Балканска федерација

436053

Consigliere
Член од
19 декември 2005
Мислења
860
Поени од реакции
68
Vaka sea:tocno e deka ja sum se zbunil malce,odnosno deka Bugarija bese
isklucena,no novonastanatite situacii vo Bugarija donesuvaat i noviodluki,nema da kazam od izvori bliski do vladata,ama toa e moe licno razmisluvanje.Znam deka temava e dosta bolna za sekoj makedonec,no zosto sekogas da razmisluvame na nacionalna osnova,zosto ne sme malce po razumni i trezveno da razmislime za toa sto ne ceka vo idnina.Zatvoreni granici,ne konkurenten pazar,duplo pogolem uvoz od izvos i sl.
A inace za toa sea ja tuka da glumam golem makedonec,da komemtiram vo stilot "ja za drzavata ako treba ose 5 dolari ke dadam za danok" ne planiram,poso site tie faci,ja koristat prvata sansa da izbegaat od drzavava,a i siguren sum deka mnogu od nas od ovaa mrznja so se desava veke 15 godini ne dobile nisto,osven nekoi golemci so samo zarabotuvaat na tugata maka.
So ako srbite ne smeea da idat u hrvatska 15 godini,so ako ni vleguvaa na severna granica so paroli "juzna banovina",so ako bosancite imaa 5 godini vojna,ke praime filmovi sea i ke se smeeme.Tocno e deka na tie filmovi ne se smeat luge so go osetile toa na svoja koza,nie site sme na eden nacin "karanfil" od baba zumbula.
E so postov ne mislev da navredam nikoj tuku samo kazuvam deka sekoj od nas ima izgubeno nekoj blizok vo nekoja vojna,se kladam deka pocnuvajki od prva balkanska pa se do denes sekoj ima izgubeno po minimum edno pokolenie,vklucuvajki me i mene,zatoa bez navreda
 
Член од
22 септември 2005
Мислења
58
Поени од реакции
0
436053 напиша:
Vaka sea:tocno e deka ja sum se zbunil malce,odnosno deka Bugarija bese
isklucena,no novonastanatite situacii vo Bugarija donesuvaat i noviodluki,nema da kazam od izvori bliski do vladata,ama toa e moe licno razmisluvanje.Znam deka temava e dosta bolna za sekoj makedonec,no zosto sekogas da razmisluvame na nacionalna osnova,zosto ne sme malce po razumni i trezveno da razmislime za toa sto ne ceka vo idnina.Zatvoreni granici,ne konkurenten pazar,duplo pogolem uvoz od izvos i sl.
A inace za toa sea ja tuka da glumam golem makedonec,da komemtiram vo stilot "ja za drzavata ako treba ose 5 dolari ke dadam za danok" ne planiram,poso site tie faci,ja koristat prvata sansa da izbegaat od drzavava,a i siguren sum deka mnogu od nas od ovaa mrznja so se desava veke 15 godini ne dobile nisto,osven nekoi golemci so samo zarabotuvaat na tugata maka.
So ako srbite ne smeea da idat u hrvatska 15 godini,so ako ni vleguvaa na severna granica so paroli "juzna banovina",so ako bosancite imaa 5 godini vojna,ke praime filmovi sea i ke se smeeme.Tocno e deka na tie filmovi ne se smeat luge so go osetile toa na svoja koza,nie site sme na eden nacin "karanfil" od baba zumbula.
E so postov ne mislev da navredam nikoj tuku samo kazuvam deka sekoj od nas ima izgubeno nekoj blizok vo nekoja vojna,se kladam deka pocnuvajki od prva balkanska pa se do denes sekoj ima izgubeno po minimum edno pokolenie,vklucuvajki me i mene,zatoa bez navreda



A Grcija i Rumanija ke dobijat li tie "kandidaturi" (sto i da znachi ova)?
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
1.428
Поени од реакции
43
Грција и Руманија си имаат секој своја функција.

Романија заедно со вас треба да биде источниот бедем на гетото - она што сега ќе биде крстено СЕФТА, а што порано беше Југославија.

За Грција што да речам? Наједноставно со нивни зборови:

“Unfortunately in the decade of 1940 the area went through difficult times; it was abandoned and deserted. After 1951 the state moved the Vlachos colonists from Epirus and gave them homes and fields, but the area never reached its pre-war heights“ (www.prespa.com.gr)

Грција, како никој друг, има дадено придонес за опустошување на Македонија. Поделбите, затворените граници и непријателствата се првокласно оружје.
 

Konstantin

Филозоф
Член од
6 мај 2005
Мислења
244
Поени од реакции
0
Balkanska federacija
I so kogo ke ja pravime taa federacija.
So Kosovari, kaj sto sekoja paritja i zdruzenie na gragani ima svoja tajna sluzba.
So Albanija kaj sto restirikciite im traat minimum 19 saati.
So Srbija koja ima omraza za slednive 1000 godini vo sebe.
Grcija tatkovinata na zborovi kako ksenofobija i slicno
Bugarija, spomnal ne spomnal isto mi se faka, sami ke se javat dokazite zasto netreba i so niv.
Tie drugite so se spomnaa vo muabetov i da gi molime nema da sakaat so ke rece da si gledame nie naseto cergice.
 
Член од
30 јануари 2006
Мислења
14
Поени од реакции
0
Stanuva zbor za uste edna idea, kako i kako da se napravi institucionalna ramka da Albancite mozat da se sirat i na podracja koi momentalnoi ne se pod nivna kontrola.
Metodite, nam, koi ziveevme vo 'zlatnata' Yuga, ni se jasni.
Jas sum protiv takvata idea.
Inaku treba ovaka da se resi se.
1.Federacija Srbija-Crna Gora-Republika Srpska
2.Federacija Bugarija-Makedonija + Zapadnite pokraini
3.Federacija Hrvatska so Ostatokot od Bosna (Muslimansko-Hrvatska Federacija)
4.Federacija Albanija i del od Kosovo.
Delovite 1,2 i 3 da se spojat vo Konfederacija, jasno davajki do znaenje koj e koj i koi narodi se istiot narod(Bugari i Makedonci), Srbi i Crnogorci itn.
Novata konfederacija da obezbedi ednakvi prava za site, od site veri i site ziteli.
Da vovede berlinski zid kon Drzavata 4
Da se suspendiraat site vrski so 4, patni, zeleznicki, telefonski, telegrafski, ambasadata vo Tirana da nema konzularno oddelenie, bez moznost za izdavanje vizi.
Muslimanite vo 3 da se prisilat da se pokrstat vo bilo koja hristijanska denominacija. Ili da se izvezat vo 4 ili vo treta drzava.
I da pocne da se raboti, imame zaostanato premnogu.
Albancite ne se ni hristijani ni slavjani, pa nema sto da baraat vo balkanskata federacija (konfederacija).
Toa e, na kratko mojot predlog.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
JadeFox напиша:
Stanuva zbor za uste edna idea, kako i kako da se napravi institucionalna ramka da Albancite mozat da se sirat i na podracja koi momentalnoi ne se pod nivna kontrola.
Metodite, nam, koi ziveevme vo 'zlatnata' Yuga, ni se jasni.
Jas sum protiv takvata idea.
Inaku treba ovaka da se resi se.
1.Federacija Srbija-Crna Gora-Republika Srpska
2.Federacija Bugarija-Makedonija + Zapadnite pokraini
3.Federacija Hrvatska so Ostatokot od Bosna (Muslimansko-Hrvatska Federacija)
4.Federacija Albanija i del od Kosovo.
Delovite 1,2 i 3 da se spojat vo Konfederacija, jasno davajki do znaenje koj e koj i koi narodi se istiot narod(Bugari i Makedonci), Srbi i Crnogorci itn.
Novata konfederacija da obezbedi ednakvi prava za site, od site veri i site ziteli.
Da vovede berlinski zid kon Drzavata 4
Da se suspendiraat site vrski so 4, patni, zeleznicki, telefonski, telegrafski, ambasadata vo Tirana da nema konzularno oddelenie, bez moznost za izdavanje vizi.
Muslimanite vo 3 da se prisilat da se pokrstat vo bilo koja hristijanska denominacija. Ili da se izvezat vo 4 ili vo treta drzava.
I da pocne da se raboti, imame zaostanato premnogu.
Albancite ne se ni hristijani ni slavjani, pa nema sto da baraat vo balkanskata federacija (konfederacija).
Toa e, na kratko mojot predlog.
A be genitalno , nema sto, uste da doobjasnis koi se toa Zapadnite pokraini???? Mnogu mi mirisa na Zapadniot breg?????
Ona so zidot e super.....samo da ne go lapne biznisot nekoja grcka firma ko sto ja "lapna" obikolnicata na Skopje ????
I ne zaboravaj edna piramidalna betonska gradba so presecen vrv i patio kon vnatre edno 100x100 metra (ima mesto za eden milion kelii...) za da ima kade da se "extradiraat" nepodobnite so vrata vo eden pravec. Za hrana...sto ke poseat toa ke pozneat...,voda??? kiseli dozdovi :):)!!!
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Vo vrska so Balkanskata federacija mislam deka e potrebno KRAJNO VNIMATELNO ODNESUVANJE...toa e sepak zamena za crno kafe...nekakov MORKOV filuvan so droga za zaspivanje na podolg period.....
Ako Evropa imase plan, logika i pred se dobra namera, uste pred da pravi toa sto napravi ke inicirase Evropa 2 na vremeto.... pred da se raskupusa se....
Evropa 2: Yugoslavija ,Polska,Cehoslovacka,Baltickite Zemji,Ungarija,Romanija, Bugarija,Albanija duri i Istocna Germanija......site bea kompatibilni vo odnos na tehnoloskoto nivo ,standard, ocekuvanja i naviki na gragjanite itn.itn. a dovolno golem pazar za samodovolnost na postojnoto proizvodno nivo....za izgubenive 20 godini veke ke bea mnooogu blizu na Evropa 1. so koja togas elegantno ke ja napravea EVROPA i ke razmisluvaa za sirenjeto na Istok (Ukraina,Rusija...koja ne trebaa da ja detoniraat, tuku da i pomognat da se restruktuira).......i Turcija....
Toa samo kazuva deka drugi motivi ja zadvizuvaat skalamerijata narecena Evropska Unija , pa uste i demokratska....koja duri tvrdi deka e UMNA,kulturna i obrazuvana :):):)!!!
I deka Bus i ne e bas taka gooolema budala , kako sto go kazuvaat:):):)!!!
 

436053

Consigliere
Член од
19 декември 2005
Мислења
860
Поени од реакции
68
Nego so bi kazale otkako sega otkako se izaktuelizira celava rabota.Ustvari otkako ja slusnavte direktno od nasite "prvo nadvoresni dami" na vladata.Ja mislam deka malce po malce sakale nejkele ke ni go smestat ova,
E sea,toa so me interesira e na koj nacin (se razbira ako na nekoj nacin se realizira ova) bi ni go smestile ova
Ja tipuvam na (neznam koj go spomna ova ama ja ke si go kazam na svoj nacin) najprvin bilateralni spogodbi,odnosno obnovuvanje na starite spogodbi so dopolnuvanje na nekoi clenovi za navodni carinski olesnuvanja,a poto pod golem pritisok (zboruvam za nekoja podalecna idnina) na EU i spojuvanje na,dosega,raskaranite strani,kako sto se Hrvatska i SiCg,Bosna i sl.
Vie so mislite
 
Член од
30 јануари 2006
Мислења
14
Поени од реакции
0
Zap[adnite pokraini se malku pogolemi od segasnata FYROM, bugarski teritorii koi se priklucija kon Srbija so Nojskiot diktat (dogovor).
Tie bezdrugo treba da se vratat na Bugarija.Kako i Grcka Trakija. A egejska Makedonija treba da se vrati na nas. Epir i Tesalija na Albanija.
A ostatokot, predlagam da stane zooloska gradina.
Sto mislis ti concrete?
Ili ova ne vi odgovara?
 
Член од
30 јануари 2006
Мислења
14
Поени од реакции
0
Zapadnite pokraini se malku pogolemi od segasnata FYROM, bugarski teritorii koi se priklucija kon Srbija so Nojskiot diktat (dogovor).
Tie bezdrugo treba da se vratat na Bugarija.Kako i Grcka Trakija. A egejska Makedonija treba da se vrati na nas. Epir i Tesalija na Albanija.
A ostatokot, predlagam da stane zooloska gradina.
Sto mislis ti concrete?
Ili ova ne vi odgovara?
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
1.428
Поени од реакции
43
JadeFox напиша:
bezdrugo treba da se vratat na Bugarija.
бездруго.

Низ историјата, колку само неправди и се нанесени на Бугарија! Колку пати сте одбирале да бидете на страната на тој што губи, и сте страдале поради тоа!

Но денес не е така. Ако во 1918 бевте против, денес сте сојузници со насилниците што ви ја одзедоа Тракија и Босилеград. Тие мора да ви се оддолжат за неправдите што ви ги сториле. Денес сте на вистинскиот пат, во вас гори победнички дух, и, сигурен сум, под цврстото водство на СОЛОМОН ПАСИ и на Симеон, бугарската национална идеја ќе цути и ќе бидете исто што и Македонија во време на Александар!
 

ВМРО

Loved By Few, Hated By Many, Respected By All
Член од
12 септември 2005
Мислења
1.863
Поени од реакции
25
Павел Липранди напиша:
Денес сте на вистинскиот пат, во вас гори победнички дух, и, сигурен сум, под цврстото водство на СОЛОМОН ПАСИ и на Симеон, бугарската национална идеја ќе цути и ќе бидете исто што и Македонија во време на Александар!
Samo sto carot e vo koalicija so vladeackata partija ama nema nikakva vaznost toa...ama glupite bugari taka sakaa...izglasaa komunisti, a ne svakaat deka carot gi odnese napred.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom