Бадников оган/Коледе леде

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.748
Поени од реакции
7.563
Баш ми се идеше на оган вечерва, и сакав да пеам на цел глас вулгарни песни.4 дена седам болна дома, и искрено се чував за денес. И замислете ми заврна, и празници и се, аман. На крај пак, домашна атмосфера со филмови и пуканки. :/
Не се тие песни за вечерва, ќе си почекаш сурва.:)
Инаку секако одиме покрај оган. Ќе треба да е големичок и годинава.
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Потсетник за топлификација да го изгаси парново порано денеска, пошо луѓево се по огнови, да не се поарчат многу....
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.421
Поени од реакции
79.404
Да, ова е пагански обичај, јадара, јадара...

Не е според верата.

Арно ама, ова е добра прилика за сите да се социјализираат со отуѓеното соседство.
Оваа работа е многу битна, во овие времиња кога Македонецот на сопствената земја трпи терор од Албанците (нека дое некој да ми каже дека не е така).
Треба да комуницираме со сопствените соседи. Ние сме премногу отуѓени.
Ова е добра прилика да ги прашате како се, кои се нивните грижи, да си ги кажете своите, едноставно, да се зближите.
Ова е особено битно за средините, кај што луѓето, судбината ги казнила да живеат меѓу Албанци.
 

Johnny B

Психопат
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.171
Поени од реакции
10.017
Абе сигурни сте дека е ова православен обичај?? Иако ова ми е омилен дел од годината (палењето оган де) баш сега прашав еден србин ми вика само на 5ти вечерта палиме оган а на 13ти не. За русите не знам ни дали вечерва палат оган. Ќе побарам некоја русинка сега на фб да прашам :coffee:
 
Член од
18 декември 2005
Мислења
1.356
Поени од реакции
165
Лепче со паричка се прави на Василица т.с. на Стара Нова Година :) Тоа е така бидејќи Светецот Василиј Велики сакал да им помага на луѓето, но на луѓето им било срам да примат милостина од Светец и поради тоа Свети Василиј Велики правел лепче во кое ставал паричка и им го давал лепчето.
Прекрасен начин да се помогне ;)
Некои кај нас овој обичај го прават за Бадник, а тоа е пагански обичај, кој што е прифатен од соседна Србија.

А и за песната исто така не е православна, бидејќи има лоши изрази, таа песна не треба да се пее, туку оваа:

http://www.youtube.com/watch?v=I0DvhCrg2Vo

Колку прекрасна песна! Душата да ти се зарадува!

Среќен празник нека ни е на сите, мир и љубов во душата.
 
Член од
1 јануари 2013
Мислења
14
Поени од реакции
2
Ubo, ubo cice ACID, da ti e cestit praznikot, mnogu god.da slavite taka :pos::giggle::P
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.183
Поени од реакции
34.407
Ubo, ubo cice ACID, da ti e cestit praznikot, mnogu god.da slavite taka :pos::giggle::P
Пред четири години за прв пат запаливме оган во маало.
И после четири години пауза, ја поправивме грешката што ја направивме тогаш: Сега направивме лепче со паричка, за следната година настанот да има кум и да не изостане организацијата како минатите години :)

И погодете на кој му се падна? :vozbud:

Така да, знаете кај кого да дојдете следедната година на оган... :pos:
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.705
Поени од реакции
19.771
Пред четири години за прв пат запаливме оган во маало.
И после четири години пауза, ја поправивме грешката што ја направивме тогаш: Сега направивме лепче со паричка, за следната година настанот да има кум и да не изостане организацијата како минатите години :)

И погодете на кој му се падна? :vozbud:

Така да, знаете кај кого да дојдете следедната година на оган... :pos:

Ејсид, честито паричка, среќа, здравје и успех да ти носи, па да частиш греана ракија следниот бадник!
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Некои кај нас овој обичај го прават за Бадник, а тоа е пагански обичај, кој што е прифатен од соседна Србија.
Што е паганско??
Содржината, датумот или измисленото значење на празникот.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.421
Поени од реакции
79.404
I kaj mene vchera se imaa sobrano lugjeto, naselba Gazibaba, mislam deka minatata godina ne se sobraa, bar ne kaj nas. Mada mi beshe millo, pa gi pozdraviv i se napivme po edna domashna :). Srekjni praznici.
Не им се собравте со камења на каурите?
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.193
Поени од реакции
16.092
Шо е ова погоре бе, сте донеле талпи од дома сте запалиле? :icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom