Балкански тв серии

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
13.853
Поени од реакции
6.996
Дали сте ги гледале и паметите сериите Балкан Експрес, Среќни Људи, Бољи Живот, Kамионџије, Полицајац са петловог брда, Породично Благо, Стижу Долари, Наша мала клиника, Битањге и Принцезе, Љубав у залеѓу, Бела Лаѓа, Не дај се Нина, Луд збуњен нормалан и многу многу други серии од балканот.

Дали воопшто гледате серии од балканот?
Јас обожавам да ги гледам серите од РТС. Можеби не сум бил роден кога некој се емитувале премиерно но сепак сакам да ги гледам и кога и да имаат реприза по незнам веќе кој пат никогаш не ми се досадни за гледање.
 
Т

Триптико

Гостин
Дали сме ги гледале? Од наведениве не сум гледал само неколку... Инаку, пред некој ден на работа немаше "нормален" муабет, туку реплики од скоро сите серии од Ју просторите. Трагедијата е што голем дел од овие серии се од 70ти-80ти, а се што се случува во нив, се случува денес во МК. Ти текнува? Нешто како однапред видена сегашност.

@4NHK0 Ќирко, скувај ми једно кафуЌино :P
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.190
Дали сте ги гледале и паметите сериите Балкан Експрес, Среќни Људи, Бољи Живот, Kамионџије, Полицајац са петловог брда, Породично Благо, Стижу Долари, Наша мала клиника, Битањге и Принцезе, Љубав у залеѓу, Бела Лаѓа, Не дај се Нина, Луд збуњен нормалан и многу многу други серии од балканот.

Дали воопшто гледате серии од балканот?
Јас обожавам да ги гледам серите од РТС. Можеби не сум бил роден кога некој се емитувале премиерно но сепак сакам да ги гледам и кога и да имаат реприза по незнам веќе кој пат никогаш не ми се досадни за гледање.
Во ред,минато видено, ништо ново.РТС ти е како МТВ што ги репризира сериите и филмовите пред 30 години.Еве скоро ја даваа и онаа Трајче дрварчето,Мис Стон итн..Проблемот е што кога ќе ги погледнам сега не се чуствувам јас истиот,бидејќи се за жалење,заглавени во времето и просторот.Се живее во 21 век Ју- носталгијата,и оваа наша влада и оваа рефорумската во Србија не се ништо ново туку само реформирани Социјалисти.Ако тогаш имало режисери кои направиле нешто,зошто сега не им се дозволи на овие кои секоја година завршуваат Драмски студии,нешто да творат.Инспирации постојат,ако гледаме од соседите нискобуџетни серии ,итекако можат да се направат.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
12.797
Поени од реакции
26.761
Се сеќавам имаше еден период по македонскиве телевизии суша од серии кога после Касандра на сите им здосади телевизијата, и тупеа со српскиве Породично Благо одново, и одново и одново, мислам 10 пати у годината од ново почнуваше.
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.608
Поени од реакции
5.444
Најдобри се комедиите. Југословенски хумор >>> амерички хумор.
 
П

Пе Џо

Гостин
Незнам како ти успеа да ја започнеш темава без овие ремек дела.
За третава најверојатно не сте чуле. Пред некоја година искочи, тежок, мрачен крими-трилер,мистерија , хрватска продукција, препорачуе.
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.367
Поени од реакции
537
Во врска со "балканските" серии, некој може да ми каже зошто викате сериите само од поранешна Југославија "Балкански". Некаква југословенска традиција ли е тоа?
 
Т

Триптико

Гостин
Да не одиме надвор од темата, ама Бугарите секогаш се "пикале" каде што се Македонците, за полесно да наметнат муабет дека всушност Македонците се Бугари. Преку к.. ми е веќе од такво однесување.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom