Баро не нарече Северна Македонија

  • Креатор на темата Princ
  • Време на започнување

bama

† Револуционер †
Член од
1 февруари 2007
Мислења
2.040
Поени од реакции
362
Северна македонија може жената да си ја крсти не нас ние си остануваме МАКЕДОНИЈА !
 
Член од
8 август 2005
Мислења
456
Поени од реакции
78
Кога ке има освестувачки протест?..таков што ке не освежи малку...
Протести одпосле.. се лоша варијанта мислам.
А ако излеземе од прегори, откажеме се..и не дискутираме за името..? ке не молат? што ке ни направи тогаш европа? ке не отфрли како црна овца? може ли да не избрише од карта?... хмм..Или европа ке ни се скара..ке ни стане непријател..? зошто не пробаме на сила да ја истуркаме работава.. на инает? којзнае..може сме бољи од гејлада... У осталом.. може ли да биде полошо од ова што го имаме во македонија?...Ме интересира..Викаме ако сме во Уе..повеке ке инвестирале во нас?..добро.. овие сеа што инвестираат или што инвестирале..знаат дека не сме во Еу..Мене не ми е лошо вака да го тргам животот.. н еми требаат повеке инвестиции за да се прекупавам со трајко и петко каква била приватизацијата..кој колку украл и да си го расипувам муабет за некој трети фиљан чоек..кај кој и двајцата црнчиме и си копаме очите а тој ужива.
Кој К..е баро,,. да ми наметнува нешто? по кој основ? по кое правило..по кој природен или опшествен закон? И за Македонија излеа стално се измислуваат некакви исклучоци..за Македонија никогаш не важат истите правила.. Илјада пати сме го осетиле истото.. па зашто тогаш правиме проекција како би се развивале во ЕУ доколку влеземе..кога знаеме дека досегашните правила нема да важат за нас.. ке смислат нешто друго...
Хух.. еднаш не реагиравме на еден преседан... ние зависиме од педерите..па ке им пречутуваме..пошо имале инвестиции..од друга страна ..па најголеми инвеститори сме во косово..а тие.. се пак газдите..не разбирам.. не дупи кој стигне?
 
G

grande-juve

Гостин
Северна Македонија може но само за билатерални односи со гејците и за ништо повеќе, и уште нешто, ниедна сила не може да ни го смени името, името може само ние да си го смениме и токму тоа сакаат, да не натераат сами да се убиеме, а дали ќе го повлечеме чкрапалото останува да видиме.
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
271
Поени од реакции
42
nemase nekoja kampanja so intenzivno perenje na mozok od vlasta za menuvanje na ime ili nekakov kompromis.
sosem sprotivno!
ako dpmne sakaa da ja prodadat ovaa prikazna nemase da vodat kampanja za podignuvanje na Makedonskata svest!
 
Член од
17 мај 2009
Мислења
349
Поени од реакции
16
државата сама нема да може да се одбрани од налетиите на варварските орди и нивните инсталации внатре. на државата сме и потребни ние затоа што ние сме Македонија, треба еден протест за да потсетиме дека не можат да си играат со нас:duel:
и благодариме не мора да ни ги укинуваат визите само нека кршат глава нека не остаат на раат
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.017
Поени од реакции
80.843
Да бидеме попрецизни, Баро не нарече: ФИРОМ Северна Македонија.
 
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
Да бидеме попрецизни, Баро не нарече: ФИРОМ Северна Македонија.
ФИРОМ Северна Македонија!? :pos:

Ова не е првпат... и германската амбасадорка нешто слично изјави. После се извини ама колку да не си ствара проблеми, не за друго.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
43
Поени од реакции
25
Штом тој веќе многу сака да биде кум на МАКЕДОНИЈА(значи Македонија а не нешто трето).. Тогаш еве и јас имам еден предлог за него.. Нека се прекрсти тој од Жак во Жаклина.. место пенис нека има вагина.. нека има плус пар цицки.. Па и ние тогаш би биле Северна Македонија.. Нека даде еден пример човекот како тоа се прави врз самиот себеси... Торко еден.. тој мене да ми кажува по директиви ја како да се викам.. МА ДАЈ БРЕ!!

МАКЕДОНИЈА ЗАСЕКОГАШ!!
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
Аман бре шо кратенка ќе беше воа :) нека ваќаат патот референдум и против. Уставно име не се менува, референцата нека се смени а името ни е тоа што е !
 
Член од
5 јуни 2007
Мислења
890
Поени од реакции
9
Многу почитувам, и искрено се адувам на голем дел од постовите што ги прочитав тука.. мисли необеменети и не искорумпирани ниту со д од дипломатија или п од политикантство кое што е навистина премногу присутно во најголемиот дел од темите отворени на овој или било кој друг форум на интернет...

Тоа што треба на сите да ни биде јасно, е дека има многу начини да се испрати порака.. уште повеќе опции и варијанти што да се ревземе.. останува дилемата дали е превземена правата.. се сложувам Владата е таа што го оси жешкиот костен и која во крајна линија ќе биде најповикана по однос на проблемот во моментот.. да не навлегуваме понатаму.. мене тоа што ме мачи е една континуиран порак што граѓаните на Рм ја испраќаат до ЕУ .. и тука не се амнестирам ни самиот јас, едноставно се осетив во еден страшен расчекор додека ги читав погорните постови.. јас сакам во ЕУ.. но јас не сакам да си го згазнам идентитетот, културниот жиг јазикот исвојот народ односно нација.. и тука е ПРОБЛЕМОТ!!!
И претходно пишував.. пад на процентот на подршка на граѓаните за влез во ЕУе најмоќното орудиешто би можело да го искористиме во моментов.. ова го говорам апсолутно индивидуално! .. значи можеме да ги следиме будно со 4 очи сите политички или експертски или НВО фактори во државава што прават дали не бранат или дали не предаваат но додека ние јасно на ЕУ им велиме 90% од нас (читај безусловно) сме со желба веднаш да влеземе во ЕУ тогаш ЕУ (логика) има основа да рече ок може, ќе влезете но под наши услови (читај Грција сакале или не е стара членка на ЕУ) .. мислам ми ја сваќат поентата.. драстиченпад (што се сомневам дека ќе се случи најискрено) на подршката за влез во ЕУ е единствената продуктивна, јасна концизна и конкретна порака што би можеле да ја свататаж дека притисок за промена на нечиј јазик и идентитет е формула за многу повеќе главоболки отколку евентуалнно проблеми шпто би биле решени за ЕУ ...
Да повторам, и јас сум за ЕУ јас сакам таму.. ама не о секоја цена.. сега е моментот да изнајдеме правилна формулација...
 
Член од
20 јуни 2007
Мислења
809
Поени од реакции
18
Има ли начин да ги известиме дегениве дека не ни се допаѓа ништо друго освен Република Македонија, освен анкети, нешто како писмо или слично кое би стигнало до него и би било прочитано?

А треба и влада да реагира под итно, исто како што изреагираа за Германската амбасадорка.
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707
Dzabe Gruevski se dodvoruvase na Sarkozi....Francija e 100 % na stranata na Grcija
 
Член од
17 мај 2009
Мислења
349
Поени од реакции
16
Многу почитувам, и искрено се адувам на голем дел од постовите што ги прочитав тука.. мисли необеменети и не искорумпирани ниту со д од дипломатија или п од политикантство кое што е навистина премногу присутно во најголемиот дел од темите отворени на овој или било кој друг форум на интернет...

Тоа што треба на сите да ни биде јасно, е дека има многу начини да се испрати порака.. уште повеќе опции и варијанти што да се ревземе.. останува дилемата дали е превземена правата.. се сложувам Владата е таа што го оси жешкиот костен и која во крајна линија ќе биде најповикана по однос на проблемот во моментот.. да не навлегуваме понатаму.. мене тоа што ме мачи е една континуиран порак што граѓаните на Рм ја испраќаат до ЕУ .. и тука не се амнестирам ни самиот јас, едноставно се осетив во еден страшен расчекор додека ги читав погорните постови.. јас сакам во ЕУ.. но јас не сакам да си го згазнам идентитетот, културниот жиг јазикот исвојот народ односно нација.. и тука е ПРОБЛЕМОТ!!!
И претходно пишував.. пад на процентот на подршка на граѓаните за влез во ЕУе најмоќното орудиешто би можело да го искористиме во моментов.. ова го говорам апсолутно индивидуално! .. значи можеме да ги следиме будно со 4 очи сите политички или експертски или НВО фактори во државава што прават дали не бранат или дали не предаваат но додека ние јасно на ЕУ им велиме 90% од нас (читај безусловно) сме со желба веднаш да влеземе во ЕУ тогаш ЕУ (логика) има основа да рече ок може, ќе влезете но под наши услови (читај Грција сакале или не е стара членка на ЕУ) .. мислам ми ја сваќат поентата.. драстиченпад (што се сомневам дека ќе се случи најискрено) на подршката за влез во ЕУ е единствената продуктивна, јасна концизна и конкретна порака што би можеле да ја свататаж дека притисок за промена на нечиј јазик и идентитет е формула за многу повеќе главоболки отколку евентуалнно проблеми шпто би биле решени за ЕУ ...
Да повторам, и јас сум за ЕУ јас сакам таму.. ама не о секоја цена.. сега е моментот да изнајдеме правилна формулација...
во право си 90% од македонците сакаат во еу, но 97% од македонците не би го смениле името :)
 
P

Princ

Гостин
Ова е точниот цитат значи (под претпоставка А1 да го превеле ко што треба):

„Можам да кажам дека имаме чувство дека ФИРОМ, значи Северна Македонија, Србија и Црна Гора направија големи напори. Мислиме дека треба да ги имаме тие напори в предвид,не сум сигурен, но постои можност предлогот да го дадеме пред крајот на годината“

И уште едно дополнување за она што го реков во претходниот пост:

Од кабинетот на Баро велат дека станува збор за грешка, иако во изјавата јасно се слуша дека еврокомесарот откако не нарекува ФИРОМ, се поправа користејќи го терминот Северна Македонија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom