Банкарска сметка во друга држава

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.578
Поени од реакции
7.559
Брат дај читај оваа тема и кажи дали трипам или стварно не постои начин да се извлечат пари од странство.

http://forum.kajgana.com/threads/Отварање-фирма-во-странство.65644/
Постои...

Малку ќе ти биде покомплициран и знај нема простор за далавери, ама отприлика вака оди:

- Одбираш земја која има најповолни услови и која прифаќа странец да основа фирма или фирма подружница
- Добро ги проучуваш даноците, потребните гаранции за отворање и законите зошто нема сите да се исти како во Македонија
- Режиски трошоци ќе ти бидат поголеми, сметководство, адвокат да ти каже што како, пријавување на данок итн

Ама за ова треба да оперираш фирма таму, дали производна, услужна, стопанска? Зависи со што работиш

Едно време знам Словенија имала доста поволни услови за отворање на ДООЕЛ со мала банкарска гаранција

После сите овие заебанции ќе можеш парите од таму да си ги префрлуваш во Македонија

Ти треба некој кој е поупатен и на кого детално ќе му кажеш што ти е планот и како најефикасно да го изведиш сето тоа.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Постои...

Малку ќе ти биде покомплициран и знај нема простор за далавери, ама отприлика вака оди:

- Одбираш земја која има најповолни услови и која прифаќа странец да основа фирма или фирма подружница
- Добро ги проучуваш даноците, потребните гаранции за отворање и законите зошто нема сите да се исти како во Македонија
- Режиски трошоци ќе ти бидат поголеми, сметководство, адвокат да ти каже што како, пријавување на данок итн

Ама за ова треба да оперираш фирма таму, дали производна, услужна, стопанска? Зависи со што работиш

Едно време знам Словенија имала доста поволни услови за отворање на ДООЕЛ со мала банкарска гаранција

После сите овие заебанции ќе можеш парите од таму да си ги префрлуваш во Македонија

Ти треба некој кој е поупатен и на кого детално ќе му кажеш што ти е планот и како најефикасно да го изведиш сето тоа.
Уф јеботе... капитализам.... била добра ствар. :)
Знаев дека постои начин за префрлање пари преку регистрирање на фирма во странство таман работа... али не бев сигурен со оглед на тоа дека живеам во вукојебина земја како Македонија и знам дека имаш пун курац препреки на пат кои ќе те кочат....

Добро е, ќе биде од мене подузетник хехехе ;)

п.с Да резимираме... како не-ЕУ резидент можам да отворам фирма во ЕУ, така?
Ваљда не се до толкави психопати. :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.578
Поени од реакции
7.559
Уф јеботе... капитализам.... била добра ствар. :)
Знаев дека постои начин за префрлање пари преку регистрирање на фирма во странство таман работа... али не бев сигурен со оглед на тоа дека живеам во вукојебина земја како Македонија и знам дека имаш пун курац препреки на пат кои ќе те кочат....

Добро е, ќе биде од мене подузетник хехехе ;)

п.с Да резимираме... како не-ЕУ резидент можам да отворам фирма во ЕУ, така?
Ваљда не се до толкави психопати. :)
Можеш да отвориш, само не е играчка, скапа работа може да биде и не е за експериментирање...Ти треба стабилен и доходовен бизнис кој веќе треба да се шири надвор, а не да почнуваш од 0 и во Македонија и во странство.

Секоја земја си има различни побарувања како гаранции за да ти дозволи да отвориш ДООЕЛ, тоа е најголемата препрека да ја имаш кеш парата да ја покажиш, втората препрека е ти треба бааѓи кеш сето она да го направиш погоре што ти го кажав за ЕФИКАСНО да ги работиш парите, затоа постојат даночни советници, не да ти кажат како да не плаќаш данок туку да ти ги покажат легалните начини како одбиеш данок со ре-инвестирање, купување материјали, реновирање, земање кредити...итн итн

Голем чекор е и ти треба експерт кој ќе ти ги каже сите скриени работи и сопки, моево познавање е МНОГУ ПОВРШНО и гарант некои работи не се ни точни но горе-долу имаш претстава што те чека.
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Одамна сум учел финансиско право, но ако не се лажам, само оние македонски граѓани кои имаат виза или дозвола за престој во странска држава од 6 месеци или повеќе можат да имаат сметка во странство, а мислам дека доколку македонски резидент без виза/регулиран престој во странство има странска сметка, тогаш мислам дека глобата/казната изнесува 3000-5000 ЕУР. За да бидеш на сигурно, оди на вебстраната на народна банка и таму ќе ја најдеш целата регулатива и што се смее, а што не се смее.

Исти казни има и ако македонски граѓани купуваат недвижен имот во странство или инвестираат во странство без дозвола.

Малку офф топик:
Кој знае оние што ја вршеа приватизацијата или краделе од Македонија колку пари имаат по странство, ама ај да не збориме за тоа.

Еден директор на македонска државна фирма беше осуден на 2 год затвор за злоуботреба на службена должност (за примање мито) и 3 год. за перење на 750,000 незаконски заработени долари (митото) преку сметки во странство. Никаде не сретнав информација дека му зеле 3000-5000 евра за поседување на сметките во странство:), што е само прекршок, но е осуден за нелегалните пари со кои се здобил.

Најважно е секој да работи чесно и да поседува само легални пари.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Значи какво лицемерие и глупост е овај закон, па тоа е нешто не видено.
Во услови кога од Македонија се изнесени неколку милјарди евра сиве овие години (некаде имаше податок колку не можам да најдам сега), ние овде не можиме да имаме пејпал за вакви бисери.
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Значи какво лицемерие и глупост е овај закон, па тоа е нешто не видено.
Во услови кога од Македонија се изнесени неколку милјарди евра сиве овие години (некаде имаше податок колку не можам да најдам сега), ние овде не можиме да имаме пејпал за вакви бисери.
И јас се согласувам со тебе. Милијарди незаконски пари се изнесени од Македонија, а нема никаква логика некои македонски работници кои работат во ЕУ, САД, итн. по 2-3 месеци годишно да не можат своите легално заработени чисти но ситни пари да ги добиваат на сметки према странските закони, па уште и глоба да се има од 3000+ евра.

Проблемот е што никој не се труди изнесените милијарди од криминалната приватизација да ги пронајде на оффшор сметките на тие што “изнесуваа“....
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Проблемот е што никој не се труди изнесените милијарди од криминалната приватизација да ги пронајде на оффшор сметките на тие што “изнесуваа“....
Ај погоди од прв пат оти никој не сака да ги пронајде :)
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Значи какво лицемерие и глупост е овај закон, па тоа е нешто не видено.
Во услови кога од Македонија се изнесени неколку милјарди евра сиве овие години (некаде имаше податок колку не можам да најдам сега), ние овде не можиме да имаме пејпал за вакви бисери.
Проблемот е да не се изнесуваат и легално. Најмал проблем се пејпал акаунтите, сепак ако се дозволи изнесување на еден начин, тешко е да се регулира.
 
Член од
8 ноември 2010
Мислења
22
Поени од реакции
10
Пред 4-5 дена бев во Бугарија, Софија за мои приватни работи.
Во Прва Инвестициона Банка, по барање на мој другар, му отворив трансакциона сметка. Ми побараа негов пасош и мојот нормално и за 7-8 минути завршив работа. Требаше да ставам на сметката само 2 лева.
Значи може.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Пред 4-5 дена бев во Бугарија, Софија за мои приватни работи.
Во Прва Инвестициона Банка, по барање на мој другар, му отворив трансакциона сметка. Ми побараа негов пасош и мојот нормално и за 7-8 минути завршив работа. Требаше да ставам на сметката само 2 лева.
Значи може.
Се разбира дека може, но ако не си во една од категориите на граѓани кои можи да имаат нерезидентини сметки, тогаш го кршиш македонскиот закон и со тоа можеш да добиеш казна од 3000 до 5000 еур.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Се разбира дека може, но ако не си во една од категориите на граѓани кои можи да имаат нерезидентини сметки, тогаш го кршиш македонскиот закон и со тоа можеш да добиеш казна од 3000 до 5000 еур.
А како ќе докажат дека имаш сметка во друга држава? Ќе ги повикаат да посведочат претседателите на First American Bank или на јапонската Tokuda Bank... или ќе ти копаат по ѓубрето да ти најдат извод или сметка од странска банка, како што Николче од Фокус тврдеше дека им копал на БЦ и Хари пред години.... смешки мислам!
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
А како ќе докажат дека имаш сметка во друга држава? Ќе ги повикаат да посведочат претседателите на First American Bank или на јапонската Tokuda Bank... или ќе ти копаат по ѓубрето да ти најдат извод или сметка од странска банка, како што Николче од Фокус тврдеше дека им копал на БЦ и Хари пред години.... смешки мислам!
Не верувам некој дека ќе ти копа, по ѓубре или слично, нјаверојатно никој нема да се заитересира за тоа и нема да има никакви последици, но, сепак останува фактот, дека го кршиш македонскиот закон и соодветно, ако сакаат (а имаат механизам за тоа) ќе ги добијаат податоците од банка, дури и да е швајцарска, последно и тие даваат информации на официјални органи за нерезидентни сметки.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво на сите. Јас имам едно прашање поврзано со тоа што е дозволено во државава. Неодамна дознав дека не е дозволено македонски државјани да имаат сметки во странски банки освен ако нели не престојуваат таму и дрн дрн. Жива глупост ама ете така било. Мене сега ме интересира дали македонски државјани можат да имаат акции во странство , значи акции од странски фирми. Дали некој знае нешто за ова повеќе? Многу ви благодарам и супер е форумов (y)
 
Член од
20 март 2012
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.366
Се разбира дека може, но ако не си во една од категориите на граѓани кои можи да имаат нерезидентини сметки, тогаш го кршиш македонскиот закон и со тоа можеш да добиеш казна од 3000 до 5000 еур.
Ццццц...срамота, каде живееме:facepalm:
 
Член од
3 август 2012
Мислења
30
Поени од реакции
32
Еве на пример студент си имаш сметка во странство и си се вратил во македонија исполнуваш услов се е легално, и до кога можеш да да ја кориситиш таа сметка(или легално си е таа додека си жив ) има нешто за тоа во законот ако знае некој од поупатените
 

Kajgana Shop

На врв Bottom