Барање работи со детектори за метал - злато

Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Мислам дека има ваква тема или во некоја сродна тема се има зборувано за воа, како и да е не е битно... Барајте го документарецот на Vice Srbija за трачачите на злато во соседнава земја, да видите на кое ниво е таму овој бизнис. Ако не ви оди ке се потрудам ја да го најдам. (y)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.661
Поени од реакции
34.953
Нема. Ама, подземните оптички кабли се понова работа. Ако ти го вградиле во дворот, си дозволил и најверојатно се сеќаваш каде е. Моабетот беше дека можеш да си поткопнеш внимателно во својот двор
1961та е поставен теоретски концепт за оптички кабел, 1970 е направен првиот сингл мод со атенуација од околу 20db, 1976 некаде е првата употреба на оптички кабел, а веќе 80тите години на минатиот век се вградува во САД во телекомуникациските оператори, а кај нас е воведен после пред 20тина години и тоа претежно ги користеа на почеток за пренос само на сигнали на поголеми должини.
Значи ако копале последниве 10 години има голема можност да има и оптика :)
Не сум сигурен дали тролаш со овие 400/500 евра, ама добар детектор за метал чини околу 50,000Е. Збориме на пример за EXP 5000 на OKV, со сите вклучени сонди.

Мала школа е самото ракување со истиот, се дур не го научиш апаратот како да ги елиминира другите метали кои не ти бркаат работа. Кога се учев да ракувам со одреден детектор, не знаев дека сензорот под агол ги фаќа и металните кругчиња на старките, и насекаде покажуваше дека има метал.

Ако стварно те интересира ова, инвестицијата е преголема, но заработка е со вртоглави суми, особено ако знаеш каде да бараш, чифлици, села, рути.
Се наоѓа и до 20бона овој, имав прилика да поработам со детектори од SPX Radiodetection, но не баравме злато, тие беа околу 4000евра еден, имаше и еден радар што како технологија е интересен, но во пракса функционира само за големи работи и треба премногу искуство.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.661
Поени од реакции
34.953
Па не сум ваљда толку малер со копач да го оштетам теоретскиот концепт? Ебате к'сметот
Хаха не, али ако копаш во некое нивче може и да рокниш кабел поставен последниве 15години, има многу подземни.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.855
Хаха не, али ако копаш во некое нивче може и да рокниш кабел поставен последниве 15години, има многу подземни.
Тука веќе имаме друг моабет. Другарите кои вградуваат инсталации, откако е изготвен проектот, должни се да ги регулираат односите насекаде каде е планирана инсталацијата. Значи, за да ми вградат било каква инсталација која ќе поминува низ мојот двор за нивни потреби, треба да побараат согласност. Ова го кажуем од прва рука, пошо не им успеа кај мене. Ама, тоа нема врска со темата, нели?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.661
Поени од реакции
34.953
Тука веќе имаме друг моабет. Другарите кои вградуваат инсталации, откако е изготвен проектот, должни се да ги регулираат односите насекаде каде е планирана инсталацијата. Значи, за да ми вградат било каква инсталација која ќе поминува низ мојот двор за нивни потреби, треба да побараат согласност. Ова го кажуем од прва рука, пошо не им успеа кај мене. Ама, тоа нема врска со темата, нели?
Малку поинаку е дефиниран законот, али не е за тоа темата ;)
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Мислиш нашол некој цела скулптура, видел дека нема шанси да излезе цела низ граница (како на времето Каратер од Корешница) па ај само главата.... Не мислам за безглавите скулптури пред владата, туку на една во двор на куќа што најдоа пред 4-5 години..
Не беше двор туку негова нива, ама ај нема врска... темава е за детектори за метал а камени статуи тие не покажуваат...
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
395
Поени од реакции
207
Напрај си договор со комуналец као демек работите нешто некоја пукната цевка сега на ладното , и лапај. :icon_lol: Во 2009 еден турчин со мапа од дедо му во Струмица на прометно место откопа , човекот се пресели тука од Истанбул , отвори и гиро сендвичара , 3-4 месеци се врткаше али не најде начин , и на крајот мораше да дели со државата. Мислам 4 милиони евра вредно беше. Кога го искешира сендвичарата им ја остави на газдите на дуќанчето шо му беше со сите апарати во неа. :D

Иначе со дедо ми се убивме од вадење шајки и разни железни глупости , пред да научиме да го програмираме само на благородни метали. :pos:
за овај да не мислиш кај средното школо никола карев/турските гробишта(малото) имаше полиција тогаш
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.970
Поени од реакции
35.620
за овај да не мислиш кај средното школо никола карев/турските гробишта(малото) имаше полиција тогаш
Да да, лето 2009 беше. Вриеше полиција, со хеликоптер го дигнаа златото. Зборувал после човекот дека е проценето на 4 милиони, и 2 му дале на него.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom