БОЈКОТ НА ГРЧКИТЕ (ГЕЈСКИТЕ) ПРОИЗВОДИ(ТЕЛИ) И УСЛУГИ!

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Има неколку продавници у Тетово со Грчки натписи, си за?
I shto ke dobiesh so toa?
Shto jas ke dobijam so toa?
Shto nie ke dobieme so toa?
Shto nashata drzava ke dobie so toa?

Neli sme civilizirani, neli ja preskoknavme ogradata na erata na neadretalizmot, neli sega sme gragjani koi se zalagaat za mir, demokratsko opshtestvo, i intelektualna progresija vo site sferi na naukite i umetnostite.

Ne za neshto drugo, ke treba posle so nashi pari, pak da se izgradi, a vo isto vreme i da im plakame otshteta na gjubrishtata so godini, i taka da ja osudime drzavata na totalna propast.
 

back from hell

the number 23
Член од
17 март 2008
Мислења
786
Поени од реакции
7
картицата веќе ја извадив од мобилен, утре одам пред космофон да ја фрлам. а од утре ќе се пее друга песна во градов. од утре ќе се читаат некои други пароли по улиците. од утре се е друго.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
картицата веќе ја извадив од мобилен, утре одам пред космофон да ја фрлам. а од утре ќе се пее друга песна во градов. од утре ќе се читаат некои други пароли по улиците. од утре се е друго.
Da da, od utre sonceto ke izgreva od zapad:)
 
Член од
28 март 2008
Мислења
20
Поени од реакции
0
кажете фала :)

Кои членки на НАТО биле “за“, а кои “против“ Македонија
Франција, Шпанија и Италија цврсто застанале зад позицијата на Атина за вето на членството на Македонија во НАТО. Поддршка Грците добиле и од Луксембург и Исланд. Унгарија, Словачка, Белгија, Холандија, Германија и Норвешка пак се изјасниле дека се за членство на земјава во НАТО, но оти имаат разбирање и за позицијата на Атина. Со цврста поддршка за Македонија и против Грција биле САД, Турција, Словенија, Чешка, Естонија и Литванија. Неутралност покажале Данска и Бугарија, а Канада, Велика Британија и Португалија не зазеле никаков став околу поканата за членство на Македонија во Алијансата, јавува специјалниот известувач на Нетпрес од Букурешт.
http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=27239&kategorija=1

US
http://contact-us.state.gov/cgi-bin/state.cfg/php/enduser/ask.php?p_sid=pqQaim*i&p_sp=cF9zcmNoPSZwX3NvcnRfYnk9JnBfZ3JpZHNvcnQ9JnBfcm93X2NudD0xMTEmcF9wcm9kcz0mcF9jYXRzPSZwX3B2PSZwX2N2PSZwX3NlYXJjaF90eXBlPWFuc3dlcnMuc2VhcmNoX25sJnBfcGFnZT0x
TURKEY
http://www.mfa.gov.tr/mfa
webmaster@mfa.gov.tr
SLOVENIA
http://www.mzz.gov.si/en/ministry_of_foreign_affairs/contact/
info.mzz@gov.si
http://www.mzv.cz/wwwo/mzv/defaultart.asp?id=45409&ido=6568&idj=2&amb=1&type=send
ESTONIA
http://www.vm.ee/eng
vminfo@vm.ee
Lithuania
http://www.urm.lt/index.php?-799970560
urm@urm.lt

Ceska
http://www.mzv.cz/wwwo/mzv/defaultart.asp?id=45409&ido=6568&idj=2&amb=1&type=send
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Мислам дека нема потреба да се карате, бидејќи и хуманоид и пикасо и скај дог се до некаде во право, ние сме мал пазар, дека ќе има некој удар, да ќе има, ама тој ќе биде минорен за грчката економија (која пати инаку од други проблеми). Јас пре би за засилена пропаганда, или герила-рекламирање или како и да беше што го спомна хуманоид.
Или јас што би рекол, на секој од странство само фина на дипломатски начин како интермецо во еден опуштен разговор што не е политика, само споменете му го нашето прави за самоидентификација како универзално човекоово право и што прават „некои држави“ во врска со тоа. Само така ќе се постигнува најглоем ефект во главите на сите што не се запознаети подлабоко со проблематиката.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.204
Поени од реакции
34.439
Зошто бизнисот го мешате?? Мислам и јас сум против тоа, но кај бизнисмените нема врска политиката тие ќе бидат партнери се додека имаат профит!
Бизнисот нема никаква врска со политиката? :pos2:

Бизнисот има СЕКАКВА ВРСКА со политиката.
 
Член од
28 октомври 2007
Мислења
776
Поени од реакции
273
za kompleten bojkot,togas treba site restoranti,prodavnici,frizerski saloni,zabolekari etc. vo gevgelija da kazat NE.Tuka vrie od grci sekoj den.Skapo im e vo Grcija i idat tuka. :tapp:

ako se sluci toa sam idam da mavam po ambasada!!! tiie ziveat od toa taka da... tesko...

Ајде ајде....
Ќе видите утре што ќе се случи
Пак ќе има шопинг во Веро, пак ќе има шопинг во Солун ПАК ЌЕ ИМА ОДМОР НА ХАЛКИДИКИ и.т.н.
Тоа е глуп народ сме..
Значи џабе ова нема да се оствари....
Јас искрено речено Грција ја бојкотирам уште од кога сум роден..
Не сум стапнал и никогаш нема да стапнам во Гејлада..
Ама прашањето е дали народот е спремен на такво нешто
И после ова ако не се освестиме тешко нас........ќе докажеме дека не заслужуваме држава...
vo pravo si. ke vi dadam primer jes da ne e isto ali pak. ako vi teknuva minatoto leto, samo kolku srbi imase vo ohrid, a toa bese samo zaradi toa zaso ne sakaa da im idat vo c gora! mora i nie istoto da go napraime- NIKAKO VISE VO GEJLADA
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.587
Narodot e spremen, mu treba pottik i malku vodstvo.

I ne bi rekol deka nema da bide pogodena grchkata ekonomija, nema da im predizvikame shok ili neshto slichno, no ako bajgi namalime, i toa kako kje pochuvstvuvaat. Kje popchuvstvuvaat tie vo Egejska doselenicite, a tie im se zhalat na Atina. Imaat politichka podelba megju sebe. Pa dajte da im go zgolemime jazot.

Ubavo se sekjavam uchevstvuvav vo bojkotot na Juzhna Afrika, kolku bojkotot ja razjade drzhavata teshko mozham da vi opisham. No imashe jsna cel, nasoki i "fanatizirani" lugje koi nishto nivno ne sakaa da koristatat ili kupuvaat pa ne znam kolku poevtino da e. Se objavi lista i site kompanii koi rabotea vo JA bea bojkotirani - od benzin do dijamanti. Mnogu potroshuvachi shto bea podlazhani so poniski ceni, bea ismevani ili imashe pritisok vrz niv od aktivisti.

Bojkot ne e shega, posebno ako vleze inaetot vo glava i praksata se ustanovi. Jas nishto grchko ne koristam vekje so godini, sem ako ne se raboti za situacija zhivot i smrt se razbira. Samo ednash pred 6 godini po sila na prilikite bev vo grchki restoran bidejkji bev pokanet. Se drugo grchko vo mojata svest e pomnozheno so nula i tuka nema vrdanje.

Vprochem, ako prashuvate od kade se proizvodite, napravite da stanat podefanzivni - kako nas shto ni pravat na granica. ;-) Sum primetil nashi koga kje prashaat Grcite od kade ste, nashove se topat ne mozhat da izgovorat Makedonija Pa taka neka pochuvstvuva i oni malku - "ova makedonski proizvod e ili grchki? Aaa ne blagodaram, samo makedonski!" ;-)
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
376
Поени од реакции
15
Колид е македонска фима и таа ги раскина сите врскии со грција и сега сама ги произведува кроасанчиња "7 days" (или "7 gays"). само тоа има да додадам.
НЕ Е ТОЧНО!

Bojkot na proizvodite, HMmmmm, pa ne znam dali ke vi uspee. PAZETE nemat samo profit ovie od Gejlada, tuku i nasi lugje (gazdi+vraboteni). Spored mene bojkot ke bide uspesen samo ako PRESTANEME SO VIZITE. Ne mora Gejlada, ima i drugi mesta na planetava (za tie koi imaat pari, razbira se).

p.s. ako uspee BOJKOTOT, Origani (Oхриѓани) ke se baajgi ofajdat.
I niv da gi bojkotirame?
 

corba666

Аполитичен промакедонски
Член од
3 април 2008
Мислења
266
Поени од реакции
55
добра дискусија ..... ајде сега без политизирање да срочиме акционен план и стратегија како да се изведе бокотот. Желбата е очигледна само треба организација. Еве јас ќе предложам за почеток да Се купува во Тинекс,Хедис или малски продавничиња. .... ај да направиме листа кои производи се гејски и треба да се бојкотираат:salut:
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
НЕ Е ТОЧНО!

Bojkot na proizvodite, HMmmmm, pa ne znam dali ke vi uspee. PAZETE nemat samo profit ovie od Gejlada, tuku i nasi lugje (gazdi+vraboteni). Spored mene bojkot ke bide uspesen samo ako PRESTANEME SO VIZITE. Ne mora Gejlada, ima i drugi mesta na planetava (za tie koi imaat pari, razbira se).

p.s. ako uspee BOJKOTOT, Origani (Oхриѓани) ke se baajgi ofajdat.
I niv da gi bojkotirame?
Требе да се бојкотираат и охриѓаните кој не плаќаат туристичка такса а такви ги има многу.. офф- топик

Ај сеа на ОН
Сто пати сум се прашал и уште 10000 да се прашам нема да знам одговор како им е мило на нашиве продадени души да одат во гејлада на одмор да чекаат по 2 месеци виза да им ги лижат по амбасади и пак да одат пари да им остаат ... тоа е единствениот начин нешто да промениме во однос со југов ... требе најпрво тоа да се вметни во главата на глупите македонци кој имаат кеш па грчка на одмор ќе оделе...
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.797
Поени од реакции
5.460
Требе да се бојкотираат и охриѓаните кој не плаќаат туристичка такса а такви ги има многу.. офф- топик

Ај сеа на ОН
Сто пати сум се прашал и уште 10000 да се прашам нема да знам одговор како им е мило на нашиве продадени души да одат во гејлада на одмор да чекаат по 2 месеци виза да им ги лижат по амбасади и пак да одат пари да им остаат ... тоа е единствениот начин нешто да промениме во однос со југов ... требе најпрво тоа да се вметни во главата на глупите македонци кој имаат кеш па грчка на одмор ќе оделе...
Не знам дали гледавте вчера на Сител еден токмак кога чекаше виза да му дадат отсега за во лето да не чекал за на одмор да оди..После една жена кога им викаше дека се ретардирани..Леле човече еј..Да си обезбедел виза за на одмор..Ц ц ц..Абе нека појди и нека не се враќа...
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.587
1. Sostavete lista koi se grchkite kompanii vo RM - bez razlika dali za prodazhba, proizvodstvo ili uslushni dejnosti. Da pochneme tuka kako poseben post koj kje go nadopolnuva eden od nas.

2. Lista - koi se najchesto kupuvani grchki proizvodi? Sekogash vo prodavnica prashuajte i/iliproveruvajte dali se raboti z grchki proizvod.

3. Lista koi usluzhni dejnosti so vlasnici Grci ili grchki biznisi - samoposlugi, kafulinja, turistichki komoanii, telefonski uslugi, kancalariski materijal, itn.

4. Poseta do site turistichki agencii koi nudat odmori vo Grcija uz prijatelski razgovor da se prenasochat vo drugi zemji ... ili nema da gi ima.
 

corba666

Аполитичен промакедонски
Член од
3 април 2008
Мислења
266
Поени од реакции
55
требе најпрво тоа да се вметни во главата на глупите македонци кој имаат кеш па грчка на одмор ќе оделе...
Е тие што имаат кеш најчесто се во гејлада и тоа од најпатетична причина Таму било поефтино се ...... да им ги имам парите да им го немам изе****от мозок. Ситни души:tapp:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom