не ни знам друго место да ти препорачам за играчки. Доле кај Стопанска во трафиката има исто кинезарија. Ние кога бевме мали исто имавме точаче со три тркала, али здраво бе не беше пластика, неможе да се рамни со овие денешниве, али сигурно детето нема да е само. Повеќе ти се исплати да му земеш со акумулатор количе, ќе го вози до 8 години, али сега нема да има рачка ќе го буткаш две три години во младински :)

Мерак е темава за читање патем, тато и дете :)
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Има играчки добри у жива аптеката што е доле кај стопанска. Приземјето е цело за играчки и сл. тракатанци за бебиња, и тоа се е квалитетна роба. Иначе кола му купив, и тоа саалам кола, еден куп пари се истресов за неа, ама уште е рано за колата, башка гломазна е многу. Таа е убава да го однесеш на езеро, костурница у малдински и нека врти, ама да се шетам и он во колата по улица па и навече, нема шанси. п.с. колата има и даљинско така да можеш да му ги заклучис контролите и ти да го командаш, ама пак ке кажам, голема е многу.

Карши Ара под Жито во таа го земав точачето и пеперутката. Додуша не ни знам друго место да ти препорачам за играчки. Доле кај Стопанска во трафиката има исто кинезарија. Ние кога бевме мали исто имавме точаче со три тркала, али здраво бе не беше пластика, неможе да се рамни со овие денешниве, али сигурно детето нема да е само. Повеќе ти се исплати да му земеш со акумулатор количе, ќе го вози до 8 години, али сега нема да има рачка ќе го буткаш две три години во младински :)

Мерак е темава за читање патем, тато и дете :)
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.026
Поени од реакции
951
Карши Ара под Жито во таа го земав точачето и пеперутката. Додуша не ни знам друго место да ти препорачам за играчки. Доле кај Стопанска во трафиката има исто кинезарија. Ние кога бевме мали исто имавме точаче со три тркала, али здраво бе не беше пластика, неможе да се рамни со овие денешниве, али сигурно детето нема да е само. Повеќе ти се исплати да му земеш со акумулатор количе, ќе го вози до 8 години, али сега нема да има рачка ќе го буткаш две три години во младински :)

Мерак е темава за читање патем, тато и дете :)
Tocaci so tri trkala dobri i izdrzlivi ima vo prodavnicata sproti starata biblioteka, bambini mislam deka se vikase, samo malku i soleni se okolu 2-3 000 denari, mislam deka bese bertoni ili cipolino, bas takvo so pedali,ama i so racka, se stava nekoja plastika na pedalite, za da gi stavi deteto nozete koga go butkas ti. drugi zdravi tocacinja, ima vo mon zan, navistina evtini 650 denari, celoto zelezno, na sedisteto ima nekoja aplikacija od nekoj ruski film, a posto zenami e od rusija, go zemavme poveke poradi toa, i nejze i bese slatko izrasnala so tie 'misa i masa'....go ubi od vozenje, samo toa e mnogu malo, ke go vozi najveke do 3 godini, a e navistina izdrzlivo, kaj mene ima eden kup tocaci...najveke go saka toa. taka da e otepano od vozenje...i izdrza, kolite so akumulator ne cinat, definitivno, zemavme i takva,isto so racka, koga sakas da go butkas, gi blokiras pedalata, nemoze toj da ja upravuva, ama e dosta kruta za vozenje, i akumulatorot e slab ne izdrzuva....onie poizdrzlivite se po 30 000 gi gledav vo krs vo skopje. a toa e kako cela detska soba da ja opremis za deteto. igracki izdrzlivi ne krslivi, ima isklucitelno vo prodavniceto sproti oficirski, malku se solenki, ama treba deteto da bide ekspert za da gi iskrsi, na samite igrackipisuva izdrzuvaat do 150 kila...se kacuva na niv, gi udira od zemja...i sto li ne. mozete da gi pobarata na google. weder...germanski , adel od niv se proizveduvaat i vo polska, isto ima sega nekoi francuski i tie mu gi kupuvam, teski se za krsenje :) a se navistina evtini i edukativni se. gi ima vo istata prodavnica...drugo prasanje?:)
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Ке те послушам и ке разгледам викендов. Мегутоа ме чуди за продавницава карши официрски (за онаа кажуваш што е до мичо пекарата така?) пошто ги видов таму точачињата и ич не ме бендисаа. Иначе за цена ок е, до кај 3000-4000 ке дадам без проблем.

Tocaci so tri trkala dobri i izdrzlivi ima vo prodavnicata sproti starata biblioteka, bambini mislam deka se vikase, samo malku i soleni se okolu 2-3 000 denari, mislam deka bese bertoni ili cipolino, bas takvo so pedali,ama i so racka, se stava nekoja plastika na pedalite, za da gi stavi deteto nozete koga go butkas ti. drugi zdravi tocacinja, ima vo mon zan, navistina evtini 650 denari, celoto zelezno, na sedisteto ima nekoja aplikacija od nekoj ruski film, a posto zenami e od rusija, go zemavme poveke poradi toa, i nejze i bese slatko izrasnala so tie 'misa i masa'....go ubi od vozenje, samo toa e mnogu malo, ke go vozi najveke do 3 godini, a e navistina izdrzlivo, kaj mene ima eden kup tocaci...najveke go saka toa. taka da e otepano od vozenje...i izdrza, kolite so akumulator ne cinat, definitivno, zemavme i takva,isto so racka, koga sakas da go butkas, gi blokiras pedalata, nemoze toj da ja upravuva, ama e dosta kruta za vozenje, i akumulatorot e slab ne izdrzuva....onie poizdrzlivite se po 30 000 gi gledav vo krs vo skopje. a toa e kako cela detska soba da ja opremis za deteto. igracki izdrzlivi ne krslivi, ima isklucitelno vo prodavniceto sproti oficirski, malku se solenki, ama treba deteto da bide ekspert za da gi iskrsi, na samite igrackipisuva izdrzuvaat do 150 kila...se kacuva na niv, gi udira od zemja...i sto li ne. mozete da gi pobarata na google. weder...germanski , adel od niv se proizveduvaat i vo polska, isto ima sega nekoi francuski i tie mu gi kupuvam, teski se za krsenje :) a se navistina evtini i edukativni se. gi ima vo istata prodavnica...drugo prasanje?:)
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.026
Поени од реакции
951
Ке те послушам и ке разгледам викендов. Мегутоа ме чуди за продавницава карши официрски (за онаа кажуваш што е до мичо пекарата така?) пошто ги видов таму точачињата и ич не ме бендисаа. Иначе за цена ок е, до кај 3000-4000 ке дадам без проблем.
Tocacinja nema ubavi vo taa prodavnica, bar jas kolku sto gi gledav, ti zboruvam za igrackite, deka se dosta izdrzlivi, i teski za krsenje. tocace ubavo samo vo bambini imam videno, i ovie najmalive vo mon zan, inaku tocace na dve trkala, kvalitetno, no skapo, vo lovec rog...samo mislam deka e mal uste za takov tocak.
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Дефнитивно од бамбини ке видам. И други ми препорачаа таму да видам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom