А1 Македонија (VIP)

Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
debakl od mreza
Автоматски споено мислење:

mozebi ima mnogu novi na combo box internet ako nema optika sekade vo Prilep posto go davaat za 499 den u paket
Nema optika nikade Prilep,samo niz centar 5% od gradot, so covek sto raboti vo a1 denes zboruvav,vika podnesi barajne za premin od docsis na optika,koga ke vidat deka nema ke baras upgrade na internetot od 50/3 na 100/10 dodeka dojde optika ke ti stoi barajneto-otvoreno....Samo vaka vika mozes,sega se javiv 1234, i vikaat podnesi vo salon za optika bez nikakvi doplati ako ima moznost ke imas optika 100/100 bidejki sum kombo M, ako nema optika dodeka pustat (po 6meseci/godina/dve/ ke imas brzini od novite paketi 100/10)....
Jas da sakam optika ama i 100/10 ke mi vrsi rabota.....
Ponedelnik vo salon,pa da vidam sto ke kazat ....
Za mobilnata vika ne znam sto e site bazni bile so optika povrzani i linkovski....
 
Член од
24 октомври 2021
Мислења
812
Поени од реакции
472
Nema optika nikade Prilep,samo niz centar 5% od gradot, so covek sto raboti vo a1 denes zboruvav,vika podnesi barajne za premin od docsis na optika,koga ke vidat deka nema ke baras upgrade na internetot od 50/3 na 100/10 dodeka dojde optika ke ti stoi barajneto-otvoreno....Samo vaka vika mozes,sega se javiv 1234, i vikaat podnesi vo salon za optika bez nikakvi doplati ako ima moznost ke imas optika 100/100 bidejki sum kombo M, ako nema optika dodeka pustat (po 6meseci/godina/dve/ ke imas brzini od novite paketi 100/10)....
Jas da sakam optika ama i 100/10 ke mi vrsi rabota.....
Ponedelnik vo salon,pa da vidam sto ke kazat ....
Za mobilnata vika ne znam sto e site bazni bile so optika povrzani i linkovski....
epa podnesi si odma brat a mobilnata se znae, combo box ima eden kup novi sekoi den, dodeka objavat za so 5G paket ke si pocekame
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.022
Поени од реакции
1.282
Мрежата е невиден крш последните два месеци. Многу глуви повици и call failed
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Мрежата е невиден крш последните два месеци. Многу глуви повици и call failed
Pogolem krs nemalo otkako Vip se iskluci od nacionalen roaming od t-mobile i pocna da raboti na svojata 2/3g mreza ama toa bese 2008/9godina.....
Zamislete sega 2023 nema Lte......cccccccccc teska mizerija sme bile i ke bideme uste pogolema.....
Автоматски споено мислење:

Pogolem krs nemalo otkako Vip se iskluci od nacionalen roaming od t-mobile i pocna da raboti na svojata 2/3g mreza ama toa bese 2008/9godina.....
Zamislete sega 2023 nema Lte......cccccccccc teska mizerija sme bile i ke bideme uste pogolema.....
A i koga ke dojde toa 4g,toa edvaj 20sekundi se zadrzuva i povikot od Lte odi na 3g,
A koga ke podsetam do nova godina na istava lolacija,ist telefon imav 200~250mbps, bev vooduseven od a1 ,ama sega sum zaprepasten.....
 

Attachments

Член од
24 октомври 2021
Мислења
812
Поени од реакции
472
so Combo box zeznaa rabota plus ako e tocno deka 4g frekvenciite gi delat so 5g, edini spas e so pobrzo da si nabavis 5g telefon
 
Член од
9 јануари 2021
Мислења
705
Поени од реакции
722
so Combo box zeznaa rabota plus ako e tocno deka 4g frekvenciite gi delat so 5g, edini spas e so pobrzo da si nabavis 5g telefon
Nema vrska combo boxot, bidejki niz Prilep A1 imaat kablovska segde postaveno, mnogu mali se sansite da nema negde kablovska.
Baznite stanici sto se treba da bidat so pogolem kapacitet t.e. da se dololnat anteni za da rabotat na optimalna pogolema brzina i pogolem protok. Ne im e sredena mrezata ko sto treba i uste vreme ke pomini duri ja sredat. Daj mi nesto info za mrezava od blizok
koja oprema ja koristat i koga ke dobijam pogolem protok na 4G vo krivogastanska opstina.
Pogolem krs nemalo otkako Vip se iskluci od nacionalen roaming od t-mobile i pocna da raboti na svojata 2/3g mreza ama toa bese 2008/9godina.....
Zamislete sega 2023 nema Lte......cccccccccc teska mizerija sme bile i ke bideme uste pogolema.....
Автоматски споено мислење:


A i koga ke dojde toa 4g,toa edvaj 20sekundi se zadrzuva i povikot od Lte odi na 3g,
A koga ke podsetam do nova godina na istava lolacija,ist telefon imav 200~250mbps, bev vooduseven od a1 ,ama sega sum zaprepasten.....
4G i A1 po novo ne odat vo isti red,
Sega so novaat modernizirana mreza ako imas sreka ke imas extra moznost da komuniciras na najsovremena VOLTE tehnologija, ako ne togas uzivaj vo 3G povikot i ocekuvaj da se podobri mrezata.
 
Член од
9 јануари 2021
Мислења
705
Поени од реакции
722
Na telekom skoro 80% od korisnicite imaat VoLTE, mestete se ako ne ste zadovolni, ednostavno…
Telekom imaat i za pripejd mislam volte ovozmozeno, ama mi se epten skapicki so cenite i jas si go imam dzabestot i bezbroj drugi povolnosti vo A1 kako slobodata koja ja imam.
Ako vo telekom mi najdish paket so neograniceni razgovori kon site mrezi vo pripejd za cel mesec da mi se javish na fiksniot koj e izvaen nekolku godini i ne se koristi. Momentalno si imam 2 broja, eden a1 drug lyca i sum si prezadoven od slobodata i ne se sekiram na krajot na mesecot za mobilniot dali mi napravil golema smetka. Za telefon si zemam od edno mesto pomalo vo Prilep i sum 99% zadovolen i nemam potreba da zemam od operator ili od drugo mesto.
Za telekom da imaat mozi jaka mreza, ama ne gi sakam za mobilen i volte ne mi menuva nisto bidejki sega za mnogu brzo mi se vospostavuva povik i dosta cist e razgovorot.
 
Член од
12 јуни 2022
Мислења
998
Поени од реакции
423
Telekom imaat i za pripejd mislam volte ovozmozeno, ama mi se epten skapicki so cenite i jas si go imam dzabestot i bezbroj drugi povolnosti vo A1 kako slobodata koja ja imam.
Ako vo telekom mi najdish paket so neograniceni razgovori kon site mrezi vo pripejd za cel mesec da mi se javish na fiksniot koj e izvaen nekolku godini i ne se koristi. Momentalno si imam 2 broja, eden a1 drug lyca i sum si prezadoven od slobodata i ne se sekiram na krajot na mesecot za mobilniot dali mi napravil golema smetka. Za telefon si zemam od edno mesto pomalo vo Prilep i sum 99% zadovolen i nemam potreba da zemam od operator ili od drugo mesto.
Za telekom da imaat mozi jaka mreza, ama ne gi sakam za mobilen i volte ne mi menuva nisto bidejki sega za mnogu brzo mi se vospostavuva povik i dosta cist e razgovorot.
Jas isto mnogu ne gi obozavam telekom no postpejd ponudite mi se dobri, ako ne ti se aresuvaat mozes na Telekabel ja koristat istata mreza a i mesec za mesec ti e
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Jas isto mnogu ne gi obozavam telekom no postpejd ponudite mi se dobri, ako ne ti se aresuvaat mozes na Telekabel ja koristat istata mreza a i mesec za mesec ti e
Telekom e preskapa opcija, da imas na firma e druga pesna....
Btw,aj presmetaj mi kolku ke me kostaat sms porakite na Telekabel......??
 

Attachments

Член од
24 октомври 2021
Мислења
812
Поени од реакции
472
Prvo odi instalacija na 5G nasekade i opticka mreza, toa bilo prioritet koj morale da go ispolnat do kraj na godina da ima niz cela drzava posto se sprema vlez na Mtel so mreza (ke dobijat licenca do kraj godina)

Opremata se menuva kako se trosat zalihi, se isfrla Huawei (koi imaat extra kvalitet) i se nosi ZTE
Автоматски споено мислење:

otkako ke se povrze cel grad duri posle toa rabotat na zgolemuvanje na kapacitet (vekje zavrseno vo Skopje i Kumanovo)
 
Член од
12 јуни 2022
Мислења
998
Поени од реакции
423
Telekom e preskapa opcija, da imas na firma e druga pesna....
Btw,aj presmetaj mi kolku ke me kostaat sms porakite na Telekabel......??
Batka ako nejkes nemoras da zemes svakjame site zatoa postojat povekje operatori i povekje ponudi nemora da gi vregjas stalno telekabel oti nemaat sms, ima mnogu raboti sto A1 gi nema vo sporedba so Telekom i sto sega da gi vregjam li?
Na telekom M tarifa so 60gb vi e 800 den vo Magenta zaedno so net i tv, ne e skapo spored mene, unlimited e 1000 den so net i tv.
 
Член од
24 октомври 2021
Мислења
812
Поени од реакции
472
Batka ako nejkes nemoras da zemes svakjame site zatoa postojat povekje operatori i povekje ponudi nemora da gi vregjas stalno telekabel oti nemaat sms, ima mnogu raboti sto A1 gi nema vo sporedba so Telekom i sto sega da gi vregjam li?
Na telekom M tarifa so 60gb vi e 800 den vo Magenta zaedno so net i tv, ne e skapo spored mene, unlimited e 1000 den so net i tv.
Telekom e poskapa opcija i neisplatliva ako patuvate, A1 imas neogranicen net i sef so 100 giga koi mozes da go smenis (50 giga za 10 giga vo roaming) za roaming, minuti kon nadvor, gley, hbo max i slicni servisi. Predplata so Combo e 899 ili Sim so Combo 799.
Автоматски споено мислење:

koristis besplatni uslugi so inaku bi gi plakal mn skapo vo telekom
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Batka ako nejkes nemoras da zemes svakjame site zatoa postojat povekje operatori i povekje ponudi nemora da gi vregjas stalno telekabel oti nemaat sms, ima mnogu raboti sto A1 gi nema vo sporedba so Telekom i sto sega da gi vregjam li?
Na telekom M tarifa so 60gb vi e 800 den vo Magenta zaedno so net i tv, ne e skapo spored mene, unlimited e 1000 den so net i tv.
Kako prvo ima samo 2 operatori(site uslugi gi imas samo na niv/se drugo virtuelni e zamenski i bez site uslugi),kako vtoro nikade ne sum navredil nikoj, samo vistinata ja kazuvam....
Za magenta na moja adresa ima samo adsl koj e edvaj 8/10mbps/0,8up/nema dsl nema optika nema nisto...(prv komsija samo toj ima od cela ulica od +65 kujki, se drugo e 80%na A1, i po nekoj %telekabel i Kds.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom