А1 Македонија (VIP)

Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.453
Поени од реакции
5.435
Vo Prilep nema nisto novo.....diskriminacija na nivo koristis ist paket kombo M, nekoj sega sto e na kombo S, ima 50/5 jas na M imam 50/3 ....a mojot paket sega e 100/10
Speed up на С, М и Л пакетите има само за тие што сега ќе продолжат договор, т.е за тие што продолжиле договор од кога е активна промоцијата.
Ако ти е веќе истечен договорот или пред крај на истек можеш истата тарифа да ја задржиш и на М да добиеш 100/10.


Оптика во Прилеп нема од А1. За Правни лица е друго. Сопствена мрежа сеуште не е пуштена ни во ПП ни во БТ.


Nemalo vrska taka vikaat kartickata e vip,koga bese spojuvajneto /one-vip
Иако не е баш во мој домен мобилна, картичката игра голема улога. Може да ти праи и те како проблеми.
Треба да се провери дали ти е за менување т.е дали ти е мн стара картичката.
Генерално ако е стара замената е бесплатна во продажен.

Исто така (ова од лично искуство ти кажувам) ако ти е со 2 сим телефонот, користи само 1 сум во сим 1 слогот.

Кај мене на 2 сим ми багираше тел и не можев над 4мбпс да добијам нет на втората сим. Сменив место, оставив со 1 сим, рестартирав и добив 70 (што за мојата локација кај што мерев е топ брзина)
 
Член од
9 јануари 2021
Мислења
666
Поени од реакции
701
Speed up на С, М и Л пакетите има само за тие што сега ќе продолжат договор, т.е за тие што продолжиле договор од кога е активна промоцијата.
Ако ти е веќе истечен договорот или пред крај на истек можеш истата тарифа да ја задржиш и на М да добиеш 100/10.


Оптика во Прилеп нема од А1. За Правни лица е друго. Сопствена мрежа сеуште не е пуштена ни во ПП ни во БТ.



Иако не е баш во мој домен мобилна, картичката игра голема улога. Може да ти праи и те како проблеми.
Треба да се провери дали ти е за менување т.е дали ти е мн стара картичката.
Генерално ако е стара замената е бесплатна во продажен.

Исто така (ова од лично искуство ти кажувам) ако ти е со 2 сим телефонот, користи само 1 сум во сим 1 слогот.

Кај мене на 2 сим ми багираше тел и не можев над 4мбпс да добијам нет на втората сим. Сменив место, оставив со 1 сим, рестартирав и добив 70 (што за мојата локација кај што мерев е топ брзина)
Сим картичката не мора секогаш да игра улога, јас ја користам од септември 2017 год и имам топ брзина на локации каде што има видлива оптичка видливост со антените. Нема врска тоа што имаш dual sim во телефонот, еве двете сим картички се активни и едната од нив од Lyca од време на време снемува мрежа иако ми е поставено 3G only. Премногу имаше покриеност А1 рамномерно на многу места имаше добра мрежа, сега откако прават модернизација на некое место е зајакната, а на друго слаба. Јас се зачудив за оптиката во Прилеп дека не ви е достапна за сите, знам дека се моткаа техничариве поставуваа на бандери. Ако нема поставено мрежа во централа, тогаш ќе почекате то е нема што да се прави. Алтернативи за побрз uploud има, ама зависи како се наоѓате и колкав ви е буџетот за да си земете некој друг пакет. Сепак најмногу има познавам луѓе од постарите договори уште што имаат од тогаш кога се спојуваа со Близу и имаат ене сега сите 4play услуги за поефтина цена за разлика од порано.
Во селава combo box и adsl/vdsl се оставени и DVB T или кабелнет.
 
Член од
24 октомври 2021
Мислења
757
Поени од реакции
422
Ova so sim kartickata e od licno iskustvo, ne e samo brzinata, cela mreza ke e bolje. Barajte vo salon zamenska sim, 2 sekundi rabota e.
Автоматски споено мислење:

inaku pustile 5G vo Ohrid
Автоматски споено мислење:

Screenshot_20230525_173705_Speedtest.jpg
 
Член од
24 октомври 2021
Мислења
757
Поени од реакции
422
ako ima nekoj ohrid struga neka pusti speedtest, ne idese poveke od 90/40 tamu
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.162
Поени од реакции
3.549
ako ima nekoj ohrid struga neka pusti speedtest, ne idese poveke od 90/40 tamu
Ohrid od petokot, otkako ja vratija 2g vo funkcija, lolacii od izlez do Struga 4g to e so mizerna brzina.... Nijansa pobrzo od 3g.....
Isto e i Prilep otkako demek ja srabotija 5g mrezata 4g e so limitirana brzina....(bidejki znam kako bese)+220/50~60up, bese na 4g,
Da se sobereme edna peticija site da prijavime 1234,da ne se ceka kako nekoj abe keja sredat....ama koga....??
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.039
Поени од реакции
505
сликиве се од струга вчера вечер пратени на ит форум од некого
 

Attachments

Член од
24 октомври 2021
Мислења
757
Поени од реакции
422
pobrz protok moze da pustat samo ako gi povrzat so opticka mreza baznite, a navodno toa go pravat intenzivno niz cela Mk... vazno 5G ke go resi problemot so internet vo Ohrid, leto koga ima milion turisti nemase nikakva mreza, stori objavuvanje 5 saati. Moze milion uredi na bazna da se zakacat
Автоматски споено мислење:

сликиве се од струга вчера вечер пратени на ит форум од некого
drugarot nema 5g?
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.039
Поени од реакции
505
pobrz protok moze da pustat samo ako gi povrzat so opticka mreza baznite, a navodno toa go pravat intenzivno niz cela Mk... vazno 5G ke go resi problemot so internet vo Ohrid, leto koga ima milion turisti nemase nikakva mreza, stori objavuvanje 5 saati. Moze milion uredi na bazna da se zakacat
Автоматски споено мислење:


drugarot nema 5g?
Највероватно не, само 4г+ гледам
Автоматски споено мислење:

pobrz protok moze da pustat samo ako gi povrzat so opticka mreza baznite, a navodno toa go pravat intenzivno niz cela Mk... vazno 5G ke go resi problemot so internet vo Ohrid, leto koga ima milion turisti nemase nikakva mreza, stori objavuvanje 5 saati. Moze milion uredi na bazna da se zakacat
Автоматски споено мислење:


drugarot nema 5g?
Највероватно не, само 4г+ гледам
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.162
Поени од реакции
3.549
Највероватно не, само 4г+ гледам
Автоматски споено мислење:


Највероватно не, само 4г+ гледам
Ova Lte, na docsis mi lici....
 

Attachments

Член од
24 октомври 2021
Мислења
757
Поени од реакции
422
Kaj nas da ja pustat sekoj sto ima Combo i nema kabel/optika ke im stane odma pretplatnik... ama se vlecat.

A1 Srbija isto kako A1 Slovenija voveduva tv preku 4G

 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.039
Поени од реакции
505
Kaj nas da ja pustat sekoj sto ima Combo i nema kabel/optika ke im stane odma pretplatnik... ama se vlecat.

A1 Srbija isto kako A1 Slovenija voveduva tv preku 4G

Дури има тапа брзини на комбо бокс ќе биде нефункционално кај нас
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.162
Поени од реакции
3.549
Дури има тапа брзини на комбо бокс ќе биде нефункционално кај нас
Ne samo na box,ot komplet Lte e uzasen,nikogas od ova ne bilo poloso,za smetka na nesto ponovo(5g) da go rasipes postoeckoto.....12 god,imam post na vip/one-vip/a1 prethodno pripejd na vip i one....
Ovaa2023 Lte e tapa x2.!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom