Бадников оган/Коледе леде

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.997
Не приметуваш дека си напорен, на теми на кои нема потреба да глумиш национал-патриот?
Можда се шегував. Не е важно.
Твој е форумов. Мене вака некој да ми праи на мој форум, како што неќам, ќе го банирам. Ти?
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.389
Можда се шегував. Не е важно.
Твој е форумов. Мене вака некој да ми праи на мој форум, како што неќам, ќе го банирам. Ти?
Можда темите за шегување се во подфорумите наменети за шеги и сеир.
А за доброто на форумот и дискусиите, секциите на форумот се поделени според начинот на дискусија. Шеги за мавање на каури со камења, на тема за Бадник/Коледе е во најмала рака невкусно.

Дали е мој или твој форумот, најмалку битно. Има непишани и пишани правила за однесување на интернет. Мислам дека доволно време си тука за да те потсетувам на нив. А коментари од типот „твој е форумот“ и „може да ме банираш“ се веќе долго време демоде. Веќе и 15-годишници знаат дека на администратори на форумите поголемо задоволство им причинуваат квалитетни дискусии и културни членови, отколку да банираат некого. Особено поради „правење нешто како што нејќам“.
 
Член од
18 декември 2005
Мислења
1.356
Поени од реакции
165
Што е паганско??
Содржината, датумот или измисленото значење на празникот.
Лепчето со паричка, кое се прави на Бадник, а треба да се прави за Василица. Православните тоа го прават на Василица ;)
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
прво да кажам -слабо (некоја палета од околните дуќани)
појди во Железара,најдобар огин и прослава за Бадник,
ама сврти на интернет,го има мислам снимено.
и утредента може и прасе и јагне да испечеш на жарот.
------------------------------------
Но друго ми е прашањето,а и требаше некаде да сликнам.
Дали некој се сети да ја очисти пепелта од местата на огинот. Или така ветер ќе ја вее цела година.
Најлошо што огин се прави и на зелени површини,покрај други пусти-земјани места во близина.А може и на асфалт.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Лепчето со паричка, кое се прави на Бадник, а треба да се прави за Василица. Православните тоа го прават на Василица ;)
Мислам дека нема такво правило..
Воопшто ставањето паричка во леб нема христијанска содржина.
Барем во Библијата не пишува ништо.
Во различни региони на Македонија различно се правело со векови, а луѓето си биле православни.
 
Член од
18 декември 2005
Мислења
1.356
Поени од реакции
165
Мислам дека нема такво правило..
Воопшто ставањето паричка во леб нема христијанска содржина.
Барем во Библијата не пишува ништо.
Во различни региони на Македонија различно се правело со векови, а луѓето си биле православни.
Во претходниот пост објаснив од каде потекнува тој обичај ;) И да, има христијанска содржина.
И денеска луѓето прават многу работи кои не треба да ги прават, а пак се православни.

Само да се надополнам http://www.bigorski.org.mk/index.php?content_type=pouchni_slova&action=details&record_id=53
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.239
Поени од реакции
5.258
Ај кажувајте некои случки околу Коледеледе
1 Најчудното нешто што ми се случило за коледе е кога намерно отидов во Албанска куќа пеев и ми дадоа 100 денари и 3 јаболка :D а нашиве по 10 денари а и да лугето беа од Швајцарија.
Пред 2 години кога бев на коледе има една малку отидена жена не бркаше и ме удри со камен во нога :D отидов дома никој не примети дека земав јајца куката партал и ја направив
Ајде сега вас да ве видам
Уште оваа година со коледе и крај
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.914
Поени од реакции
84.321
Како помал знам едни деца се фалеа дека отишле кај Благица Павловска и им кажала дека немала ништо им дала 1000ка и им кажала да си ја делат.
Ако не ја бива за мода ја бива за Коледе :ROFLMAO:
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.239
Поени од реакции
5.258
Како помал знам едни деца се фалеа дека отишле кај Благица Павловска и им кажала дека немала ништо им дала 1000ка и им кажала да си ја делат.
Ако не ја бива за мода ја бива за Коледе :ROFLMAO:
Јас каде што живеам скоро сите сме Македонци има и 2 улици Албанци тоа ќуките ко замок ја глуп ќе одам кај нив да ми дадат нешто сите ме избркаа со пцуење како што пишав во постот само тие лугето од швајцарија
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.914
Поени од реакции
84.321
Јас каде што живеам скоро сите сме Македонци има и 2 улици Албанци тоа ќуките ко замок ја глуп ќе одам кај нив да ми дадат нешто сите ме избркаа со пцуење како што пишав во постот само тие лугето од швајцарија
Е па памет за друг пат за христијански празник да одиш кај христијани.
Ова му доаѓа како за ден за сеќавање на жртвите од холокаустот да идеш во германска амбасада :ROFLMAO:
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.239
Поени од реакции
5.258
Е па памет за друг пат за христијански празник да одиш кај христијани.
Ова му доаѓа како за ден за сеќавање на жртвите од холокаустот да идеш во германска амбасада :ROFLMAO:
А за велигден бараат јајца
 

ComputerService

Доктор
Член од
7 мај 2013
Мислења
90
Поени од реакции
50
Ние во Крушево големите не шетаме коледе, шетаме „ДЕВА“ можеби знае некој што е :D
П.с не шетаат сеа и големите „ДЕВА“ јас лично не шетам :D

Порано кога шетавме, мислам дека појдовме кај Сашо Мијалков, видовме ламби и се вкопавме хах..
Пееме шо пееме, излегоа луѓе од внатре, не знаеа што е тоа, им објаснавме, не натераа уште неколку пати да испееме, се изнасликавме и т,н.. и ме прашва и дечко по колку пари збирате (реално збиравме по 2000 и нешто) али ние да се исфалиме му велиме по 5000/6000К и чоеков, вади новчаник ми се обрати мене, ми ја накитивте куќата со нов адет, на ви 5000 денари и одете си дома немој да шетате по темицава и по ладново.
Мислам дека беше последната година кога шетав.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Кога бев дете, ми беше срам да одам по куќите на моја улица. И секогаш кога се враќав дома, моите ме тераа да отидам и до нивните куќи. Срам невиден.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.649
Поени од реакции
81.695
Пред 14-15 години, се собравме едно 5-6 коледарчиња во Чаир, и јас со нив. Тогаш мислам цела населба ја свртевме, и на крај од што немавме каде да одиме, појдовме во рибарницата кај пазарчето :icon_lol:. Таму не гледаат продавачките, незнаат што да ни дадат, и на крај ни дадоа по ебени 20 денари и гледаа што побрзо да заминеме...
И денес се чудам што кур сме барале во рибарницата :coffee:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom