Багаж

М

Мрак

Гостин
Денес одиме на одмор, имам само 1 торбица :) Порано ќе спакував 2 торби, а пола од таа облека никогаш не облеков, или од препаратите, не сум ги отворила .. за џабе ќе ги влечкам ..
И на екскурзии кога не носеа, полнев цел ранец храна, и дома неотворена ја враќав .. покрај сите глупирања таму, на јадење ќе ми текне:) Нема веќе тоа ..
 
Член од
24 август 2008
Мислења
1.120
Поени од реакции
163
Секош прво се пребројвам колку дена ќе сум негде и зеам дупло од то алишта, ама точно дупло. Не знам шо ми е филмов. После зеам се шо ми требит и дома за пред излегвење такви глупости. Парфеми, креми, четка за заби, чешел, дезодоранси... а ко ќе сум на подолго време зеам и пегла и сите глупости шо ги ставам после на косава и можда лакој. Патики такви работи зеам во однос на облеката и толку. И секош ми фаќат една торбица, ито не многу голема и ранче.

Едит: Пижами најчесто заборавам, ко сеа шо заборајв да ги спомнам.:)
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.397
Поени од реакции
21.959
Зимам само тоа што ми треба .. Мрзлив сум па така да не носам торби само една мала торбичка..
 
D

dh00|

Гостин
доволен ми е еден куфер за цела недела кога е во тек учебната година (учам во друг град)
:helou:
 

Miss Right

happiness machine
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.308
Поени од реакции
142
земам само најосновни работи и гледам што помала торба да носам со мене...ама секогаш заборавам некој ситници, а најтрагично е тоа што секогаш ги заборавам пастата и четката за заби и мора да купувам нови xD тоа е затоа што секогаш се пакувам во последен момент...многу сум неорганизирана :)
 
B

black angel

Гостин
of lele kolu mrazam da se pakuvam ne mozam da odlucam so mi e najpotrebno a sto ne i poveketo raboti so ke gi ponesam ili ne mi koristat ili ke gi utepam od nosenje i sekat mi se slucuva da kazam kako ne sum zela neso zs ke mi svirne u toj moment da go oblecam:pipi:
 

devojka111

i'm real
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.937
Поени од реакции
148
Претходно добро се обидувам да размислам и проценам што би можела да земам со мене, си правам комбинации за облеки и си размислувам во кој ден и за која пригода, кога ќе го носам тоа и така. И покрај тоа ми се случува да земам непотребни работи за секој случај и да ги вратам, така како што сум ги спакувала.
Се пакувам 5 минути пред да тргнам негде, но ефикасна сум во тоа дека како што кажав однапред се' ми е испланирано во главата. :)
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Дали кога се пакувате за некаде со себе го/ја носите цел стан/куќа или пак ставате само она што ви е неопходно?
Во претходните лета по месец дена минимум претстојував надвор од Скопје и секогаш носев повеќе од што треба.
Тука не мислам само на облека, туку и на полно книги и ситници кои сум бил сигурен дека ќе ми требаат.
Но, на крај речиси никогаш и не ги вадев тие работи. Ептен ретко, во екстремни моменти на досада.
И никогаш не го добивав заклучокот од претходногодишното искуство и повторно се враќав на старата песна. :)
 
T

theTinule

Гостин
Носам од тоа најнепоходното, што помалце тоа поубаво :)
Обично носам од сите работи по една за секој ден. Се десило и да се спремам 3 дена унапред а се десило и да се спремам за 2 саати. Секогаш различно.Заборавам да земам пижами (тоа се дешава изминативе 3 одмори и спијам у тренерки..хаха)
Мразам кога треба да носам триста ствари :) Или ќе заборавам нешто, а ќе земам нешто шо нема да го облечам...така...Најубаво кога одам на камп не ти треба ништо освен еден шорц за преку ден и 2-3 комбинации навечер што ќе ги носиш..ем можеш да ги бутнеш да ти ги исперат :)
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
151
За тие работи сум многу практичен,носам онолку колку што ми е потребно така да нема проблем со мене за пакување и патување заедно...можно е да земам повеќе храна за по пат :kesa: ама гледам и тоа да не го претерам...
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
У принцип сум практична. Колку денови-толку пара гаќи, толку пара чорапи, толку пара маици :icon_lol: Неколку пара фармерки, неколку фустанчиња, основна козметика, 2-3 пара обувки, пешкир за лице, за тело, за плажа, 2-3 ташни според облеката што ја носам... Кога имам многу време добро да си организирам што да носам, никогаш не влечкам беспотребно многу ствари.
Арно ама, постојат и исклучоци, како минатиов викенд, кога у последен момент решивме да патуваме, па напукав у планинарски ранец облека што ќе ми послужеше за 12 дена, иако престојувавме само 3 :icon_lol: Жена сум сепак, морам да имам вакви киксови.
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
Потполно се согласувам со мислењето на Гоце Точкест :icon_cool
Ич несакам многу багаж да носам глупо ми е:toe:
обично до сеа шо памтам шо сум идел по екскурзии,одмори секогаш сум носел само еден полн ранец :icon_cool ни торби ни плакари ни заебанции додуша еднаш носев торбица ама тогаш идев на одмор а одморот траеше 30 дена :toe: знам и два куфера да земам со мене ќе ги носам истите алишта некој од куферите нема ни да го отворам:icon_lol:
POZDRAV :salut:
 

Mrs. Vedder

red cloud at sundown
Член од
12 февруари 2009
Мислења
984
Поени од реакции
66
Тоа го правам во моментот, стојам пред регалот, дезорганизација до него, купче од фармерки, мајци, чорапи, дуксери, фустанчиња, козметика, и ги гледам уморно зошто 2 часа се обидувам да изоставам нешто и да не претерувам со багажот.Раката ми се протега кон се и сешто што имам дома што понекогаш заборавам дека тоа е одмор и не треба да се преоптеретувам со понесување на сите домашни ситници, chill out...Сакам ништо да не ми фали, земам и премногу алишта што знам дека не се потребни, тродупло од тоа што би можела да облечам за 10 дена.
Годинава ме ограничија со торбица така да гледам да ја попунам секоја празнина и да ги стуткам алиштата, а додека минатите години носев огромен багаж со мене.
 
Член од
7 јануари 2009
Мислења
391
Поени од реакции
20
Neznam ne mi se desava da ja soberam celata kuka od doma za na odmor ili bilo kaj da odam.No mi se desava i so dobro isplanirano sto se mi e navistina potrebno jas polovina od garderobata da ne ja ni oblecam.Neznam zosto mi se desava toa.Dobar majstor sum za pedantno spakuvani raboti no sekogas mi se desava utka koga istite ne gi ni upotrebam.Koga se raboti za garderobata od mazot mi toj sam si odbira primer sto saka da si nosi a jas samo toa go pakuvam i sekogas toj tocno si znae sto mu treba,dodeka jas pokasno nemam zelba istite tie raboti ni da gi oblecam katastrofa sum:pipi:
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Све шо ќе најдам ќе напикам...
две дуксерки, случајно да не ми пристуди и за секој случај уш една ако нешо и се деси на првата, маички, обични вакви-такви-потакви..
не дека ќе ги носам,ама да ги имам за секој случај..
ставам многу непотребни работи баш заради тоа :"за секој случај"
 

Kajgana Shop

На врв Bottom