А1 Македонија (VIP)

Т

Триптико

Гостин
Спoред oвa зa дa гo дoбиеш зa 199$, требa месечнo дa плaќaш нештo нaд 3000 денaри? Кaј нaс зa 2500 денaри, гo дoбивaш зa oприликa 200€, кoгa ќе видиш и немa некoјa гoлемa рaзликa
Точно, само според нивни стандард и 100$/месечно се нормално нешто. А кај нас, и 2000 денари доплата е изгор нели? :)
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.037
Поени од реакции
1.152
A be ne se vrzuvaj 2 godini alo, cekaj si ponuda koga ke dojde podobra a ne vaka za sranje telefon ke se vrzuvas 2 godini i sto posle? prc
Ок, е се брзам.. за 2 месеци завршува, ако не понудат нешто добро, не мора да биде вип :)
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
На која претплата таа субвенција? Другар сакаше да продолжи договор од роденденската тарифа, кога праша дали има некои предности и попусти за продолжување на договор него само му понудија претплата 666, а за телефон да си гледа М-тарифа. Нема логика 4500 денари попуст + 1000 дополнителни, тоа е 5500денари кога ќе пресметаш иде 10 месеци плаќање претплата.
На претплата VIP Free+ M+ (479 ден.). Кога бев во салонот прашав што ме следува ако го продолжам договорот и ми кажаа како демек промотивна претлата вип 666 (како божем нови корисници да неможат да станат претплатници на таа тарифа). Тогаш прашав дали ме следува субвенција за телефон и ми рече мала сума т.е. 4500 денари. После неколку дена ми стигна меил каде пишуваше дека ми е одобрена дополнителна субвенција од + 1000 денари (вкупно 5500).

Еве утре ќе се јавам во контакт центарот па ќе те известам околу одговорот што ќе го добијам.
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Точно, само според нивни стандард и 100$/месечно се нормално нешто. А кај нас, и 2000 денари доплата е изгор нели? :)
Види, не збoриме зa стaндaрдoт тaму и тукa, тoa е веќе друг муaбет. Пoентaтa ми беше дa се увиди декa тaмoшните oперaтoри oнa штo гo нудaт е сличнo сo тoa тукa (кoгa се рaбoти зa зимaње телефoн нa пoстпејд, кoнкретнo вo случaјoв зa С5), тaa е тaa сумa дo кaде мoже дa се дaде телефoнoт нa нaјвисoките претплaти, зaсегa.
 
Т

Триптико

Гостин
Најлошото е токму тоа. Не зборење за разликите во стандард, а споредување на цените. И операториве го прават истото. Да се разбереме, никој не бара S5, чисто како врв на понудата е ставен за пример. Ама не можеш како оператор да ме врзеш 2 години со претплата, па нека е и 666 за некој телефон кој реално чини 5000 денари.

математика: 24 х 666 денари = 16 000

Дај ми телефон што реално чини +20 000, ама да го платам да речеме 12 000. Плус (освен T-mobile) нема начин како да се земе на рати. Освен да ми позајми некој или да подигнам кредит (?!?) за купување телефон во банка o_O Разликата која операторот ја "губи" би се надоместила со ситни нешта (како во примерот со AT&T): заштита на тел од крадење, дополнително ова, дополнително она...На тоа со некакви "смешни" цени ќе си ја врати и повеќе од што треба "дадената сума".
 
Последно уредено од модератор:
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Најлошото е токму тоа. Не зборење за разликите во стандард, а споредување на цените. И операториве го прават истото. Да се разбереме, никој не бара S5, чисто како врв на понудата е ставен за пример. Ама не можеш како оператор да ме врзеш 2 години со претплата, па нека е и 666 за некој телефон кој реално чини 5000 денари.

математика: 24 х 666 денари = 16 000

Дај ми телефон што реално чини +20 000, ама да го платам да речеме 12 000. Плус (освен T-mobile) нема начин како да се земе на рати. Освен да ми позајми некој или да подигнам кредит (?!?) за купување телефон во банка o_O Разликата која операторот ја "губи" би се надоместила со ситни нешта (како во примерот со AT&T): заштита на тел од крадење, дополнително ова, дополнително она...На тоа со некакви "смешни" цени ќе си ја врати и повеќе од што треба "дадената сума".
Пoтпoлнo те рaзбирaм и вo прaвo си, кaј нaс сеуште имa мoнoпoл нa oвoј пaзaр, немa кoнкуренцијa (вo прaвa смислa) пoмеѓу oперaтoрите.
Тoa штo Вип сеуште не дaвa телефoн нa рaти дa мoже дa се земе им е еден oгрoмен минус, a мoже прoстo кaкo кaј Т дa изведaт дa биде вклученo вo месечнaтa сметкa, aмa ...
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
852
Поени од реакции
581
Под услов и да ги даваат тие 4500 денари субвенции, прво ќе ги дигнат цените на телефоните до плафон, како на пример LG G2 мини само телефонот чини 20 000 денари (во мобеликс LG G2 е толку) ама бидејки сте умни за вас 13500 денари за претплата од 500 денари на 2 години, а истиот во анхоч ни к%рци ни палци е 12000 денари, па после ќе ми кажат а вие сте по стара тарифа ќе гледате од М тарифа +1500 денари и кога ќе видиш реално 2000 денари ќе ти се фати поефтино а си врзан на 2 години робија каде си можат да те под*баваат на ситно
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.737
Поени од реакции
18.481
Сите кои постираат скринови од G4/LTE, можда знаете ама сепак да ви предочам.

За да имаш 4G/LTE мора да имаш,

1. Уред кој ги подржува тие мрежи.

2. USIM карта, без оваа нема 4G/LTE, дури и ако телефонот е способен за тоа! тие што постираат 3 мегабита, најверојатно немаат USIM карти, идете во салон, побрајте USIM карта, бесплатно е......мој другар долг период ради картица беше само на 3G, мери 3 мегабита, и ми вика мизерија им е 4G-то, он на старата картица цепал....му кажав дека треба друга карта, отиде да земе и почна да му лета нетот...
 
A

Avenger99

Гостин
Сите кои постираат скринови од G4/LTE, можда знаете ама сепак да ви предочам.

За да имаш 4G/LTE мора да имаш,

1. Уред кој ги подржува тие мрежи.

2. USIM карта, без оваа нема 4G/LTE, дури и ако телефонот е способен за тоа! тие што постираат 3 мегабита, најверојатно немаат USIM карти, идете во салон, побрајте USIM карта, бесплатно е......мој другар долг период ради картица беше само на 3G, мери 3 мегабита, и ми вика мизерија им е 4G-то, он на старата картица цепал....му кажав дека треба друга карта, отиде да земе и почна да му лета нетот...
Jас иам uSIM, телефон што подржува 4Г ама неам 4Г бидејќи ВИП во мојата претплата( роденденската 555) не дава целосна 4Г покриеност, само во поскапите тарифи.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.737
Поени од реакции
18.481
660 денари понудата која е на промоција, вклучува 4G/LTE, како и поскапите, за другите незнам.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.737
Поени од реакции
18.481
Да, и неограничени бесплатни разговори кон сите мрежи, 1000%

Тестиравме кај другар, а и дечкото во салонот 3 пати ми потврди. За секој случај барај и ти потврда.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.911
Поени од реакции
41.875
Мислам дека ова 666 не со 4G брзина, да имаше ќе беше наведено во промоцијата.
За 666 ден никој не дава 6GB 4G брзина и бесплатно кон сите мрежи.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.737
Поени од реакции
18.481
Дечкото тврдеше дека е така, утре ќе пишам што сум истражил.[DOUBLEPOST=1409413249][/DOUBLEPOST]Изгледа не е.....се јавив сега, или па тој незнае што збори хаха. Многу збунувачки и контрадикторни информации добив деновиве :facepalm:
 
Последно уредено:
A

Avenger99

Гостин
Не е. Еве што ми одговорија од ВИП. Со Vip 666 можеш да сурфаш со 3G брзини, додека 4G е за Vip Free+ тарифите > http://www.vip.mk/.../tarifi-i-tarifni-opcii/tarifni-modeli
Баш заради тоа и не сакам да продолжам договор сеа со нив. Ќе видам што ќе понудат сеа за роденденот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom