Ајвар

H

HITCH

Гостин
па и јас тоа го викам :vozbud:
Сама не е добрo да прајш ајвар,сам не е добрo, исто така, но
сам и сама на самo е много добрo!
Ааааааа да, ама ти зборуваш за дегустирање :smir: да у право си, така е најдобро :vozbud:
ептен домаќински му завлезе на ајваров, кој знае колку помагаш :pos:
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Ааааааа да, ама ти зборуваш за дегустирање :smir: да у право си, така е најдобро :vozbud:
ептен домаќински му завлезе на ајваров, кој знае колку помагаш :pos:
па,се трудам бар :pos: (во рамките на моите можности), ако не помагам може место ајварче да попапам и
вие жените сте непредвидливи -:pos2:па недај Боже да се погоди спремањето ајвар кога сте у ПМС
 
H

HITCH

Гостин
па,се трудам бар :pos: (во рамките на моите можности), ако не помагам може место ајварче да попапам и
вие жените сте непредвидливи -:pos2:па недај Боже да се погоди спремањето ајвар кога сте у ПМС
Значи @cool@ вака да се разбереме: Ајварот е едно од најубавите наши јадења, ама и најтешко за правење, па затоа треба и помош. Жените `ко и се` друго во животот се` си прават сами, ама за ајвар треба помош, тоа не се прави сам. Ние, женскиот дел од обожавателките на ајварот си знаеме дека вие (машката публика) ќе се бунтувате за се` и сешто па затоа само малку сте ангажирани. Малку `ко да не си ми баш упатен, си гледал, ама `ко да си подзаборавил како се прави ајвар. Оваа година ќе треба да се распрашаш по дома дали им треба помош (се чудам колку би ја добиле, ама ќе се тешат дека си се понудил :pos:)
Значи како се приготвува ајвар: мажите купуваат пиперки, палат ќумбе и ги печат, се` друго е оставено на жените :nesvest:

п.с. леле беее кул кај вас по дома уште игра сукалото?! :pos: :pos: :pos:
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Значи @cool@ вака да се разбереме:Жените `ко и се` друго во животот се` си прават сами,
паа, пааааа, пааааааааа :pos:
извини ама ова не го знаев :pos::pos::pos:
 
H

HITCH

Гостин
паа, пааааа, пааааааааа :pos:
извини ама ова не го знаев :pos::pos::pos:
Може не си знаел од траумите од правење ајвар :pos: велат од траумите понекогаш се губело сеќавањето. Не можам да ти ја опишам неизмерната радост што ја чувствувам што еве вака на форум не само на тебе туку на сите мажи малку ви се врати сеќавањето, оти штом треба да се сработи нешто тогаш се вадите со ПМС, а знаеш... може и од тоа да е траумата :pos: Ама @cool@ ептен трауми за едно јадење бре :pos:
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Може не си знаел од траумите од правење ајвар :pos: велат од траумите понекогаш се губело сеќавањето. Не можам да ти ја опишам неизмерната радост што ја чувствувам што еве вака на форум не само на тебе туку на сите мажи малку ви се врати сеќавањето, оти штом треба да се сработи нешто тогаш се вадите со ПМС, а знаеш... може и од тоа да е траумата :pos: Ама @cool@ ептен трауми за едно јадење бре :pos:
хахахах, женска супериорност :pos:
него ,требаше да биде смешно, а ова веќе прејде во машко- женска војна :salut:

ПС
многу добро го познавам „центарот“ на женската моќ :wink::helou:
 
H

HITCH

Гостин
хахахах, женска супериорност :pos:
него ,требаше да биде смешно, а ова веќе прејде во машко- женска војна :salut:

ПС
многу добро го познавам „центарот“ на женската моќ :wink::helou:
Како ли спои војна и ајвар?! :pos:

п.с. штом си толку добар познавач, чекаме една слика да видиме што ајвар си направил (по бојата се познава) :pos:
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
H

HITCH

Гостин
мојот е азр’ (само многу семе има):toe:
http://img248.imageshack.us/img248/7250/maliajvar7489.jpg
е па , шјоро,сега ред е на тебе да покажеш
Еее значи ич не слушаш :pos: Јас цело време кажував како се прави ајвар, ама ти на војна си мислиеше или пак бетер се преплаши од сукалото, па си заборавил ајвар како се прави :pos: Многу брзо забораваш или пак многу си незаинтересиран, за тоа на школо се добиваше чист кец или ако збркаш врски двојка на стаклени нозе :vozbud:
Јас ти го кажав рецептот, еве сега ќе го повторам, ајвар се прави само од црвени пиперки, ама ти... Епа @cool@ жалам си ја утнал сликата од ајварот оваа година. Плус приметив и нешто друго, ова не ќе да е Македонски ајвар, сликата е снимена како мали ајвар 7489, не верувам дека си исликал толку многу слики само за да одбереш две тегли со малиџано (мислам дека така се вика тоа со модар патлиџан).
Инаку ајде јас да се пофалам како изгледа ајвараот кај нас :pos: да не се разбереме погрешно, јас сакам да готвам, ама не сум некоја фалбаџика :pipi:

повели

п.с. и на мојата слика има семки, ама бидејќи и твојата слика е најдена на нет, пола ни се простуваат семнките. За дома ќе внимаваме повеќе :smir: инаку секогаш може да летне некоја семка, од нив нема одбрана.

Ајварот е тежок за подготовка дека се одзема многу време, ама кога ќе дојде време за јадење сите забораваме на маката.

п.с. @cool@ дијамантот синоќа лошо ти шепнал како се прави ајвар :pos:
 
Член од
21 јуни 2010
Мислења
192
Поени од реакции
13
Ништо нема поубаво од АЈВАР !!! Онака топол на меко и топло лепче со малку изрендано сиренце !!! МММММ ми се пријаде !!!
 
A

Auditore

Гостин
Убаво е, навистина ремек-дело на македонската народна кујна али малиџано ми е поубаво, посебно ако наљутнува - истото и за ајвар го мислам.
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
Не е веќе ајвар кај нас.АјвЕр е. Ни го земаа словенците името.
Иначе иако не останало ништо здраво у него после толку обработка, сепак е едно од моите омилени јадења.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom