Балканска федерација

436053

Consigliere
Член од
19 декември 2005
Мислења
860
Поени од реакции
68
Neznam dali go citavte postot u Forum letovo,ama imase edna statija so pisuvase za resavanje na site balkanski prasanja naednas.E.Muabetot e da se primat site vo EU,arno ama granicite bi ostanale seuste na nivo na federacija a problemite samo bi rastele,zato se sopmnuvaat nekoi zaveri za kovanje na nova karta na burniov ni Balkan.Sto bi opfakala taa Balkanska federacija i sto bi ona resila?
Prvo mislam deka bi gi opfakala:Makedonija,Bugarija,Albanija,Bosna,Srbija,Crna Gora,Kosovo i Hrvatska.
A za problemite so taa bi gi resila se bajagi mnogu:Prvo ke go resi Kosovo poso em ke si dobie eden vid na nezavisnost em ke si se pripoi kon Albanija,a so se odnesuva na vecnata dilema SCG ili Srbija\Crna Gora i toa se resava,Bugarija ke ja doie kanditaturata ama u paket so site drugi.Dali bi vi teknalo na uste nekoj problem so ke se resi so ova resenie
I dali ste za ili proti ova
P.S.:inace zakonot so koj bi se povrzale bi bil sosema razlicen od onoj na SFRJ
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Хмм.. освен тоа што веројатно би се укинал поимот национална историја (би имале нешто као балканска, а не македонска, бугарска, албанска историја).. значи освен тоа, некако добро ми изгледа идејава.

Би се решиле проблемите со територии и народи, би се здобиле со појака меѓународна позиција, појака економија итн итн.. штета што е неизводливо - ретко кој би прифатил да се откаже од националниот идентитет во полза на "нешто поголемо", или "Европа".
 

436053

Consigliere
Член од
19 декември 2005
Мислења
860
Поени од реакции
68
Abe da neos kao selo u sred Evropa,ali ne e bitno,zaedno sme posilni,samo dilemata e dali bi mozele da ziveeme u nekoja zamckana harmonija i da se naprai edna homogena masa naro.Ustvari stalno si vikame nie sme site isti po dusa,ali da ne dojde muabetot nekoj da pocustvuva deka mu brcaat u dzep,pa da bide 4 balkanska vojna,a baska neznam i dali bi dozvolile da se smiri balkanov poso toa na mnogu golemi sili i ne im odgovara
 

SLaCk

Remember me?
Член од
23 ноември 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Za 100 godini moze da diskutirame na ovaa tema sega e mnogu rano. Uste ima nekoi nerascisteni raboti i toa mnogu golemi.
 

436053

Consigliere
Член од
19 декември 2005
Мислења
860
Поени од реакции
68
Pa dobro zatoa i ja otvoriv temava,zaso me interesira dali narodov e podgotven za toa ili...
A bas me interesira na koi nerascisteni raboti mislis
Spored avatarot,ako mislis na Solun ili smeni si go avatarot ili zaboravi na Solun.Nemoj sea da frlas so kamenja po mene,ne deka ja sum grk ili neso takvo,ali malce realnost
 

SLaCk

Remember me?
Член од
23 ноември 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
I jas sum realen. Solun e del od Makedonija. Toa sto momentalno ima granici ne znaci nisto. A koi se tie raboti? prvin meguetnickata netolerancija megu makedoncite i albancite predizvikana od vtorite, negiranjeto na makeodnskata nacija od strana na bugarija, negiranjeto na imeto od strana na grcija i nepriznavanjeto na MPC od SPC ova ti kazuvam sto ne i odgovara na makedonija. A za drugite drzavi oni si znaat ama znam deka sekoj ima nmogu golemi problemi edni so drugi.
 

ВМРО

Loved By Few, Hated By Many, Respected By All
Член од
12 септември 2005
Мислења
1.863
Поени од реакции
25
Avatarot na Slack e samo neostvareniot ideal na site makedonci. Nema nisto loso vo toa.
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Постоеше Балканска федерација и сите знаеме како истата заврши. Не ви беа малку сите жртви и уште сакате? :pos:
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
A za kakva Federacija se zboruva ovde? Za obicna mehanicka zbirstina na nekolku okolni "utepani" drzavi koi kako stado treba da vlezat vo EU i ke se cuvaat vo poluizolirana polozba ili na nesto drugo. Ako se misli na nekakva federacija koja vo sebe podrazbira cvrsta integracija i gubenje na del ili celosniot suverenitet, pa formiranje zaednicki organi na vlast i uprava togas toa e mnooogu pogolem son i ideal od onoj na avatarot na Slack. Nie 2 milnoni ovce a nekolku ovcari(kako bese toa), nemozeme da se razbereme megu sebe i nemozeme da ziveeme ni edni kraj drugi, pa sega ke pravime federacii so okolnite balkanski narodi. :(
Federacija?
Ova kako da mazite devojce na 14 godini.
Tolku imame jebi ga i sega odma ke mislime na toa. Ne sme proziveale uste nisto pa ke se vrzuvame vo federacija.
Osven vlez vo EU i NATO na Makedonija vo slednive 50 do 70 godini ne i trebaat nikakvi federacii zaednicki drzavi i slicni gluposti. A ako preziveeme kako sto treba vo pretstojnive 50-70 godini togas veke nema ni da pomislime na takvi gluposti.
Definitvno ova se samo nekakvi bezvrska planovi koi si gi klepa nekoj nekade kolku da ja izvadi platata a i mora nesto da planiraat po toa centrite za geo-politiki, geo-strategii i drugi geo drndupki.
Licno jas primer ODBIVAM da ziveam vo federacija so Srbi(ja).
 

SLaCk

Remember me?
Член од
23 ноември 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
A jas so Albanija i Grcija skraja da e:)
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
А зошто мислите дека некој нас ќе не праша? Како и за се досега?
 

SLaCk

Remember me?
Член од
23 ноември 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
spooky напиша:
А зошто мислите дека некој нас ќе не праша? Како и за се досега?
Pa lugeto sto imaat smelost i sto razmisluvaat slobodno ne cekaat nekoj da gi prasa za da odgovorat. Ako ima takvo nesto jas ke bidam protiv i ke si go kazam toa:)
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
A be ne gledam logika da rasturis nesto mokno za da sklepas nesto klimavo....., no kako sto kazuva spooky koj te prasuva. Zatoa, veke rekov negde ovde: naokolu na celiot toj prostor gledas sade magarinja so gooolemi usi setaat ....dovolno glupavi za da gi namestat ko posledni mulci.
Izgubija talkanje niz Dzambolaja edno 20 godini , ke izgubat isto tolku , za da svatat deka se posledni glupavi krelinja....toa ti e , sto da se pravi : Balkan Bavca !!! Dusa dala za "rabotenje"!!!!
 

SLaCk

Remember me?
Член од
23 ноември 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Samo zatoa sto drzavite na balkanot nemale malku poveke naselenie za da mozat da go eksploatiraat cel svet i da nosat robovi a posle toa da go izmislat shovinizmot, nacizmot i komunizmot i povtorno da stanat "demokratii" koi ke mu mudruvaat na polovina svet koj prethodno go eksploatirale ne znaci deka sme mulinja i magarinja neli concrete?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom