А2- дебата Паско и Љубчо

Член од
4 јуни 2007
Мислења
2.885
Поени од реакции
189
Го цитирав тоа шо се однесуваше на мене.

Не сум историчар, како и 99% од сите шо дискутираат. Затоа има вакви дебати.
Да ти го цитирам цело интервју од 3 саати неам намера. Имаш линк гледај.
Многу правење паметен не е на арно.

Емисијата беше 1 и пол саат, не 3, а Паско се согласи со Љубчо во очигледни работи како на пр. грчкото писмо било користено во антиката за пишување и од Македонците и од Персијците и од Римјаните ама се се тоа различни цивилизации.
 
Член од
28 јануари 2005
Мислења
2.163
Поени од реакции
18
Сега повеќе не е битно што крадел и што е бугарофил, сега е битно што го одработува политичкиот интерес на СДСМ и што се на иста линија по однос на клучните прашања во врска со името.
Za volja na vistinata SDSM nikogas ne se soglasil nitu se slozil so stavovite na Ljubco.
Za volja na vistinata vie do vcera tvrdevte deka negovoto bugarofilstvo e izmislica na SDSM i udba, pa toa deka Tito petkovski mu frlal letki itn itn.
Za volja na vistinata istoto DPMNE koalicirase so losiot Tito i mu dade klucen resor - odbrana. Naednas Tito stana fin a Ljubce bugarofil los i opak predavnik koj do pred nekoja godina go branevte so ista zestina kako sega sto go branite Grujo i Amdi Bajram.
Mozes da ne se soglasuvas so mene ama da me kvalifikuvas kako ne -Makedonec zatoa sto ne :drk: na tvojata ubavica Grujo ne mozes, odnosno mozes samo vaka- virtuelno.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Za volja na vistinata SDSM nikogas ne se soglasil nitu se slozil so stavovite na Ljubco.
Za volja na vistinata vie do vcera tvrdevte deka negovoto bugarofilstvo e izmislica na SDSM i udba, pa toa deka Tito petkovski mu frlal letki itn itn.
Za volja na vistinata istoto DPMNE koalicirase so losiot Tito i mu dade klucen resor - odbrana. Naednas Tito stana fin a Ljubce bugarofil los i opak predavnik koj do pred nekoja godina go branevte so ista zestina kako sega sto go branite Grujo i Amdi Bajram.
Mozes da ne se soglasuvas so mene ama da me kvalifikuvas kako ne -Makedonec zatoa sto ne :drk: na tvojata ubavica Grujo ne mozes, odnosno mozes samo vaka- virtuelno.
Сепак, сите овие работи искажани од СДСХ на времето, не им пречат
ДЕНЕС да коалицираат со него.
Што ни кажува тоа за СДСх???
 
Член од
28 јануари 2005
Мислења
2.163
Поени од реакции
18
Се поглуп стануваш со тек на времето, од "реален" симпатизер на СДСХ стана Суисајд Месаја.
Izvini druze ama za glupokja i poltronstvo kon dpBne mozes voda da ti nosi i Amdi.

Сепак, сите овие работи искажани од СДСХ на времето, не им пречат
ДЕНЕС да коалицираат со него.
Што ни кажува тоа за СДСх???
Isto sto i Vanco Mihajlov i Mara Buneva za DPBNE.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.797
Љубчо е поет филозоф, додека пак Паско е археолог. Не можи Љубчо да биди постручен од Паско во археологија и историја, ниту пак Паско да биди постручен од Љубчо во поезија и филозофија. Љупчо поетски се изразуваше што верува како верува, додека пак Паско си се покажа аргументирано како мајстор на занаетот :toe:.
Подобро ќе беше да имаше дебата меѓу двајца археолози или историчари, а не помеѓу археолог и истрошен политичар кој што пишува добра еротска поезија :toe:.
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
полоша дебата во живот немам гледано. кафански муабет.

- а овој бе шо им рекол, а?
- а оној бе шо им напраил
- а овој кога отишол таму...

на тоа ли се сведе нашата историја??

паско секоја чест го почитувам како археолог, теренец, таму нека работи и нека остане.

кога се одвива дебата треба некој доволно елоквентен да може да се изјасни и да поентира брзо и ефективно.

додека а1 се посебна приказна. на ваква дебата викнале екс-премиер политичар-книжевник и археолог.

љубчо за грев.. основни познавања нема од истоија, да имаше “антички„ историчар карши него ќе го направеше смешен, додека вака после една ваква дебата останува само една празнина, ништо повеќе.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Паско до некаде кажа и објасна,а до некаде застана,затоа што не може да објаснува комплицираност на лаик.Словени има дојдено,но Пелазги има и отидено таму.Затоа за етногенезата на Словените не ни сакаше да отвара.
Тоа прашање се дискутира во научните кругови 80 години.Зарем Љупчо ќе знае за оваа проблематика?
Второ доселувањето на Словените е веќе Мапирано и идентификувано низ
целиот Балкан ,а внесувањето на Власите кај Љупчо е од незнаење.Добро е што се воздржа Паско од директен одговор на политичка провокација.
Колку е прашањето за доселувањето на Словените комплицирано само ќе напоменам дека кај Јужните Словени наречени денес всушност има две гранки.Едната е од Западните Словени кој се спуштиле кон Балканот во правец на Словенија,Загорје и Славонија и кој се познати под водството на Саво од кој ја добила и реката Сава името,и другиот дел на Словени во дел на Босна,Македонија и Србија за кој постои доказ дека се сочувана група од најстарите словени пред поделбата.За ова до сега имаше индиции во јазичната особеност а сега има и во генетиката.
Оваа година светскиот конзорциум за Ипсилон генот објави нова мапа на хаплогрупи која сега има многу поголема резолуција и дава можност за
трасирање на микро-миграциите и попрецизно определување на староста на хаплогрупите.Една од статиите која ја употреби оваа номенклатура специјално се задржа на староста на хаплогрупата Р1а во Македонија и Србија која и се припишува на популацијата на Јужните Словени и најде дека е со подлабока старост(палеолитска) во споредба со другите групациина Словени во Европа(неолитска).
Јас сум испитувал и не гледам дека се на кило...тоа е буквално преувеличување и топло ти препорачувам сам да си прочиташ и истражуваш.Можеш и овде на форумиве да прочиташ за Св димитрие од Сирмиум Сремска Митровица инеговото житие.На пример ...Како го спасил Сирмиум,а не Солун од наездата на сосема други ,но не од Словени....За Прокопие,Јустинијан и Белиот Цар од Герман и зошто денес викаме прокопсан за луѓе како Љубчо.
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
250
Поени од реакции
19
mnogu e strasno koga nepismenite se podsmevat na znaenjeto na onie koi vlozile vreme i trud da nauchet neshto

mnogu e strasno da ne se znae deka Hellenizmot NAVISTINA se narekuva(se) i Makedonska Era ili Vreme na Makedonizmot

Da ne iskoristam nekoj "navredliv" zbor, poradi mojte ograniceni poznavanja na Makedonski izrazi, ke zamolam nekoj drug da prevedit sho pisit na Naslovot na Slikava (fotografija od samo edna od bezbrojnite istorii i enciklopedii kaj sho nedvosmisleno se prajt razlika megju Makedoni i Grci, i civ bil periodot, grcki ili makedonski)



Da ne navredam nekoj nepismen, ke molam i slednive tekstovi da se prevedet od nekoj koj ne e taka ostar na jazik ko mene

The Achaean League, also spelled Achaian League, was an alliance between the cities of Achaea, or Achaia, in ancient Greece. Later, foreign cities could join as well. The Achaean League was formed in 280 BC. Their main goal was to stick together against the Macedonians...
n 198 BC, the Achaean League teamed up with the Romans against Macedon


Neka prevedit nekoj kako na sred vojna ne predale, i zatoa padna Makedon!


Während des Zweiten Makedonischen Krieges wechselten die Achaier 198 v. Chr. von der Seite Makedoniens unter Philipp V. auf die Seite Roms

ne znam dali zasluzvite, iskreno...



















 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Епа не си нели, во тој случај ти останува да се повикаш на релевантни извори.

Бидејќи форсираш повторно “оптичка“ манипулација како тоа Паско се согласил со ставовите на Љубчо, наведи со КОИ ставови се согласил!?

И потруди се во иднина кога ќе ми реплицираш да биде во целост мојот пост вклучен во цитатот.
Дека не сте државотворен народ.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
211
Поени од реакции
12
Доволно е да видам кој стои во поддршката на Љубчо (на форумов):


- Албанци
- Срби
- Гркофили
- одредени опозиционери


Комбинација снова.
Бидејќи мнозинството на форумов го подржува Паско Кузман може ли некој да објасни што сакаше Паско да каже со тоа дека македонците се спој на антички,словенски и др народи (не сакаше да спомне власи,албанци и грци) ? Сакаше да каже дека македонците се потомци на илинденските македонски патриоти, македонци ( срби,бугари,албанци,власи) кои говорат на денешниот македонски јазик прифатен од различните народи ? Сакаше да каже дека системот успеал да ги обедини во една целина повеќе народи под македонската нација и македонскиот јазик ? Значи нема повеќе срби,бугари и др туку антични македонци и словени обединети за македонската кауза ?

Од друга страна Лубчо беше многу јасен, границата на антична Македонија на север била до Охрид. Западниот дел на државава и ден денес е населен со албанци, во источниот дел се чувствуваат како бугари и си земаат бугарско државјанство. :toe:

P.S: Паско на албански има значење Пашк/Великден, Пашко Васа на пример, не знам какво значење има неговото име на словенски јазик.
Затоа пожелно подржувачите на Паско да ни го објаснат ставот на Паско и премиерот дека македонците се спој на повеќе народи и значењето на името на Паско. Всушност тој како македонец на дебатата требаше да ни го објасни барем неговото македонско потекло.
О, да тој е мешавина на народи, дедо му бугар се залубил во убава мома македонка (етничка албанка), татко му по државна и партиска идеологија обезбедил домашен јазик да биде македонскиот јазик а Паско пак денес им кажува на македонците да бидат горди антички македонци иако се мешале со словените. Ова е мое измислување, само мое сфаќање на позицијата на Паско.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Затоа пожелно подржувачите на Паско да ни го објаснат ставот на Паско и премиерот дека македонците се спој на повеќе народи и значењето на името на Паско. Всушност тој како македонец на дебатата требаше да ни го објасни барем неговото македонско потекло.
О, да тој е мешавина на народи, дедо му бугар се залубил во убава мома македонка (етничка албанка), татко му по државна и партиска идеологија обезбедил домашен јазик да биде македонскиот јазик а Паско пак денес им кажува на македонците да бидат горди антички македонци иако се мешале со словените. Ова е мое измислување, само мое сфаќање на позицијата на Паско.
Ок Татарчо, ај ти објасни ми што значи името ГЗИМ на Албански, па ке ти кажам што значи на Македонски.

Инаку Албанците имаат влијание највеќе од Турската култура, па потоа и од Словенската.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
687
Поени од реакции
662
Се потрудив да ги прочитам сите 27 страни на постови и анализирајќи ги дојдов до еден заклучок од дебатата на кајгана форумов меѓу декларараните членови и симпатизери на СДСМ и оние на ВМРО ДПМНЕ, а тој е, Бранко Црвенкоски ќе има голема конкуренција на следниот конгрес на СДСМ за претседател на партијата во ликот на Љубчо Георгиевски.:toe:
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
ГЛЕДАЈТЕ СЕГА А2!!!!!!!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom