Аliexpress (официјална тема)

Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Дали може да се поврзе Алипај сметка со Македонска сметка. Давам услуги во Кина и сакаат да ми платат преку Алипеј. Ќе може да поврзам Македонска банкарска сметка со Алипеј сметка? Ќе си платам данок нема проблем.
 
Член од
30 април 2013
Мислења
356
Поени од реакции
207
Според сликава пишува дека ми ја испорачале од пошта но не ми добив ништ ни картонче. Да почекам уште некој ден или да одам во пошта?
Screenshot_5.png
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Денеска правев нарачки и на еден продукт добив RU.....NL tracking number преку Aliexpress Standard Shipping. Ме интересира за колку време би стигнало во Македонија?

Преку тој shipping (ASS) секогаш добивав RB...SG назнаки и стигаше за 2-3 недели, а сега немам претстава.
 
Член од
30 април 2013
Мислења
356
Поени од реакции
207
Здраво веќе 4 дена неколку пратки ми се во пошта и ми пишува статус
Skopje IO 1003 Во пошта,а досегашните пратки кои ми стигнуваа поштар ми ги носеше до пред врата само еден ден се задржуваа во пошта и поштарот нареден ден ми донасаше, а последната која ја земав ми се јавија од пошта да одам да си ја земам. Што да правам да одам дирекнио во поштата во која се наогаат или да почекам?
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.578
Поени од реакции
5.480
Здраво веќе 4 дена неколку пратки ми се во пошта и ми пишува статус
Skopje IO 1003 Во пошта,а досегашните пратки кои ми стигнуваа поштар ми ги носеше до пред врата само еден ден се задржуваа во пошта и поштарот нареден ден ми донасаше, а последната која ја земав ми се јавија од пошта да одам да си ја земам. Што да правам да одам дирекнио во поштата во која се наогаат или да почекам?
Некогаш каснат, тоа зависи дали имаат гужва или од расположението на поштарот :)
 
Член од
10 мај 2021
Мислења
3
Поени од реакции
0
Причина за ваква појава при Tracking? Прв пат гледам да ова се случи при испорака, обично се случува откако ќе направиш refund за нешто кое не ти стигнало, дали вие сте имале ваква појава претходно?

Screenshot-от е од postal.ninja, сајт кој јас го користам со цел да си ги следам пратките, доста попрецизен од оној кој е вграден во Aliexpress.com Orders страната.

Screenshot_291.png
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.723
Поени од реакции
1.481
Причина за ваква појава при Tracking? Прв пат гледам да ова се случи при испорака, обично се случува откако ќе направиш refund за нешто кое не ти стигнало, дали вие сте имале ваква појава претходно?

Screenshot-от е од postal.ninja, сајт кој јас го користам со цел да си ги следам пратките, доста попрецизен од оној кој е вграден во Aliexpress.com Orders страната.

Прегледај го приврзокот 334901
Контактирај го проодавачот за најточна информација. Најчесто броевите за следење немаат врска.
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
5
Поени од реакции
7
Zdravo.Srekni Praznici pred se.Dali nekoj tocno znae do kolkava suma moze da se naraca proizvod od Ali Express a pri toa da ne plati nisto,postarot ti go nosi doma,ili vo posta si go zemas. Inaku imam naracuvano mnogu proizvodi od 1€ do nekolku proizvodi od ~100€ ne sum platil nisto.Samo 2014 na pocetokot naracav dzemper od druga on line prodavnica i za nego me tormozea vo glavna posta prema gramaza da platam,mislam toa bese arac nivni za nova godina preku salter. Kakvo e vasheto iskustvo?
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.723
Поени од реакции
1.481
Zdravo.Srekni Praznici pred se.Dali nekoj tocno znae do kolkava suma moze da se naraca proizvod od Ali Express a pri toa da ne plati nisto,postarot ti go nosi doma,ili vo posta si go zemas. Inaku imam naracuvano mnogu proizvodi od 1€ do nekolku proizvodi od ~100€ ne sum platil nisto.Samo 2014 na pocetokot naracav dzemper od druga on line prodavnica i za nego me tormozea vo glavna posta prema gramaza da platam,mislam toa bese arac nivni za nova godina preku salter. Kakvo e vasheto iskustvo?
Нема правила како ќе им текне на нашиве ако е до 100 евра нема ддв гарат и царина над таа сума мислам дека има. За поштарина имам случај за пратка од 10 евра ми наплатија поштарина нашиве 200 денари така што како ќе им чукне.
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
5
Поени од реакции
7
Нема правила како ќе им текне на нашиве ако е до 100 евра нема ддв гарат и царина над таа сума мислам дека има. За поштарина имам случај за пратка од 10 евра ми наплатија поштарина нашиве 200 денари така што како ќе им чукне.
Bas taka,nema pravilo i jas taka mislam vo ovaa nasa cudesna zemja.
 
Член од
24 ноември 2007
Мислења
166
Поени од реакции
101
Нема повеќе купон за прва нарачка за Алиекспрес? Порано имаше 3$ или 4$ купон за првата нарачка ама сега веќе нема?
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.723
Поени од реакции
1.481
Нема повеќе купон за прва нарачка за Алиекспрес? Порано имаше 3$ или 4$ купон за првата нарачка ама сега веќе нема?
Имаш ама нарачката треба да е минимум 40 долари.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
228
Поени од реакции
26
Дали стасуваат пратки од aliexpres доколку во земја за испорака сум навел Македонија наместо северна Македонија.
 

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
746
Поени од реакции
1.026
Дали стасуваат пратки од aliexpres доколку во земја за испорака сум навел Македонија наместо северна Македонија.
не. така у грција стигаат
 

Kajgana Shop

На врв Bottom