Барам програма

Статус
Затворена за нови мислења.

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.450
Поени од реакции
239
За колку време ке научиш програмски јазици? Како прво да те прашам што јазик ке избереш за да направиш форум? После ке те прашам какво познавање имаш од јазици, си работел некој јазик претходно? Јазик не се учи така лесно брат.

Абе оди на forumotion.com и имаш веке готови форуми. Само ке треба да направиш некои работички таму и се е завршено.

??????????
шшшшшшшшшшшшшшшшшшт .... Ќути коо и ти не знааш ... :kesa::kesa::kesa:
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
од др месец поцнувам со учење на програмските јазици како и да е ке ги научам за месец дена:smir:
Hahahaha me presmea da si ziv i zdrav. Abe brat jazikot ne e samo sintaksata. Nea mozes za den da ja naucis. Imas uste mnogu furni leb da izedes ti dur da programiras. Koga bev cetvrta sredno 25 od 29 deca gledaa ko telinja u sarena vrata duri traese casot po programski jazici. 19godisni deca so pamet pogolem od tvojot. No hard feelings, samo sum realna
 

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.450
Поени од реакции
239
Земи си Микрософ Фронт пајџ хихих
На професорката работата ...

П.С Тимче ...

Шо програмски јазици ќе учаш коо треба да знааш основни работи ... прво научи тама паскал па после оди на др ... Оти малко се потешки др ... ( Ти го кажувам од искуство хахахаха (Така ми кажува професорката така ти пренесувам :kesa:)...)
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Земи си Микрософ Фронт пајџ хихих
На професорката работата ...

П.С Тимче ...

Шо програмски јазици ќе учаш коо треба да знааш основни работи ... прво научи тама паскал па после оди на др ... Оти малко се потешки др ... ( Ти го кажувам од искуство хахахаха (Така ми кажува професорката така ти пренесувам :kesa:)...)
Ти слуша ја нашата класна, и по нејзина теорија ќе направиш оперативен систем за 15 минути:pos2:

За програмски јазик, најдобро почни со паскал или делфи, слични се и двата.. па после може да идеш на ц/ц++ :salut:
 

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.450
Поени од реакции
239
Ти слуша ја нашата класна, и по нејзина теорија ќе направиш оперативен систем за 15 минути:pos2:

За програмски јазик, најдобро почни со паскал или делфи, слични се и двата.. па после може да идеш на ц/ц++
:salut:
:toe::toe::toe: Изгледа ти си га слушал програмирање хахаха :pos2::pos2:
 
Г

Грејвдигер

Гостин
http://forum.kajgana.com/newreply.php?do=newreply&p=1845705

Абе ти ќе научиш, секој ќе научи ама прашање е КОЛКУ. А искрено ти да направеш форум, невозможно е. Ако беше така лесно да се прави форум, секој втор ќе имаше. Гледаш колку луѓе работат на кајгана ?
абе да знам оти е тешко ама ако не пробам како ке наушам а плус и млад сум како и да е за 2-3 год ке направам форум:pos2::pos2:
phpBB, IPB, vBulletin, SMF, myBB итн итн... тоа ти се готови скрипти, за некои треба да имаш и платени лиценци, за вБулетин(како кајгана) мислам дека 160евра е лиценцата, не ми текнува точно. А за форум можеш и сам во PHP да си направаш, имам готов код, али треба уште малце да се поработи на него, малце комплицирано ми се гледа...

За колку време ке научиш програмски јазици? Како прво да те прашам што јазик ке избереш за да направиш форум? После ке те прашам какво познавање имаш од јазици, си работел некој јазик претходно? Јазик не се учи така лесно брат.
Се ти е до бојлеро за колку време ќе го научиш, треба малце да мозгаш. И ти не треси зелени, со кој јазик... со македонски:pos2:

HTML - се учи за најмногу една недела, лесен е ко к-р...
CSS - нешто слично е со ХТМЛ колку што сум запознаен со ЦСС, не кажувам од искуство..
PHP - малце потешко е поврзувањето со базите, до таму застанав кога учев...
Pascal - сега у школо учиме, еби ветар е тоа на почетокот, па затоа и neo_wmaster си мисли дека лесен е :) ќе видиме што ќе биде кога ќе дојдат потешките работи.
Delphi - немам учено, али како што слушам и читам, нема некоја разлика помеѓу Pascal и Delphi
С/С++ - се посебна прича, сами за себе...

едит:
:toe::toe::toe: Изгледа ти си га слушал програмирање хахаха :pos2::pos2:
поарно неа, отколку класната... а и не се држам според нејна теорија, тава уште ного одамна го имам лафано по форумите.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
од др месец поцнувам со учење на програмските јазици како и да е ке ги научам за месец дена:smir:

За еден месец ќе научиш да пипиш програма од типот обични калкулатори :) плус можи некоја функција
Btw зависи што ќе почниш да учиш :)
 

StaneMk

The Rival
Член од
27 јануари 2008
Мислења
131
Поени од реакции
0
Абе така се правело форум а,и не го лажете тимче,најдобро нека почне да учи некој тежок ( Ц++ ),ке се изнамачи,ама после кој и да сака да го учи ке му биде лесно :)
 

Тимче

HULK!
Член од
4 јули 2008
Мислења
4.537
Поени од реакции
238
Абе така се правело форум а,и не го лажете тимче,најдобро нека почне да учи некој тежок ( Ц++ ),ке се изнамачи,ама после кој и да сака да го учи ке му биде лесно :)
шо викаш со Ц++ да почнам а? колко и да е тешко ако запнам се со него да си имаам работа ке го научам:toe::vozbud:btw имам ПХП код само ке треба да го конфигурирам:vozbud:
 

StaneMk

The Rival
Член од
27 јануари 2008
Мислења
131
Поени од реакции
0
Ако запнеш,секојдневно вежбаш,сигурно ке го научиш,но немој да мислиш дека за 2-3 месеца ке правиш големи програми,ова може ке те предомисли,а можеби и ке те натера да го учиш,сепак добро размисли што сакаш да правиш и одлучи се :) Не те разбрав тоа за ПХП кодот ?
 

Тимче

HULK!
Член од
4 јули 2008
Мислења
4.537
Поени од реакции
238
Ако запнеш,секојдневно вежбаш,сигурно ке го научиш,но немој да мислиш дека за 2-3 месеца ке правиш големи програми,ова може ке те предомисли,а можеби и ке те натера да го учиш,сепак добро размисли што сакаш да правиш и одлучи се :) Не те разбрав тоа за ПХП кодот ?
имам готов ПХП код за форум само треба да го инсталирам ама незз как:S:S
 
Z

ZeroStyle

Гостин
Треба да го upload-уваш на страната. Обично повеќето имаат File Manager, иди таму upload и прикачи го и тоа ти е "инсталирање" што викаш ти.
 

StaneMk

The Rival
Член од
27 јануари 2008
Мислења
131
Поени од реакции
0
Ке го закачиш на некој сервер,ке наместиш таму опции,( MySql итн. )ке го конфигурираш и готово :)
 
Z

ZeroStyle

Гостин
Абе он незнае да го закачи, па...:pos:


тим4е не се заебавај. Реши прво што сакаш да бидеш, програмер или веб дизајнер. Програмер ако сакаш учи прво паскал па после ц/ц++.
Веб Дизајнер ако сакаш учи HTML,CSS па после php.

Аиде остани со здравје:smir:
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Луѓе а да не забегавте премногу офтопик ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom